جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3670- تاریخ : 1395/04/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

با حکم مديرعامل؛
محمدرضا کريمي‌صارمي مديرکل امور سينمايي و تئاتر کانون شد

مدير آفرينش‌هاي ادبي و هنري در اردبيل:
سنگ بناي کانون هنر و ادبيات است


دوپنجره در گلستان ميزبان 'يوسف قوجق' شد


نامزدهاي بخش «عکس» جشنواره مطبوعات کودک انتخاب شدند

در کانون خراسان‌شمالي صورت گرفت:
اهداي کتاب به کودکان مناطق محروم حاشيه شهر بجنورد


 با حکم مديرعامل؛
 محمدرضا کريمي‌صارمي مديرکل امور سينمايي و تئاتر کانون شد 

 
مديرعامل کانون با صدور حکمي محمدرضا کريمي‌صارمي را به عنوان مديرکل امور سينمايي و تئاتر کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منصوب کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين حکم از سوي عليرضا حاجيان‌زاده و به پيشنهاد معاون توليد کانون صادر شده است.

حاجيان‌زاده در اين حکم به دانش و تجربه‌هاي ارزشمند کريمي‌صارمي به عنوان مديري باسابقه اشاره و اظهار اميدواري کرده است با توکل به خداوند و پيروي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري و بهره‌مندي از مشارکت و هم‌فکري هنرمندان، نسبت به توسعه و ارتقاي کيفيت فعاليت‌ها و محصولات اين حوزه کانون اهتمام ورزد.

مديرعامل کانون در ادامه اين حکم از کريمي‌صارمي خواسته است براي توليد آثار جذاب، با کيفيت و متنوع، کشف استعدادها و آموزش جوانان هنرمند، فراهم‌سازي امکان توليد تجربي براي مربيان، اعضاي مستعد، علاقه‌مند و خلاق با تکيه بر راهنمايي استادان باتجربه و همکاري در تحقق پيوست فرهنگي به منظور ترويج نمادها و شخصيت‌هاي متناسب با فرهنگ ايران اسلامي برنامه‌ريزي کند.

کريمي صارمي دانش‌آموخته رشته ادبيات نمايشي است و علاوه بر عضويت در کتاب‌خانه‌هاي کانون در دوران کودکي و فعاليت به عنوان کارشناس در کانون استان‌هاي همدان و لرستان، سال‌ها مديريت امور سينمايي، واحد عکس و واحد موسيقي کانون را نيز برعهده داشته است.

او همچنين دبيري 10 دوره جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران، داوري 45 جشنواره عکس و فيلم داخلي و خارجي، تهيه کنندگي بيش از 250 فيلم کوتاه، سينمايي و تلويزيوني، 40 عنوان نوار موسيقي و... را در کارنامه کاري خود دارد.

محمدرضا کريمي‌صارمي از تير سال 1393 تاکنون مديريت مرکز تئاتر و تئاتر عروسکي کانون را بر عهده داشت و 34 عنوان تئاتر به تهيه کنندگي او در اين مرکز باسابقه توليد شده است.

گفتني است در ساختار جديد سازماني کانون دو مديريت تئاتر و سينمايي زير مجموعه اداره کل امور سينمايي و تئاتر قرار گرفته‌اند.


 مدير آفرينش‌هاي ادبي و هنري در اردبيل:
 سنگ بناي کانون هنر و ادبيات است 

 
مرکز آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون با برپايي نشست‌هاي فرهنگي‌هنري تلاش مي‌کند دو حوزه ادبيات و هنر را به عنوان سنگ بناي فعاليت‌هاي کانون به هم نزديک‌تر کند. حسين عليجاني مدير اين مرکز در جريان برگزاري اولين نشست هم‌انديشي «نقش قلم» به ميزباني اردبيل، تصريح کرد: دو حوزه هنري و ادبي کانون در کنار هم و به‌عنوان يار و همراه يک‌ديگر مي‌توانند حرکت‌ها و فعاليت‌هاي کارسازي را شکل دهند و بايد مسير تربيت و تعالي نسل آينده در عرصه فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي را به رسالت اصلي‌مان تبديل کنيم.

مدير مرکز آفرينش‌هاي ادبي و هنري با بيان اين مطلب افزود: ما در اين مرکز دريافت‌کننده آثار ارزشمندي از کودکان و نوجوانان در هشت رشته هنري و چهار گرايش ادبي هستيم که ازجمله آن مي‌توان در گروه ادبي به نوشتن خلاق، کارگاه شعر، داستان و انجمن‌هاي ادبي نوجوانان اشاره کرد.

وي شناسايي نيروهاي خلاق را از رسالت‌هاي مربيان و کارشناسان اداره‌کل آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون دانست و اظهار داشت: مربيان بايد به‌عنوان پرورش‌دهندگان استعدادهاي خلاق، خود را در مقابل ميهن اسلامي مسئول بدانند.

عليجاني به تلاش مضاعف براي توليد آثار فاخر و ارزشمند در کانون با استفاده از ابزار هنر و ادبيات اشاره کرد و افزود: ما معتقديم بايد نسلي را پرورش دهيم که در ذات و حقيقت انساني خود متوجه حضور خداوند باشد و اين حقيقت را درک کند که عالم محضر خدا است.

وي در ادامه خطاب به مربيان و کارشناسان گفت: بايد در پرورش فکري کودکان و نوجوانان به لحاظ نقش تربيتي و ترسيم بنيان‌هاي اجتماعي در جامعه مسئوليت‌پذير و در قبال خطاهاي اجتماعي اگر با ضعف‌ها و اشکال‌هايي مواجه شديم، قصور خود را در قبال آن‌ها پذيرا باشيم.

حسين عليجاني تصريح کرد: با اعتقاد مي‌توان رفتارها و خصلت‌هاي نيکو را در نسل آينده پرورش داده و زمينه‌اي را فراهم آوريم تا نسل کودک و نوجوان ما بتواند با استفاده از ابزار فرهنگ، ادب و هنر شايسته‌ترين فعاليت‌ها و اقدامات را از خود به يادگار بگذارد.

عليجاني کار شگفت‌انگيز کانون را در عرصه ادبيات و خلق آثار متفاوت با تکيه‌ بر اصل مطالعه و کتاب‌خواني به‌عنوان يک دنياي بي‌نظير يادآور شد و افزود: در چنين سرزمين متنوعي حضور بانشاط و معنوي در تغيير و تحولات زندگي اجتماعي مؤثر خواهد بود.

مديرکل آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون فعاليت 895 مربي، کارشناس و کارشناس مسئول آفرينش‌هاي ادبي و هنري را در کشور به‌عنوان مشاوران امين براي خانواده‌ها در مسير تعالي و تربيت آن‌ها يادآور شد و اظهار داشت: ما در نشست‌هاي منطقه‌اي هدفمان اين است که مربيان و کارشناسان به‌عنوان گروه‌هاي تصميم‌ساز تلاش کنند نه اينکه بخواهند تنها به تصميمات حوزه ستادي عمل کنند، بلکه ضرورت دارد خروجي اين نشست‌ها به يک سند فراگير با همفکري و تعامل مربيان تمام استان‌ها تبديل شود تا در مدت پنج سال بتوانيم اين سند را اجرا کنيم.

وي با تأکيد بر کار گروهي و احترام به خرد جمعي گفت: ما در کنار توانمندسازي نسل آينده بايد به پرورش نيروي خلاق در يک ساختار غير اداري فکر کنيم و با پرهيز از جلسات فرمايشي و بي‌نتيجه سعي کنيم تا درهاي کانون به روي هنرمندان و فعالان عرصه ادبيات و هنر باز شود.

عليجاني در پايان با تأکيد بر اين‌که هيچ اجباري در کار آفرينش‌هاي ادبي و هنري و اجراي فراخوان‌هاي ستادي وجود ندارد، گفت: ما اگر در کنار هشت رشته بر موضوع و فراخوان زبان مادري نيز تأکيد مي‌کنيم نه از باب اجبار بلکه بر اساس نياز و انتخاب اختياري بوده و هدف اين است تا در کانون به يک ايران واحد فکر کنيم و باتجربه و خلاقيت در مسير ارايه آثار فاخر گام برداريم.


 دوپنجره در گلستان ميزبان 'يوسف قوجق' شد 

 
کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان در نشست ادبي دو پنجره ميزبان 'يوسف قوجق' نويسنده داستان‌هاي کودک و نوجوان کشور شد. بر اساس گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان، در اين نشست که در دو حوزه راميان و گنبد کاووس برپا شد، نمايندگان اعضاي نوجوان مراکز گرد هم آمدند تا از نزديک با خالق آثار داستاني به نقد و تحليل کتاب "نردباني رو به آسمان" بپردازند.

در ابتداي اين نشست عبدالرحيم سيفي مديرکل کانون پرورش فکري ضمن قدرداني از يوسف قوجق نويسنده شهير ادبيات کودک و نوجوان و گرامي‌داشت ياد هنرمند بزرگ کشور عباس کيارستمي، از برقراري انس و دوستي بچه‌ها با کتاب به عنوان مهم‌ترين رسالت کانون پرورش فکري نام برد و گفت: برگزاري برنامه دو پنجره و دعوت از نويسندگان و شاعران از يک‌سو پيوند مخاطبان را با خالق اثر برقرار کرده و از سوي ديگر موجب آشنايي نويسندگان با نيازهاي واقعي خوانندگان کتاب مي‌‌شود.

مديرکل کانون دعوت فصلي از نويسندگان را يکي از برنامه‌هاي کانون گلستان در سال جاري برشمرده افزود: ديدار کودکان و نوجوانان با نويسندگان بستر مناسب را براي ترغيب آن‌ها به مطالعه فراهم مي‌سازد.

وي تصريح کرد: علي‌رغم توسعه رسانه‌هاي ديداري و شنيداري، همچنان کتاب از جايگاهي ويژه در نزد عموم مردم برخوردار بوده و هيچ چيزي نمي‌تواند جايگزين لذت لمس و خواندن کتاب شود.

سيفي در پايان از نوجوانان خواست تا بيشترين وقت خود را در کانون با کتاب سپري کنند و در سايه مطالعه همراه با تحقيق و پژوهش به نقد درست و منصفانه کتاب ها بپردازند.

در ادامه اين نشست يوسف قوجق نيز با اشاره به تجربه کاري خود در کانون و اين که خود را يک کانوني مي‌داند، گفت: هر کتاب‌خواني علاقه‌مند است نويسنده کتابي را که مي‌خواند را از نزديک ببيند و با آن به صورت رو در رو ارتباط برقرار کند.

قوجق خطاب به نوجوانان علاقه‌مند به کار نويسندگي گفت: تنها تمرين نوشتن کافي نيست، بلکه بايستي در نظر داشته باشيد که هر اندازه که بيشتر مطالعه کنيد به همان اندازه مي‌توانيد بنويسيد.

اين نويسنده با تاکيد بر اين‌که با دقت تمرين کنيد، گفت: نقش مربي در ترغيب و تشويق شما عزيزان به نوشتن بسيار موثر است اما در کنار آن تلاش خود شما يک اصل مهم و ضروري است.

در اين نشست که در دو نوبت صبح و ظهر در کانون پرورش فکري راميان و گنبد شماره يک برگزار شد، نمايندگان اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري شهرستان‌هاي آزادشهر، دلند، راميان، کلاله، مينودشت و گنبد کاووس حضور داشتند و درباره حوادث داستان، شخصيت هاي آن و ظاهر کتاب نظرات خود را با نويسنده در ميان گذاشتند.

يوسف قوجق يکي از نويسندگان ادبيات کودک و نوجوان و اهل استان گلستان است که مي‌توان از اثرهايي که تاکنون خلق کرده است به مجموعه داستان‌هاي کجاوه، لالو، نبرد در قلعه گوک تپه، پرنده ها دوباره اوج مي‌گيرند و هديه‌ام آشيانه پرنده است اشاره کرد.


 نامزدهاي بخش «عکس» جشنواره مطبوعات کودک انتخاب شدند 

 
دوازدهمين جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان کانون پرورش فکري نامزدهاي دريافت جايزه بخش «عکس» را انتخاب کرد. هيئت داوران بخش کودک و خردسال اين جشنواره 343 نشريه را مورد بازبيني قرار دادند و مهدي رضايي‌مهر و حميده سليماني براي مجموعه آثار از نشريه مليکا و علي‌محمد محمدي براي مجموعه آثار از نشريات پوپک و مليکا نامزد دريافت جايزه بخش کودک شدند.

بر همين اساس پوپک و مليکا‌ نامزدهاي رده نشريات کودک و خردسال بخش عکس اين جشنواره شناخته شدند.

بر اساس اين گزارش، اعضاي داوري در بخش نوجوان 462 نشريه را بررسي کرد و آرش عاشوري‌نيا براي تهيه فتورمان و عکس‌هاي روي جلد از نشريه نيمکت شاگردها و اعظم لاريجاني براي تهيه عکس‌هاي روي جلد از نشريه شاهد نوجوان و تهيه عکس‌هاي سلسله گزارش‌ها از نشريه رشد نوجوان به عنوان نامزد معرفي شدند. در عين حال، نشريه نيمکت شاگردها و نشريه دوچرخه نامزدهاي رده نشريات نوجوان بخش عکس جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان کانون انتخاب شدند.

آثار ارسال شده به دبيرخانه اين جشنواره در سال‌هاي 1392 و 1393 و در 10 بخش «تيتر و خبر»، «سرمقاله، مقاله و يادداشت»، «گفت‌وگو»، «گزارش»، «داستان»، «شعر»، «عکس»، «گرافيک مطبوعاتي»، «آثار مخاطبان» و «انتخاب نشريه برتر از نگاه مخاطبان» مورد بررسي هيأت داوران قرار گرفت.

برگزيدگان دوازدهمين جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان به زودي در مرکز‌ آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان معرفي مي‌شوند.


 در کانون خراسان‌شمالي صورت گرفت:
 اهداي کتاب به کودکان مناطق محروم حاشيه شهر بجنورد 

 
توزيع کتاب در ميان بچه‌هاي مناطق محروم و حاشيه‌نشين شهر بجنورد بخشي از برنامه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان شمالي به مناسبت هفته ملي ادبيات کودک بود. منير صادقي مديرکل کانون استان خراسان شمالي با اعلام اين خبر گفت: در اين ويژه‌برنامه بيش از 150 عنوان کتاب در ميان کودکان و نوجوانان اين مناطق توزيع شد.

وي افزود: به همين مناسبت روز 22 تير نيز نشست ادبي دوپنجره با حضور بيوک ملکي شاعر و نويسنده صاحب نام ادبيات کودک و نوجوان و جمعي از شاعران و نويسندگان استاني در کانون بجنورد برگزار مي‌شود. مديرکل کانون خراسان شمالي در عين حال راه‌اندازي قفسه‌اي با بيش از 100 عنوان کتاب در فرودگاه بجنورد براي کودکان و نوجوانان مسافر را از ديگر برنامه‌هاي کانون به اين مناسبت عنوان کرد و يادآور شد: اين طرح قرار است با هماهنگي فرودگاه تهران به صورت گردشي اجرا شود تا کودکان و نوجوانان بتوانند در طول پرواز از فرصت مطالعه و کتاب خواني برخوردار شوند.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: به مناسبت هفته ملي و روز ادبيات کودک و نوجوان تمامي مراکز ثابت و سيار کانون اين استان نيز ويژه‌برنامه‌هايي را براي کودکان و نوجوانان علاقه‌مند تدارک ديده‌اند.

صادقي هم‌چنين اهداي اسباب بازي و سرگرمي‌هاي‌سازنده کانون به کودکان بي‌سرپرست در روزهاي پاياني ماه مبارک رمضان، اهداي کتاب به کتاب‌خانه‌هاي عمومي و روستايي، راه‌اندازي کتاب‌خانه‌هاي کوچک در مجتمع‌هاي مسکوني براي ترويج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خواني در ميان خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان و توزيع بسته‌هاي آماده شده محصولات کانون در ميان مديران سازمان‌ها به منظور معرفي بيشتر کانون به مسوولان استاني و شهري را از ديگر اقدام‌هاي صورت گرفته در اين زمينه عنوان کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون