جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3619- تاریخ : 1395/02/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


عكاسخانه
گورستان زرتشتيان در يزد

روايت استاد آبرنگ از زندگي مردم کوچه وبازار


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


سيري در جهان


عكس روز
ميدان ترافالگار - لندن

 عكاسخانه 
 گورستان زرتشتيان در يزد


 روايت استاد آبرنگ از زندگي مردم کوچه وبازار 

 استاد آبرنگ «عطاالله ذي نوري» تازه ترين نقاشي هاي آبرنگش را اين روزها به گالري شکوه آورده است .

به گزارش شاپرك، ذي نوري در اين نمايشگاه 33 اثر آبرنگ در ابعاد مختلف که همگي در يک سال اخير خلق شده اند را در کنار چهار اثر خوشنويسي از مجموعه شخصي اش که در حدود 25 سال پيش کار شده را به نمايش گذاشته است.

اين استاد آبرنگ در مورد آثار تازه اش در اين نمايشگاه گفت:«نقاشي هاي تازه ام در اين نمايشگاه در ادامه کارهايم در نمايشگاه قبلي است. سوژه ها کمي متفاوت با گذشته کار شده اما به لحاظ سبک و تکنيک اجرا در ادامه آثار قبلي ام کار شده اند. در اين نمايشگاه علاوه بر گل، ميوه و طبيعت، انسان ها در آثارم حضور دارند. مناظري که بيشتر در اين آثار کار کرده ام شمال کشور و شهرهاي غربي ايران چون سنندج است، مردمي که در اين مناظر حضور داشته اند را با لباس هاي سنتي اين شهرها به تصوير کشيده ام.»

ذي نوري براي به تصوير کشيدن مناظرو خانه هاي قديمي در آثارش تا جايي که امکان داشته باشد در دل سوژه مورد نظرش قرار مي گيرد و به صورت زنده آن ها را نقاشي مي کند، وي در اين رابطه گفت: « براي به تصوير کشيدن بناهاي سنتي، ساختمان هاي قديمي و مناظر در مکان مورد نظر قرار مي گيرم تاجايي که امکانش باشد بصورت زنده کار مي کنم، در بعضي آثار نيز طراحي اوليه آن را بر روي کاغذ انجام مي دهم و بعد به کمک عکس هايي که خودم ثبت مي کنم سوژه را بطور کامل به تصوير مي کشم.هنرمند در اين نمايشگاه با نمايش خوشنويسي هاي قديمي اش مروري بر آثار گذشته اش دارد، وي در مورد اين چهار اثر که بر روي ديوار جداگانه اي در سالن بالايي گالري شکوه بر روي ديوار نصب شده و متعلق به مجموعه شخصي اش است گفت:« اين آثار قديمي شامل چهار اثر خوشنويسي با ابعاد کوچک است که در حدود 25 سال پيش کار شده است. خوشنويسي هايم بر گرفته از اشعار شعراي بزرگي چون صائب تبريزي، هاتف اصفهاني، سعدي و حافظ است که به صورت چليپا با خط نستعليق کار شده است.» عطاالله ذي نوري متولد 1323 است، او در سال 91 نشان درجه يک هنري معادل دکترا را دريافت کرده است. آثار ذي نوري تا کنون در استراليا، روسيه، انگلستان، دبي ... به نمايش در آمده و حدود 12 سال پيش، كتابي از مجموعه آثار او توسط انتشارات نگار به چاپ رسيده است. همچنين وي در سال 1348 مدرک خوشنويسي خود را از انجمن خوشنويسان ايران دريافت کرده است.

نمايشگاه آبرنگ هاي عطاالله ذي نوري تا 22 ارديبهشت ماه در گالري شکوه داير است و علاقه‌مندان مي‌توانند از اين نمايشگاه شنبه تا چهارشنبه ساعات 16 تا 20 و جمعه‌ها ساعات 16 تا 21 در گالرى شکوه واقع خيابان فرمانيه،بلواراندرزگو،خيابان امير نوري، پلاک 19 ديدن نمايند.


 اخبـــــــــار 

مسکو ؛ ميزبان نمايشگاه صنايع‌دستي ايران

مديرکل صادرات صنايع دستي کشور از برگزاري نمايشگاه صنايع دستي ايران در مسکو خبر داد و افزود: روسيه، يکي از بازارهاي جديد ما در زمينه صادرات است.

پويا محموديان در گفتگو با مهر از از برگزاري نمايشگاه صنايع دستي در مسکو خبر داد و افزود: اين نمايشگاه 23 تا 27 تير در مسکو برگزار مي‌شود و ما درپي آن هستيم تا صادرات فرآورده‌هاي دستي خود به کشوري چون روسيه را گسترش دهيم.

مديرکل صادرات صنايع دستي کشور، روسيه را يکي از بازارهاي جديد فروش و صادرات صنايع دستي دانست و افزود: شعار هميشه ما حفظ بازارهاي سنتي و افزايش و توسعه بازارهاي جديد بوده است؛ امروز يکي از بازارهاي جديد، بازار کشورهايي با اقتصاد نوظهور است. از اين‌رو مي‌کوشيم تا نمايشگاه‌هايي در روسيه و همچنين در چين برگزار کنيم تا راه نفوذ‌مان به اين بازارها باز شود.


اولين دوسالانه معماري تهران؛ ميزبان معماران ايراني و خارجي

«اولين دوسالانه معماري تهران» به دبيري دکتر حامد مظاهريان از 25 ارديبهشت‌ ماه ميزبان آثار معماران و هنرمندان ايراني و خارجي مي‌شود.

به گزارش شاپرك، گردآورنده بخش نمايشگاه‌هاي «اولين دوسالانه معماري تهران» درباره اين بخش گفت: «ستاد برگزار کننده جشنواره از تعدادي هنرمند و معمار که در حوزه معماري پژوهش مي‌کنند و حاصل تحقيقات آنها جمع‌آوري‌شده و در کشورهاي مختلف به نمايش گذاشته‌شده است دعوت به عمل آورد، تا در اين رويداد معماري شرکت کنند. پس بررسي طرح‌هاي پيشنهادي توسط کارشناسان، کارهايي که ويژگي‌هاي لازم را داشت براي شرکت در دوسالانه پذيرفته شد.»

در اين دوره علاوه بر نمايش آثار معماران و پژوهشگران ايراني، 3 مجموعه از آثار پژوهشگران و معماران خارجي به نمايش درمي‌آيد. داوري درباره حضور پژوهشگران و معماران خارجي گفت: «دو نمايشگاه «شهر پس از نفت» و «جايزه ريبا» پروژه‌هاي بزرگي هستند که در دنيا به نمايش درآمده‌اند و با استقبال خوبي هم مواجه شده‌اند. از سوي ديگر نمايشگاه Sam Jocoby (سم جکوبي) اتفاق مهمي است که در فصل اول بينال صورت مي‌گيرد.

در اين نمايشگاه آثاري همچون «تکامل» کار مشترک مهران قالقي و امين صادقي به همراه مايکل هنسل و يک گروه بزرگ از محققان، «مشاع» اثر گلناز عباسي، «معماري در مقياس‌هاي چندگانه» اثر سمانه معافي، «نشريه نام» اثر ارشيا اقبالي، «پياده» از لنا وفايي، «چيدمان تعاملي» اثر ماني نيلچياني، «زخم» از علي پناهي، «ريبا»، «شهر پس از نفت»، «تصويرسازي در معماري و شهر» به نمايش در مي‌آيند.

«اولين دوسالانه معماري تهران» به دبيري دکتر حامد مظاهريان به همت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي شامل نمايشگاه‌هاي هنري، چيدمان، نمايشگاه‌هاي شهري، سمينار و کارگاه، از 25 ارديبهشت تا آبان سال 1395 در خانه گفتمان شهر و معماري (خانه وارطان) واقع در ميدان فلسطين، خيابان طالقاني غربي، پلاک 514 برگزار مي‌شود.


 قصار اما... 

 خدايا...

آسمانت متري چند؟؟؟

ديگر..

زمينت بوي زندگي نميدهد!!


 خبر 

رونمايي از پرتره مشاهير موسيقي در نياوران

آيين رونمايي از پرتره مشاهير صاحب نام موسيقي ايران 16 ارديبهشت همزمان با يکصدو پنجمين زادروزاستاد غلامحسين بنان، با حضور هنرمندان و علاقمندان در فضاي باز فرهنگسراي نياوران برگزار شد.

به گزارش شاپرك، نمايشگاه گروهي پرتره نگاري مشاهير ايران با استفاده ازتکنيکي مبتکرانه درقالب هنر"تکستايل آرت"با متريال روبان هاي پارچه اي رنگي ضد آب ، اشعه وداراي دوام زياد،همچون فرش هاي ايراني برتارو پود فنس هاي فلزي بصورت ضربدري ،مشابه تلاش هاي هنرمندانه نقاش، براساس نقشه ‌ ازپيش طراحي شده با پاسداشتي از15هنرمند بزرگ عرصه موسيقي اصيل وکلاسيک ايران خلق و به نمايش عموم درآمده است .

هيوا پاشائي مدرس دانشگاه وطراح اين رويداد فرهنگي هنري، اولين سخنران اين مراسم گفت:اين رويداد هنري با برپايي کارگاه گروهي جمعي ازهنرمندان جوان که شامل 15 هنرمند و 45 دستياربود،اين آثار را خلق کردند و انتخاب اين 15 چهره ماندگارعرصه موسيقي براساس علاقه پديدآورندگان اين آثار بوده است .

عضو انجمن هنرمندان نقاش ايران درادامه بيان داشت :بزودي اين هنرمندان کاربرروي آثار پرتره 50 هنرمند سينما و تئاتر را با متريال متفاوت آغاز خواهند کرد و اميدواريم اين آثار را شهرداري به قيمت مناسب از خالقان اين آثار خريداري نمايد .

مجيد درخشاني و ارسلان کامکار با حضور دراين نمايشگاه به همراه پديد آورندگان آثار از پرتره خودشان رونمايي کردند و هاناکامکارنيز از پرتره بيژن کامکار رونمايي نمود. همچنين در ادامه شهرام ناظري ، کيوان ساکت و شهداد روحاني نيز در فرهنگسراي نياوران حضور يافتند و از پرتره هاي خودشان بازديد به عمل آوردند.


 سيري در جهان 

اتريش؛ كشور شاهنشاهي روم

اتريش يکي از کشورهاي اروپاي غربي است و پايتخت آن وين است. اين کشور از شمال با آلمان و جمهوري چک، از شرق با اسلوواکي و مجارستان، از جنوب با ايتاليا و اسلووني و از غرب با سوئيس و ليختنشتاين هم‌مرز است.

به گزارش شاپرك ،پيش از سده‌هاي ميانه، روميان، اتريش کنوني را نوريکوم مي‌ناميدند. نام اتريش از دوره شارلماني باقي‌ماند و تا ساليان درازي هويت سياسي مستقلي نداشت و در سده‌هاي ميانه بخشي از شاهنشاهي روم بشمار مي‌آمد.

در پايان سده‌ 13 رودلف هابسبورگ بر اتريش کنوني چيره شد و خاندان هابسبورگ از آن به بعد تا قرن بيستم ميلادي بر اتريش حکومت کردند. بعد از فروپاشي شاهنشاهي روم در سال 1806، امپراتوري اتريش تشکيل شد. در 1867 امپراتوري دوگانه اتريش-مجارستان شکل گرفت که بعد از شکست نيروهاي مرکزي در جنگ اول جهاني به چند بخش تقسيم شد.

در 1933 انگلبرت دولفوس حکومتي با گرايش‌هاي فاشيستي برپا کرد. در 1938 هيتلر کشور اتريش را به آلمان منضم کرد. بعد از پايان جنگ دوم جهاني اتريش به اشغال متفقين درآمد و از 1955 به صورت جمهوري فعلي درآمد.

کشور اتريش با مساحت 83.855 کيلومتر مربع تقريباً هم‌اندازه امارات است و از 9 ايالت تشکيل يافته‌است. حدود 60درصد اين کشور را رشته کوه‌هاي آلپ شرقي شامل مي‌شوند.اتريش دوازدهمين کشور ثروتمند جهان بر پايه سرانه توليد ناخالص داخلي است. تا دهه 1980 بسياري از صنايع بزرگ اتريش ملي شدند. با اين حال، در سال‌هاي اخير خصوصي‌سازي باعث کاهش بخش دولتي در سطحي قابل مقايسه با ديگر اقتصادهاي اروپايي شده است.

زبان رسمي اتريش آلماني است. 98درصد مردم اين کشور به اين زبان صحبت مي‌کنند. در کنار آلماني اقليتي به زبان‌هاي کروات، اسلوونيايي و مجارستاني صحبت مي‌کنند.


 عكس روز 
 ميدان ترافالگار - لندن


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون