جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3671- تاریخ : 1395/04/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

معاون وزير آموزش و پرورش خبر داد:
توسعه بازار کار، هدف اصلي آموزش هاي فني حرفه اي و کاردانش

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي خبر داد:
تدريس 5زبان خارجي جديد در مدارس

سليمي جهرمي خبر داد:
امكان ادامه تحصيلي فرهنگيان بارعايت ماده 61 قانون خدمات كشوري


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


زنگ تفريح
مدارس خراسان جنوبي

  معاون وزير آموزش و پرورش خبر داد:
 توسعه بازار کار، هدف اصلي آموزش هاي فني حرفه اي و کاردانش 

 
معاون ‌پژوهش وزير آموزش و پرورش در مراسم چهاردهمين دوره رقابت هاي علمي-کاربردي هنرجويان کاردانش کشور که به ميزباني مشهد برگزار شد اظهار داشت: آنچه که در هنرستان هاي فني به دانش آموزان آموزش داده مي شود بايد در راستاي توسعه بازار کار باشد.

به گزارش پانا، حجت الاسلام محمديان توجه به مقوله‌مهم آموزش هاي فني و حرفه اي را نياز بازار کار و فناوري نوين امروز در کشور دانست و اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش در عرصه هاي چهارگانه صنعت، خدمات، کشاورزي و هنر و متناسب با نيازهاي کشور برنامه ريزي هايي را براي رشد اين بخش داشته است.

وي افزود: مهارت هاي کسب شده در دوره هنرستان توسط هنرجويان بايد پاسخگوي نيازهاي دروني جامعه باشد و در همين راستا بايد صدور کالاها و خدمات با تکيه بر اين بخش به کشورهاي ديگر را جزو اصلي ترين اولويت هاي خود بدانيم.

محمديان با اشاره به اين که در برنامه پنجم توسعه توجه به توسعه رشته هاي فني و حرفه اي و کاردانش موردتوجه بود تاکيد کرد: آنچه که در هنرستان هاي فني به دانش آموزان آموزش داده مي شود بايد در راستاي توسعه بازار کار باشد ضمن اين که در راستاي رشد اين بخش به توسعه مشارکت ها و برنامه ريزي آموزشي نياز داريم.

وي خاطرنشان ساخت: توجه به رويکرد اخلاقي در ارائه آموزش هاي فني به دانش آموزان موردبسيارمهمي است که نبايد از آن غافل شويم.معاون وزير آموزش و پرورش در بخش ديگري ار صحبت هاي خود گفت: باتوجه به نامگذاري امسال به عنوان سال اقتصاد مقاومتي ، اقدام و عمل بايد در آموزش هايي که در اين بخش به دانش آموزان ارائه مي شود اين موضوع مهم را درنظر گرفت.


 دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي خبر داد:
 تدريس 5زبان خارجي جديد در مدارس  

 دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي از گنجانده شدن 5 زبان خارجي جديد در برنامه درسي مدارس خبر داد.

به گزارش ايسنا،محمدرضا مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در تشريح مصوبات جلسه هفتصد و هشتاد و يکم اين شورا به رياست حجت‌الاسلام و المسلمين حسن روحاني گفت: موضوع آموزش زبان‌هاي خارجي در آموزش و پرورش و دانشگاه، دستور اول جلسه بود که گزارش تفصيلي و جامعي از جانب وزير آموزش و پرورش و شوراي عالي آموزش و پرورش در اين زمينه ارائه شد.

وي ادامه داد: گزارشي نيز توسط دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي با همکاري بنياد سعدي آماده شده بود که در آن به چگونگي آموزش زبان‌هاي خارجي در کشورهاي مختلف پرداخته شده بود و اعضاي جلسه در جريان وضعيت آموزش زبان خارجي در داخل کشور و ساير کشورها قرار گرفتند.اين عضو هيئت علمي دانشگاه تهران افزود:در خصوص آموزش زبان‌هاي خارجي نيز تاکيد شد که انحصار نبايد وجود داشته باشد و با تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش نيز مقرر شده است که پنج زبان ديگر در مدارس تدريس شود. مخبر دزفولي تصريح کرد:نکته مهم ديگر در اين زمينه کارآمد شدن آموزش زبان خارجي است که مقرر شد ارزيابي آن را وزارت آموزش و پرورش انجام دهد و همچنين پيرامون اهداف آموزش زبان خارجي و آموزش آن متناسب با نيازهاي دانش‌آموزان و دانشجويان قرار شد که بررسي‌هاي لازم صورت پذيرد.دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي تاکيد کرد: برنامه درسي زبان خارجي نيز حتما بايد مورد تجديدنظر و بازنگري قرار گيرد و متناسب با يافته‌هاي جديد، کارآمد و به‌روزرساني شود.

وي افزود: همچنين مقرر شد شوراي عالي آموزش و پرورش و وزارت آموزش و پرورش در خصوص سن مناسب براي آموزش زبان خارجي به گونه‌اي که لطمه‌اي به زبان ملي و مادري وارد نشود و اقتضائات فرهنگي و ارزشي مورد توجه قرار گيرد، بررسي‌هاي لازم را انجام دهند و به همراه پيشنهادهاي مرتبط به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه کنند.


 سليمي جهرمي خبر داد:
  امكان ادامه تحصيلي فرهنگيان بارعايت ماده 61 قانون خدمات كشوري  

 رئيس مركز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات وزارت آموزش وپرورش گفت : ادامه تحصيل كاركنان دولت از جمله فرهنگيان ، به شرط رعايت ماده 61 قانون خدمات كشوري و مصوبه شوراي عالي اداري كشور ، براساس نياز آموزش و پرورش امكان پذير مي باشد و مانعي براي ادامه تحصيلي آنان با رعايت قوانين و مقررات مربوط وجود ندارد .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ؛ محمدحسين سليمي جهرمي درخصوص وضعيت افراد پذيرفته شده درآزمون استخدامي سال گذشته آموزش و پرورش ، اظهار كرد : استخدام پيماني سال 1394 در آموزش وپرورش ، به استناد ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگيان و براساس مجوز شماره 13532 مورخ هفتم ارديبهشت ماه 94 سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور صورت گرفته و ، استخدام افراد پذيرفته شده منوط به گذراندن دوره يكساله مهارت آموزي و كسب گواهي صلاحيت حرفه معلمي مي باشد.

وي با رد ادعاي برخي رسانه ها درخصوص بلاتكليف بودن استخدام اين افراد ، تصريح كرد : استخدام پيماني افراد پذيرفته شده درآزمون ، پس از موفقيت در دوره ي مهارت آموزي ، از تاريخ يك مهرماه سال 95 خواهد بود . و اين افراد بعد از طي دوره يكساله مهارت آموزي و موفقيت درآزمون و ارزشيابي پاياني به استخدام پيماني آموزش و پرورش درخواهندآمد .رئيس مركز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات با بيان اين كه موضوع استخدام سال 94 هيچ ارتباطي به مجوزهاي استخدامي سال 95 ندارد ،


 از گوشه و كنار 

رئيس سازمان نوسازي مدارس خبر داد:

حذف کامل کلاس هاي خشتي و گلي تا پايان دولت يازدهم

رئيس سازمان نوسازي ، توسعه و تجهيز مدارس ازحذف کامل کلاس هاي خشتي وگلي تا پايان دولت يازدهم خبرداد.

به گزارش ايسنا، مرتضي رئيسي در نشستي که با حضور وزيرآموزش و پرورش و مديران حوزه ستادي سازمان نوسازي ، توسعه و تجهيز مدارس و در ساختمان اين سازمان برگزارشد ؛ ازحذف کامل کلاس هاي خشتي و گلي در کل کشور تا پايان دولت يازدهم خبر داد و اظهارکرد : 12 هزار کلاس درس در قالب 2500 پروژه و زير بناي دو ميليون و 400 هزار مترمربع تا آخر دولت تدبيرو اميد احداث خواهد شد .وي تصريح کرد : طي سه سال اخير 4817 پروژه عمراني با 27 هزار و 811 کلاس درس و زير بناي 3 ميليون و 871 هزار و 881 متر مربع احداث شده است و سرانه فضاي آموزشي به ازاي هر دانش آموز از 4 و 86 درصد به 5 و هفت دهم درصد افزايش پيدا کرده است .وي استانداردسازي مدارس را از ديگر کارهاي سازمان نوسازي ،توسعه و تجهيز مدارس دانست و افزود: اختصاص 20 درصد از 10 درصد عوارض گرفته شده ازگاز مصرفي براي استاندارد سازي سامانه گرمايشي و سرمايشي مدارس با اولويت مدارس روستاها ، تجهيزات آموزشي و کمک آموزشي مدارس و هنرستان ها از دستاوردهاي خوب اين دولت است که نتيجه قوانين مصوب در دولت تدبير واميد است .


سازمان تعزيرات اعلام کرد؛

ابلاغ بخشنامه برخورد با تخلف ثبت نام درمدارس

معاون پيشگيري سازمان تعزيرات حکومتي همزمان با آغاز زمان ثبت نام مدارس، بخشنامه اي خطاب به مديران اجرايي اين سازمان براي برخورد با مدارس متخلف صادر کرد.

به گزارش ايرنا، محمد باراني اين بخشنامه را براي ادارات کل تعزيرات سراسر کشور و با توجه به افزايش شکايت هاي مردمي از اضافه دريافتي برخي مدارس به ويژه غيرانتفاعي، هنگام ثبت نام دانش آموزان، ابلاغ کرد.

در اين بخشنامه خطاب به مديران اجرايي سازمان تعزيرات حکومتي به توجه نسبت به رعايت مقررات اخذ شهريه ازدانش آموزان از يک طرف و وصول برخي گزارش ها در خصوص بروز تخلف و اخذ شهريه مازاد تعرفه هاي مصوب در فرآيند ثبت نام دانش آموزان در مدارس (به ويژه مدارس غيرانتفاعي) تاکيد شده است.

بر اساس بخشنامه اخير، همچنين مديران اجرايي اين سازمان ضروري است با هماهنگي و تعامل با مديران آموزش و پرورش در سطوح استان و شهرستان هاي تابعه، اقدامات و پيش بيني هاي لازم براي پيشگيري از ارتکاب تخلفات احتمالي را هم مدنظر داشته باشند.به گزارش سازمان تعزيرات حکومتي در بخشنامه مورد اشاره، نصب تعرفه هاي مصوب در محل ثبت نام به نحوي که قابل رويت براي والدين و دانش آموزان باشد ازجمله موارد پيشگيري از ارتکاب تخلفات احتمالي به شمار مي آيد.

در بخشنامه ياد شده همچنين تاکيد شده است که اطلاع رساني صلاحيت قانوني سازمان تعزيرات براي رسيدگي به شکايات مردمي در اين خصوص (ثبت نام) و واکنش قانوني در قبال تخلفات ارتکابي مديران و مسئولان ثبت نام مدارس مربوطه و ساير اقدامات پيشگيرانه به عمل آيد.


جزئيات ثبت‌نام و دريافت «تک کارت» فرهنگيان

حسين روحي مشاور معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ثبت نام تک فرهنگيان، اظهار داشت: اکنون سايت ثبت‌نام براي فرهنگيان 15 استان کشور باز است و ويرايش اين اطلاعات نيز تا پايان مردادماه امکان پذير خواهد بود .

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران ،وي افزود: فرهنگيان 15 استان ديگر نيز از اوايل شهريورماه مي‌توانند با مراجعه به سايت تک کارت، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند .روحي در خصوص زمان توزيع کارت‌هاي صادر شده، خاطرنشان کرد: ثبت نام و صدور تک کارت فرهنگيان داراي يک پروسه يک ماهه است، اما اکنون نفراتي که در ابتدا کار ثبت نام خود را انجام داده بودند در حال دريافت کارت‌هاي خود هستند .

مشاور معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش با اشاره به افرادي که شامل دريافت تک‌کارت مي‌شوند، گفت: اين تک‌کارت به تمام فرهنگيان، معلمان، دبيران، مديران، نيروهاي اداري، ستادي و تمامي افرادي که در آموزش و پرورش مشغول فعاليت هستند خواهد شد .

روحي با رد هرگونه جايگزيني اين کارت براي دريافت حقوق فرهنگيان، گفت : تک‌کارت‌هاي صادر شده از طريق بانک سرمايه صادر خواهد شد و به هيچ عنوان حقوق دريافتي قرار نيست از اين کارت دريافت و پرداخت شود .

وي افزود: کارکردهاي تک کارت، پرسنلي، بانکي، کيف پول الکترونيکي شامل استفاده در مترو و اتوبوس است که قابليت شارژ خواهند داشت و کارت بيمه و استفاده براي خريد اقساطي کالاها هم از ديگر کارکردهاي تک کارت فرهنگيان خواهد بود


 كاغذ اخبار 

معاون وزير آموزش و پرورش خبر داد:

ايجاد مدارس ويژه براي "دانش‌آموزان ابتدايي" متاهل

معاون وزير آموزش و پرورش با اعلام ازدواج زودهنگام "دانش‌آموزان ابتدايي" در برخي مناطق از ايجاد مدارس ويژه براي محصلان متاهل خبر داد.

علي باقرزاده؛ رييس سازمان نهضت سوادآموزي و معاون وزير آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با ايلنا، درباره آمار ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان در سنين پايين در برخي استان‌ها که منجر به ترک تحصيل شده است، اظهار داشت: يکي از دلايل ترک تحصيل، به خصوص در دختران ازدواج زودهنگام آنهاست؛ منتها اينکه سهم اين عامل نسبت به ساير عوامل چقدر است، در اين رابطه مطالعه جديدي صورت نگرفته است و هر آماري هم وجود داشته باشد، مربوط به سال‌هاي گذشته است.

وي افزود:ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان در استان‌هايي که به نوعي تفاوت‌هاي مذهبي و قومي با هم دارند؛ مانند سيستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربايجان غربي شايع است. از سوي ديگر در استان‌هايي که ساختار عشايري و قومي خود را حفظ کرده‌اند، فراواني اين ازدواج‌ها بيشتر از بقيه نقاط کشور است.

معاون وزير آموزش و پرورش ادامه داد: برخي تجارب کار‌شناسي هم مويد اين مطلب است که وقتي کار‌شناسان به صورت موردي به سراغ افراد ترک تحصيل کرده در شهرستان و مناطق رفته‌اند، متوجه شدند که ازدواج زودهنگام در دختران يکي از دلايل جدي‌تر ترک تحصيل به خصوص در مناطق مرزنشين و يا در بعضي قوميت‌ها است.

باقرزاده اضافه کرد: از سوي ديگر نيز در دوره ابتدايي تلاش شده که اين افراد به مدرسه برگردانده شوند يا اينکه اگر قبل از دوره ابتدايي اين اتفاق افتاده (ازدواج) مي‌توانند به صورت داوطلب آزاد و با لحاظ کردن غيبت غيرموجه به صورت خودآمور در خانه درس بخوانند و در پايان سال امتحان دهند و به همين ترتيب ادامه تحصيل دهند.

وي ادامه داد: معمولا مدارس اين امکان را براي دانش‌آموزاني که تحت شرايطي ازدواج زودهنگام دارند، فراهم مي‌کنند تا در امتحانات پاياني شرکت کنند و بتوانند؛ حداقل دوره ابتدايي را تمام کنند.


به کارگيري نيروهاي رسمي دولتي براي آموزش پيش دبستاني

مدير کل دفتر آموزش پيش دبستاني از به کارگيري نيروهاي رسمي دولتي براي آموزش نوآموزان پيش دبستاني خبر داد.رخساره فضلي مدير کل دفتر آموزش پيش دبستاني وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ،در خصوص تأمين نيروي انساني براي مقطع پيش دبستاني در سال تحصيلي آينده گفت: با توجه به اينکه دوره پيش دبستاني جزو
دوره هاي رسمي اما غيراجباري در نظام آموزشي کشور محسوب مي شود لذا تأمين نيرو و اعتبار لازم براي توسعه آن ضروري است که در اين راستا به تازگي اعتباري مستقل به مقطع پيش دبستاني اختصاص داده شده است.

وي ادامه داد: از امسال براي اولين بار صرفاً نيروهاي غيردولتي براي تأمين نيروهاي آموزشي به کار گرفته نمي شود و نيروهاي رسمي دولتي هم براي فرايند آموزش استفاده مي شود.

فضلي از به کارگيري نيروهاي رسمي دولتي در 53 دهستان کشور خبر داد و گفت: به پوشش آموزش هاي پيش دبستاني در مناطق محروم توجه ويژه اي مي شود و با توجه به ضريب محروميت مناطق به کارگيري نيروي انساني از اهميت بالايي برخوردار بوده و براي تأمين آن نيروهاي مازاد دولتي و غيردولتي به کار گرفته مي شود.


جريمه والدين انگليسي به دليل غيبت فرزندانشان از مدرسه

طبق يک مطالعه آماري جديد، 90 هزار نفر از والدين انگليسي به دليل غيبت فرزندانشان در طول دوره تحصيلي جريمه شده‌اند.

به گزارش ايسنا، در اين مطالعه آمده است تعداد 90 هزار نفر از والدين انگليسي براي آنکه در طول دوره تحصيلي فرزندانشان را به مرخصي برده‌اند در مجموع به پرداخت بيش از پنج ميليون پوند جريمه شده‌اند.

طبق اعلام مقامات محلي منطقه "لانکاشر" در شمال غرب انگليس، طي سال تحصيلي 15-2014 ميلادي، 4279 مورد جريمه مالي صادر شده است.

در سال 2013 دپارتمان آموزش انگليس با تشديد قوانين از مديران مدارس درخواست کرد با غيبت دانش آموزان در طول سال تحصيلي به جز در موارد استثنايي از قبيل شرکت در مراسم خاکسپاري برخورد کنند.

به گزارش روزنامه گاردين، پيش از اين مديران مدارس با غيبت دو هفته‌اي دانش‌آموزاني که حضور مرتبي در کلاس‌هاي درسي داشتند موافقت مي‌کردند.


 زنگ تفريح 
 مدارس خراسان جنوبي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون