جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3696- تاریخ : 1395/05/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

پيرواني:
براي صعود به المپيک بايد در رده هاي پايه تيمداري کنيم

سرمربي تيم ملي اسکواش:
جوانان در مسابقات جهاني بي سابقه ظاهر شدند


دعوت دو پينگ پنگ باز دختر به اردوي تيم ملي


جام شناي دختران 11 تا 14 سال برگزار مي شود


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 پيرواني:
  براي صعود به المپيک بايد در رده هاي پايه تيمداري کنيم 

 
سرمربي سابق تيم ‌ملي اميد مي‌گويد کارهايي که در چهار دهه گذشته براي تيم ملي اميد انجام شده به خاطر اين بوده که ايران به المپيک صعود نکند.

غلامحسين پيرواني درباره وضعيت نابسامان تيم ‌ملي اميد و تکرار اين اتفاق در طي چهار دهه گذشته که منجر به ناموفق بودن ايران در صعود به المپيک شده است، اظهار کرد: اين مشکل به خاطر اين است که نمي‌خواهيم به المپيک صعود کنيم. ما بايد برنامه‌ريزي داشته باشيم. بايد در رده‌هاي اميد، جوانان و نوجوانان به خوبي تيم داري کنيم وگرنه موفق نمي شويم. در دوره کفاشيان که من هدايت تيم ‌ملي اميد را بر عهده داشتم، وضعيت اصلا خوب نبود و ما به دليل کمبود زمان اردوهاي تيم‌ملي، نمي‌توانستيم با بازيکنان ريکاوري کنيم.

او اضافه‌ کرد: در آن دوره هر چه فرياد زديم کسي حرف‌هاي ما را نشنيد. الان هم چنين وضعيتي وجود دارد و کسي به تيم ‌ملي اميد توجهي نمي‌کند. اين روش در هيچ کجاي دنيا وجود ندارد.

سرمربي سابق تيم ‌ملي اميد با بيان اين که در دهه‌هاي اخير به اين تيم توجه چندان زيادي نشده است، افزود: بايد يک کادر خوب تيم ‌ملي اميد را زير نظر داشته باشد و در هر ماه پنج – شش روز اين بازيکنان را در اختيار بگيرد و دور هم جمع کند. متاسفانه هيچ وقت به تيم ‌ملي اميد توجه و احترامي گذاشته نمي‌شود. البته در دوره اخير اين وضعيت بهتر بود و تيم ‌ملي اميد از امکانات بسيار خوبي بهره‌مند شد.

پيرواني در ادامه خاطرنشان کرد: خدا وکيلي در دوره ما بازي تدارکاتي فراهم نمي‌کردند. دور از کرم خداست زميني که خوب شخم نخورده،‌ بذرکاري و آبياري نشده بار خوب بدهد. کره و ژاپن خوب کار مي‌کنند و در هر دوره هم به المپيک صعود مي‌کنند. حتي عراق هم بهتر از ماست و براي تيم‌شان برنامه‌ريزي دارند. تساوي با برزيل کار يک روز و دو روز نيست و عراقي‌ها از قبل براي اين روز برنامه‌ريزي کرده بودند.

او با بيان اين که مشکل تيم ‌ملي اميد کادرفني نيست، يادآور شد: در 40 سال گذشته مربيان مختلفي در راس امور قرار داشتند، اما اين تيم به المپيک صعود نکرده است، پس اين مشکل از مربيان نيست و در جاي ديگري اشکال وجود دارد و آن هم نبود برنامه‌ريزي مناسب است. ما سال‌ها است که حسرت حضور در المپيک را مي‌خوريم، اما هميشه راه گذشته را طي مي‌کنيم و آخر سر هم نتيجه‌اي نمي گيريم.

سرمربي سابق تيم ‌ملي اميد در پايان گفت: بايد همه به فکر تيم ‌ملي و تيم‌هاي پايه باشند و به خوبي اين تيم را آموزش دهند. رده‌هاي پايه فقط نياز به کسب تجربه و انجام بازي‌هاي تدارکاتي دارند.


 سرمربي تيم ملي اسکواش:
 جوانان در مسابقات جهاني بي سابقه ظاهر شدند 

 
رييس فدراسيون اسکواش در مورد برگزاري مسابقات جوانان جهان در لهستان گفت: ملي پوشان اعزامي به مسابقات جهاني بسيار خوب و بي سابقه ظاهر شدند.

مسعود سليماني بيان كرد: تيم ايران با دو ورزشكار مرد و دو ورزشكار زن عازم رقابتهاي جهاني شد كه پيش از اين 16 سال قبل پسران تنها يک اعزام به مسابقات قهرماني جوانان جهان داشتند كه در آن دوران فقط حضور مطرح بود. در حوزه بانوان فدراسيون اين تابو را شكست و اولين اعزام را از زمان تاسيس فدراسيون اسكواش در ايران به مسابقات جهاني داشت. تيم 4 نفره ايران با تعويض سه پرواز به يونان و ورشو و شهر كتوويسه رسيد و از راه زميني به شهر بيلسكوبايلا شهر توريستي كشور لهستان محل برگزاري مسابقات رسيد و روز جمعه مراسم افتتاح در سالن تمام شيشه اي پرتابل ميدان مركزي و قديمي شهر با حضور 30 كشور جهان برگزار شد كه از مهمترين نكات مراسم تشويق خوب تيم ايران توسط ديگر كشورها در زمان فراخواندن تيم براي معارفه بود كه بسيارجالب توجه مي نمود. حضور كشورهايي حتي با يك شركت كننده اين پيام را به ديگر كشورها داد كه ما هستيم و مي خواهيم عرض اندام كنيم. وي در خصوص برگزاري مسابقات اظهار داشت: مسابقات آغاز شد. بانوان نمايش قدرتمندي نداشتند چون اولين حضور آنان بود ولي در ادامه بازي ها توانستند ورزشكاراني از استراليا، زيمبابوه، كانادا و كره جنوبي را شكست دهند كه آمادگي جسماني پايين عامل اصلي اين نمايش نه چندان قدرتمند بود اما در بخش پسران موضوع متفاوت بود. تلاش و تفكر حرفه اي بالاتر و انگيزه قوي تر بخوبي در چهره آنان خودنمايي مي كرد و شكل برندگان را داشتند. عليرضا شاملي خود را از 128 تايي جدول به 64 تايي رساند و در مقابل حريفان كم نگذاشت و از نظر جسماني كم نياورد.

رئيس فدراسيون اسکواش ادامه داد: سجاد زارعيان با آمادگي بدني خوب و انگيزه بيشتر نسبت به همه كاروان اعزامي بدليل اينكه آخرين سال حضور در رده سني جوانان را تجربه مي كرد، عملکرد خوبي داشت. او در روز اول بعد از قرعه استراحت شروعي طوفاني داشت و يك به يك حريفان را از پيش رو برداشت تا خود را به جمع 16 قهرمان جهان با كمك كادر فني برساند. بزرگترين معضلي كه بطور بارز خود را نشان مي داد اين بود که ملي پوشان فقط در زماني كه داخل اردوي ملي شبانه روزي فدراسيون هستند به درجه اي بالا از آمادگي مي رسند و به محض پايان مسابقات و اردوها در زمان حضور در استان هاي خود در نبود مربي سطح بالا در فراخواني مجدد به اردوها افت بسيار زيادي را دارند كه اين به زيان كادر فني و بازيكنان است كه بايد استان هاي ما به ملي پوشان خود توجه بيشتري خصوصا در جهت تامين مربيان فهيم با درك برنامه محوري و تيم داري نشان دهند.

سليماني همچنين گفت: به هر حال اسكواش ايران با تلاش همه به حدي رسيده كه بخوبي در صحنه جهاني به چشم مي آيد و پشت زمين بازي ايران ازدحام است. چيزي كه شش سال قبل در هندوستان تجربه كرديم كه حتي يك نفر براي ديدن بازي ورزشكاران ايران در سالن وقت تلف نمي كرد و با شروع بازي ايران سالن از جمعيت خالي مي شد.سليماني در رابطه با ناداوري بزرگ ديدار زارعيان با فرد سيد يك مسابقات بيان كرد: زارعيان با سيد يك مسابقات و قهرمان جوانان جهان دوره قبل از كشور مصر براي حضور در جمع هشت قهرمان برتر جهان رقابتي ديدني داشت كه جاي همه علاقمندان اسكواش خالي بود كه چطور اين قهرمان دوره قبل جهان را كلافه كرده بود تا بازي به گيم پنجم كشيده شود. درست از اواسط نيمه دوم گيم آخر ناداوري شروع شد و داور اصلي مسابقه حتي تصميم دو داور كنار خود را وتو مي كرد و پنج راي ضد زارعيان و امتياز حساس را به مصر داد كه صداي تماشاگران و ورزشكاران ديگر كشورها به اعتراض بلند شد وسرمربي ايران در اعتراض آشكار به داور فرياد زد "مصر را برنده اعلام كنيد نياز به مسابقه نيست". ولي داور خريده شده بود و كاري كه بايد مي كرد را انجام داد. زارعيان را برنده اعلام نكردند ولي به گفته مربي آمريكا همه اذعان كردند برنده واقعي زارعيان است.

او ادامه داد: مهم اين بود كه آمديم و ثابت كرديم قدرتمند آمده ايم و آينده از آن ماست و رسما به فدراسيون جهاني از داور شكايت كرديم و تا نتيجه حاصله موضوع را دنبال مي كنيم. در ادامه با تمام تنگناهاي مالي كه با آن مواجه هستيم تيم ايران بعد از مسابقات جهاني جوانان به فاصله يك هفته به مسابقات بين المللي پنانگ و بيست روز بعد به مسابقات قهرماني جوانان آسيا به كوالالامپور اعزام خواهد شد تا همچنان در مسير رشد ادامه طريق دهد.


 دعوت دو پينگ پنگ باز دختر به اردوي تيم ملي  

با پيشنهاد فاطمه رجبي سرمربي تيم ملي تنيس روي ميز نوجوانان دختر و موافقت فدراسيون و در راستاي پشتوانه سازي، شيما صفايي و کيميا رستمي نفرات پنجم و ششم انتخابي تيم ملي نوجوانان، به اردوي آمادگي تيم هاي ملي رده هاي سني دختران که از تاريخ 22 مرداد در آکادمي تنيس روي ميز آغاز شده، دعوت شدند.اين دو دختر مستعد با شرايط سني مناسب و در صورت تلاش اين شانس را دارند که در سال هاي 2017 و 2018 در معيت تيم ملي نوجوانان در مسابقات قهرماني آسيا حضور يابند.با اعلام مديريت تيم هاي ملي، ديگر دختران حاضر در مسابقات انتخابي تيم ملي نيز مد نظر بوده و در فرصت هاي مناسب به اردوهاي آمادگي دعوت مي گردند .


 جام شناي دختران 11 تا 14 سال برگزار مي شود 

 جام شناي دختران 11 تا 14 سال نيمه شهريور ماه برگزار مي شود.12 تا 15 شهريور 1395 به عنوان تاريخ دقيق برگزاري مسابقات شناي جام آذربايجان در بخش دختران و در رده سني 11 تا 14 سال اعلام شد.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون شنا، شيرجه و واترپلو؛ با تصميم کميته بانوان فدراسيون و هماهنگي‌هاي بعمل آمده با هيئت شناي استان آذربايجان شرقي مسابقات شناي جام آذربايجان از دوازدهم تا پانزدهم شهريور ماه برگزار مي‌شود که دستورالعمل اجرايي اين مسابقات متعاقبا اعلام خواهد شد.اين مسابقات در راستاي شناسايي استعدادها در رده هاي پايه و کمک به پشتوانه سازي برگزار مي شود.


 ميز خبر 

قهرمان تنيس روي ميز دختران ايران مشخص شد

تيم دوبل البرز متشکل از مريم فرعي و مينا پور موسوي قهرمان مسابقات دوبل تنيس روي ميز نوجوانان دختر شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني فدراسيون تنيس روي ميز، 21 استان شرکت کننده در مسابقات قهرماني کشور نوجوانان دختر در شيراز با مشخص شدن قهرمانان انفرادي و دوبل به کار خود پايان دادند. بازي هاي انفرادي با 86 شرکت کننده در جدول 128 نفري حذفي شروع شد که در نهايت شقايق حسين زاده از تهران و شيما صفائي از همدان در بازي نيمه نهايي مقابل هم قرار گرفتند که شيما صفائي با نتيجه 4-0 فيناليست شد. همچنين در نيمه نهائي مينا پور موسوي از البرز مقابل مليکا کرمي از تهران قرار گرفت و مليکا کرمي بود که با نتيجه 4-1 فيناليست ديگر مسابقه انفرادي شد.

در بازي فينال مليکا کرمي و شيما صفائي در يک تلاش نزديک و نفس گير رقابت کردند. بازيها پوئن به پوئن وگيم به گيم ادامه يافت تا نتيجه 3 بر 3 شود اما در گيم نهائي اين مليکا کرمي از تهران بود که بازي را با نتيجه 4-3 به نفع خود به پايان رساند و قهرمان انفرادي نوجوانان دختر کشور در شيراز شد.

شيما صفائي از همدان نايب قهرمان شد و مقام سوم مشترک به شقايق حسين زاده از تهران و مينا پور موسوي از البرز رسيد.

در بازيهاي دوبل 36 تيم دونفره در يک جدول 64 حذفي به رقابت پرداختند. در نيمه نهايي تيم مريم فرعي و مينا پور موسوي مقابل کيما رستمي و پريناز حاجيلو قرار گرفت که تيم فرعي و موسوي با نتيجه 3 -0 برنده نيمه نهائي شدند. همچنين در نيمه نهائي مليکا عامر طاس و شايسته باقري مقابل مليکا کرمي و شقايق حسيني زاده به رقاب پرداختند که کريمي و حسيني زاده با نتيجه 3-0 فيناليست شدند.

در فينال فرعي و موسوي از البرز مقابل کرمي و حسيني زاده از تهران بازي کردند که در نهايت تيم فرعي و پورموسوي با پيروزي 3-0 ‏قهرمان دوبل نوجوانان دختر کشور شد.


سومي تيم ملي فوتبال نوجوانان در جام رياست جمهوري قزاقستان

تيم ملي فوتبال نوجوانان کشورمان با کسب پيروزي مقابل آلباني به مقام سوم تورنمنت قزاقستان دست يافت.

بنا بر اعلام سايت فدراسيون فوتبال، تيم ملي فوتبال نوجوانان در آخرين ديدار از جام رياست جمهوري قزاقستان به مصاف آلباني رفت و توانست اين تيم را با نتيجه دو بر صفر شسکت دهد.

گلهاي نوجوانان را طه شريعتي در دقيقه 35 و عارف محمدعلي پور دقيقه 65 از روي نقطه پنالتي به ثمر رساندند.

معراج اسماعيلي، طه شريعتي، عليپور، اميرحسين اسماعيل زاده، سعيد آهني، وحيد نامداري، محمد قادري، محمد شريفي، اميرحسين خدامرادي، محسن گودرزي و يونس دلفي بازيکناني بودند که در اين ديدار به مصاف آلباني رفتند.


برد تيمهاي نوجوانان و جوانان پرسپوليس

تيم‌هاي فوتبال نوجوانان و جوانان پرسپوليس در رقابت‌هاي پايه اين هفته برابر حريفان خود به برتري‌هاي پر گل 6 بر يک و 3 بر يک دست پيدا کردند.

بهترين پيروزي اين هفته تيم‌هاي پايه پرسپوليس را شاگردان منصور هاشمي به دست آوردند که برابر تيم المپيک انديشه 6 بر يک پيروز شدند.

در اين بازي امير حسين نوري (3 گل)، امير حسين شکراللهي، امير معين مصباح و محمد اکبر شاهي براي سرخپوشان گلزني کردند. اريک عاشقيان هم از بازيکناني بود که در اين ديدار خوب درخشيد.

سرمربي اين تيم با اعلام رضايت از عملکرد شاگردانش گفت: ما در بازي قبلي هم مي توانستيم به برتري برسيم اما يکي از بازيکنان ما مصدوم شد و يک بازيکن ديگر ما به خاطر اتفاقي که در سال گذشته در يک تيم ديگر برايش رخ داده بود، هفته پيش محروم شد تا ما تنبيه شويم!

اين هفته جوانان پرسپوليس هم برابر داماش ايرانيان به پيروزي سه بر يک دست پيدا کرد. گل اول اين بازي روي يک ضربه پنالتي مشکوک براي حريف به دست آمد ولي پس از آن، حميدرضا طاهرخاني روي يک ضربه پنالتي را جبران کرد. گل دوم سرخپوشان توسط سينا احمدي به ثمر رسيد تا جوانان با برتري به رختکن بروند و در نهايت سينا احمدي سومين گل اين ديدار را هم در دقايق ابتدايي نيمه دوم براي سرخپوشان ثبت کرد.

منوچهر عبدالله نژاد سرمربي سرخپوشان جوان درباره شرايط تيمش گفت: در اين بازي روي يک صحنه مشکوک براي حريف پنالتي اعلام شد، اما بچه‌ها به قدري به برتري خود ايمان داشتند که نظم تيمي را از دست ندادند و سريع به بازي برگشتند. البته خرابي زمين آبفا يک مشکل بزرگ بود، ضمن اينکه حريف هم با ارائه بازي مستقيم سعي در تخريب بازي ما داشت.

وي ادامه داد: پس از سه بازي به دو پيروزي رسيديم در حالي که دو بازي ما برابر مدافع و مدعي عنوان قهرماني بوده است. اين هفته هم با سايپايي بازي مي‌کنيم که از ديگر مدعيان به حساب مي‌آيد. در کل شرايط خوبي داريم.

عبدالله نژاد در پايان خاطرنشان کرد: من بايد از آقايان طاهري و قنبرپور تشکر کنم. من قبلا هم در تيم‌هاي پايه پرسپوليس کار کرده‌ام. نزديک به پنج سال با چهار مدير عامل کار مي‌کردم. شرايط امسال را هيچگاه نداشتيم. زمين، لباس، تدارکات، تغذيه، همه چيز مرتب است. روي انتخاب نفرات نه از سوي باشگاه و نه از بيرون هيچ فشاري نبوده است تا بهترين‌ها را انتخاب کنيم.


 ورزش جوان و نوجوان 

دعوت کشتي گيران جوان به اردوي مسابقات جهاني

اردوي تيم ملي کشتي فرنگي جوانان براي حضور در رقابت هاي جهاني، روزهاي 25 مرداد تا 7 شهريورماه در خانه کشتي تهران برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون کشتي، اسامي نفرات دعوت شده به اين اردو به شرح زير است:

50 کيلوگرم: مهدي محسن نژاد، سعيد احمديان (خوزستان) محمد دانيالي (لرستان)

55 کيلوگرم: ميثم دلخاني (فارس) اميرحسين حاجي پور (مازندران)

60 کيلوگرم: محمدرضا گرايي (فارس) مسعود افتخاري مقدم (خراسان رضوي)

66 کيلوگرم: محمد الياسي (خوزستان) حسين اسدي (خوزستان)

74 کيلوگرم: مهدي ابراهيمي، حسين ابراهيمي (قم) سيد احسان موسوي (خوزستان)

84 کيلوگرم: آرمان عليزاده (خوزستان) عليرضا شيخي (البرز)

96 کيلوگرم: اميرحسين حسيني (مازندران) نامدار اسدي (خوزستان) محمد بيرانوند (خوزستان)

120 کيلوگرم: امين ميرزازاده (خوزستان) سهيل کهنسال (خوزستان)

سرمربي: رضا سيم خواه

مربيان: حسن حسين زاده- روح اله ده ملايي

ماساژور: محمد عليزاده

سرپرست: مهدي شربياني

رقابت هاي کشتي قهرماني جوانان جهان روزهاي 9 تا 14 شهريورماه در شهر ماکون کشور فرانسه برگزار مي شود.


8 مدال فرنگي کاران نوجوان ايران در تورنمنت گرجستان

تيم منتخب کشتي فرنگي نوجوانان ايران، در پايان رقابت هاي بين المللي جام کازاراشويلي گرجستان، صاحب 3 مدال طلا، 2 مدال نقره و 3 مدال برنز شد.

در روز دوم اين مسابقات در وزن 55 کيلوگرم رضا مردي به مدال برنز رسيد، در 63 کيلوگرم يوسف حسينوند به مدال برنز دست يافت و در وزن 100 کيلوگرم وحيد دادخواه صاحب مدال طلا شد و علي اکبر يوسفي به مدال نقره رسيد.

در روز نخست اين رقابت ها نيز در وزن 50 کيلوگرم پويا دادمرز به مقام قهرماني رسيد و محمد حسينوند دوم شد و در وزن 69 کيلوگرم محمد رستمي به مدال طلا دست يافت و مهدي خوشبخت و علي موسي زاده سوم و پنجم شدند.

در اين مسابقات کشتي گيراني از کشورهاي ايران، ارمنستان، آذربايجان، گرجستان و روسيه و قزاقستان حضور داشتند و تيم هاي گرجستان، آذربايجان و ايران به ترتيب اول تا سوم شدند.


شطرنج جوانان جهان

مصدق‌پور ترمز استاد بزرگ روس را کشيد

دور پنجم رقابت‌هاي شطرنج قهرماني جوانان جهان با يک پيروزي و پنچ تساوي براي نمايندگان ايران به پايان رسيد.

در دور پنجم رقابت‌ها مسعود مصدق پور پس از پيروزي ارزشمند دور قبل برابر استاد بزرگ روس، روي ميز يک رقابت‌ها به مصاف ولاديسلاو آرتميف استاد بزرگ روسي با ريتينگ 2665 رفت و در يک بازي بسيار سخت که با برتري حريفش دنبال مي شد توانست بخت شماره يک قهرماني رقابت‌ها را با تساوي متوقف کند و همچنان در جمع صدرنشينان بماند.پرهام مقصودلو نيز روي ميز 4 برابر حريف گرجستاني خود به تساوي دست يافت. در ديگر بخش مردان نيز شاهين لرپري زنگنه با وجود وضعيت بهتر با حريفش مساوي کرد. سيد خليل موسوي نيز توانست عقب ماندگي‌اش را جبران کند و از وضعيت بدي که با نيم امتياز داشت، خارج شود.آرين غلامي با مهره سياه تنها نماينده پيروز ايران بود.در بخش زنان نيز مبينا علي نسب برابر حريف هم تراز خود به نتيجه اي بهتر از تساوي دست پيدا نکرد.


لازلو سوچک: از عملکرد خدمتي راضي‌ هستم

سرمربي تيم ملي تفنگ گفت: با توجه به اينکه تجربه حضور خدمتي در مسابقات بين المللي کم است از عملکردش راضي هستم.

لازلو سوچک در خصوص عنوان هشتمي نجمه خدمتي در تفنگ سه وضعيت گفت: نجمه کار خودش را خوب انجام داد. با توجه به اينکه در مسابقات بين‌المللي زيادي شرکت نکرده بود و تجربه بالايي نداشت از عملکرد او رضايت دارم.وي افزود: نجمه تلاش خود را کرد و در مجموع با توجه به شرايط و رقيبان سختي که داشت عملکردش رضايت بخش بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون