جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3664- تاریخ : 1395/04/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

وزيرآموزش و پرورش :
فضاي نقد آزاد و عدم برخورد رويكرد آموزش و پرورش در دولت تدبير و اميد

ورناصري اعلام کرد؛
افزايش 40 درصدي سرانه فضاي آموزشي مدارس شهر تهران

مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان:
اعلام نتايج آزمون هاي مرحله دوم المپيادهاي علمي كشور


از گوشه و كنار


نظام هاي آموزشي دنيا


كاغذ اخبار


زنگ تفريح
دانش آموزان فنلاندي در كلاس

 وزيرآموزش و پرورش :
 فضاي نقد آزاد و عدم برخورد رويكرد آموزش و پرورش در دولت تدبير و اميد  

 
وزيرآموزش و پرورش گفت:فضاي نقد آزاد و عدم برخورد به بهانه ي جناحي و سياسي رويكرد آموزش و پرورش در دولت تدبير و اميد است.به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، علي اصغر فاني در ششمين جلسه از نشست هاي دوره اي با معاونت هاي حوزه ستادي در جمع مديران حوزه حقوقي و امور مجلس گفت:در عين حالي كه با مجلس شوراي اسلامي تعامل داريم تلاش مي كنيم تا قوانيني را در راستاي حل مشكلات آموزش و پرورش در مجلس مصوب كنيم و تصويب قانون مدارس غيردولتي در مجلس دهم نتيجه همين تعامل بود.

وزيرآموزش و پرورش تصريح كرد:در حوزه حقوقي بايد سرفصل هاي جديدي را اتخاذ كنيم تا چالش هاي فراروي را كه مشكل حقوقي دارند را برطرف سازيم.

وي، سرعت و دقت در انجام امور را از نيازهاي آموزش وپرورش دانست و اظهار كرد: اگر احساس كنيم برخي از هيئت هاي رسيدگي به تخلفات پيام دولت اعتدال را دريافت نكرده اند و نيازمند تغييرات هستند دراين خصوص اقدام خواهيم کرد.

فاني گفت :درسال هاي بعد از انقلاب عليرغم تغيير دولت ها،تجربه نشان داده است؛ تنها با منابع دولتي آموزش وپرورش قابل پياده شدن نيست بلكه بايد به دنبال منابع مالي غيردولتي باشيم چرا كه علي رغم رشد قابل توجه بودجه آموزش وپرورش در سه سال اخير همچنان با مشكلات مالي روبروهستيم.وزيرآموزش و پرورش از تغيير رويكرد آموزش وپرورش در دولت تدبير واميد در برخورد با منتقدان و مخالفان خبرداد وافزود: بازكردن فضاي نقد، و عدم برخورد سياسي از جمله رويكردهايي است كه ما دراين دولت در دستور كار خود قرار داده ايم، و در اين راستا،افراد منتقد دولت را نه تنها حذف نكرده ايم، بلكه در بسياري موارد به آنها پست هم داده ايم.


  ورناصري اعلام کرد؛
 افزايش 40 درصدي سرانه فضاي آموزشي مدارس شهر تهران 

 
مديرکل نوسازي مدارس شهر تهران از افزايش 40 درصدي سرانه فضاي آموزشي مدارس شهر تهران در مهرماه امسال خبر داد.داريوش ورناصري در گفت و و گو با پانا، در پاسخ به اين سوال که سرانه فضاي آموزشي مدارس شهر تهران از مهرماه افزايش دارد يا خير؟، اظهار کرد: از مهرماه سال 95 سرانه مدارس شهر تهران براي پروژه هاي جديد عملياتي مي شود.

وي با اشاره به اينکه ميزان افزايش سرانه مدارس در مقاطع مختلف متفاوت است، ادامه داد: مطابق با آيين نامه گذشته، ميانگين سرانه فضاي آموزشي 5.76 درصد متر مربع بوده است که اکنون اين سرانه مطابق با آيين نامه جديد به 8.52 درصد رسيده است.مديرکل نوسازي مدارس شهر تهران اشاره کرد: در مهرماه امسال افزايش 40 درصدي سرانه فضاي آموزشي مدارس شهر تهران را خواهيم داشت. ورناصري همچنين در خصوص پروژه هاي تحويلي در مهرماه سال جاري، افزود: هفته آينده جلسه اي برگزار مي کنيم که پس از نهايي شدن آن، تعداد پروژه هاي تحويلي براي سال 95 مشخص خواهد شد که اگر موضوع مدنظر ما صورت گيرد کمبود 300 پروژه مسکن مهر براي امسال مرتفع خواهدشد.


 مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان:
 اعلام نتايج آزمون هاي مرحله دوم المپيادهاي علمي كشور  

 طي اطلاعيه اي از سوي مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان نتايج آزمون هاي مرحله دوم المپيادهاي علمي كشور در سال تحصيلي 95-94 اعلام شد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، اسامي پذيرفته شدگان آزمون هاي مرحله دوم المپيادهاي علميدانش آموزي كشور سال تحصيلي 95-94 از طريق پايگاه اطلاع رساني باشگاه دانش پژوهان جوان به نشاني http://ysc.sampad.medu.ir اعلام شد.

بر اساس اين گزارش؛ آزمون مرحله سوم پذيرفته شدگان مرحله دوم المپياد كامپيوتر به صورت عملي، ‌روز يك شنبه مورخ 20 تيرماه 95 راس ساعت 9 صبح در دانشگاه شهيد رجايي برگزار مي شود وپذيرفته شدگان مرحله دوم المپيادهاي علمي كشور به استثناي كامپيوتر مي توانند در دوره آموزش تابستاني كه از روز شنبه 19تيرماه 94 در دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي آغاز مي شود، شركت كنند.


 از گوشه و كنار 

معاونت وزارت آموزش و پرورش:

شركت72 هزار فرهنگي در دوره هاي آموزشي امور حقوقي

معاونت حقوقي و امور مجلس گفت : بيش از 72 هزار نفر از فرهنگيان در دوره هاي آموزشي مرتبط با امور حقوقي شركت كرده اند

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، حجت الاسلام مصطفي ناصري زنجاني در جلسه اي كه با حضور وزير و مديران معاونت حقوقي وامور مجلس و در ساختمان شهيد رجايي برگزار شد، اظهاركرد: در سه سال اخير وزير آموزش و پرورش و معاونانش در 298 جلسه كميسيون هاي مختلف مجلس شوراي اسلامي شركت نمودند و به منظور تعامل و تبادل نظر در خصوص مسائل آموزش و پرورش و انعكاس مشكلات حوزه انتخابيه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بيش از 640 ملاقات با آنها داشتند.

ناصري اظهاركرد: عدم آگاهي برخي همكاران از قوانين كه منجر به تخلف مي شد باعث شد تا دوره هاي آموزشي براي فرهنگيان برگزار كنيم و تاكنون بيش از 72 هزار فرهنگي دوره هاي امور حقوقي را گذرانده اند.

وي اضافه كرد: عليرغم اينكه بيشتر فرهنگيان ما را خانم ها تشكيل مي دهند اما سه چهارم از تخلفات توسط مردان انجام مي شود و غيبت غيرموجه بيشترين درصد تخلفات را شامل مي شود.

معاون حقوقي و امور مجلس وزير آموزش و پرورش گفت: در صورت منفي بودن نتيجه كار ارباب رجوع راهكار ديگري به او پيشنهاد مي دهيم تا از آن طريق كارش را پيگيري كند تا جايي كه امكان دارد حتي الامكان او را راهنمايي مي كنيم .

ناصري افزود: استان ها را تقويت كرديم تا حتي الامكان امورحقوقي را ، خود رتق و فتق كنند و در نتيجه هزينه كمتري به افراد ذي نفع تحميل شود.


خداحافظي با تخته هاي وايت برد در مدارس

شرکت Dell با طراحي يک مانيتور لمسي به زودي نسل تازه اي از تخته هاي هوشمند را به مدارس ارائه مي دهد.

به گزاش پانا به نقل از ساينش اجوکيشن، کمپاني کامپيوتري Dell‎، اقدام به طراحي صفحه نمايش لمسي 70 اينچي کرده است که به زودي جايگزين تخته هاي وايت برد در مدارس خواهد شد.

براي کار کردن با اين صفحه نمايش مي‌توان از 10 انگشت و همچنين دو قلم براي لمس صفحه و نوشتن استفاده کرد. اين تخته جديد کاربرد آموزشي داشته و براي استفاده در محيط‌هاي آموزشي طراحي شده است.

اين مانيتور داراي پورت‌هاي ورودي مختلف است که کار را براي معلمان مدارس راحت مي‌کند زيرا به راحتي مي توانند دستگاه‌هاي مختلف را به اين صفحه نمايش متصل کنند.


تمديد مهلت ثبت نام تک کارت فرهنگيان

مدير عامل موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان خبر داد:مهلت ثبت نام تک کارت فرهنگيان تا 22 تيرماه تمديد شد.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران ،شهاب الدين غندالي مدير عامل موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان اظهار داشت: تك کارت فرهنگيان با همكاري بانك سرمايه و وزارت آموزش و پرورش براي فرهنگيان تدوين شده كه امكانات بيشتري نسبت با كارت‌هاي شناسايي قديمي فرهنگيان دارد.

وي با اشاره به تمديد زمان ثبت نام عنوان كرد: زمان ثبت نام اين كارت‌ها با توجه به آمار بالاي فرهنگيان تا 22 تير ماه تمديد شد و فرهنگيان مي توانند با مراجعه به سامانه profile.medu.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

مدير عامل موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان در ادامه بيان كرد: تك كارت فرهنگيان زير ساختي است كه تمام قابليت هاي الكترونيكي را دربر مي گيرد همچنين افزودن هر خدمتي جديد به امكانات تك كارت ها به راحتي انجام مي شود.


 نظام هاي آموزشي دنيا 

سيستم جديد سنجش در مدارس لهستان

تهيه و تنظيم :برديا سيفي

(قسمت دوم)

در كشور لهستان ،سيستم جديد سنجش دانش آموزان، ارزيابي و بررسي بهتري از کيفيت کارهاي مدرسه ( آموزشي) را به دست مي دهد .

دراين سيستم ،برنامة آموزشي جديدي براي تمامي مقاطع تحصيلي تدوين شده است. اين برنامه ها80 درصد کل فعاليت هاي برنامة هفتگي دانش آموزان را پوشش مي دهد.20درصد بقيه به عهدة مدرسه گذاشته شده است. هر مدرسه مي تواند يکي از برنامه هاي آموزشي فهرست شده بوسيلة وزيرآموزش و پرورش ملي را انتخاب کند و يا ممکن است از برنامة درسي مؤلف(author curricula) که بوسيله خود معلمان تنظيم مي شود، استفاده کنند. انتظار مي رود هر مدرسه با ايجاد ارتباطي نزديک با والدين دانش آموزان، برنامه اي براي توسعه و پيشرفت آموزش اخلاقي آنان تنظيم کند .

براساس آمارهاي رسمي اعلام شده 98 درصد مردم اين کشور باسوادند واين مساله شايد ناشي از اجباري و مجاني بودن تعليمات ابتدايي است. نظام آموزش وپرورش اين کشور مانند بسياري از کشورها زير نظر دولت برنامه ريزي شده و اداره مي شود، اما با وجود اين تعدادي دبيرستان خصوصي و مؤسسه عالي غيردولتي نيز در اين کشور وجود دارد که توسط کليسا اداره مي شوند.

تمامي دانش آموزان از پرداخت هرگونه شهريه اي به مدارس معاف هستند.تنها معيار پذيرش مقطع سني است يعني دانش آموزان به سن هفت سالگي رسيده باشند .

والدين موظف به ثبت نام کودکانشان در نزديکترين مدرسه به محل اقامتشان هستند وسال تحصيلي به دو نيم سال تحصيلي تقسيم شده است.سال تحصيلي شامل 185روز از سپتامبر تا ژوئن است رشته هاي اجباري به طور عمومي وکلي در طي پنج روز هفته آموزش داده مي شوند .


 كاغذ اخبار 

آذرکيش عنوان کرد؛

برگزاري چهاردهمين مرحله کشوري مسابقات علمي کاربردي در خراسان رضوي

مديرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش از برگزاري چهاردهمين مرحله کشوري مسابقات علمي کاربردي از 21 تيرماه در خراسان رضوي خبر داد.سيد مصطفي آذرکيش در گفت و گو با پانا، اظهار کرد: رقابت 322 هنرجوي هنرستان در چهاردهمين مرحله کشوري مسابقات علمي کاربردي از 21 تا 23 تيرماه در خراسان رضوي برگزار مي شود.

وي ادامه داد: اين مسابقات چهاردهمين دوره خود را مي گذراند و در 3 سطح منطقه اي، استاني و کشوري در 35 عنوان آزمون مهارتي برگزار مي شود.آذرکيش به اهداف برگزاري اين آزمون اشاره کرد و افزود: ايجاد زمينه لازم براي پرورش، رشد و شکوفايي استعدادها و خلاقيت هاي دانش آموزان، ايجاد رقابت سالم هنرجويان براي شرکت در مسابقات، توسعه و تعميق روحيه و ايجاد انگيزه علمي و عملي، ارزش بخشيدن به دستاوردهاي مهارتي هنرجويان کارآفرين از جمله اهداف برگزاري اين مسابقات است.

مديرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش تصريح کرد: اين مسابقه در مرحله منطقه اي با شرکت حدود 80 هزار هنرجو انجام شد در بخش عملي سطح استاني هزار و 706 نفر و در بخش تئوري سطح استاني 2 هزار و 930 نفر در اين مسابقه شرکت کردند.

آذرکيش افزود: تعداد 2 هزار و 930 نفر وارد بخش تئوري کشوري شدند که از بين آن ها 322 هنرجو به بخش عملي سطح کشوري وارد شده اند و در 37 عنوان رشته مهارتي در مشهد مقدس به رقابت مي پردازند.وي عنوان کرد: از بين 322 هنرجو 111 نفر به عنوان نفرات برتر انتخاب مي شوند و در 37 عنوان رشته مهارتي در 22 تيرماه امتحان داده و در 23 تيرماه مرحله اختتاميه اين مسابقات برگزارمي شود.


 زنگ تفريح 
 دانش آموزان فنلاندي در كلاس


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون