جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3712- تاریخ : 1395/06/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

مرکز تئاتر کانون روي صحنه مي‌برد
«گربه و پلنگ» با نقش‌آفريني بچه‌هاي داراي نياز‌هاي ويژه

استاندار خوزستان:
فعاليت‌هاي کانون و آموزش و پرورش بايد مکمل يکديگر باشند


آغاز به کار نمايشگاه نوشت‌افزار ايراني اسلامي در کانون مازندران

همزمان با هفته دولت براي کودکان روستاهاي نقطه صفر مرزي:
مخزن کتاب مرکز سيار غلامان افتاح شد


شهادت حضرت امام محمدتقي عليه السلام «جوادالائمه» را تسليت مي‌گوييم


 مرکز تئاتر کانون روي صحنه مي‌برد
 «گربه و پلنگ» با نقش‌آفريني بچه‌هاي داراي نياز‌هاي ويژه 

 
نمايش «گربه و پلنگ» نخستين اثري است که در قالب طرح جديد مرکز تئاتر و تئاتر عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و با نقش‌آفريني بچه‌هاي داراي نيازهاي ويژه بر روي صحنه مي‌رود.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اداره کل امور سينمايي و تئاتر کانون در سال 1395 توليد و حمايت از چهار عنوان تئاتر با مشارکت و نقش‌آفريني کودکان داراي نيازهاي ويژه (نابينا، ناشنوا، کم‌توان جسمي و حرکتي) و کودکان خاص شامل بچه‌هاي بد سرپرست و بي‌سر‌پرست و کودکان کار را در برنامه کاري خود قرار داده است.

در اين ميان اولين اثر اين مجموعه با عنوان «گربه و پلنگ» به کارگرداني محمدحسن ابويي از از 14 تا 18 شهريور در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون واقع در پارک لاله تهران در ساعت 18 اجرا مي‌شود نمايشي که در آن چند بازي‌گر داراي نيازهاي ويژه(با معلوليت جسمي و حرکتي) نقش‌آفريني مي‌کنند.

روزي پلنگ و گربه در جنگل با انسان روبرو مي‌شوند. انسان براي رهايي از پلنگ از نيروي تفکرش استفاده مي‌کند و آن‌ها را با طناب مي‌بندد و... اين بخشي از داستان نمايش «گربه و پلنگ» است.

بر اساس اين خبر، نويسندگي اين نمايش را حسن دولت‌آبادي بر عهده داشته است. زهرا صبري مشاور نمايش و ابوالفضل ميروکيلي، محمدجواد آخوندي، حسين زارع‌زاده و احسان زارعين بازيگران آن هستند.

در عين حال، حامد آرامي دستيار کارگردان، افسانه زارع منشي صحنه، فريبا فتحي طراح دکور، مسلم زارع بيدکي طراحي نور، علي‌اصغر شکري طراحي لباس و حميده حايري طراحي گريم اين نمايش را بر عهده داشته‌اند.

بر همين اساس، علي طبا موسيقي، سعيد حجازي روابط عمومي و سعيد شهريار آفيش و طراحي بروشور اين نمايش را بر عهده داشته‌اند.

اين نمايش‌ها با هدف آماده سازي کودکان با نيازهاي ويژه براي ورود به جامعه، استفاده از فرصت‌هاي برابر آموزشي و فرهنگي و تحقق عدالت فرهنگي، استفاده از خدمات فرهنگي براي همه کودکان و نوجوانان، توجه به تعليم و تربيت و زندگي در شرايط سخت، شکوفايي استعدادهاي اين کودکان و نوجوانان، ايجاد اعتماد به نفس و قدرت تصميم‌گيري صحيح و سوق دادن آنان به مراکز فراگير کانون توليد مي‌شود.

اين آثار در قالب تئاتر در بخش اجراي صحنه و نيز تشکيل کارگاه‌هاي تئاتر براي کودکان ونوجوانان داراي نياز‌هاي ويژه برنامه‌ريزي شده است.

گفتني است اين نمايش توليدي کانون کاري از جامعه معلولان تپش شهرستان مهريز استان يزد است و مرکز توانبخشي روزانه و توان‌پزشکي سازمان بهزيستي کشور، معاونت امور توانبخشي بهزيستي استان يزد و شهرستان مهريز در اين طرح، اداره کل امور سينمايي و تئاتر کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را همراهي مي‌کنند. علاقه‌مندان مي‌توانند براي دريافت اطلاعات بيشتر و ذخيره بليت با شماره‌ تلفن‌هاي 09194346356 – 88980721-88966119 تماس بگيرند.


 استاندار خوزستان:
 فعاليت‌هاي کانون و آموزش و پرورش بايد مکمل يکديگر باشند 

 
استاندار خوزستان معتقد است که فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و آموزش و پرورش بايد مکمل هم باشند. بر اساس گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان، غلامرضا شريعتي در جلسه‌اي که با حضور مديرکل، معاون فرهنگي، معاون امور اداري و مالي و روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، و مدير کانون زبان اين استان برگزار شد، با بيان اين مطلب افزود: اگر نگاهي به برخي از کشورهاي توسعه‌يافته بيندازيم فعاليت‌هاي نهادي همچون کانون و آموزش و پرورش در آن کشورها مکمل يک‌ديگر هستند.

وي اضافه کرد: اگر به اين مدارس و دروس آن‌ها دقت کنيد وقت زيادي از دانش‌آموز ابتدايي به مطالعه کتاب‌هاي خارج درسي اختصاص دارد و بچه‌ها پس از مطالعه کتاب‌ها برداشت‌هاي خود را از آن کتاب، قصه، داستان و رمان بيان مي‌کنند؛ دقيقا کاري که در مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ما انجام مي‌شود.

استاندار خوزستان با اشاره به اين‌که، هدف کار سازماني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در جامعه امروز ما به يک مساله مهم و يک الزام تبديل شده است تأکيد کرد: اگر بناست دانش‌آموز ما رشد کند و بتواند متناسب با نيازهاي روز جامعه بينش و مغزش پرورش پيدا کند نياز است از ابتدا در امور جامعه مداخله کرده و از وقايع آن مطلع باشد تا بتواند خود را به سمت هدف‌هاي عاليه بکشاند و فردي نشود که منتظر باشد تا کسي بيايد يا نيايد با انتخاب کند يا نکند.

استاندار خوزستان استقبال بيش از 900 هزار کودک و نوجوان خوزستاني از فعاليت‌هاي کانون در بازه زماني تيرماه 94 تا مرداد 95 را نشان از توجه قابل‌ ملاحظه خانواده‌ها از فعاليت‌هاي کانون دانست و خاطرنشان کرد: آمارها نشان مي‌دهد مردم به کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به‌عنوان يک نهاد فرهنگي تأثيرگذار در مسايل پرورشي و تربيتي فرزندان‌شان توجه دارند و اين مهم بايد براي مسوولان کانون بيشتر موارد ديگر اهميت داشته باشد.

وي همچنين تأکيد کرد: هرچه کارهاي فرهنگي، فکري، پرورشي و آموزشي در محيطي بي‌حاشيه، بي‌سروصدا و در يک جو آرام‌تري برگزار شود سالم‌تر و نتايج آن مطلوب‌تر و علمي‌تر خواهد بود و در غير اين صورت اگر درگير مسايل حاشيه‌اي، سياسي و بعضي از دخالت‌ها شود هدف اصلي خود را گم خواهد کرد و به همين علت اثربخشي و تأثيرگذاري خود را از دست خواهد داد.

استاندار خوزستان در بخش ديگري از سخنان خود به مرکز کانون زبان ايران در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: کانون زبان ايران يکي از مراکز معتبر در آموزش زبان‌هاي خارجي است و کار خود را کاملاً علمي به پيش مي‌برد.

وي اضافه کرد: چون کار در کانون زبان ايران بر چارچوب علمي استوار است هم اثرگذاري و هم اثربخشي بالايي دارد و از اين بابت قابل تقدير و قدرداني است.

بر اساس اين گزارش در اين نشست نيز مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان به شرح فعاليت‌هاي يک‌ساله کانون از تيرماه سال گذشته تاکنون پرداخت و گفت: با گسترش مراکز فرهنگي‌هنري کانون در راستاي توسعه خدمت‌رساني فرهنگي به کودکان و نوجوانان اين خطه از ايران اسلامي قدم برداشته‌ايم.

وي با اشاره به اين‌که از تيرماه 1394 تاکنون 2 مرکز ثابت فرهنگي‌هنري، 2 کتاب‌خانه سيار روستايي، يک کتاب‌خانه سيار شهري و يک کتاب‌خانه پستي راه‌اندازي شده است افزود: در طول اين يک سال تعداد مراکز کانون را از 52 مرکز به 58 مرکز افزايش داده‌ايم.

غلامرضا شنبدي افزايش تعداد مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در استان خوزستان را در راستاي عدالت آموزشي و توسعه فرهنگي بيان کرد و توضيح داد: ما با راه‌اندازي مراکز سيار و پستي، خدمت‌رساني فرهنگي خود را در مناطق محروم روستايي و حاشيه شهر گسترش داديم تا کودکان و نوجوانان اين مناطق بتوانند از برنامه‌هاي فرهنگي، هنري، ادبي، علمي و مذهبي کانون استفاده کنند.

اين مديرکل فرهنگي در ادامه به افتتاح اولين مرکز فراگير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازي اين مرکز کودکان و نوجوانان کم‌بينا، نابينا، کم‌توان جسمي و حرکتي در فضايي استاندارد و مجهز به کتاب‌هاي بريل، صوتي و ساير امکانات سمعي و بصري ويژه در کنار ديگر همسالان خود از فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استفاده مي‌کنند.

شنبدي يکي ديگر از برنامه‌هاي مورد توجه کانون را تعامل با ديگر سازمان‌ها عنوان کرد و افزود: در طول اين يک سال، با سازمان‌ها و نهادهايي چون اداره کل آموزش و پرورش، اداره کل محيط‌زيست، اداره کل حفظ و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، نيروي انتظامي، آموزش و پرورش استثنايي، بهزيستي، دادگستري، شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب، شرکت آبفا و پارک علم و فناوري در استان خوزستان نشست‌هاي مختلف داشتيم که با اکثر اين سازمان‌ها و اداره‌ها تفاهم‌نامه همکاري امضا کرده‌ايم.

اين مديرکل فرهنگي با بيان اين‌که در اين ايام بيش از 50 اردوي درون استاني براي کودکان و نوجوانان برگزار شده است اضافه کرد: به همت کارکنان و مربيان اين استان جشنواره‌ها و ويژه‌برنامه‌هاي مختلفي چون جشنواره قصه‌گويي استاني و مرثيه‌اي براي خورشيد، جشنواره نمايش عروسکي و کاغذي، جشنواره رضوي، هفته ملي کودک، هفته کتاب و کتاب‌خواني و بسيار ديگري از برنامه‌ها چون، نشست‌هاي ادبي با حضور نويسندگان برجسته حوزه کودک و نوجوان و... اجرا شده است.

شنبدي در بخش ديگري از سخنان خود به راه‌اندازي مرکز آموزش ضمن خدمت و رفاهي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان در مجتمع فرهنگي هنري کانون شهرستان اهواز اشاره کرد و گفت: اين مرکز تخصصي در راستاي خدمت‌رساني بيشتر و بالا بردن سطح دانش علمي و عملي مربيان و کارکنان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان راه‌اندازي شده است که در حال حاضر به کار خود باقوت ادامه مي‌دهد.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان در پايان تأکيد کرد: کارکنان و مربيان تلاشگر کانون در استان خوزستان همچنان با تمام توان در حال خدمت‌رساني به کودکان و نوجوانان اين استان هستند و در اين راه با تلاش و همتي مضاعف گام‌هاي خود را استوار در اعتلاي فرهنگ اين مرز و بوم برمي‌دارند.

در اين نشست معاون فرهنگي، معاون امور اداري و مالي و روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان و مدير کانون زبان استان گزارشي از عملکرد واحدهاي تحت پوشش خود به استاندار خوزستان ارايه کردند.


 آغاز به کار نمايشگاه نوشت‌افزار ايراني اسلامي در کانون مازندران 

 
همزمان با هفته دولت و نزديک‌شدن به ماه مهر، نمايشگاه نوشت‌افزار ايراني اسلامي کانون پرورش فکري در شهرستان ساري و بابل و نمايندگي‌هاي فروش محصولات کانون در بهشهر و جويبار گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران، همزمان با نمايشگاه‌هاي سراسري عرضه و فروش نوشت‌افزارهاي ايراني و اسلامي و محصولات فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در تهران، اين نمايشگاه دراستان مازندران گشايش يافت.

در آيين گشايش اين نمايشگاه که با حضور معاون توسعه و مديريت منابع، مدير کل کانون پرورش فکري مازندران، مدير کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، مدير نظارت بر چاپ و توزيع محصولات کانون، مدير طرح‌هاي عمراني کانون و فرمانداران و ساير مسوولان شهري برگزار شد، محصولات نوشت‌افزار با طرح‌هاي ايراني و اسلامي و محصولات کانون پرورش فکري براي مخاطبان کودک ونوجوان و خانواده‌ها عرضه شد.

اداره کل کانون پرورش فکري مازندران نيز با همکاري نمايندگي فروش محصولات کانون همزمان با فرارسيدن ماه مهر اقدام به برگزاري اين نمايشگاه کرده تا بتواند سهم کانون را در معرفي محصولات با کيفيت و کاملا ايراني به مخاطبان خود ادا نمايد.


 همزمان با هفته دولت براي کودکان روستاهاي نقطه صفر مرزي:
 مخزن کتاب مرکز سيار غلامان افتاح شد 

 
همزمان با هفته دولت مرکز سيار غلامان بعد از 5سال صاحب مخزن کتاب شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان شمالي، در حال حاضر اين کتاب‌خانه سيار بيش از 500عضو و 9هزار کتاب براي امانت‌دهي به کودکان روستايي دارد.

منير صادقي مدير کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان با بيان اين مطلب عنوان کرد: طي سال گذشته با رايزني‌هاي صورت گرفته ساخت يک مرکز ثابت با مساحت 300مترمربع در غلامان قطعي و با در اختيار گرفتن 2هزار متر مربع زمين، ساخت مرکز شروع شد که هم‌اکنون در مرحله فندانسيون است.

صادقي با تاکيد بر اين که طي سال مالي 95 براي ساخت اين مرکز فرهنگي‌هنري يک ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است، گفت: مخزن کتاب کتاب‌خانه سيار غلامان هم در همين زمين به مساحت 35متر مربع طي سال گذشته ساخته شد و درحال حاضر به بهره‌برداري رسيده است.

وي با اشاره به سفر معاون رييس جمهور به استان طي هفته دولت گفت: با توجه به قول مساعد دکتر نوبخت مبني بر تخصيص صد درصدي اعتبارات استان، بسياري از پروژه‌هاي کانون هم تا پايان سال افتتاح مي‌شوند.

به گفته اين مقام مسوول، 3 مرکز ثابت و يک مرکز سيار روستايي هم در اين استان آماده بهره‌برداري است که طي روزهاي آينده با سفر مديرعامل کانون به استان به صورت رسمي افتتاح خواهد شد.


 شهادت حضرت امام محمدتقي عليه السلام «جوادالائمه» را تسليت مي‌گوييم 

شهادت حضرت امام محمدتقي عليه السلام «جوادالائمه» را تسليت مي‌گوييم.

اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون