جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3685- تاریخ : 1395/05/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


اين مرد چگونه پولدار ترين فرد جهان شد؟


هنرنمايي زمين در ذخيره سازي دي اکسيد کربن


فنر آب زير کاه اختراع ريچارد جيمز


داستــانك


اما خبر


سرمقاله


 اين مرد چگونه پولدار ترين فرد جهان شد؟ 

 
وقتي صحبت از ثروت به ميان مي‌آيد اولين چيزي که به ذهن هر انساني خطور مي کند پول است؛ چيزي که در قرن 21 واقعا حلال بسياري از مشکلات در سراسر جهان است. تقريبا همه انسان ها عاشق ثروت هستند، کيست که از داشتن پول ناراضي باشد؟! ولي راه به دست آوردن پول با افکار درست و منطقي شرط اصلي پول دار شدن است.

به گزارش شاپرک به نقل از دانستنيها ، مطمئنا اولين سرمايه هر فرد ثروتمند يک فکر اقتصادي قوي است. شايد « کارلوس سليم» که در حال حاضر سومين فرد ثروتمند جهان است از اين فکر اقتصادي به خوبي استفاده کرده به طوري که دارايي او در 25 سالگي چيزي معادل 40 ميليون دلار بود.

او که فرزند پنجم خانواده است در 28 ژانويه 1940 در مکزيکوسيتي به دنيا آمد اما در واقع اصالتي لبناني دارد. او پس از پايان دوران دبيرستان تصميم گرفت که در رشته مهندسي تحصيل کند و با اين تصميم وارد دانشگاه مکزيک شد.

کارلوس پس از پايان تحصيلات دانشگاهي تصميم گرفت اقبال خود را در شرکت هايي که از نظر مالي ضعيف بودند محک بزند. او که ثروتمند شدن را هدف خود مي دانست با ورود به اين شرکت ها پايه هاي مالي آنها را مستحکم کرد و با اين کار توانست موفقيت را هم براي خود و هم براي آن شرکت ها به ارمغان آورد.

گفتني است که او کارهاي متفاوتي در سازمان ها و شرکت هاي گوناگون انجام داد و همچنان با موفقيت پيش رفت تا جايي که امروز به عنوان دومين سهام دار شرکت «نيويورک تايمز» به شمار مي رود.

از سوي ديگر خدمات مخابراتي و اينترنتي در مکزيک تا حد زيادي مديون تلاش هاي کارلوس سليم است. او در حال حاضر بر صنعت «تل کام» حکمراني مي کند و همچنين 80 درصد خطوط تلفن همراه در مکزيک در اختيار «تل سل» است که اين شرکت توسط کارلوس اداره مي شود.

از طرف ديگر در حال حاضر او صاحب بزرگ‌ترين شرکت ارائه کننده خدمات اينترنتي در آمريکاست. ناگفته نماند که از سال 2006 تا 2007 ثروت کارلوس از 29 ميليارد دلار به 50 ميليارد دلار رسيد به طوري که در اين زمان به غير از سرمايه گذاري بر روي شرکت هاي مختلف اداره آنها را نيز بر عهده داشت.


 هنرنمايي زمين در ذخيره سازي دي اکسيد کربن 

 
زمين به طرز حيرت انگيزي حجم عظيمي از گاز گلخانه اي دي اکسيد کربن را در خود ذخيره کرده و هيچ خبري هم از نشت اين گاز به بيرون نيست.به گزارش مهر، بررسي هاي دقيقي صورت گرفته که نشان مي دهند صخره‌هايي که طي 100 هزار سال گذشته گاز دي اکسيد کربن را در زير خود به دام انداخته اند. دانشمندان پيشتر نيز از چنين واقعيتي آگاه بودند اما همواره اين نگراني وجود داشت که با نشت دي اکسيد کربن از دل صخره هاي زير زمين، بخش قابل توجهي از آن راهي اتمسفر شده و بر روند تغييرات جوي و گرمايش زمين دامن زده شود.

اکنون اما مشخص شده که اصلا جايي براي نگراني نبوده و زمين به طرز کاملا هنرمندانه اي گاز دي اکسيد کربن را در خود انباشته کرده است. اين تحقيقات نشان مي دهد که ذخيره سازي دي اکسيد کربن در اعماق زمين آن هم در بازه هاي زماني طولاني به مراتب ايمن تر و قابل پيش بيني تر از آنچيزي است که پيشتر تصور مي شده است.

تحقيقات صورت گرفته توسط دانشمندان دانشگاه کاليفرنيا نشان مي دهد تکنيکي موسوم به جذب و ذخيره سازي دي اکسيد کربن توليد شده در نيروگاه‌هاي برق گازي و ذغال سنگ در زمين روشي ايده آل براي جلوگيري از انتشار هرچه بيشتر آن به اتمسفر به حساب مي آيد. در اين روش که CCS نام دارد، دي اکسيد کربن توليد شده در صنايع مختلف پس از جذب در عمق بيش از يک کيلومتري زمين ذخيره سازي خواهد شد. يافته هاي اخير همچنين نشان مي دهد روند تخريب و از بين رفتن صخره هايي که اين حجم از گاز دي اکسيد کربن را به دام مي اندازند به آن ميزاني نيست که بسياري تصور مي کنند.


 فنر آب زير کاه اختراع ريچارد جيمز 

دنياي علم سرشار از کشفيات و اختراعات اتفاقي است که تنها ذهن خلاق دانشمندان مي‌توانست با استفاده درست از آنها به نتيجه دلخواه برسد. به گزارش شاپرک به نقل از دانستنيها، در سال 1943 / 1322، مهندس نيروي دريايي آمريکا ريچارد جيمز مشغول تحقيق در اين خصوص بود که چطور مي‌توان با استفاده از فنر، تجهيزات حساس بيرون کشتي‌ها را از نوسانات شديدي که منجر به خرابي آنها مي‌شود، محافظت کرد. در حين کار وي يکي از مدل‌هاي خود را با عصبانيت از روي ميز به پايين پرتاب کرد. اما اختراع وي به جاي اين‌که محکم با زمين برخورد کند، به شکل زيبايي به سمت پايين جهش کرد و مجددا شکل اصلي خود را به دست آورد؛ خيلي بيهوده، خيلي فرز و خيلي آب زير کاه! اين فنر به يک اسباب‌بازي محبوب براي کودکان تبديل شد. قبل از اين‌که هر کودکي بتواند با پيچاندن و کشيدن فنري که پدر و مادرش براي وي خريده بودند، نهايتا آن را خراب کند، 300 ميليون از اين فنرها در دنيا فروخته شده بود!


 داستــانك 

تا شصت سالگي

مهدي طوسي

گفته مي شود كه فرهاد مجيدي بازيكن تيم استقلال تهران كه در سال هاي دور بسيار هم محبوب آبي ها بود دوباره و با نظر مستقيم منصوريان تصميم به بازگشت به استقلال گرفته و قرار است دوباره محبوب آبي ها باشد و حتي در داربي هاي رفت و برگشت هم به تيم رقيب گل بزند.

مي گويند خود فرهاد مجيدي در اين باره گفته: من اصلا تصميم به بازگشت به فوتبال نداشتم اما وقتي فهميدم از من مسن تر هنوز در اين فوتبال حضور دارند به يكباره نظرم عوض شد و زنگ زدم به علي منصوريان و او هم من را انتخاب كرد...!

او ادامه داده مي خواهم تا سن شسصت سالگي براي استقلال بازي بكنم!


 اما خبر 

توليد برق و آب از ديوار آجري هوشمند!

محققان دانشگاه "وست آو انگلند" يک آجر هوشمند توليد کرده‌اند که با استفاده از سلول‌هاي سوخت ميکروبي به توليد برق، آب تميز و اکسيژن مي‌پردازد.

به گزارش ايسنا به نقل از گيزمگ، امروزه چيزهاي زيادي به شکل هوشمند درآمده‌اند و اکنون محققان در بريستول در تلاش هستند تا با استفاده از اين آجر هوشمند بتوانند فاضلاب را تصفيه کرده و برق و اکسيژن توليد کنند.

سلول‌هاي سوخت ميکروبي که درون آجرها قرار داده شده و به آن‌ها قابليت هوشمندي مي‌دهند، در گذشته ثابت کرده بودند که تاثيرگذار هستند و از آن‌ها براي توليد برق از ادرار انسان، حشرات مرده و گل ساده استفاده شده بود.

به گفته محققان، "موتورهاي زنده" اين ديوارها مي‌توانند محيط و ساکنان را در داخل و خارج ساختمان حس کرده و واکنش نشان دهند. اين ديوارهاي راکتور زيستي بسته به شکل برنامه‌ريزي آنها مي‌توانند چيزهايي مانند آب ناسالم، دي‌اکسيدکربن، نور خورشيد، جلبک، باکتري و مواد مغذي را در خود جذب کرده و در عوض منابعي مانند آب آشاميدني، اکسيژن، برق، گرما، مواد شوينده تجزيه‌پذير، زيست توده و فلورسنس‌زيستي توليد کنند.

اين آجرهاي هوشمند تنها بخشي از پروژه بزرگ "معماري زنده" در انگلستان و اروپا هستند که با هدف مقابله حل مشکلات پايداري جهاني فعاليت مي‌کند.


 سرمقاله  

حفظ نوجوانان از آسيب‌هاي شخصيتي

حميدرضا عسگري

شكل گيري شخصيت افراد در سنين نوجواني شكل خواهد گرفت و مولفه‌هاي رفتاري آنها در اين دوران رشد و تقويت مي‌شوند.

اهميت اين دوران به سبب آشنايي و ورود نوجوانان به عرصه‌هاي مختلف اجتماعي مي‌باشد. عرصه‌هايي كه هركدام شرايط خاص خود را داشته و ممكن است براي برخي از افراد نامناسب و براي برخي رشد دهنده باشد.

يكي از اين عرصه هاي اجتماعي، ورود نوجوانان به فضاي مجازي مي‌باشد. فضايي كه حضور درآن بسيار حساس و استفاده از آن به مراتب سخت مي‌باشد. سخت تر از اين جهت كه استفاده مناسب از فضاي مجازي بسيار تعيين كننده است. چرا كه تاثير پذيري در آن بسيار بالا بوده و اگر اين تاثير در مسير ناصحيح قرار گرفته باشد، نمي‌توان به سادگي آن را اصلاح و يا رفتار نوجوان را تغيير داد.

اخيراً در فضاي مجازي شاهد تكثير مطالبي با محتواي نا اميدي براي ايرانيان و تحقير شخصيتي آنها هستيم. نشر مطالبي با اين مضموم كه «ماهيچگاه نتوانستيم...، درغرب به توسعه رسيدند و ما...، هيچ جهنمي سختر از حضور در ايران نيست و...»، تنها بخشي از هجمه گسترده برعليه شخصيت ايرانيان مي‌باشد كه مشخصاً هدفمند بوده و براي القاي ضعف و شكستن اعتماد به نفس مخاطبان در دستور كار گرفته است.

حال تصور كنيد كه نوجوان ما در اين شبكه‌ها با حجم گسترده‌اي از مطالب با اين محتوا مواجه شود. خواه ناخواه نگرش او نسبت به عملكرد و دستاوردهاي كشورش و از همه مهمتر توانايي‌هاي فردي خودش، تغيير خواهد كرد. وقتي مدام بر ناتواني فردي ايرانيان تاكيد شود، اين نوجوان كه در دوران شكل گيري شخصيتي قرار دارد، عملاً ضعفي توهم گونه را با خود همراه مي‌كند و هرگونه استعداد در خود را با اين نگرش از بين خواهد برد.

اين دقيقاً همان آسيب‌هاي شخصيتي است كه فضاي مجازي مي‌تواند براي دانش آموزان و نوجوانان به همراه داشته باشد تا آنها را از مسير رشد منحرف ساخته و در عوض مشتي توهمات و داستان سرايي هاي غير مستند را به خورد آنها مي‌دهند.

واكسينه كردن نوجوانان در مقابل اين حربه فضاي مجازي مي‌تواند از طريق آشنايي و آموزش هاي تربيتي در فضاي مجازي صورت گيرد. معلمان و خانواده ها مي‌توانند فرزندان خود را با واقعيت اين قبيل پيام‌ها و برنامه‌هايي كه براي تخريب و تضعيف نيروي جوان كشور در نظر گرفته شده است، آشنا سازند تا نوجوانان دچار تاثير پذيري منفي نشوند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون