جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3664- تاریخ : 1395/04/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


عكاسخانه
تکيه معاون‌الملک، كرمانشاه

سفر به قرون گذشته در روستاي «آبشيمو»


ايران زمين


قصار اما...


ديدني ها


اخبـــــــــار


سيري در جهان


عكس روز
صومعه گغارد در ارمنستان

 عكاسخانه 
 تکيه معاون‌الملک، كرمانشاه


 سفر به قرون گذشته در روستاي «آبشيمو»  

 زندگي مردمان روستايي آبشيمو همانند قرون گذشته است و چراغ منزلشان با گردسوز و غذايشان از دل طبيعت گرفته مي‌شود.

با پيشرفت علم بشريت و بالا رفتن سطح تکنولوژي شايد ديدن روستاهايي که برق منزلشان با گردسوز روشن شود، در خواب و خيال ها ممکن باشد اما بايد گفت که چنين روستاهايي هنوز وجود دارند و از قضا يکي از آنها که پل ارتباطي اش يک جاده خاکي بوده در اثر بارندگي از بين رفته و به همين دليل گردشگران مسير دسترسي را به سختي پيدا مي کنند.

در شهرستان دشتستان روستايي وجود دارد که ساکنين آن در زمستان با ذغال خود را گرم نگه مي دارند و چراغ سه فيتله اي تنها نور خانه شان است.

دزآمد اهالي اين روستا از دامداري بوده زيراکه هيچ زمين حاصلخيزي براي کشاورزي ندارند. زمانيکه پا به اين روستا مي گذاريد گويا زندگي کردن آدم ها را در قرن هاي گذشته مي بينيد ، انسان هايي که براي غذا خوردن حيوان ها را شکار مي کردند و با هيزم براي خود اجاق گاز درست مي کردند. ديدن همچين زندگي هايي از نزديک و دست و پنجه نرم کردن با اين سبک زندگي ها براي مدت کوتاهي هم که شده ما را از دنياي تکنولوژي و لوکس دور مي کند که خالي از لطف نيست. زيراکه تکرار مکررات آدمي را خسته و به روزمره گي نزديک مي کند اما يک تغيير و تحول چندروزه در طول روند زندگي مي تواند جذابيت هاي خودش را داشته باشد.

زمانيکه پا به اين روستا مي گذاريد و زندگي خانواده هاي اهالي اين روستا را مي بينيد تنورهاي نانوايي به چشم مي خورد که زنان خانواده در حال پخت نان و از طرفي افراد ديگر در حال تهيه مواد اوليه غذاي روزانه هستند . اين همدلي و هماهنگي باعث انسجام خانواده ها شده که بطور واضح مي توان در کانون گرم خانه هايشان ديد.

به دليل عدم رسيدگي مسئولان به اين روستا متاسفانه تعداد خانواده ها کم شده و به روستاهاي اطراف کوچ کرده اند اما با اين تفاسير هنوز چراغ اين خانه ها روشن مانده و گردشگران مي توانند سري به اين جاده بزنند تا به سمت خانه هاي با چراغ از نوع گردسوز سري بزنند.

صبح ها بيدار شدن با بوي تازه نان، صداي قوقولي قوقول خروس ها به جاي صداي زنگ ساعت مي تواند براي مدت کمي زندگي را به سمت و سوي قرن هاي گذشته ببرد.

گزارش از نيلوفر جوانشير


 ايران زمين 

گذري در خيابان هاي تهران؛

الهيه

اراضي الهيه از جنوب به باغ سفارت تركيه، از شرق به قيطريه، از غرب به امانيه و محموديه و از شمال به مقصود بيك تجريش منتهي مي‌شود.

نام قديم اين اراضي خلازير آذين بوده و جزء منطقه زرگنده بوده است.

زمين‌هاي خور آذين به عزت الدوله، همسر علي خان امين الدوله از رجال عصر ناصرالدين شاه، تعلق داشت و از زماني كه ميرزا جعفر حكيم الهي، آنجا را خريد و دست به آباداني‌اش زد، به نام او به «الهيه» معروف شد. در اين منطقه 3 باغ معروف واقع شده است: باغ  شركت نفت، باغ سفارت آلمان وباغ سفارت تركيه.

باغ شركت نفت متعلق به ميرزا محمد امين دفتر، مستوفي خمسه بود. او در آنجا باغ پرورش كل احداث كرده بود كه پس از مرگش به همسرش فاطمه خانم دختر آصف الدوله، والي خراسان رسيد. وي هم آنجا را به شركت نفت ايران و انگليس فروخت. هم اكنون در اين محله، اغلب اتباع خارجي و خانواده‌هاي سفراي كشورهاي خارجي سكونت دارند. اين محله در منطقه 1 قرار گرفته است.


 قصار اما... 

 زندگي چيست ؟

خون دل خوردن..

زير آوار آرزوها مردن...


 ديدني ها 

خانه هاي بدون در يك روستا

روستاي “شاني شينگاپور”روستاي بسيار جالبي است ، خانه هاي اين روستا در ندارند ! شما هيچ دري در اين روستا نميبينيد . باورتان مي شود يا نه؟

بايد به شما بگوييم که در هندوستان روستايي وجود دارد که در آن نمي توانيد هيچ دري پيدا کنيد. در اين روستا هيچ خانه، مغازه، موسسه يا حتي بانک ها هم درب ندارند و پول و لوازم قيمتي در کشوي بدون قفل ميزها نگهداري مي شود.

روستاي “شاني شينگاپور” به روستاي بدون در معروف است و تا چند سال پيش حتي دستشويي هاي عمومي هم دري نداشتند اما به تازگي با اعتراض هاي انجام شده يک پارچه در قسمت خانم ها نصب شده است.

در اين روستا به در هيچ اعتقادي ندارند و برخي از خانه ها يک در نازک و الکي در مقابل خانه قرار داده اند تا شب ها از ورود حيوانات وحشي جلوگيري شود اما به طور قطع هيج کس حتي اجازه نصب در هم ندارد.در اين روستا مردم يک رسم ديگر هم دارند و آن فرياد زدن است.

خانه هاي اين روستا در ندارندبه علت نبودن در مردم بايد دم هر مغازه يا خانه اي نام صاحب خانه را فرياد بزنند تا او خودش را به او برساند.اما جالب تر اينکه آمار جرم و جنايت در اين روستا صفر است و پليس ها بيکارترين قشر اين روستا محسوب مي شوند!!

خانه هاي اين روستا در ندارندجالب است که با وجو اينکه حتي بانک ها هم در ندارند اما هيچ دزدي در اين روستا انجام نمي شود.


با فروش 450 ميليون توماني؛

پايان چهارمين دوره نمايشگاه مهماني هنر

چهارمين دوره نمايشگاه مهماني هنر ،نقاشي خط و خط نقاشي با فروش بيش از 450 ميليون تومان به کار خود پايان داد.

به گزارش ايرنا ، چهارمين دوره نمايشگاه مهماني هنر؛ نقاشي خط و خط نقاشي که از 2 تير در خانه هنرمندان ايران آغاز به کار کرد، با فروش بيش از 450 ميليون تومان جمعه 11 تير پايان يافت.

به گزارش روز شنبه روابط عمومي خانه هنرمندان ايران، در اين دوره آثاري از فرامرز پيلارام، رضا مافي، احمد آريامنش، محمد احصايي، نصرالله افجه‌اي، ابراهيم الفت، فريدون اميدي، سالار احمديان، زهرا بهرامي، اميرصادق تهراني، صادق تبريزي، ساناز تقي پور، علي جمشيدي، فرناز جهان‌بين، بهرام حنفي، جمشيد حکيمي، اعظم حبي، اميد خاکباز، جليل رسولي و ساير هنرمندان به نمايش گذاشته شد.

چهارمين دوره نمايشگاه مهماني هنر 2 تا 11 تير در تمامي نگارخانه‌هاي خانه هنرمندان ايران برگزار شد.


 اخبـــــــــار 

كشف اسکلت بودا در چين

باستان‌شناسان معتقدند اسکلتي که در يک صندوقچه طلايي در معبدي باستاني در چين پيدا کرده‌اند، به «سيذارتا گوتاما» يا همان بودا تعلق دارد.

به گزارش ايسنا، باستان‌شناسان با کاوش زير معبدي بودايي در نانجينگ چين موفق شدند صندوقچه‌هاي از جنس طلا و نقره پيدا کنند که تصور مي‌شود جمجمه‌ي موجود در آن متعلق به بودا باشد.

اين صندوقچه مقبره‌اي ويژه قديسان مذهب بودايي است. درون اين جعبه هزار ساله، استخوان آهيانه‌اي جمجمه بودا کشف شده و تصور مي‌شود بقيه استخوان‌هاي موجود در اين قبر، متعلق به ديگر قديسان بودايي باشد. در کنار اين استخوان‌ها، سنگ‌هاي قديمي از جمله عقيق، کريستال، لاجورد و شيشه ديده مي‌شود.

اين محفظه طلايي و 117 در 45 سانتي‌متري که در بردارنده جمجمه بوداست، درون يک صندوق نقره‌اي قرار داشته که آن هم درون يک صندوقچه سنگي نگهداري مي‌شده است. روي اين صندوقچه 1000 ساله نوشته شده: «او استاد روشنگري کامل است، راهب بزرگ صومعه چنگيتان و دارنده روبان بنفش.»

روي تابوت‌هاي طلايي و نقره‌اي نقش‌هاي نيلوفر، پرنده «فونيکس» و خدايان نگهبان شمير بدست حکاکي شده‌اند. روي صندوق بيروني هم تصاوير ارواحي که «آسپاراس» ناميده مي‌شوند و آلات موسيقي مي‌نوازند ديده مي‌شود. سه بطري کريستالي و يک جعبه نقره‌اي که شامل بقاياي جسد قديس‌هاي بودايي است هم در تابوت زرين بودا کشف شده است.

روي اين صندوقچه تصاويري از بودا، صحنه‌هايي از زندگي او از تولد تا زمان رسيدن به مرحله «پري نيروانا» حک شده است. اين مرحله‌اي است که بودا در آن مي‌ميرد و ديگر دوباره متولد نمي‌شود چون براساس اعتقادات بودايي‌ها، او اين چرخه را کامل کرده است.

باستان‌شناسان گفته‌اند که صندوقچه سنگي به سبک سازه‌هاي دوران حکومت امپراطور ژنزونگ (997 تا 1022 ميلادي) از سلسله «سونگ» ساخته شده است.

روي اين تابوت نام طراحان و افرادي که هزينه ساخت آن را پرداخت کرده‌اند، حک شده است. همين نوشته‌ها نشان مي‌دهد جمجمه مدفون در اين صندوقچه «سيزارتا گوتاما»است.


 سيري در جهان 

خطرناك ترين شهرهاي آمريكا؛

"آتالانتا"

بزرگترين شهر ايالت جورجيا با 425 هزار نفر جمعيت در رتبه ششم خطرناکترين شهرهاي آمريکا قرار دارد. اين شهر همچنين ميزبان دانشگاه هاي معروف آمريکا است.

اين شهر به ازاي هر 100 هزار نفر 1433 مورد جنايات دارد و بيشتر خلافکاران آن نيز به قاچاق مواد مخدر و همچنين قتل مشغول هستند. اين شهر نسبت به سال گذشته 6 درصد افزايش ميزان جنايت داشت که بيشتر آن به خاطر قتل ودزدي است.


 عكس روز 
  صومعه گغارد در ارمنستان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون