جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3671- تاریخ : 1395/04/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه
رودخانه "لوآر"طولاني ترين رود فرانسه
معاون صنايع دستي کشور:
بايد جاده فرش را در ايران احيا کنيم


کشف بزرگترين قبرستان تاريخي جهان در ترکيه


قصار اما...


ايران زمين


اخبـــــــــار


خبر


ديدني ها


عكس روز
قلعه "رودخان"، فومن

 عكاسخانه 
 رودخانه "لوآر"طولاني ترين رود فرانسه


 معاون صنايع دستي کشور:
 بايد جاده فرش را در ايران احيا کنيم 

 معاون صنايع دستي کشور گفت: همانند کشورهاي چين و هند که جاده "ابريشم" و "ادويه" دارند، ايران نيز بايد "جاده فرش" داشته باشد.بهمن نامور مطلق در مصاحبه با صدا و سيما با اشاره به پيگيري موضوع جاده فرش ايران توسط معاونت صنايع دستي اضافه کرد: چيني ها جاده ابريشم دارند و ميلياردها دلار هزينه کردند تا توانستند جاده ابريشم را احيا کنند يا کشور ديگري مثل هند، جاده ادويه را به نام خود احيا کرده است، ايران نيز بايد جاده فرش را احيا کند.

وي هدف از مطرح کردن احياي جاده فرش را ايجاد همگرايي فرهنگي با کشورها و ايجاد جبهه فرهنگي و در نهايت اقتصادي دانست و گفت: براي احياي جاده فرش تا الان فقط طرح ارائه شده و به مرحله اجرا و عملياتي نرسيده است.

معاون صنايع دستي کشور با اشاره به اينکه ايران در گذشته داراي جاده هاي متعدد سنتي در زمينه مبادلات اقتصادي فرش بوده است، تاکيد کرد: از جمله اين جاده ها مسير آذربايجان، ترکيه و گرجستان است.

وي با طرح اين سوال که چرا ما نبايد براي احياي جاده فرش در کشورمان هزينه و از آن بهره برداري اقتصادي کنيم گفت: حداقل سودي که اين موضوع دارد بحث برند (نشان) سازي است اگر اين اقدام صورت بگيرد فرش ايران تبديل به يک قطب بزرگ مي شود.

نامور مطلق با بيان اينکه فرش ايران ديگر نياز روز نيست و در اروپا فرش هاي ما به فروش نمي رسد افزود: در 10سال گذشته ما بازارهاي خود را در اين زمينه از دست داده ايم و مشکلاتش آن مربوط به «قيمت» و «طراحي» است بنابراين بايد برند سازي کنيم.

وي بااشاره به اينکه دنياي امروز ديگر فرش شلوغ را نمي خرد و در دنيا مي خواهند با فرش، فضاي آرامي را ايجاد و فضاي خانه را زيباتر کنند گفت: اين بدان معني است که هنرمندان ما بايد با بازارهاي جهاني و از سوي ديگر با زيبايي شناسي ارتباط برقرار کنند.

معاون صنايع دستي کشور افزود: صادرات فرش زير نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است، يکي از ضربه هايي که فرش و صنايع دستي مي خورد همين مسئله جدا بودن فرش از صنايع دستي است ولي ما اصلاً در اين باره به صورت بخشي نگاه نکرده ايم و معتقديم که روزي فرش به صنايع دستي بازمي گردد.معاون صنايع دستي کشور با بيان اينکه در هجدهمين اجلاس عمومي شوراي جهاني صنايع دستي که مهر ماه در اصفهان برگزار مي شود، پيشنهاد طراحي «فرش صلح» را داده ايم افزود: بافت اين فرش از تبريز آغاز و در اصفهان توسط اعضاي اجلاس جهاني گره زده مي‌شود و سپس به چند کشور منتقل که در نهايت در موزه فرش تبريز براي هميشه مستقر مي شود.


 کشف بزرگترين قبرستان تاريخي جهان در ترکيه 

بزرگترين گورستان تاريخي جهان در جنوب‌شرق ترکيه پيدا شد.به گزارش ايسنا، «حريت ديلي نيوز» نوشت: باستان‌شناسان موفق به کشف حدود 80 قبر سنگي در جريان حفاري‌هاي قلعه «اورفا» واقع در جنوب‌شرق کشور ترکيه شدند و گمان مي‌برند اين بزرگترين گورستان تاريخي جهان باشد.تاکنون در مساحت 45 هزار مترمربعي اين منطقه حدود 80 قبر پيدا شده است. در جريان اين پروژه، راه‌هاي جديدي در اين منطقه ساخته شده و شرايط براي تبديل شدن اين گورستان به يک جاذبه تاريخي مهيا شده است.در ميان اين قبرها، يکي در بالاترين نقطه و زير تپه‌اي که قلعه روي آن واقع شده، قرار دارد و از ديگران بزرگتر است. روي يکي ديگر از آن‌ها هم نشانه‌هايي از حکاکي نقوش و نوشته‌ها ديده شده است. باستان‌شناسان حدس مي‌زنند اين گورستان متعلق به اشراف‌زاده و اعضاي خانواده سلطنتي پادشاه «ابگر» اُدسا باشد.


 قصار اما... 

 اين جمله "سقراط را بايد با طلا نوشت:

سريع ترين راه براي عوض کردن شخصيت آدمها

اين است که بيش از حد بهشون توجه کني!!


 ايران زمين 

گذري در خيابان هاي تهران؛

چيذر

چيذر يا چيزر دهي بوده در شرق تجريش بين رستم آباد و دزاشيب. چيذر كه از غرب به تپه‌ةاي قيطريه، از جنوب به اختياريه و بزرگراه آيت الله صدر، از شمال به نياوران و دربند و از شرق به فرمانيه منتهي مي‌شود، در منطقه‌ 1 قرار دارد . منطقه چيذر به اتابك اعظم تعلق داشته و بعد از فوت او به دامادش، صارم الدوله، رسيد اهالي منطقه كه شغل كشاورزي، دامداري و زراعت داشتند، از رعيت‌هاي صارم الدوله محسوب مي‌شدند. وجود دو امامزاده در اين منطقه باعث حضور بيشتر مردم در محله شده و به دليل خاك خوب و آب و هواي مناسب و محصولات خوب آن، جمعيت تقريباً زيادي داشته است. نام چيذر بر روي سنگ مزارهاي قديمي به صورت شيزر كنده شده كه گويا معرب چيزر است. گفته مي‌وشد كه احتمالاً نام شيزر با آتشكده شيز در اروميه مرتبط بوده كه عده‌اي آنجا را محل تولد زرتشت پيامبر مي‌دانند و از آنجا كه بين رستم آباد و چيذر، نزديك امامزاده علي اكبر، بر بالاي يك بلندي آثاري از يك قلعه قديمي ديده شده، گمان مي‌رود كه اين قلعه در دوران پيش از اسلام، محل عبادت يا آتشكده زرتشيان بوده است. عده‌اي نيز چيذر را به معناي زرخيز مي‌دانند و معتقدند به دليل حاصلخيز بودن خاك اين منطقه، آنجا را چيذر ناميده‌اند.


 اخبـــــــــار 

27 پرونده در انتظار ثبت در فهرست ميراث جهاني يونسکو

27 اثر فرهنگي، طبيعي و ترکيبي براي ثبت در فهرست ميراث جهاني يونسکو در جريان برگزاري اجلاس جهاني در استانبول بررسي مي‌شوند.به گزارش ايسنا، چهلمين اجلاس ميراث جهاني يونسکو در حالي از روز (يکشنبه 20 تير) آغاز شده که کشورهاي گوناگون از سراسر جهان در تلاش‌اند به تعداد آثار خود در فهرست ميراث جهاني يونسکو بيفزايند.

در اين نشست که از تاريخ 10 جولاي آغاز شده و تا 20 جولاي (30 تير) ادامه خواهد داشت، اعضاي کميته علاوه بر بررسي شرايط اضافه شدن 27 اثر طبيعي، فرهنگي و ترکيبي جديد به فهرست ميراث جهاني يونسکو، شرايط حفظ و نگهداري 108 اثر از پيش ثبت شده و همچنين 28 اثر موجود در فهرست آثار در معرض خطر يونسکو را نيز مورد بررسي قرار مي‌دهند.

دشت لوت ايران يکي از محوطه‌هاي طبيعي است که به همراه 8 محوطه ديگر از کشورهاي چين، کانادا، فرانسه، مکزيک، تايلند، ترکمنستان، سودان و يک محوطه مشترک بين کشورهاي قرقيزستان، قزاقستان و ازبکستان براي ثبت در فهرست ميراث طبيعي جهاني مورد بررسي قرار مي‌گيرند.

بررسي قنات‌هاي ايراني نيز به عنوان يک اثر فرهنگي براي ثبت جهاني در کنار 13 اثر ديگر از کشورهايي چون برزيل، يونان، ترکيه، اسپانيا، پاناما، هند، .. در دستور کار چهلمين اجلاس ميراث جهاني يونسکو قرار دارد.

کشورهاي کانادا، چاد، هند و عراق نيز هر کدام يک اثر ترکيبي (طبيعي، فرهنگي) براي ثبت جهاني ارائه داده‌اند.

به گفته‌ي محمدحسن طالبيان، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري احتمالا 24 و 25 تيرماه پرونده‌هاي ايران در يونسکو بررسي مي‌شوند که در صورت بروز اين اتفاق، تعداد آثار ايراني ثبت شده در فهرست ميراث جهاني به 20 اثر در فهرست ميراث فرهنگي و تاريخي و يک اثر در فهرست ميراث طبيعي مي‌رسد.


بازار آرزوهاي کودکان کار در گالري ايوان

مجموعه‌اي از نقاشي‌هاي کودکان کار و تن‌پوش‌هاي مزين به اين نقاشي‌ها در گالري ايوان به نمايش درمي‌آيد.

به گزارش شاپرک، گالري ايوان در چهارمين نمايشگاه خود از فردا جمعه 25 تيرماه ميزبان نمايشگاه بسيار متفاوتي خواهد بود؛ نقاشي هاي چند کودک کار و مجموعه‌اي جالب از آثار محمد پوراسکندريان که در قالب تن‌پوش‌هاي هنري در يک اينستاليشن بيانگرا ارائه مي شوند.

"بازار آرزوهاي کودکان کار" عنوان کنجکاوي برانگيز اين نمايشگاه است که محمد پوراسکندريان با ايده به تصويرکشيدن آرزوهاي کودکان کار، نقاشي‌هاي آنان را بر روي طاقه‌هاي پارچه چاپ کرده و به صورت تن‌پوش درآورده است. جالب اينجاست که تن‌پوش‌هاي اين مجموعه هم به عنوان اثر هنري و هم براي پوشيدن قابل استفاده هستند.

گفتني است گالري ايوان همانند نمايشگاه‌هاي گذشته، درصد متعلق به خود از محل فروش اين آثار را به يکي از خيريه‌هاي معتبر اهدا خواهد کرد. در سه نمايشگاه پيشين اين سهم به خيريه هاي محک، نيکان، کمک و دهش پور اهدا شده است.

نمايشگاه "بازار آرزوهاي کودکان کار" از 25 تير تا 1 مردادماه 1395 در گالري ايوان به آدرس الهيه، خيابان مهديه، خيابان جبهه، کوچه لساني، بن‌بست حميد، شماره 1 برقرار است و علاقه‌مندان مي‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت 16 تا 20 از اين آثار ديدن کنند.


 خبر 

«آب ملخ»، ترسناک ترين آبشار ايران

روستاي آب ملخ در شهرستان سميرم در 160کيلومتري جنوب غربي اصفهان قرار دارد. روستاي آب ملخ در دامنه کوه دنا سرشار از چشمه‌سارهاي گوارا و سرد و آبشارهاي خروشاني است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامين مي‌کند.

آبشارآب ملخ، يکي از عجيب‌ترين آبشارهاي ايران است که ترکيبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌هاي مهاجم را درجا نابود مي‌کند. اين روستا و چشمه آن نيز به همين علت آب ملخ نام گرفته‌اند.

به گفته اهالي روستا سال‌ها قبل، وقتي مزارع گندم روستاهاي اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب اين چشمه بزرگ براي دفع آفت استفاده کردند و آنها را يکجا نابود کردند.

اين آبشار به آبشار تخت سليمان نيز معروف است. وجه تسميه اين منطقه به دليل قطعه سنگ بزرگ و طبيعي است که به مانند يک پل روي رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به يکديگر متصل مي‌کند.

برخي از اهالي اين منطقه اعتقاد دارند که اين پل به مانند يک تخت، محل استراحتگاه حضرت سليمان بوده است. منظره خيال انگيز و بي مانند تخت سليمان روي رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندي که بر بالاي رودخانه قرار گرفته است مانند پلي زيبا و طبيعي مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدايت مي‌کند.از دهانه غارطبيعي که در تخت سليمان وجود دارد، چشمه‌اي با آب زلال و گوارا مي‌جوشد و از اطراف اين تخت به رود پايين دست آن مي‌پيوندد.

آبشار «آب ملخ» به آبشار تخت سليمان نيز معروف است.

در محل تخت سليمان، طي يک پديده نادر طبيعي، آب رودخانه ماربر براي مدتي ناپديد شده و سپس کمي جلوتر در بستر خود هويدا مي شود.

اين پديده منحصر بفرد، صدها سال پيش طي ريزش عظيمي از کوه در اين محل ايجاد شده و جلوي عبور آب را مسدود کرده است. سپس جريان آب توانسته در همان بستر قبلي خود راهي تونل مانند به طور تقريبي هشتاد متر باز کرده و به جريان خود ادامه دهد اما آنچه که زيبايي خاصي به اين پديده بخشيده است وجود چشمه يا سرابي با آبدهي فراوان است که از ديواره هاي شمالي بالاي سقف تونل خارج شده به شکل آبشاري آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقيقت آب ملخ نام همين آبشار يا سراب خروشان است.

پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زيبايي وجود دارد که آب ملخ را به يکي از خطرناک‌ترين آبشارهاي ايران تبديل کرده است. بهترين زمان بازديد از آبشار آب ملخ فصل‌هاي بهار و تابستان است.

*مسير دسترسي

اگر از سمت استان اصفهان راهي آب ملخ مي شويد، بايد از شهرهاي اصفهان و سميرم بگذريد و اين شهر را به سمت ياسوج ترک کنيد. در جاده سميرم- ياسوج، بلافاصله بعد از روستاي چهار راه، جاده اي خاکي مي بينيد که در مسير آن دو دوراهي وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پيش بگيريد و حدود 7 کيلومتر در آن پيش برويد، تا به روستاي آب ملخ برسيد. روستايي در شمالي ترين قسمت خط الراس دنا و مردمي که اصالتشان بختياري است.


 ديدني ها 

کليساي شفاف، يکي از عجيب ترين کليساهاي جهان

طراحي کليساي شفاف به گونه اي است که امکان عبور نور از آن وجود دارد. اين کليسا با توجه به موقعيت فرد مي تواند هم کاملا توپر به نظر برسد و هم کاملا نامرئي و شفاف!

کليساي ترنسپرنت که به کليساي شفاف يا کليساي نامرئي هم معروف است، کليسايي است با معماري عجيب و باورنکردني در اطراف بورگلون (Borgloon) در بلژيک.همانطور که از نام کليساي ترنسپرنت مشخص است اگر از زاويه خاصي به آن نگاه کنيد به صورت شفاف و نامرئي ديده مي شود و داخل کليسا به وضوح مشخص مي شود. کليساي ترنسپرنت يا کليساي شفاف از 100 لايه فولاد که روي هم چيده شده اند، ساخته شده است. اين کليساي خاص طوري طراحي شده که هميشه مي توانيد چشم انداز اطراف را در آن مشاهده کنيد.کليساي شفاف بلژيک توسط معماران با استعداد بلژيکي آرنوت ون وارنبورگ و پيتارجن جان ججز طراحي شده است. اين ساختمان لايه لايه اي از حدود 100 لايه و 2000 ستون از جنس فولاد ساخته شده است. ساختمان کليساي شفاف به شکل کليسا هاي سنتي است. اين ساختمان منحصر به فرد مانند يک سازه مدرن با ديوارهاي شفاف است.


 عكس روز 
 قلعه "رودخان"، فومن


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون