جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3696- تاریخ : 1395/05/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


جزئيات جالب درباره موجودات فضايي

با ميانگين عمر 272 سال؛
مسن ترين مهره دار جهان شناسايي شد


ابن سينا براي 700سال مردم اروپا را درمان کرد


داستــانك


اما خبر


سرمقاله


 جزئيات جالب درباره موجودات فضايي 

 
استيون هاوکينگ، استاد دانشگاه کمبريج بريتانيا هشدار داده است که احتمال وجود موجودات فضايي تقريبا قطعي است، اما انسان ها بايد از برقراري ارتباط با آنها خودداري کنند.

به گزارش شاپرک به نقل از دانستنيها،اين استاد رشته فيزيک نجومي در يکي از مجموعه برنامه هاي شبکه تلويزيوني "ديسکاوري" گفت اين فرض که در ديگر نقاط عالم هم حيات هوشمند وجود دارد، "بسيار منطقي است".

با اين حال او هشدار داده است که احتمال دارد اين موجودات بيگانه براي تامين منابع مورد نياز خود به کره زمين حمله کنند و سپس آن را ترک کنند.

آقاي هاوکينگ گفته است: "درصورتيکه موجودات فضايي به زمين بيايند، نتيجه آن مشابه سفر کريستف کلمب به قاره آمريکا خواهد بود که براي ساکنان بومي اين قاره پيامد مثبتي نداشت".

پروفسور هاوکينگ معتقد است که انسان ها به جاي اينکه سعي کنند با موجودات فرا زميني ارتباط برقرار کنند، بايد تمام تلاش خود را براي پرهيز از هرگونه ارتباطي با اين موجودات به خرج دهند.

او مي گويد: "ما بايد توجه مان را فقط به خودمان معطوف کنيم تا از تکامل حيات به آنچه که مطلوب ما نيست جلوگيري کنيم".

در گذشته عمليات اکتشافي در فضا صورت گرفته بود که در آن خطوط حکاکي شده بشر و نمودارهايي براي نشان دادن موقعيت سياره زمين در کهکشان به فضا فرستاه شده بود.

همچنين در مواردي پرتوهاي راديويي به اميد رسيدن به تمدن هاي بيگانه در ديگر سيارات به فضا فرستاده شده است.

پرفسور هاوکينگ گفت: "از نظر مغز رياضي من تنها اعداد، فکر کردن در مورد موجودات بيگانه فضايي را از نظر منطقي توجيه مي کنند". او مي گويد چالش اساسي اين خواهد بود که اين موجودات بيگانه واقعا چه ويژگي هايي دارند. اين برنامه احتمال وجود گونه هاي مختلفي از موجودات فرا زميني از جمله گياهخواران دوپا و شکارچيان زرد مارمولک شکل را مورد بررسي قرار مي دهد. با اين حال پروفسور هاوکينگ معتقد است که بيشتر نمونه هاي حيات فرا زميني به احتمال زياد در حد ميکروبهايي با ساختار ساده هستند.

پروفسور کاکس مي گويد حتي در فاصله اي نزديکتر به زمين، يعني در کره مريخ هم شواهدي در دست است که احتمال وجود حيات در آنجا را تاييد مي کند.

اين استاد فيزيک معتقد است که در دهه هاي آينده و تنها پس از ارسال نسل بعدي فضا پيماهايي که از قابليت بيشتري

براي جستجوي نشانه هاي حيات برخوردارند به اقمار ژوپيتر و بخش هايي از مريخ، مي توان از وجود حيات در ديگر کرات اطمينان حاصل کرد.


 با ميانگين عمر 272 سال؛
 مسن ترين مهره دار جهان شناسايي شد 

 
محققان بريتانيايي با روشي خاص موفق به شناسايي پيرترين گونه از مهره داران زمين شدند.به گزارش مهر، محققان بريتانيايي با روش اندازه گيري طول عمر گونه هاي جانوري، موسوم به «راديوکربن» متوجه شدند که کوسه هاي گرينلند داراي 400 سال عمر هستند.

اين کوسه ها 5 متر طول دارند و ميانگين عمر آنها 272 سال است.

با اين وجود، کوسه هاي گرينلندي داراي عمر طولاني تري نسبت به نهنگ ها و لاک پشت ها هستند. اين گونه از کوسه ها به عنوان بزرگ ترين کوسه هاي گوشتخوار بر روي زمين محسوب مي شوند.

کوسه هاي گرينلندي مي توانند حتي در عمق بيش از 1200 متر هم زندگي کنند.

اين گونه زيستي در هر سال تقريبا يک سانتيمتر رشد مي کند و کوسه ماده گرينلندي در سن 156 سالگي به بلوغ جنسي مي رسد. گوشت کوسه هاي گريلندي به دليل نوع متابوليسم بدن آنها سمي است.البته نوعي صدف به نام «کواهوگ» که در اقيانوس زندگي مي کند داراي عمر بيش از 500 سال است.


 ابن سينا براي 700سال مردم اروپا را درمان کرد 

روزنامه “صبح تلگراف” چاپ کشور آلباني، از “ابوعلي سينا” به عنوان پزشکي که براي بيش از 700 سال آموزه هايش اسباب درمان مردم اروپا بود، ياد کرد. به گزارش شاپرک به نقل از دانستنيها ، اين روزنامه با درج مطلبي درباره ابوعلي سينا در صحفه فرهنگي خود، از وي بعنوان پزشک و فيسلوف ايراني نام برد که براي بيش از 700 سال آموزه هايش در اروپا رايج بود و درمان اروپاييان با استفاده از آنها انجام مي شد.لازم به ذکر است که ابوعلي سينا را در اروپا به نام “Avicena”مي شناسند.کتاب قانون ابن سينا که به زبان هاي مختلف اروپايي ترجمه شده ، پس از “انجيل” بيشترين تعداد چاپ را به خودش اختصاص داده بود.ابن سينا 450 کتاب در موضوعات گوناگون نوشته که تعداد زيادي از آنها در مورد پزشکي و فلسفه ‌است، اما از آنجايي که مهمترين اثر معرفي شده وي درباره “طب” به نام “قانون” بوده است، به همين دليل، جهانيان وي را بيشتر به عنوان يک پزشک برجسته دوران کهن پزشکي مي شناسند.


 داستــانك 

نفر دوم

مهدي طوسي

گفته مي شود که کيانوش رستمي که در حال حاضر تنها دارنده مدال طلاي المپيک در ريو مي باشد در يک نشست خبري حاضر شده و گفت: من اصلا دلم نمي خواست که به عنوان اولين نفري باشم که طلا مي گيرم و دلم مي خواست به عنوان دومين نفري باشم که طلا مي گيرم چرا که وقتي اولين نفر باشم همه روي من زوم مي کنند و اين اصلا براي من خوب نيست چرا که روحيه ام را از دست مي دهم و اگر روحيه ام را از دست بدهم براي دوره هاي بعدي به مشکل بر مي خورم! در هر صورت گفته مي شود که تصميم بر اين است که از دوره هاي بعد او به عنوان نفر دوم به مدال طلا برسد!


 اما خبر 

پناهگاه اضطراري ضدحريق ناسا براي محافظت از آتش‌نشانان

دانشمندان سازمان فضايي ناسا با استفاده از مواد به کار رفته در پروژه‌هاي فضايي، پناهگاه‌ اضطراري کاملا مقاوم در برابر آتش‌ ساختند.

به گزارش ايسنا به نقل از ساينس ديلي، پس از کشته‌شدن 19 مامور آتش‌نشان در آتش‌سوزي گسترده جنگل‌هاي آريزونا، محققان سازمان فضايي ناسا تصميم گرفتند تا با مواد به کار رفته در پروژه‌هاي فضايي، پناهگاه کاملا مقاوم، سبک و انعطاف‌پذير توليد کنند.

محققان سازمان فضايي ناسا تاکنون اطلاعاتي در مورد جنس صفحات جديد مقاوم در برابر آتش ارائه نکرده‌اند، به احتمال زياد جنس اين صفحات مشابه لايه‌هاي محافظ تجهيزات فضايي مثل ايستگاه فضايي بين‌المللي و تلسکوپ‌هاي فضايي است.

مري بث، مهندس و طراح ناسا در مورد ويژگي‌هاي پناهگاه‌ موقت ضد آتش عنوان کرد: تلفات سنگين نيروي آتش‌نشاني در جريان آتش‌سوزي گسترده آريزونا باعث شد تا محققان ما مطالعات را بر روي ساخت صفحات انعطاف‌پذير مقاوم در برابر گرماي شديد آغاز کنند.

وي در ادامه افزود: پناهگاه‌هاي اضطراري در واقع صفحات ضدحريقي هستند که در ماموريت‌هاي مقابله با آتش‌سوزي‌هاي گسترده توسط نيروهاي آتش‌نشاني حمل مي‌شود تا در مواقع اضطراري که خود را در محاصره آتش ديدند، به سرعت در زير آن پناه گرفته تا از شعله‌هاي آتش، گرما و گازهاي کشنده در امان بمانند.


 سرمقاله  

فرصت‌ها را پيدا كنيد

حميدرضا عسگري

براي رسيدن به موفقيت راه‌هاي بسياري وجود دارد و هرفرد بسته به نوع توانايي‌هاي ذاتي و مهارت‌هايي كه كسب كرده است، مي‌تواند برنامه‌هاي تدوين شده خويش را مديريت كند و به اين ترتيب مسير درست براي رسيدن به پيروزي را انتخاب نمايد.

اما مسئله اصلي اينجاست كه براي هرگونه موفقيت و پيروزي بايد به دنبال فرصت‌هاي مناسب جهت بهره‌برداري از شرايط بود. در زندگي ما موقعيت‌هاي فراواني به وجود مي‌آيد كه بعضاً حسرت از دست رفتن آن را مي‌خوريم، اما آن دسته از موقعيت‌هايي را كه به فرصتي براي پيشرفت تبديل كرده‌ايم، موجب دستاوردهاي مختلفي در زندگي ما شده است.

مسئله اصلي اينجاست كه ما بايد براي سير در مسير موفقيت از فرصت‌ها استفاده كنيم، چون ممكن است هميشه اين امكان در دسترس نباشد و حتي ديگر به اين نحو تكرار نشود. متاسفانه در جامعه ما بسياري از افراد به دنبال اين هستند كه فرصت مناسبي برايشان پيش آيد تا آنها به سمت موفقيت حركت كنند.

اين درحالي است كه انسان‌هاي موفق همواره درحال تكاپو بوده و هيچگاه به انتظار فرصت نمي نشينند، بلكه براي خود فرصت سازي مي‌كنند يا به دنبال فرصت‌ها مي‌گردند تا با استفاده از آنها به دستاوردهاي بزرگي براي خود و جامعه دست يابند.

بايد به خود اين مسئله را گوشزد كنيم كه هيچ فرصت و موقعيتي براي پيروزي به دنبال ما نخواهد آمد، بلكه اين خود ما هستيم كه با تلاش و كوشش در زمينه هاي مختلف بايد خود را آماده نبرد با مشكلات و موفقيت در پيكارها نماييم. اين روحيه بايد ابتدا در خانواده شكل گيرد و فرزندان چنين رفتاري را از والدين خود مشاهده كنند تا الگوي رفتاري آنها براي كار در جامعه شكل بگيرد.

همچنين بايد ارتقاي توان دانش‌آموزان در مدارس و از سن پايين صورت گيرد تا آنها از سنين پايين به دنبال فرصت‌ سازي باشند. كشف فرصت‌ها به مثابه ساختن راه‌هاي جديدي براي رسيدن به موفقيت مي‌باشند، پس ضروريست خود را نسبت به اين فرصت‌ها محدود نكنيم و بي جهت منتظر خوشبختي و پيروزي نباشيم. چرا كه هيچ موفقيت و كاميابي بي رنج و بي زحمت مهيا نخواهد شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون