جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3694- تاریخ : 1395/05/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


باکتري‌ها هم حس بويايي دارند


آب‌وهواي استوايي را در دوبي تجربه كنيد


آيا مي دانستيد بيشتر غذايي که ميخوريم براي مغز است


داستــانك


اما خبر


سرمقاله


 باکتري‌ها هم حس بويايي دارند 

 
دانشمندان انگليسي ثابت کردند ساده ترين شکل حيات بر روي زمين يعني باکتري ها هم دماغ دارند و با کمک آن مي توانند بوي آمونياک موجود در فضا را احساس کنند. به گزارش شاپرك به نقل از دانستنيها، دانشمندان دانشگاه نيوکسل انگلستان نشان دادند باکتري هايي که معمولا در خاک به وفور يافت مي شوند مي توانند بو بکشند و نسبت به آمونياک موجود در هوا واکنش نشان دهند. در گذشته تصور مي رفت چنين حس بويايي تنها ويژه شکل هاي پيچيده تري از حيات يعني "اوکاريوتها" است.

طبق اين يافته جديد، باکتري ها چهار حس از پنج حسي که انسانها از آن برخوردارند را در خود دارند. در عين حال چنين يافته اي مي تواند در درک و کنترل زيست لايه هايي که باکتري ها به وجود مي آورند، به دانشمندان کمک کند.باکتري ها تا کنون توانايي هاي خود را در واکنش نشان دادن به نور مشابه حس بينايي و تغييرات ژنتيکي در زمان مواجه شدن با موادي خاص مشابه حس لامسه را به نمايش گذاشته اند.

با اين همه ميان واکنش نشان دادن ارگانيزمي نسبت به ماده اي شيميايي که مستقيما با آن برخورد مي کند و واکنشي که در برابر ماده شيميايي معلق در هوا نشان داده مي شود تفاوتهايي وجود دارد. به گفته محققان اين تفاوت در مکانيزمي که احساس مي کند و ماده اي که احساس را به وجود مي آورد وجود دارد. در صورتي که تمامي ارگانيزمهاي ساده از قبيل باکتري ها از چنين توانايي برخوردار باشند نشان دهنده اين موضوع است که توانايي بويايي بسيار قديمي تر زماني که تصور مي رود تکامل يافته است.

باکتريها به اين شهرت دارند که از قدرت درک خود براي رديابي مواد شيميايي که نشان دهنده حضور ديگر باکتريها و رقيبان براي دستيابي به غذا است، استفاده مي کنند. در برخي از موارد اين موجودات مي توانند مواد لزجي از خود توليد کنند که آنها را به يکديگر چسبانده و زيست لايه به وجود مي آيد. چنين لايه هايي مي توانند در موارد مختلفي از جمله کاشت تجهيزات پزشکي در بدن گرفته تا خطوط لوله هاي نفتي مشکل آفرين باشند اما رايج ترين آنها جرمي است که بر روي دندانهاي انسان ديده مي شود.


 آب‌وهواي استوايي را در دوبي تجربه كنيد 

 
تصور آسمان‌خراشي که در آن، زمان پذيرايي از ميهمان‌ها صداي باران به گوش برسد تا حدودي بي‌معني است، اما اين اتفاق در هتل و اقامتگاه رُزمونت رخ مي‌دهد و صداي قطرات باران با رعد و برق براي اولين‎بار در اين هتل به گوش مي‌رسد.به گزارش ايسنا و به نقل از گيزمگ، اين هتل توسط شرکت معماري زاس براي اولين‌بار در مساحت 2 ميليون فوت مربع در دو برج با معماري مهيج و مدرن در دوبي اجرا شده است. هر دو برج 53 طبقه و يکي از آنها 448 اتاق و ديگري 280 آپارتمان دارد.

اين دو برج داراي معماري همسان بوده، اما هريک کاربرد خاص خود را دارند. برج مسکوني هم شامل تصوير آب با حلقه‌هاي اوربيتالي و نورهاي انشعابي به سمت بالا است.افراد حتي از ورودي اين هتل نيز لذت مي‌برند. در قسمت ورودي سکويي وجود دارد که داراي شکلي سه‌بعدي است و شامل جنگل باراني و تفرجگاه زيرآبي با استفاده از فناوري‌هاي رباتيک، ديداري-شنيداري و تصاوير سه‌بعدي است. اين قسمت مرکز سرگرمي، سالن بولينگ و پارک است.بازديدکنندگان از جنگل‌هاي باراني 75 هزار فوت مربعي، پوشش گياهي و سيستم باراني هوشمند براي داشتن محيط زيست استوايي لذت مي‌برند. در بين درختان محيطي مه‌آلود ايجاد شده که محيطي باراني را تداعي مي‌کند.

آب مورد نياز سيستم باراني نيز بازيافت و جمع‌آوري و سپس ذخيره مي‌شود. اين سيستم کاملا هوشمند بوده و مکان افراد را مشخص و سپس آب را در همان مکان اسپري مي‌کند. همچنين ساحل شني آن مکاني براي لذت بردن از آب جاري است. ورودي جنگل باراني هم در قسمت لابي بوده و از ديگر ويژگي‌هاي آن حمل و نقل رباتيکي چمدان‌ها، آبشار ديجيتالي و آسانسور با سرعت بالا براي حمل‌ونقل بازديدکنندگان است.


 آيا مي دانستيد بيشتر غذايي که ميخوريم براي مغز است 

 
مغز بااينکه فقط 2 درصد از وزن بدن را تشکيل ميدهد، 20 درصد از اکسيژن و کالري هاي آن را مي گيرد. به گزارش شاپرك به نقل از دانستنيها، براي تامين منابع کافي براي اين عضو مهم بدن، سه سرخرگ مغزي اصلي بطور مداوم اکسيژن به مغز پمپاژ مي کنند. هرگونه انسداد يا پارگي در يکي از اين رگ ها باعث گرسنه ماندن سلول هاي مغزي مي شود و موجب مي شود که عملکرد مغزي در آن ناحيه آسيب ببيند و منجر به سکته شود.


 داستــانك 

بدهكارتر

مهدي طوسي

اين جوري مي گويند كه تيم هاي ليگ برتري فوتبال ايران بعد از اينكه متوجه شدند كه كلي بدهي دارند و اين بدهي ها ممكن است به قيمت از بين رفتن تيم آنها بشود به اين نتيجه رسيدند كه خودشان و بدون اينكه طلبكارها بروند از دست شان شكايت بكنند بروند پي كارشان و قيد حضور در فوتبال را بزنند و بروند سر يك كار ديگري مثل كار در منزل و پرستاري در بيمارستان و يا توپ جمع كني براي لاليگا و غيره!

مي گويند اگر اوضاع همين جوري پيش برود بدهي تيم هاي ليگ برتري باقي مانده از بدهي بانك هاي ورشكسته داخلي كشورمان بيشتر مي شود به طوري كه بانك هاي ورشكسته گردن شان را بالا مي گيرند كه از انها بدهكارتر هم هست!


 اما خبر 

بازنگري دانشمندان در نقش آب و هوا و تاثير آن روي قد انسان

محققان آمريکايي متوجه شدند که شرايط آب و هوايي علت اصلي قامت افراد و حجم بدن آنها نيست.

به گزارش مهر، در قرن 19 ميلادي بر اساس مطالعات دو محقق بزرگ اروپايي به نام هاي «آلن رول» و «برگمان رول» اعلام شد که آن دسته از افرادي که به قسمت خط استوا نزديک تر هستند داراي اندامي لاغر تر و قد بلند تري هستند و اشخاصي که به نواحي قطب نزديک تر هستند داراي قامت کوتاه تر و نيز چاق تر هستند. اين نظريه در واقع نقش مستقم و کليدي آب و هوا را بر روي قد انسان نشان مي داد.

بر همين اساس محققان دانشگاه «تنسي» آمريکا در تحقيقات خود متوجه شدند که اندازه طول اندام انسان وابسته به عواملي نظير اقليم نيست بلکه يکسري عوامل در رشد آنها دخيل هستند.

محققان دانشگاه «تنسي»در 4 منطقه جغرافيايي مختلف از قبيل ساحري آفريقا، شمال آفريقا، قسمتي از اروپا و نواحي قطب شمال به بررسي مقايسه طول 4 استخوان مختلف بدن انسان پرداختند.

اين چهار استخوان شامل قسمت فوقاني بازو، صاعد، قسمت فوقاني پا و قسمت تحتاني پا بود که عمل مقايسه اندازه استخوان ها بر روي 400 نفر صورت گرفت. همچنين قطره سر و عرض لگن هم اندازه گيري شد.

نتايج نشان داد که بر خلاف نظر «آلن رول» و «برگمان رول»، عوامل مختلفي براي تعيين اندازه استخوان ها وجود دارد. در واقع اندازه صاعد، استخوان تحتاني پا و به طور کل قامت افراد با اين قوانين سازگاري ندارد. همچنين اندازه استخوان دست و ران از اين تئوري پيروي نمي کند.


 سرمقاله  

نفرات اول و تصميمات برتر

حميدرضا عسگري

طي روز‌هاي اخير خبر اعلام نتايج كنكور براي بسياري از نوجوانان و جواناني كه در‌آن شركت كرده‌ بودند بسيار جذاب و با اهميت بود. اينكه چه افرادي در چه رشته‌هايي قبول شدند موجب پيگيري سايت‌ها گرديد تا دانش‌آموزان حاصل چند سال زحمت خود را در يك چنين روزي مشاهده كنند.

اما در بين اين كنكوري‌ها برخي به عنوان نفرات برتر كنكور در رشته‌هاي مختلف برگزيده شدند كه قطعاً زحمت و تلاش بسياري نسبت به ديگر رقباي خود كشيده‌اند. هرچند كه نظام كنكور در بسياري از كشورهاي توسعه يافته برچيده شده، اما هنوز در كشور ما موجب رقابت هزاران دانش‌آموز براي كسب كرسي‌هاي دانشگاه‌هاي سراسري مي‌باشد.

با تمام اين اوصاف بايد نسبت به اين ساختاري كه درحال حاضر موجود است تمركز كرد و از داشته‌هاي انساني به عنوان سرمايه‌هاي علمي كشور محافظت نمود. امروز نوجوانان و جواناني كه در كنكور به كسب رتبه نائل شده‌اند بايد از جهات مختلف مورد توجه و حمايت‌هاي اصولي قرار گيرند.

بيش از هرچيز ديگري اين افراد نياز به برنامه ريزي تحصيلي و راهنمايي در حوزه‌هاي علمي دارند. مسلماً آنهايي كه توانسته‌اند رتبه‌هاي اول را كسب كنند بايد با تصميماتي برتر ادامه موفقيت خود را طي كنند. ادامه اين مسير نيازمند مشاوره تخصصي از سوي صاحبان علم و برنامه ريزان تحصيلي مي‌باشد.

بعضاً در مصاحبه‌ها و گفته‌هاي نفرات اول كنكور شنيده مي‌شود كه آنها به رشته‌هايي غير از آنچه كه قبول شده‌اند تمايل دارند. البته اين مسئله موضوع عجيبي نيست چرا كه علاقه افراد ممكن است در حيطه ديگري باشد، اما در حوزه عمل در رشته‌هاي ديگري به موفقيت برسند.

اينجاست كه نقش هدايت و مشاوره تخصصي مشخص مي‌شود. چرا كه قرار گرفتن علايق و مهارت‌ها در يك مسير روند رسيدن به موفقيت را بسيار تسريع كرده و حاصل به دست آمده از آن نيز براي جامعه علمي كشور بسيار ارزشمند خواهد بود.

متاسفانه دربسياري از موارد اين نفرات برتر در روند آموزشي در دانشگاه‌هاي مختلف گم مي‌شوند و حتي به سبب انتخاب اشتباه يا دلزدگي از آنچه تاكنون تحصيل كرده‌اند مجبور به تغيير مسير مي‌شوند و اين اضافه هزينه‌اي كه بر عمر و جان آنها تحميل مي‌شود بسيار گران تمام خواهد شد.

اين توصيه را به نظام آموزشي بايد داشت كه نفرات برتر و ديگر قبول شدگان كنكور را به حال خود رها نكنند و تا آنجا كه ممكن است به صورت هدفمند و مطابق با داشته علمي و علايق فردي، دانش‌آموختگان را راهنمايي و مديريت نمايند. مديريت سرمايه‌هاي انساني اصلي ترين عامل موفقيت در نظام‌هاي آموزشي پيشرفته مي‌باشد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون