جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3715- تاریخ : 1395/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


همراه با شاعران و نويسندگان ازبك


خبر اد‌‌‌‌‌بي


تازه‌هاي نشر


زنگ اد‌‌‌‌‌بيات


نغمه


 همراه با شاعران و نويسندگان ازبك 

مهدي طوسي

حيات نعمت سمرقندي

حيات نعمت سمرقندي نويسنده و چامه‌سراي پارسي زبان اهل سمرقند و رئيس مرکز فرهنگي تاجيکان ازبکستان در سمرقند است.

وي از کودکي دچار معلوليت بود. پس از فروپاشي شوروي، وي يک هفته تمام در مرکز شهر سمرقند براي زبان پارسي گرسنه‌نشيني کرد و مجله پارسي زبان آواز سمرقند ارمغان‌هاي اين کارش بود.

پس از تظاهرات سال 1991 ميلادي تاجيکيان سمرقند و گرفتن يک بناي مرکز شهر و تبديل آن به مرکز فرهنگي تاجيکان، حيات نعمت رياست آن را بر عهده گرفت و در اين مدت خدمات زيادي را به زبان و فرهنگ پارسي ارائه داد. وي از جوانان شهر دستگيري مي‌نمود تا آثار ادبي آنان در حوزه زبان پارسي در نشريه‌هاي برون‌مرزي به چاپ برسد.

در تابستان 1384 پس از اينکه وي از شدت تنگدستي مجبور به بازکردن يک دکان دستفروشي در مرکز سمرقند شد، با جلوگيري پليس و شهرداري روبرو شد و پس از تخريب دکان، او به همراه خانواده‌اش که با او هم‌عقيده شده‌اند، در حبس خانگي شبانه‌روزي قرار گرفتند.

**

شرف رشيدف

شرف رشيدوويچ رشيدف زاده 24 اکتبر 1917 رهبر حزب کمونيست در جمهوري سوسياليستي ازبکستان شوروي و عضو پليتبوروي کميته مرکزي حزب کمونيست اتحاد شوروي بين سال‌هاي 1961 و 1983 بود.

شرف رشيدف در سال 1917 و در يک خانواده فقير در شهر جيزک زاده شد، و به عنوان، معلم، روزنامه‌نگار و نويسنده در سمرقند فعاليت کرد، که به رئيس اتحاديه نويسندگان ازبکستان در سال 1949 برگزيده‌شد. سپس از سال 1950 وارد سياست شد و از سال 1959 به صورت رسمي دبير و بعدتر رهبر حزب کمونيست در جمهوري سوسياليستي ازبکستان شوروي شد.

**

نادره

نادره متولد 1792 با نام اصلي ماهلَر-آييم از شاعران پارسي‌گوي و ازبکي‌گوي آسياي ميانه بود. وي در سروده‌هاي فارسي خود بيشتر مکنونه و در سروده‌هاي ازبکي‌اش معمولاً نادره و کامله تخلص مي‌کرد.

وي در خانواده رحمان‌قلي بيگ، حاکم انديجان به‌دنيا آمد و بعدها همسر عمرخان اميري، شاعر و حاکم خوقند شد. نادره از زمان کودکي با آثار سرايندگان ديرين پارسي و ترکي از جمله حافظ، فضولي، نوايي و بيدل آشنا شد و به آموختن آن‌ها پرداخت.

نادره به دستور نصرالله امير بخارا اعدام شد و براي يادبود او آرامگاهي به نام آرامگاه مادر خان در خوقند برپا شد.


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

تمجيد فريده فرجام از نويسندگان جوان

فريده فرجام بر هوش، استعداد، آگاهي و شجاعت نويسندگان جوان تاکيد کرد.

اين نويسنده که به تازگي با کتاب «تاجماه» يکي از دو تقديري بخش ادبيات نمايشي جايزه پروين اعتصامي شناخته شد، در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌که داستان و نمايشنامه‌نويسي حال ايران در چه وضعيتي قرار دارد، به ايسنا گفت: من منتقد داستان‌نويسي و نمايشنامه‌نويسي نيستم اما چند نمايشنامه‌اي که در اين روزها ديدم و چند داستاني که خواندم نشان از هوش، استعداد، آگاهي و شجاعت نويسندگان جوان دارد.

او درباره جايزه پروين نيز بيان کرد: از جايزه پروين اعتصامي متشکرم. ما در مدرسه اشعار ايشان را مي‌خوانديم و از حفظ مي‌کرديم. من هنوز وقتي گربه‌اي را در کوچه مي‌بينم ياد اين شعر مي‌افتم:

“اي گربه تو را چه شد که ناگاه/ رفتي و نيامدي دگر بار

بس روز گذشت و هفته و ماه / معلوم نشد که چون شد اين کار

جاي تو شبانگه و سحرگاه / در دامن من تهي‌ست بسيار"

فرجام در مراسم پاياني جايزه پروين حضور نداشت به همين دليل نماينده‌اش متن تشکر او را براي حاضران خواند.

اين نويسنده درباره آثار در دست انتشار خود نيز گفت: اثر ديگري در دست نوشتن دارم. همچنين دوباره با وسواس نمايشنامه «سيندخت» مادر رودابه را تدوين و براي چاپ حاضر مي‌کنم. به نظر من رودابه مهم‌ترين زن «شاهنامه» است. در مهرماه هم نمايشنامه «نان سنگک» از طرف انتشارات مرواريد چاپ خواهد شد.

در معرفي کتاب «تاجماه» آمده است: کتاب «تاجماه» عنوان کتابي است که سه نمايشنامه «تاجماه»، «عروس» و «هواي مقوايي» را شامل مي‌شود. اين کتاب در سال 1343 توسط انتشارات جيبي منتشر شده بود و اين بار بعد از 50 سال به همت انشارات مرواريد بازنشر شده است.

تاجماه، عنوان اولين نمايشنامه اين کتاب است که راوي زندگي زني به نام تاجماه است که برعکس زنان دوره خودش باسواد و آگاه به مسائل روز است؛ آن هم در دوره قاجار و در جامعه‌اي سنتي. اين شخصيت در اين نمايشنامه به نوعي نماينده اولين زنان آگاه و باسواد جامعه ايراني است. او در جامعه مردسالار آن زمان به عنوان زني باهوش حضور دارد و چون جامعه ياراي هضم چنين انديشه‌اي را ندارد نوع خاصي با او برخورد مي‌شود به همين دليل هم تاجماه از آدم‌هاي اطراف خود فاصله مي‌گيرد و به نوعي انزواي خودخواسته پناه مي‌برد.

نمايشنامه دوم اين کتاب به نام عروس داستان زن و مردي به نام بتول و معمار است که بعد از بيست سال زندگي مشترک هنوز بچه‌دار نشده‌اند. در اين بين معمار که به بچه خيلي علاقه‌ دارد به خواستگاري دختري جوان به نام زهرا مي‌رود و او را به عقد خود درمي‌آورد. بتول خانم که دل خوشي از زهرا ندارد، براي او چشم و ابرو مي‌آيد اما زهرا ناگهان بغض مي‌کند و خودش را در آغوش بتول مي‌اندازد و...

نمايشنامه سوم اين مجموعه با نام هواي مقوايي فضاي سوررئال دارد و نويسنده در آن بيشتر ميزانسن نمايش را نوشته و از ديالوگ بسيار محدود استفاده کرده است. اين نمايشنامه داراي شخصيت‌هاي زن جوان، گروه زنان، دختر بچه و پسر بچه، طراح، مادر، مردان عزادار، مارگير، قهرمان و داماد است.


رونمايي از کتاب «جيگي جيگي ننه خانوم» با حضور اهالي فرهنگ

انتشارات تيسا مراسم رونمايي کتاب «جيگي جيگي ننه خانوم» را در خانه تئاتر ايران با حضور رضا کيانيان، داوود کيانيان و اصغر همت، مديرعامل خانه تئاتر برگزار کرد.

به گزارش مهر، سعيد احمدي، مدير انتشارات تيسا در ابتداي اين مراسم رونمايي، با اشاره به اهميت «جيگي‌جيگي ننه خانوم» در ادبيات و هنر مردمي خراسان گفت: جيگي‌جيگي در شهر مشهد و استان خراسان چهره‌اي شناخته شده بود و ما مي‌خواستيم با انتشار کتابي در مورد زندگي او زمينه را براي آشنايي ديگر ايرانيان با اين شخصيت فراهم کنيم.

وي افزود: او کسي بود که با خواندن اشعار ساده، دل مردم را شاد مي‌کرد و اين امر در کنار حادثه رازآلودي که پس از مرگ جيگي‌جيگي رخ داد، در ماندگاري نامش تا به امروز تاثير داشته است.

کيانيان گفت: پدر ما در مشهد در بازارچه حاج آقا جهان مغازه طباخي داشت و تابستان‌ها مرا براي شاگردي به دکان خود مي‌برد؛ وقتي جيگي‌جيگي بساط نمايش خود را در آن جا پهن مي‌کرد، يکي از مشتري‌هاي او من بودم.


 تازه‌هاي نشر 

«ديدار در پاريس»

رونمايي از خاطرات دکتر حسن حبيبي و همسرش

کتاب «ديدار در پاريس» شامل خاطرات دکتر حسن حبيبي و همسرش رونمايي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، جلسه رونمايي کتاب «ديدار در پاريس» که به خاطرات دکتر حسن حبيبي و همسرش شفيقه رهيده مي‌پردازد، روز دوشنبه (15 شهريور) در محل موسسه فرهنگي تحقيقاتي امام موسي صدر برگزار مي‌شود.

در اين جلسه دکتر مهرپور حقوقدان و يکي از دوستان حسن حبيبي، شفيقه رهيده همسر حبيبي و پدرام الوندي گردآورنده کتاب حضور خواهند داشت.

در معرفي کتاب «ديدار در پاريس» عنوان شده است: «دکتر حسن حبيبي، سياست‌مدار پرآوازه و آرام دهه هفتاد در اين کتاب برخلاف رويه‌اش در همه سال‌هاي زندگي زبان به بيان خاطرات گشوده است. به دليل چيرگي روزهاي بيماري زمان مصاحبه کوتاه است، اما در همين زمان کوتاه به تصويري از زندگي او مي‌توان رسيد؛ تحصيل در اروپا، ازدواج در ايران، مبارزه با رژيم پهلوي در اروپا و در کنار جريان‌هاي اسلامي مخالف شاه، آشنايي و دوستي با شهيد چمران، دکتر شريعتي و امام موسي صدر و رفت و آمد با بدنه انقلابيون ايران در آن دوران و پس از آن، ورود به ايران در همان روزهاي ابتدايي انقلاب و پذيرش مسئوليت‌هاي مختلف که در نهايت به معاونت رياست جمهوري براي دوره‌اي طولاني ختم شد.


 زنگ اد‌‌‌‌‌بيات 

حضور حسن‌زاده و عموزاده خليلي در نمايشگاه کتاب فرانکفورت

نمايندگان اعزامي انجمن نويسندگان کودک و نوجوان براي حضور در نمايشگاه بين‌المللي کتاب فرانکفورت 2016 مشخص شدند.

به گزارش ايسنا، فرهاد حسن‌زاده - نامزد دريافت جايزه هانس کريستين اندرسن 2018 از سوي شوراي کتاب کودک - به همراه فريدون عموزاده خليلي - مدير انجمن نويسندگان کودک و نوجوان - به نمايندگي از اين تشکل غيردولتي در اين نمايشگاه بين‌المللي حضور خواهند داشت.

پيش‌تر گفته شده بود به احتمال زياد نمايندگان اعزامي انجمن نويسندگان کودک و نوجوان براي حضور در نمايشگاه بين‌المللي کتاب فرانکفورت از ميان زنان نويسنده انتخاب خواهند شد.

شصت و هشتمين دوره نمايشگاه بين‌المللي کتاب فرانکفورت از تاريخ 28 مهر تا 2 آبان 1395 (19 تا 23 اکتبر 2016) در شهر فرانکفورت برگزار مي‌شود.


به قلم عبدالمجيد نجفي؛

دو اثر از عطار نيشابوري براي نوجوانان بازآفريني شد

عبدالمجيد نجفي از انتشار چند کتاب بازآفريني شده براي کودک و نوجوان و انتشار آنها در حوزه هنري خبر داد.

به گزارش مهر ، عبدالمجيد نجفي، از بازآفريني و انتشار چند اثر کهن براي کودکان خبر داد و گفت: «تذکره‌الاوليا» و «الهي‌نامه» عطار را براي نوجوانان بازآفريني کرده و به انتشارات سوره مهر تحويل داده‌ام.

وي درباره تفاوت بازآفريني و بازنويسي توضيح داد: بازآفريني عميق‌تر و دشوارتر از بازنويسي است. در بازآفريني، از ويژگي‌هاي دراماتيک استفاده مي شود اما در عين حال به اصل اثر وفادار هستيم و تلاش مي‌شود سنديت آن خدشه دار نشود. در بازآفريني تلاش مي‌شود داستان‌پردازي خشک نباشد و سايه تعادل بين جنبه‌هاي دراماتيک و وفاداري به متن حفظ شود.

اين نويسنده تاکيد کرد: متون قديم، درياهاي بيکراني هستند که براي ضيافت زيباي بازآفريني مي‌شود از آن ها بهره برد.

نجفي با اشاره به رونق افسانه هاي خارجي و ادبيات ترجمه گفت: نمي‌توانيم بگوييم «هري پاتر»، «ارباب حلقه‌ها» و ... وجود نداشته باشند، نبايد نخوانده درباره آن ها اظهارنظر کنيم و موضع بگيريم ضمن اينکه نبايد شيفته آن ها شويم، بلکه بايد سعي کنيم توانايي‌هايمان را به کار گرفته و با اين آثار رقابت کنيم. ادبيات غني ما نه تنها چيزي از آثار معروف و پرطرفدار جهان کم ندارد، بلکه بيش هم دارد. اما مسئله اينجاست که گاهي نويسندگان ما فقط مي‌خواهند از نويسندگان خارجي تقليد کنند و از اين غافل هستند که خلق را تقليدشان بر باد داد.

نجفي به اهميت پژوهش نيز اشاره و اظهار کرد: نيازمند کار حرفه اي جدي درباره عوامل موفقيت کتاب‌هاي ترجمه هستيم. مراکزي مانند حوزه هنري مي‌توانند در اين زمينه نقش آفريني کرده و با واکاوي و کاوش در ريشه هاي موفقيت کتاب هايي مانند «هري پاتر»، اطلاعات و شناخت درستي از وضعيت موجود به نويسندگان کودک و نوجوان کشورمان بدهند.

وي با بيان اينکه نمي توان مشکلات نشر را انکار کرد، افزود: اما در عين حال نقش نويسنده ها نيز در اين ميان پررنگ است. اگر به دنبال فانتزي براي نوجوان‌ها مي‌گرديم بايد بدانيم آثار کهن ما سرشار از فانتزي است. مرزبان نامه، قابوس نامه، داراب نامه و همچنين آثار منظوم مانند هفت پيکر، اسکندرنامه و... سرشار از عنصر خيال هستند و کافي است نويسندگان ما خودشان با آن ها آشنا باشند و بعد آن‌ها را به کودکان و نوجوانان منتقل کنند.

اين نويسنده در پايان، از آثار ديگري که در دست انتشار دارد نيز خبر داد و گفت: يک رمان نوجوان دو جلدي به نام «نبرد غول ها» از نشر شهر و حکايات عطار از نشر آيدين دربرگيرنده 47 حکايت از «منطق الطير» عطار از آثار ديگري است که به زودي قرار است منتشر شده و به دست نوجوانان برسد.


 نغمه 

دو تا كبوتر معصوم

سودابه مهيجي

رسيده اند صميمانه مهر و ماه به هم

دو چشم عاشقشان زل زده است، آه، به هم


چه شاکرند به درگاه عشق از اينکه

رسيده اند به پيوندِ دل بخواه، به هم


به عشق مي انديشند با دو ديده ي تر

به راه راست، به دوريِّ از گناه، به هم


به اينکه عهد ببندند و سخت، دل بدهند

براي بودن تا انتهاي راه، به هم


چه مومنانه خدا را به شُکر مي خوانند

دو تا کبوتر معصوم با نگاه به هم


شب است اما روشن تر از سپيده صبح

بدل شده است چه زيبا شب و پگاه به هم


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون