جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3664- تاریخ : 1395/04/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


مصريان ؛ مخترع كلاه گيس

خبرهاي جديد دانشمندان؛
ترميم حفره لايه اوزون


فرق چهره زن و مرد از ديد يک کلاغ !


داستــانك


اما خبر


سرمقاله


 مصريان ؛ مخترع كلاه گيس 

 
كلاه گيس از دوران باستان مورد استفاده قرار مي‌گرفت. در آن زمان اولين كساني كه به كلاه گيس روي آوردند يا بهتر است بگوييم آن را ابداع كردند، مصريان بودند. مردم مصر بنا به دلايل مختلف از جمله شرايط نامساعد جوي و گرماي بيش از اندازه هوا و شيوع شپش مجبور بودند موهاي سرشان را عليرغم ميل باطني‌شان بتراشند.

به گزارش شاپرك به نقل از دانستنيها،اين مساله باعث شد دختران و پسران جوان كه در تمام طول تاريخ به زيبايي و پوشش خود بسيار اهميت مي‌دادند، به فكر جايگزين كردن چيزي باشند كه جاي خالي موي سرشان را پركند بنابراين كلاه گيسي را طراحي كردند كه علاوه بر دارا بودن محاسني براي زيبايي ظاهري‌شان، مي‌توانست جلوي آفتاب سوختگي پوست سرشان را بگيرد و در ضمن از گرم شدن و گرگرفتگي پوست سرشان و بروز بيماري‌هاي قارچي جلوگيري ‌كند.

كلاه‌گيس ابتدا از الياف گياهي توليد مي‌شد و مورد استفاده قرار مي‌گرفت، زيرا الياف گياهي كمترين آسيب و حساسيت پوستي را به وجود مي‌آورند. بتدريج كلاه گيس جزءلاينفك پوشش مصريان شد و تغيير و تحولات زيادي در نحوه توليد آن پديد آمد. تا جايي كه در برهه‌اي از تاريخ مصر باستان، نوع و مدل كلاه‌گيس‌ها نشان‌دهنده ‌شأن و جايگاه اجتماعي مردم محسوب مي‌شد. به همين خاطر طبقه اشراف كلاه‌گيس‌هايي با موي طبيعي و استانداردهاي بهداشتي آن زمان بر سر مي‌گذاشتند و طبقه متوسط كلاه‌گيس‌هايي تهيه شده از پشم گوسفند و طبقه فقير از الياف گياهي استفاده مي‌كردند.

زنان مصري طبقه بالاي جامعه هميشه كلاه‌گيس‌هايشان را كه با رشته تارهاي طلا، قيطان و نيز مهره‌هايي كه از عاج فيل تهيه مي‌شد، تزئين مي‌كردند. نكته جالب اين بود كه كم‌كم طرح و مدل كلاه‌گيس‌هاي زنانه رشد و تكامل پيدا كرد و پيشه‌اي پرطرفدار و تازه در آن زمان پا به عرصه گذاشت. زيبايي اين كلاه‌گيس‌ها اندك‌اندك اقوام ديگر را نيز مجذوب خود كرد. پس از مصريان باستان پوشش كلاه‌گيس در بين يوناني‌ها، روميان، آشوريان و فينيقي‌ها نيز رواج پيدا كرد. روميان باستان كلاه‌گيس‌هاي طبيعي خود را از موي بردگان تحت اختيار خود توليد مي‌كردند. زنان يوناني نيز در بسط و گسترش مدل‌هاي مختلف كلاه گيس‌هاي زنانه آراسته به زيورآلات زمان خود از زنان مصر باستان عقب نماندند و بازار مدگرايي ميان آنها نيز گرم و پر رونق شد.


 خبرهاي جديد دانشمندان؛
 ترميم حفره لايه اوزون 

 
در دهه80 ميلادي دانشمندان به اين نتيجه رسيدند که استفاده از ترکيبي موسوم به CFC در صنايع مختلف به بزرگتر شدن حفره لايه اوزون منجر مي شود. از اين ترکيب در گاز يخچال‌ها و همچنين فرآيند خشک کردن محصولات مختلف استفاده مي‌شود.

به گزارش مهر، تحقيقاتي که در سالها قبل درخصوص لايه اوزون انجام شد نشان مي داد که به واسطه استفاده گسترده از چنين ترکيباتي، ساختار اين لايه در منطقه قطب جنوب در وضعيت نگران کننده اي قرار دارد. حالا اما به واسطه ممنوعيتي که در استفاده از اين ترکيبات خطرناک وضع شده دانشمندان خبر خوشحال کننده اي دارند: لايه اوزون در نواحي تخريب شده آن در مسير ترميم قرار دارد.تحقيقات نشان مي دهد در دهه هاي قبل و به واسطه استفاده بي رويه از اين ترکيب خطرناک، حفره هاي فصلي در لايه اوزون منطقه قطب جنوب ايجاد مي شده است اما حالا خبر مي رسد که اين حفره در حال ترميم است.

لايه اوزون به عنوان سپر زمين در برابر نور ماوراي بنفش خورشيد عمل مي کند و زماني که در نقطه اي از آن شکافي ايجاد مي شود، ساکنان منطقه اي که در زير اين حفره قرار دارند در معرض سطوح بالايي از اين پرتوها قرار مي گيرند و اين يعني به خطر افتادن سلامتي و ابتلا به بيماريهايي نظير سرطان.مطالعات پزشکي نشان مي دهد که اگر روند تخريب شدن اوزون ادامه پيدا کند، سالانه تا بيش از دو ميليون مورد جديد بر شمار مبتلايان به سرطان پوست افزوده مي شود. بر اين اساس مشخص شده که بزرگي حفره لايه اوزون چهار ميليون کيلومتر مربع کوچکتر شده است.


 فرق چهره زن و مرد از ديد يک کلاغ ! 

براي نخستين بار، دانشمندان ژاپني با انجام تحقيقاتي متوجه شده‌اند کلاغ‌ها مي‌توانند تفاوت تصاوير زنان و مردان را تشخيص دهند.به گزارش شاپرك به نقل از دانستنيها، اين مطالعات روي 4 کلاغ جنگلي انجام شده که معمول‌ترين نوع کلاغ در ژاپن به شمار مي‌روند دانشمندان به اين 4 کلاغ يک سري تصاوير رنگي از انسان‌ها نشان دادند که موهاي آن‌ها پنهان شده بود. سپس آن‌ها را جدا کردند و به يک زوج از کلاغ‌ها آموزش دادند تا تصاوير مردان را انتخاب کنند و به زوج ديگر، آموزش دادند تا تصاوير زنان را انتخاب کنند. در بخشي از اين آموزش، هر کدام از کلاغ‌هايي که جواب درست را انتخاب مي‌کرد، تکه پنيري به عنوان پاداش دريافت مي‌کرد. زماني که تصاوير مردان و زنان ديگر هم به اين عکس‌ها اضافه شد و موقعيت چهره‌ها تغيير کرد، از ميان اين 4 کلاغ، سه کلاغ به درستي و با دقت 100 درصد جواب درست را انتخاب کردند. ميزان دقت کلاغ چهارم نيز در انتخاب پاسخ درست 70 درصد بود.


 داستــانك 

جريمه لوزانو

مهدي طوسي

قرار بر اين است كه وقتي واليبال ايران نتواند در مقابل حريفان برنده از زمين مسابقه بيرون بيايد، ‌لوزانو سرمربي تيم ملي واليبال را جريمه كنند تا او بفهمد كه اين جا با جاهاي ديگر فرق مي كند و اين جوري نيست كه او بيايد و پول همين جوري بگيرد و بعد هم فيش حقوقي اش را رسانه اي بكند كه ببينيد به من چقدر پول مي دهند!؟

ظاهرا مسئولان فدراسيون بعد از نتايج ضعيفي كه واليبال ما در ليگ جهاني كسب كرده به اين نتيجه رسيده اند كه علاوه بر اينكه فيش حقوي اش را رسانه اي مي كنند، به او اخطار هم بدهند و بگويند كه زير فيشت خواهيم نوشت كه براي باخت هاي پي در پي جريمه شده اي!

گفته مي شود لوزانو هنوز در مقابل اين تصميم فدراسيون واليبال واكنشي نشان نداده!


 اما خبر 

کاهش وزن با بازي موبايلي!

محققان دانشگاه درکسل يک بازي رايانه اي و برنامه گوشي‌هاي هوشمند را توسعه داده‌اند که مي‌تواند به افراد براي کنترل

عادات ناسالم غذا خوردن و در نهايت کاهش وزن کمک کند. به گزارش ايسنا به نقل از لايفهکر، اين بازي به منظور بهبود "کنترل مهاري" يک شخص طراحي شده که افراد را از اشتها به عادات غذايي ناسالم باز مي‌دارد . کنترل مهاري به معناي توانايي کنترل رفتارها يا پاسخهاي نامناسب در افراد است به طوريکه بخشي از مغز که مسئول اين رفتارها مي‌باشد را کنترل مي‌کند. کنترل مهاري نقش مهمي در کارکردهاي اجرايي ايفا کرده و به افکار و اعمال افراد نظم مي‌دهد.

اين نرم افزار تلفن همراه به طور هوشمندانه الگوهاي موجود در عادات غذا خوردن فرد را تشخيص داده و هنگاميکه کاربران دچار لغزش شده و از برنامه غذايي سالم خود فاصله مي گيرند،استراتژي مناسبي را براي بازگشت آنها به مسير قبلي خود ارائه مي‌کند.

در اين پژوهش يک تيم از محققان نظريه‌اي را آزمايش کردند که افراد با انجام تمرين‌هاي خاص و تکرار آنها مي‌توانند توانايي کنترل مهاري خود را تقويت کنند.

در اين آزمايش به افرادي که عادت به مصرف مداوم ميان وعده‌هاي غذايي داشتند، آموزش‌هايي براي افزايش قدرت تصميم گيري و تقويت کنترل مهاري داده شد. نتايج اين پژوهش‌ها نشان داد که هم اين آموزشها و هم نرم افزار جديد، در کاهش اشتها و جلوگيري از عادات ناسالم غذايي موثر هستند.


 سرمقاله  

ضرورت آموزش نقد گرايي و نقد پذيري

حميدرضا عسگري

همواره در مورد سازندگي نقد براي پيشرفت افراد و امورات مختلف مطالب بسياري شنيده‌ايم. همه ما نيز در تعريف نقد، آن را بيان نقاط ضعف براي تبديل شدن به نقاط قوت تعبير مي‌كنيم، اما هيچگاه در رفتار چنين نظري نداشته‌ايم و به گونه ديگر عمل مي‌كنيم.

متاسفانه فرهنگ اخلاقي ما درمورد عملكرد ديگران اكثراً رويكرد تهاجمي داشته و سعي مي كنيم اين نگرش را در قالب نقد مطرح سازيم تا نسبت به گفتار وكردار خود مسئوليتي نداشته باشيم. لذا تمام تقصيرها و عيوب را به ديگران منتصب مي‌دانيم و آنها را تخريب مي‌كنيم تا خود را در جايگاه مناسبي به لحاظ طرز فكر، گفتار و كردار به ديگران نشان دهيم.

اما واقعيت اين است كه بايد زمينه اين رفتار پسنديده و سفارش شده درجامعه ما به صورت صحيح اجرايي گردد. اولين و مهمترين قدم براي رسيدن به اين مهم آموزش روش نقد كردن مي‌باشد. اين آموزش بايد از سنين كودكي و در حين آموزش‌هاي تحصيلي به دانش‌آموزان آموخته گردد.

اينكه دانش‌آموزان از سنين كودكي با مفهوم و محتوان نقد سازنده آشنا شوند و بيهوده درصدد تخريب ديگران به بهانه توجيه عمل خود بر نيايند، اقدام بسيار سازنده اي است كه نتايج آن در آينده قابل درك خواهد بود. اما بايد در تربيت و آموزش كودكان به نحوي رفتاركرد كه آنها متوجه باشند كه نبايد بيهوده و در هر زمينه زبان به نقد گشود.

تخصص و مهارت در امر نقد و نقدگرايي بسيار مهم است كه متاسفانه كمتر به آن توجه مي شود و اصلي ترين ناهنجاري اخلاقي زماني رخ مي‌دهد كه افراد به خود اجازه مي‌دهند دراموري كه تخصص ندارند، وارد شوند و از قرار نظراتشان موازي با واقعيت بدانند و عملكرد ديگران را اشتباه و خطا قلمداد كنند.

لذا بسيار ضروريست تا دانش‌آموزان در مدارس نسبت به موضوع نقد سازنده آموزش ببيند و اخلاق مدارانه با اين موضوع آشنا شوند. همچنين بايد تاب آوري و پذيرش نقد نيز به عنوان معيار ديگري در اين موضوع مورد توجه مربيان و معلمان قرار گيرد. اينكه افراد آموزش ببينند نقدسازنده و انتقاد نسبت عملكرد خود را بپذيرند، حتي اگر نظراتشان با ديگر صاحب نظران يكي نباشد، بايد به نگاه ديگران احترام گذاشت.

مسلماً اصلاح اين رويكرد نياز به برنامه بلند مدت دارد و بايد از سوي برنامه ريزان آموزشي كشور مورد توجه قرار گيرد تا افراد در طول دوران تحصيل به نقطه تعادل در امر نقد گرايي و نقد پذيري به برسند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون