جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3715- تاریخ : 1395/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


دانستني هاي تمدن اصيل ايران زمين


کشف سياه چاله هايي که صدا توليد مي کنند


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 دانستني هاي تمدن اصيل ايران زمين 

 
آيا ميدانيد : کمبوجبه فرزند کورش بدليل کشته شدن 12 ايراني در مصر و اينکه فرعون مصر به جاي عذر خواهي از ايرانيان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با 250 هزار سرباز ايراني در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از ميلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدليل آمدن قحطي در مصر مقدار بسيار زيادي غله وارد مصر کرد.

اکنون در مصر يک نقاشي ديواري وجود دارد که کمبوجيه را در حال احترام به خدايان مصر نشان ميدهد. او به هيچ وجه دين ايران را به آنان تحميل نکرد و بي احترامي به آنان ننمود.

آيا ميدانيد : داريوش کبير با شور و مشورت تمام بزرگان ايالتهاي ايران که در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهي برگزيده شد و در بهار 520 قبل از ميلاد تاج شاهنشاهي ايران رابر سر نهاد و براي همين مناسبت 2 نوع سکه طرح دار با نام داريک ( طلا ) و سيکو ( نقره) را در اختيار مردم قرار داد که بعدها رايج ترين پولهاي جهان شد.

آيا ميدانيد : داريوش کبير طرح تعليمات عمومي و سوادآموزي را اجباري و به صورت کاملا رايگان بنيان گذاشت که به موجب آن همه مردم مي بايست خواندن و نوشتن بدانند که به همين مناسبت خط آرامي يا فنيقي را جايگزين خط ميخي کرد که بعدها خط پهلوي نام گرفت.

آيا ميدانيد : داريوش در پايئز و زمستان 518 – 519 قبل از ميلاد نقشه ساخت پرسپوليس را طراحي کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندين تن از معماران مصري بروي کاغد آورد.

آيا ميدانيد : داريوش بعد از تصرف بابل 25 هزار يهودي برده را که در آن شهر بر زير يوق بردگي شاه بابل بودند آزاد کرد.

آيا ميدانيد : داريوش در سال دهم پادشاهي خود شاهراه بزرگ کورش را به اتمام رساند و جاده سراسري آسيا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چين ميرفت که بعدها جاده ابريشم نام گرفت.

آيا ميدانيد : اولين بار پرسپوليس به دستور داريوش کبير به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترين کاخ آسيا شبيه سازي شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپوليس 3 سال طول کشيد و کل ساخت کاخ 80 سال به طول انجاميد.

آيا ميدانيد : داريوش براي ساخت کاخ پرسپوليس که نمايشگاه هنر آسيا بوده 25 هزار کارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر 5 روز يکبار يک سکه طلا ( داريک ) مي داده و به هر خانواده از کارگران به غير از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن – کره – عسل و پنير ميداده است و هر 10 روز يکبار استراحت داشتند.

آيا ميدانيد : داريوش در هر سال براي ساخت کاخ به کارگران بيش از نيم ميليون طلا مزد مي داده است که به گفته مورخان گران ترين کاخ دنيا محسوب ميشده . اين در حالي است که در همان زمان در مصر کارگران به بيگاري مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد که با شلاق نيز همراه بوده است.

آيا ميدانيد : تقويم کنوني ( ماه 30 روز ) به دستور داريوش پايه گذاري شد و او هياتي را براي اصلاح تقويم ايران به رياست دانشمند بابلي “دني تون” بسيج کرده بود . بر طبق تقويم جديد داريوش روز اول و پانزدهم ماه تعطيل بوده و در طول سال داراي 5 عيد مذهبي و 31 روز تعطيلي رسمي که يکي از آنها نوروز و ديگري سوگ سياوش بوده است.

آيا ميدانيد : داريوش پادگان و نظام وظيفه را در ايران پايه گزاري کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزير بايد به خدمت بروند و تعليمات نظامي ببينند تا بتوانند از سرزمين پارس
دفاع کنند.

آيا ميدانيد : داريوش براي اولين بار در ايران وزارت راه – وزارت آب – سازمان املاک -سازمان اطلاعات – سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنيان نهاد.

آيا ميدانيد : اولين راه شوسه و زير سازي شده در جهان توسط داريوش ساخته شد.

آيا ميدانيد : داريوش براي جلوگيري از قحطي آب در هندوستان که جزوي از امپراطوري ايران بوده سدي عظيم بروي رود سند بنا نهاد.آيا ميدانيد : فيثاغورث که بدلايل مذهبي از کشور خود گريخته بود و به ايران پناه آورده بود توسط داريوش کبير داراي يک زندگي خوب همراه با مستمري دائم شد.

داريوش در سال 521 قبل از ميلاد فرمان داد:من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پايين اجتماع خشنود نيستم.

به گزارش شاپرک به نقل از دانستني ها


 کشف سياه چاله هايي که صدا توليد مي کنند 

کشف سياه چاله هايي که مي توانند صدا توليد کنند،جديدترين کشف ناساست که اخبار آن به تازگي منتشر شده است .به گزارش شاپرک به نقل از ماهنامه سرآمد ،اين کشف به دنبال بررسي بزرگ ترين اجسام کيهاني به دست آمده ومحققان سازمان فضايي آمريکايي توانسته اند سياه چاله هاي توليد کننده صداهاي پرتوي ايکس را شناسايي کنند. اين کشف با استفاده از تلسکوپ ارايه طيف سنج هسته اي موسوم به Nudtar به دست آمده است و گروه کر سياه چاله هايي که صداهاي پرتوي ايکس را توليد مي کردند توسط ستاره شناسان موسسه فناوري کاليفرنيا شناسايي و بررسي شده اند.اين پرتوهاي ايکس کيهاني اصوات را در بلندترين گام توليد مي کنند. اين موسيقي زمينه زماني پخش مي شود که سياه چاله ها از محيط اطرافشان تغذيه مي کنند.اکنون دانشمندان اميدوارند اين رصد هاي جديد بتواند بينش بهتري از چگونگي تغذيه ورشد اين سياه چاله ها وچگونگي تکامل يافتن ابر سياه چاله ها طي هزاران سال به چندين ميليون کمک کند .


 گنده تر از دروغ 

نيست كه نيست!

مهدي طوسي

قرار بر اين شده كه مهدي رحمتي طي يك نامه سرگشاده به كي روش او را مجاب كند كه هر طوري شده وي را به تيم ملي فوتبال كشورمان دعوت كند و در اين تيم به او بهايي را بدهد كه قبلا، يعني قبل از درگيريشان نمي داده!

رحمتي در اين نامه خاطر نشان كرده: من هر چه فكر كردم كه چيزي براي خاطر نشان كردن داشته باشم به ذهنم نرسيد فقط از كي رش مي خواهم يا من را به تيم ملي دعوت نكند و يا اگر مي كند با همان قدرتي كه مربيان قبلي به من احترام مي گذاشتند، احترام بگذارد! همه اين ها در حالي است كه اصولا مهدي رحمتي مورد توجه كي روش نيست كه نيست كه نيست!


 اما خبر 

کشف گونه جديدي از حيوانات ماقبل تاريخ

دانشمندان با بررسي فسيل يک خزنده گوشتخوار ماقبل تاريخ با 7/2 متر طول و با دندان‌هاي بسيار تيز و دندانه‌دار توانستند شجره‌نامه اين خزنده را کشف کنند. به گزارش آنا به نقل از LiveScience، تيمي از ديرينه‌شناسان دانشگاه ويرجينيا گونه جديدي از آرکوسورها يا شاه‌خزندگان را کشف کرده‌اند که در دوره ترياس ميانه در منطقه‌اي در تانزانياي جنوبي کنوني مي‌زيسته است. در واقع، قدمت اين حيوان به 247 ميليون سال پيش برمي‌گردد.

استارلينگ نسبيت، استاديار زمين‌شناسي موسسه پلي‌تکنيک ويرجينيا در اين خصوص مي‌گويد: هنوز معلوم نيست که اين گونه از شاه‌خزندگان که Nundasuchus songeaensis نام گرفته، چگونه سير تکاملي خود را طي کرده و منقرض شده است، اما چيزي که مشخص است، آن است که اجداد اين گونه به کوروکوديل‌ها برمي‌گردد و در يک جمله، اين حيوان پسر عموي کوروکوديل‌ است. محققان نام اين خزنده را از ترکيب واژه‌هاي سواحيلي و يوناني گرفته‌اند. ناندا در زبان سواحيلي به معني شکارچي است، ساچاس نيز يک واژه يوناني است که کوروکوديل معني مي‌دهد. سانگينسيس نيز از شهر «سانگي» که استخوان‌هاي اين حيوان در آن يافت شده، گرفته شده است. سانگي نام شهري در تانزانياي جنوبي است. دانشمندان معتقدند که اين فسيل مربوط به 240 تا 245 ميليون سال پيش دوره ترياس ميانه مربوط به حيواني بين پرندگان و کوروکوديل‌هاست، چراکه در ضمن سنگين بودن وزنش، اندام‌هاي تحتاني شبيه به دايناسور يا پرنده دارد، اما استخوان‌هاي پشت آن شبيه به کوروکوديل است.


 سرمقاله  

آموزش خودكنترلي و رعايت اصول اخلاقي

حميدرضا عسگري

طي يك دهه اخير بروز رفتارهاي خشن و عصبانيت‌هاي روزمره در بين افراد جامعه افزايش يافته و مي‌توان نمود آن را در گفتگوهاي خشن و بددهاني‌هاي اجتماعي مشاهده كرد. اين آفت اخلاقي ناشي از فشارهاي عصبي است كه فرد با فرياد و يا درگيري سعي در خالي كردن اين عصبانيت دارد.

متاسفانه براي اين تخليه رواني گزينه‌اي جز درگيري با افراد ديگر پيدا نمي‌شود، مشاهده مي‌كنيم كه بعضاً به خاطر يك جاي پارك، يا رد شدن از عرض خيابان، يا سوارشدن به مترو و خريد كردن از فروشگاه و ...، شاهد درگيري ميان همشهريان مي‌شويم كه نهايتاً با داد و فرياد و بددهاني‌هاي مختلف ختم مي‌شود.

همانطور كه گفته شد اين بددهاني‌ها ريشه در فشارهاي عصبي دارد كه خود آنها نيز به واسطه مسائل مختلف ديگر بروز مي‌كند. اما تمام اين مسائل دليل قانع كننده‌اي براي بدرفتاري و عمل كردن خارج چارچوب‌هاي ادب اجتماعي نيست. بلكه همه ما بايد درون خود رفتاري نهادينه كنيم به نام "خود كنترلي" تا در مواقع حساس با كنترل رفتارهاي عصبي مانع از بروز درگيري و بددهاني با ديگران شويم.

خودكنترلي در حقيقت به منزله بالا بردن ظرفيت دروني افراد در مواجهه با مشكلات و مسائل چالش برانگيز مي‌باشد. اما اين خودكنترلي مادرزادي نيست و بايد براي افراد جامعه به صورت آموزش‌هاي حين تحصيل و آموزش‌هاي سبك زندگي، از سوي نهادها و دستگاه‌هاي فرهنگ مورد توجه قرار گيرد.

مهمترين بخش از آموزش رفتارخودكنترلي در سنين كودكي شكل مي‌گيرد و عمده ترين بخش آن به آموزش‌هاي مدرسه تعلق دارد. كودكان دراين سن شايد شناخت كافي نسبت به رفتار خودكنترلي نداشته باشند اما با تمرين‌ها و رفتارهايي كه از سوي مربيان و معلمان به آنها آموزش داده مي‌شود اين رفتار را در وجود خود نهادينه خواهند كرد.

البته تاثير اين رفتار خودكنترلي در همان سنين كودكي خود را نشان خواهد داد و دانش‌آموزان در برخوردهاي دوستانه و در گروه همسالان خود بعضاً در شرايطي قرار مي گيرند كه بايد خود را در مقابل فشارهاي وارده ايمن سازند و بي جهت به سمت پرخاشگري و خشونت رفتاري حركت نكنند.

باآموزش اصول خودكنترلي در سنين كودكي، مي‌توان اميدوار بود كه افراد در آينده تا ميزان قابل چشمگيري خود را در مقابل فشارها و واكنش‌هاي تند ديگران حفظ نمايند و رفتارشان تكميل كننده جريان خشونت اخلاقي تلقي نگردد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون