جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3595- تاریخ : 1395/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


در هر لحظه زندگي اميد را انتخاب کن!


تست هوش: تست دومينو


يادداشت


مرد ماهيگير


دلگرمي


خواندني


آيينه شهر
عكس: همايون بديع فر (لنگرودي)

 در هر لحظه زندگي اميد را انتخاب کن! 

 
روزهايي هست که زندگي سخت و طاقت‌فرسا مي‌شود. روزهايي هست که احساس مي‌کني ديگر توان پيشروي نداري و بايد تسليم شوي...

در اين روزهاي سخت فقط يک چيز مي‌تواند تو را به آينده‌اي روشن برساند و آن چيزي نيست جز ذخيره اميدي که براي خود نگاه داشته‌اي!

آيا مي‌داني انسان‌ها چه وقت تسليم شرايط مي‌شوند و خود را مي‌بازند!؟ جواب بسيار ساده است! وقتي ذخيره اميدشان به پايان برسد و ديگر نتوانند در تاريکي زندگي خود روزنه‌اي روشن را پيدا کنند. هر چه خزانه اميد شما به زندگي پرتر و غني‌تر باشد، موفقيت شما براي غلبه بر مشکلات زندگي حتمي‌تر است.

زندگي فراز و نشيب‌هاي فراواني دارد و هر انساني فراخور سرنوشتي که دارد بايد با مشکلات و سختي‌هاي بسياري دست و پنجه نرم کند. ميزان مقاومت و ايستادگي هر انساني بستگي مستقيم به ميزان اميدي دارد که برايش باقي مانده است. به همين خاطر انسان بايد به‌طور دايم و لحظه به لحظه به ذخيره اميد خودش سرکشي کند و هر وقت فرصتي به دست آورد مخزن اميد خود را پر کند.

اما سوال اين است که چگونه مي‌توان ذخيره اميد را زياد کرد و جاي خالي اميدهاي مصرف شده را پر کرد!؟ و پاسخ اين سوال يک جمله است: ”اميد را انتخاب کن!“

ما انسان‌ها، همگي حق انتخاب داريم. در هر لحظه زندگي مي‌توانيم نااميدي و بي‌تفاوتي و افسردگي را برگزينيم يا اين‌که اميد را انتخاب کنيم. انتخاب اميد راه‌حلي آسان و ساده براي حل مشکلات جدي زندگي است. ما با انتخاب‌هاي خود و با تصميماتي که هر روز مي‌گيريم شکل جهان خود را عوض مي‌کنيم و در مسير ساختن جهاني بهتر، اولين گام، اميد داشتن است. هر چند اميد داشتن گام اول است اما هرگز نبايد فراموش کرد که يک قدم اساسي و بحراني است. قدمي که به ما انرژي لازم براي پيشروي و حرکت به جلو را مي‌دهد و ما را به راه مي‌اندازد.

پس بياييد از امروز تا آخرين لحظه عمر خودمان به صورت پايدار و مستمر در هر لحظه از زندگي خودمان در هر شرايطي که هستيم همواره اميد را انتخاب کنيم.

اگر دانش‌آموزي معمولي در مدرسه‌اي عادي هستي اميدوار باش که تا بالاترين درجات علمي صعود کني و کاربردي‌ترين و مفيدترين دانش‌ها را فرا بگيري.

اگر زني خانه‌دار هستي در سخت‌ترين شرايط زندگي از بين ميليون‌ها گزينه ياس و افسردگي، اميد به آينده‌اي روشن را برگزين و به‌طور مستمر در گوش اهل خانه، آينده‌اي روشن و باشکوه را نويد ببخش. مهم نيست که بقيه بر اساس شرايط فعلي به تو چه مي‌گويند. مهم اين است که تسليم نشوي و در سخت‌ترين شرايط اميدوارانه‌ترين مسير را انتخاب کني.

اگر عزيزي گرانقدر را به هر دليلي از دست داده‌اي و بعد از او ديگر شوق و نشاطي براي ادامه زندگي در خود نمي‌بيني، باز نبايد تسليم شرايط شوي و بي‌تفاوتي و بي‌حرکتي را پيشه کني! بلکه بايد به جست‌وجوي دليلي اميدبخش براي ادامه زندگي برخيزي و با انتخاب مسيري اميدآفرين زندگي جديد و روشني را براي خود رقم زني.

کانال‌هاي اميدبخش و شوق‌آفرين تلويزيون را نگاه کن. با جوانان و انسان‌هاي پرشور و نشاط نشست و برخاست کن. داستان‌ها و مطالب شوق‌آفرين را بخوان. دوستان پراميد را برگزين. در مجامعي حاضر شو که از روشنايي و اميد در آن‌ها سخن رانده مي‌شود و به محض اين‌که ديدي شرايط سخت زندگي، تو را در گوشه‌اي به دام انداخته و تحت فشار قرار داده است، بلافاصله شرايط را به نفع خود تغيير ده و مسيري اميدبخش و شوق‌آفرين را براي خود برگزين. خواهي ديد مادامي که ذخيره اميد خود را با انتخاب لحظه به لحظه اتفاقات اميدبخش در زندگي خودت پر مي‌کني، ياس و افسردگي هرگز جرات نزديک شدن به زندگي تو را پيدا نخواهد کرد.

منبع:موفقيت


 تست هوش: تست دومينو  

 
با توجه به منطق چيدمان قطعات دومينو، گزينه صحيح را بيابيد.

به قطعات چيده شده دومينو در شکل روبرو توجه کنيد.

آيا مي توانيد با توجه به منطق چيدمان اين قطعات، گزينه صحيح را بيابيد.

منبع :آي هوش

جواب تست هوش شماره قبلي:بجاي علامت سوال، شماره 3 قرار مي گيرد.

در هر قطعه (مجموع نقاط)، افزايشي 3 تايي داريم و در قطعه بعدي، يک عدد از اين مجموع کم مي شود؛ به همين ترتيب تا قطعه آخري که بايد به مجموع 9 دست پيدا کنيم.


 يادداشت 

خوشبختي پاداش نيست ، نتيجه است

ليلا محمودي (لي‌لا)

يك سالي از ازدواجشان مي گذشت، اتفاقات خوبي توي زندگي يك ساله شان ديده مي شد، حرفهاي خوبي هم شنيده مي شد اما مهمترين سوال مريم اين بود که: يعني امير منو دوست داره؟

به نظر من دروغ نباشد، زندگي عاشقانه، راست است!

مامان با يك قاشق از آشپزخانه آمد بيرون، گفت: اگه ازت "تشكر" مي كنه، آدمه. دوستت داره!

مامان بزرگم آخرين قاچ سيبش را با دندانهاي پر سر و صداي مصنوعيش گاز زد و ملچ ملوچ كنان گفت: نه! "دستِ بزن " نداشته باشه، مرد شريفيه!

از حرفهايشان خيلي چيزها معلوم مي شد!

خواهر كوچكترم آشغالهاي روي فرش را با پاهايش جابجا مي كرد. مطمئن بودم تا شب جابجا مي شوند، البته زير پاهايش!

گفت: براي مناسبتها اگه سورپرايزت كرد، عاشقته!

مريم چهره اش مرموز شد.

- سه روز جلوتر هميشه ياد آوري مي كنم بهش.خوب شد گفتي. روز زن رو يادآوري نمي كنم، ببينم چه كار مي كنه؟!

ترسيدم. سي سال مادرم توي مناسبتهاي شاد، گريه مي كرد.

- مرد پول نداري، يك شاخه گل كه مي تونستي از در بياري تو؟!

ازآن زمان شاخه گل را كه بين مامان و بابام دعوا راه مي انداخت، دوست نداشتم!

مراسم روز مادر بود. خانمهاي فاميل، منزل عمه ام دعوت بودند. مريم اگه نمي آمد يعني كه شوهرش دوستش نداشته. يعني امير آدرس خوشبختي زنش رافراموش كرده و قهر....

خداي من تعريف خوشبختي چيه؟

گاهي بايد روي بعضي از سور پرايزها چشم ببندي تا خوشبخت بشي...

مريم نيامد!

مامان گفت: دعواشون شده. مي دونم!

ساعت يازده رسيديم خانه، بابا روبروي تلويزيون، نشسته خوابيده بود!

مامان طبق عادت، بلند سلام داد. بابا از خواب بيدارشد. پيتزاي روي ميز را نشان داد و گفت: مريم و امير شام بيرون رفته بودند، براي منم پيتزا خريدند. يه ربع قبل از شما، آوردند برام.

مامان گفت : خدارو شكر. شما پيتزا دوست نداري که! قيمه داغ كنم؟

- قيمه خوردم. "دستت درد نكنه"خوشمزه بود!

مامان از خوشحالي هول شد. نمي دانست برود توي ديوار يا آشپزخانه؟!

حدس مي زنم آن شب مريم و مامانم خودشان را "دوست داشتني ترين" زن دنيا مي دانستند!

ومن هنوز به تعريف خوشبختي فكر مي كنم...


 مرد ماهيگير 

 دو مرد در کنار درياچه اي مشغول ماهيگيري بودند . يکي از آنها ماهيگير با تجربه و ماهري بود اما ديگري ماهيگيري نمي دانست .

هر بار که مرد با تجربه يک ماهي بزرگ مي گرفت ، آنرا در ظرف يخي که در کنار دستش بود مي انداخت تا ماهي ها تازه بمانند ، اما ديگري به محض گرفتن يک ماهي بزرگ آنرا به دريا پرتاب مي کرد .

ماهيگير با تجربه از اينکه مي ديد آن مرد چگونه ماهي را از دست مي دهد بسيار متعجب بود . لذا پس از مدتي از او پرسيد :

- چرا ماهي هاي به اين بزرگي را به دريا پرت مي کني ؟

مرد جواب داد : آخر تابه من کوچک است !

گاهي ما نيز همانند همان مرد ، شانس هاي بزرگ ، شغل هاي بزرگ ، روياهاي بزرگ و فرصت هاي بزرگي را که خداوند به ما ارزاني مي دارد را قبول نمي کنيم . چون ايمانمان کم است .

ما به يک مرد که تنها نيازش تهيه يک تابه بزرگتر بود مي خنديم ، اما نمي دانيم که تنها نياز ما نيز ، آنست که ايمانمان را افزايش دهيم .

خداوند هيچگاه چيزي را که شايسته آن نباشي به تو نمي دهد .

اين بدان معناست که با اعتماد به نفس کامل از آنچه خداوند بر سر راهت قرار مي دهد استفاده کني .

هيچ چيز براي خدا غير ممکن نيست .

به ياد داشته باش :

ـ به خدايت نگو که چقدر مشکلاتت بزرگ است ، به مشکلاتت بگو که چقدر خدايت بزرگ است .

ويستا


 دلگرمي 

دعاي طلب شجاعت

نمي خواهم دعاگوي آن باشم تا از خطرها پناه يابم،

بلكه بگذار در رويارويي شان بي هراس باشم.

نمي خواهم خواهان تسكين دردهايم باشم،

بلكه مي خواهم خواهان قلبي باشم كه بر دردها چيره شود.

بگذار در نبردگاه زندگي نه در طلب ياوران،كه طالب نيروي خود باشم.

مگذار غرق در ترس دلهره آور،تمناي نجات داشته باشم،

بلكه بگذار،آرزومند صبري باشم تا آزادي ام را فراچنگ آورم.

مرا آن بخش كه بزدل نباشم،

كه تنها در وقت پيروزي بخشايشت را احساس كنم،

بلكه در شكست هايم نيز فشار دستت را بيابم.

رابيندرانات تاگور/كتاب دلگرمي ها


 خواندني 

ويژگي و شاخص هاي کار و تلاش موثر در جامعه

اصولا کسي که کار نمي کند و به تنبلي و بيکاري گرايش و تمايل دارد، از لحاظ شخصيتي بيمار و از لحاظ اجتماعي همواره وابسته خواهد بود بر اساس نظريه اغلب جامعه شناسان، کار است که به انسان طبقه، شان و مقام مي دهد.

امان اله قرايي مقدم جامعه شناس در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: درواقع اساس پيشرفت و توسعه منوط و وابسته به کار و تلاش است، کارکه باعث شده انسانيت به رشد و کمال برسد، جامعه تنبل رکود و رخوت اجتماعي حتمي در پيش خواهد داشت.

وي با بيان اينکه در رابطه با عوامل موثر در تشويق به کارو تلاش در جامعه و دوري از تنبلي و تن پروري عنوان کرد: بحث فرهنگ سازي و آموزش صحيح يک اصل است متاسفانه در ميان طيفي از افراد جامعه و حتي گروهي از دانشجويان نيز مشاهده مي شود که به کاري علاقمندي نشان نمي دهند و شان و منزلت خود را در پشت ميز نشيني و فعاليت دراين راستا جستجو مي کنند.

مقدم گفت:کار و تلاش مضاعف بوده است که ژاپن و کره جنوبي، امروزه باوجود عدم برخورداري از منابع طبيعي، به يکي از
پيشرفته ترين و توسعه يافته ترين کشورهاي دنيا مبدل شده اند.

وي در پايان افزود: در دين مبين اسلام نيز به همت، کارو تلاش تاکيد شده است که اميد به آينده، شوق به پيشرفت، پويايي و رقابت وتلاش در جهت دستيابي به آنچه که نداريم، از ويژگي ها و شاخصه هاي يک جامعه کار کردگرا محسوب مي شود و به عبارت ديگر، رمز پيشرفت و توسعه جامعه را بايد دراين نگين درخشان، يعني کار جستجو نمود.


ريشه وسواس، اضطراب است

وسواس هاي فکري و عملي ريشه در اضطراب و ترس هاي بي اساس و پايه دارد.ابراهيم غفاري حق روانشناس عمومي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: وسواس عملي و فکري يکي از اختلال هاي شايع در ميان افراد بوده که شخص مجبور به تکرار عملي بصورت چند باره بوده تا اضطرابش کاهش يابد.

وي افزود: ترس از نجس شدن، آسيب به کسي، فراموش کردن انجام کارها مثل بستن شير گاز، ابتلا به بيماري خطرناک و يا ترس از انجام کاري غير اخلاقي از نمونه هاي وسواس فکري است.

غفاري حق در ادامه تصريح کرد: از جمله وسواس هاي عملي نظير:شستشو و آب کشي مکرر و طولاني مدت، قرار دادن اشياء و وسايل بر اساس يک نظم خاص و وارسي افراطي مثل چک کردن قفل ها است. وي گفت: اين اختلال با توجه به شرايط مختلفي از جمله وراثت، ياد گيري و فشارهاي زندگي بوجود آمده و تمرين آرام سازي نقش مهمي در کاهش اضطراب اين افراد خواهد داشت.

اين روانشناس در پايان گفت: درمان هاي دارويي در کنار به کارگيري راهکارهاي روان شناختي و همچنين کاهش اضطراب از مهم ترين راه هاي مبارزه با اين اختلال است.


 آيينه شهر 
 عكس: همايون بديع فر (لنگرودي)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون