جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3715- تاریخ : 1395/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


عكاسخانه
بوداي بزرگ "بينگ لينگ سي"؛ چين

داستان خلق يکي از معروف‌ترين مجسمه‌هاي تهران


نمايش آثار هنرمندان ايراني در آمريکا


اخبـــــــــار


ايران زمين


قصار اما...


د‌‌ر گذر تاريخ


ديدني ها


عكس روز
جنگل تايپينگ شان ؛ تايوان

 عكاسخانه 
 بوداي بزرگ "بينگ لينگ سي"؛ چين


 داستان خلق يکي از معروف‌ترين مجسمه‌هاي تهران 

 مجسمه‌ي ابوريحان بيروني با آن حالت زيبا و موزونش 22 سال است که مهمان کساني است که گذرشان به پارک لاله تهران مي‌افتد؛ اثري از محمدعلي مددي که يکي از شاخص‌ترين کارهاي حجمي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به‌شمار مي‌رود.اين دانشمند، رياضي‌دان، ستاره‌شناس، تقويم‌شناس و انسان‌شناس يکي از معروف‌ترين مشاهير ايران در دنيا است. شاخص‌ترين و معروف‌ترين مجسمه‌اي که از اين دانشمند ايراني در تهران وجود دارد، کار محمدعلي مددي - مجسمه‌ساز ايراني - است.

رامتين مددي - فرزند اين هنرمند - در گفت‌وگو با ايسنا درباره ساخت اين اثر، توضيح داد: مجسمه‌ي ابوريحان بيروني سال 1373 نصب شد. کار ساخت آن يک‌ونيم سال طول کشيد. اين مجسمه اولين مجسمه‌ي بزرگي بود که بعد از انقلاب از طريق شهرداري سفارش داده شد.او ادامه داد: ديدگاه پدرم با بسياري از هنرمندان ديگر درباره‌ ساخت چهره‌ي مشاهير متفاوت بود. اگر به چهره‌ي ابوريحان دقت کنيد، محو است، چون چهره‌اي قطعي از ابوريحان نداشتيم و پدرم بيشتر دنبال نمايش تأثير او بر علم، بخصوص ستاره‌شناسي بود.

مددي همچنين گفت: جنس اين مجسمه از برنز است و 5/ 4 متر ارتفاع دارد. محوري که در بالاي دستان ابوريحان ديده مي‌شود، تأکيدي بر علم ستاره‌شناسي او است. نگاه نويي که پدرم به اين نوع از مجسمه‌سازي داشت، در اين اثر خود را نشان داده است.محمدعلي مددي متولد 12 ارديبهشت 1321 در اراک و فارغ‌التحصيل رشته‌ي مجسمه‌سازي از دانشکده هنرهاي زيبا بود. از شاخص‌ترين آثارش مي‌توان به مجسمه‌هاي جهان پهلوان تختي، شهريار، عطار نيشابوري، مجنون در فراق ليلي و وحشي بافقي اشاره کرد. اين هنرمند 25 دي‌ماه 1377 از دنيا رفت.


 نمايش آثار هنرمندان ايراني در آمريکا  

 نمايشگاه آثار خوشنويسي و نقاشي‌خط هنرمندان ايراني در پايتخت آمريکا گشايش مي‌يابد.

به گزارش شاپرک به نقل از روابط عمومي انجمن دوستي مردم آمريکا و ايران، اين انجمن با انتشار اطلاعيه‌اي اعلام کرد که نمايشگاه فاخر آثار خوشنويسي و نقاشي‌خط اساتيد برجسته و هنرمند ايراني همزمان با پانزدهمين سالروز وقوع حملات تروريستي يازدهم سپتامبر برپا مي‌شود. آيين افتتاح اين نمايشگاه روز يکشنبه، مقارن با 11 سپتامبر 2016 (21 شهريورماه) با حضور چهره‌ها و شخصيت‌هاي فرهنگي و هنري در شهر واشنگتن - پايتخت آمريکا برگزار مي‌شود.

در اين نمايشگاه گروهي، آثاري از اساتيد بزرگ ايراني مانند صداقت جباري، الهه خاتمي، محمود زنده‌رودي و امير احمد فلسفي به‌مدت سه هفته در گالري شماره 9 واشنگتن در معرض بازديد هنردوستان و علاقه‌مندان آمريکايي و ايراني قرار خواهد گرفت.

در اين اطلاعيه همچنين گفته شده است: انجمن دوستي مردم آمريکا و ايران بر اين باور است که در روزگاري که موج خشونت، افراطي‌گري، ترور و نا امني سراسر جهان را فرا گرفته و در هنگامه‌اي که غبار تيره واپس‌گرايي بر چهره جهان نشسته است، اين نمايشگاه ارزشمند هنري که مجموعه‌اي از آثار فاخر هنرمندان برجسته معاصر ايراني است، مي‌تواند پيام مردم ايران را که همانا گسترش دوستي، محبت و مدارا براي همه مردم جهان است، به روشني به افکار عمومي آمريکا منتقل کند.


 اخبـــــــــار 

اشياي به جا مانده از صفويه تا قاجاريه در يک شهر مذهبي

مردم مي توانند در شهر مقدس مشهد، براي ديدن اشياي به جا مانده از دوران قاجاريه و صفويه به موزه ملي ملک بروند.رفتن و ديدن موزه‌ها حال و هواي خودش را دارد، ديدن زندگي‌هايي که زماني براي خود برو بيايي داشتند و اشياي به جامانده که پادشاهي مي‌کردند، اکنون بي‌جان و به شکل يک شئ تاريخي باقي مانده‌اند.

رفتن به گذشته و سفر در زمان شايد به معناي واقعي ميسر نباشد اما مي‌توان از ديدن اين وسايل به جاي مانده در موزه‌ها، سفري طولاني به گذشته‌ها داشت.

زماني‌که به شهر مشهد مي‌رويد به طور حتم اگر اهل تاريخ باشيد سري هم به موزه‌هاي اين شهر مي‌زنيد و با تاريخچه آن بيشتر آشنا مي‌شويد.

موزه ملي ملک، خانه شخصي حاج آقا ملک (ملک التجار) يکي از تجار معروف مشهد است که در دوران قاجار ساخته شده و اکنون وابسته به آستان قدس رضوي است.اين عمارت از دو بخش اندروني و بيروني تشکيل شده است.

آثار موجود در موزه شامل کتب خطي نفيس و آثار و اشيايي از خود صاحبخانه مانند انواع قالي پشمي و ابريشمي مربوط به دوره قاجاريه ، سکه هاي طلا و نقره مربوط به دوره هخامنشي تا قاجاريه ، ميز و صندلي چوبي و قلمدان و تابلوهايي از دوره صفويه تا قاجاريه ، تمبر و... به نمايش گذاشته و در سال 1316 اين عمارت به صورت رسمي تبديل به موزه گشت.

از قاجار تا صفويه يعني بازگشت به زماني که تصور کردنش هم کمي دشوار است و هميشه در ذهنمان سوال‌هاي بسياري نقش بسته است اما با مطالعه سعي کرده‌ايم تا به اين سوالات پاسخ دهيم. حال فرصتي فراهم شده تا با چشمانمان آثار آن دوران را ببينيم، آثاري که متعلق به يک تاجر بوده و بطور حتم اشياء نفيسي انتظار چشمانمان را مي‌کشد.

اگر در اين ايام قصد رفتن به شهر مقدس مشهد را داريد حتما اين جاي ديدني را از دست ندهيد و پا به دنياي تاريخي‌ها بگذاريد.

گفتني است؛ اين موزه در ميدان امام خميني (ره) – باغ ملي – جنب وزارت خارجه واقع شده است.


درهاي «عمارت مسعوديه» به روي مردم باز شد

درهاي عمارت مسعوديه براي بازديد به روي مردم باز شد.

به گزارش صدا و سيما، درب عمارت مسعوديه پس از سه ماه تعطيلي دوباره براي بازديد به روي مردم باز شد.

همچنين قرار است مرمت اين بناي تاريخي بعد از برگزاري دادگاه در آبان از سر گرفته شود.

سال 89 بناي تاريخي مسعوديه در يک قرارداد به مدت 59 سال به بخش خصوصي واگذار شد که به دليل بي تعهدي و بي مسئوليتي بخش خصوصي در مرمت اين بنا، عمارت مسعوديه توسط صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي پس گرفته شد.

عمارت مسعوديه يک ساختمان تاريخي مربوط به دوره قاجار است که در تهران، ميدان بهارستان قرار دارد.اين اثر در سال 1377 به ‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


 ايران زمين 

گذري در خيابان هاي تهران؛

سرخه حصار

سرخه حصار نام ده كوچكي بود در دامنه‌ كوه است. در سال 1303(ه.ق) بنياد قصرايب در آنجا نهاده شد كه به «قصر ياقوت» معروف شد. اين قصر يك كاخ ييلاقي به شمار نمي‌رفت، بلكه ناصرالدين شاه بيشتر در پاييز و زمستان، آن هم پس از انجام مراسم شكار از آن استفاده مي‌كرد. وجه تسميه اين كاخ را به دو سبب نوشته‌اند؛ يكي اينكه در سرخه حصار واقع بوده و ديگري اينكه شيشه‌هاي در و پنجره آن عمارت، سرخ رنگ بوده است.علت اينكه اين منطقه را سرخه حصار ناميده‌اند، شايد به خاطر سرخي سنگ‌هاي آن منطقه و يا خرابه‌اي از سنگ‌هاي سرخ رنگ كه در آن ناحيه وجود داشته، بوده است.

مراسم معروف آشپزان در عهد ناصري هر ساله در سرخه حصار برگزار مي‌شد. همچنين در اين منطقه، آسايشگاهي مجهز جهت درمان و استراحت كارگران و خانواده‌هاي آنان بنا گرديد. اين منطقه با مباشرت ميرزا محمد خان و سرتيپ گروسي، پيشخدمت ناصرالدين شاه آباد شد.اين محله در منطقه 13 تهران واقع شده است و از شمال به جاده لشگرك، از جنوب به پارك جنگلي سرخه حصار، از غرب به خيابان گل مريم و از شرق به جاده بيمارستان منتهي مي‌شود.


 قصار اما... 

 صبرت که تمام شد ، نرو

معرفت تازه از آن لحظه آغاز ميشود . . .


 د‌‌ر گذر تاريخ 

کنگلو؛ قلعه‌اي در حصار قله‌ها

سايه بال‌هايش مانند بازوهايي است که مي‌خواهد همه‌چيز را در حمايت خود بگيرد و مانعي باشد براي جلوگيري از رانش هسته مرکزي دژ. صحبت از قلعه کنگلو است؛ قلعه‌اي که يک هسته مرکزي و دو بازو دارد و شکل يک عقاب را در ذهن همگان تداعي مي‌کند.

اين قلعه در استتار طبيعي بالاي دره باستاني آرم و در شکاف بخشي از رشته‌کوه‌هاي البرز در سوادکوه قرار دارد و همين يکي از دلايلي بوده که از دستبرد و تجاوز بيگانگان و غارتگران در امان مانده است. دژ کنگلو از پلان منحصر‌به‌فردي در ميان قلاع و استحکامات دفاعي ايران برخوردار است که با بهره‌گيري از تکنيک‌هاي بومي البرز ساخته شده و داراي معماري اشکاني- ساساني است. فرم طاق‌هاي اين قلعه قابل قياس با غار دژ اسپهبد خورشيد در همين منطقه و قلعه‌دختر فيروزآباد، کاخ سروستان و مجموعه تخت سليمان در ديگر نقاط ايران است.

نماي خارجي قلعه را يک باروي عظيم سنگي تشکيل مي‌دهد که درقسمت مياني و طرفين آن، برج‌هاي ديده‌باني تعبيه شده‌است. فضاي داخلي اين قلعه با توجه به بقاياي آن، مدور و در دو طبقه ساخته شده‌بود که قسمت عمده آن از بين رفته و در حال ويراني است. عمده مصالحي که در ساختمان قلعه به کار رفته عبارتند از؛ سنگ لاشه با ملات آهک و سنگ ريزه.

قلعه کنگلو زماني در سه طبقه احداث شده‌بود. اما با توجه به از بين رفتن بخش اعظمي از معماري طبقه سوم، کار کاوش در فضاهاي طبقه دوم به روش ارگانيک آغاز شد. در اين طبقه سه فضا، يکي در وسط به شکل مستطيل و دو ديگر به شکل نيم دايره در دو طرف آن کشف شد و حفاري آن ها تا روي کفي از جنس ملات گچ که در نتيجه پر نمودن طبقه اول احداث شده‌است، ادامه يافت.

براساس شواهد،اين قلعه در عهد ساساني به عنوان عبادتگاه مورد استفاده بوده است. براي ديدن اين قلعه، بايد سري به مازندران بزنيد و حدود 70 کيلومتر از قائمشهر به سوي فيروزکوه برويد. در مسيرتان از سه راهي خطير کوه که چند کيلومتر بعد از دوآب است، مي‌گذريد. در سمت چپ، جاده‌اي فرعي به طول 14 کيلومتر وجود دارد که از خطير کوه آغاز و به دو راهي روستاي چاشم ـ کنگلو منتهي مي‌شود. در سمت چپ بعد از عبور از پل سيماني جديدالاحداث، راه پرپيچ‌وخم و صعب‌العبور روستاي کنگلو شروع مي‌شود. اين جاده را بايد پياده طي کنيد. مي توانيد در نزديکي روستاي کنگلو و در مکاني که قلعه از دور خودنمايي مي‌کند کمي استراحت کنيد و دوباره مسيرتان را تا قلعه پيش ببريد. اين قسمت از مسير حدود 400 متر با شيب ملايم سرازير است و سپس با يک سربالايي صد متري به قلعه ختم مي‌شود. ورودي روبه‌روي قلعه مسدود است و راه ورود سمت راست و زير يکي از دو بال قلعه قرار دارد. قلعه از جنوب با شيب 90 درجه و گاهي با شيب منفي، منتهي به دره‌اي مي‌شود که عمق آن حدود 350 متر است. ضلع جنوبي چشم‌اندازي وسيع به جاده دوآب ـ شهميرزاد ـ سمنان دارد و احتمالا در قديم از اين نقطه منطقه را کنترل مي‌کردند. بنابراين مي توان حدس زد که قلعه از موقعيت استراتژيک حساسي برخوردار بوده است. ضلع جنوبي هم به دليل ختم شدن به دره نيازي به ديوار نداشته است. کنگلو در زبان محلي مازندراني به کنگلي هم معروف است و کنگلي در زبان مازندراني به زنبور گفته مي‌شود و شايد به دليل اينکه کندوي زنبور عسل هميشه يادآور و الهام‌بخش دژ و قلعه است، قلعه کنگلو هم اينگونه تشبيه و نامگذاري شده است.همچنين واژه «لي يا لو» در زبان مازندراني به معني غار يا شکفت است مانند اسامي غارهاي پلنگ لي، ديولي، زِلي و... که در البرز ديده مي‌شوند.


 ديدني ها 

خانه ماندگار"علامه محمد تقي جعفري"

يکي ديگر از مکان هايي که در حال حاضر کارايي خود را از منزل مسکوني به کتابخانه تغيير داده است منزل علامه محمد تقي جعفري است.خانه اي که از سال 87 با همکاري خانواده و شهرداري به کتابخانه اي براي عموم مردم تبديل شده است؛ کتابخانه اي که در آن پر است از کتاب هايي که روزي متعلق به خود استاده بوده است و در حال حاضر در اختيار همگان قرار گرفته است. شما در اين خانه مي توانيد از کتابخانه شخصي استاد ديدن کنيد، از ديدن چيدمان و سادگي وسايل علامه جعفري لذت ببريد.خانه اي که اين روزها در کنار کتابخانه، طبقه دوم آن هم به موسسه نشر و تدوين آثار او تبديل شده است.اين خانه در تهران،بزرگراه آيت الله کاشاني و خيابان حسن آباد جنوبي است.


 عكس روز 
 جنگل تايپينگ شان ؛ تايوان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون