جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3595- تاریخ : 1395/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


با وجود خورشيد و ستاره ها چرا فضا سياه ديده مي شود؟


تصفيه آب با فناوري سبز


سلامت رواني ؛پنهان در دل طبيعت


گنده‌تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 با وجود خورشيد و ستاره ها چرا فضا سياه ديده مي شود؟  

 
با وجود خورشيد و ستاره هاي نوراني ديگر، فضا پر از نور است، پس چرا ما هميشه آن را تاريک و سياه رنگ مي بينيم؟اين سوالي است که خيلي ها آن را نميدانند..

به گزارش شاپرك به نقل از دانستنيها ،جّو زمين به علت ترکيب مولکول‌هاي تشکيل دهنده‌اش بخش آبي از طيف نور خورشيد را بيشتر پخش مي‌کند و همين امر موجب مي‌شود آسمان در طول روز به رنگ آبي و بسيار روشن ديده شود. از طرف ديگر شدت نور خورشيد به حدي است که پخش‌شدگي زياد اين نور در جّو موجب رنگ باختن ستاره‌هاي کم‌نور در برابر نور خورشيد مي‌شود. ما رنگ ها را به اين دليل ميبينيم که نور به چشم ما باز مي تابد. اگر شيئي بتواند طيف هاي مختلف نور را بازبتاباند، آن را سفيد مي بينيم. زمانيکه رنگ هاي مختلف را ميبينيم، اين امر بدين دليل است که فقط بخشي از طيف نور قابل رويت بازتابانده مي شود و باقي بوسيله شئ موردنظر جذب مي شوند. بر روي زمين، اين پديده دليل آبي بودن آسمان و سفيدي ابرها است.

هر کدام از اين ها رنگ منحصربفرد خود را دارند و آن هم به دليل نحوه پراکنده شدن و بازتاب نور توسط مولکول هاي موجود در هوا است. اين پديده در فضا رخ نمي دهد زيرا فضا يک خلا کامل است و تنها چيزي که مي تواند بدون واسطه از آن عبور کند نور است. نور به طور طبيعي مسيري مستقيم را طي مي کند، بنابراين اگر بوسيله جرم هايي مانند سياره ها و قمرها بازتابانده نشود به سادگي توسط فضا “جذب” مي‌شود. البته در اينجا جذب شدن بدين معناست که به سوي چشم هاي ما بازتابانده نمي شود.

اين مساله همچنين توضيح مي دهد که چرا مي توانيم سحابي ها که بايد توده هاي گاز غيرقابل رويت باشند را ببينيم. ما نمي‌توانيم هوايي که در جلوي مان قرار دارد را ببينيم، درست است؟ دليل اين قضيه اين است که در سحابي‌ها و کهکشان ها، گازها و گرد و غبار نور ستارگان نزديک آن ها را بازتاب مي‌دهند بنابراين آنها براي ما قابل رويت مي شوند. البته اگر به يک سحابي وارد شويد گازها مانند زماني که از آن فاصله داريد ديده نمي شوند.

تاريکي نشان دهنده نبود نور نيست. فضا پر از نور ستارگاني مانند خورشيد است، ولي از آن جايي که چشم مسير حرکت نور را نمي بيند و در فضا هيچ چيز، حتي مولکول هاي هوا هم وجود ندارد و خلا حاکم مطلق است، نور بازتاب نمي کند و در نتيجه ما فضا را تاريک و سياه مي بينيم.در پايان، فضا براي ادراک ما سياه است، زيرا سحابي هاي اندکي وجود دارند که مي توانند مانند اتمسفر ما بر روي زمين نور را پراکنده کنند يا بازتاب دهند. به اين دليل که نور در خطي مستقيم حرکت مي کند به نظر مي رسد که توسط خلا و فضاي تهي جذب مي شود در غير اينصورت فضا شبيه به آسمان زمين به نظر مي رسيد.


 تصفيه آب با فناوري سبز 

 
محققان هندي يک نانوفناوري دوستدار محيط زيست براي تصفيه آب توليد کرده‌اند که مي‌تواند در تاسيسات تصفيه آب شهري براي توليد آب آشاميدني مورد استفاده قرار بگيرد.

به گزارش ايسنا، محققان موسسه مطالعه پيشرفته علم و فناوري (IASST) در گجرات با استفاده از يک ماده طبيعي موسوم به کيتوزان که از پوسته خرچنگ و ميگو قابل دستيابي است، يک پليمر زيستي را به عنوان پايه‌اي براي قرار دادن نانوذرات کربني بر روي آن توليد کرده‌اند.

به گفته محققان، در اين پليمر زيستي، نانوذرات بخش‌هاي کاربردي فناوري محسوب مي‌شوند و اجزاي کلسيم و منيزيوم آب را از طريق تبادل يون حذف مي‌کنند. اين ماده نخستين نمونه در نوع خود با پتانسيل عملکرد به عنوان يک ماده سازگار با محيط زيست و زيست‌تجزيه پذير براي کاربردهاي تصفيه آب است.در حاليکه در روش‌هاي متداول تصفيه آب از رزين مصنوعي استفاده مي‌کنند، فناوري جديد محققان هندي همچنين زيست‌تجزيه پذير نيز است.


 سلامت رواني ؛پنهان در دل طبيعت 

 
خاطرات شاد زندگي تان را مرور كنيد چند تا از اين خاطره ها در دل طبيعت رقم خورده يا مربوط به سفر به كنار دريا،پيك نيك آخر هفته در پارك جنگلي و... بوده است؟

به گزارش شاپرك به نقل از ماهنامه سرآمد،مي بينيد،در خيلي از خاطره هاي شاد و لذت بخشمان طبيعت حضور دارد،حتي اگر در پس زمينه باشد تحقيقات نشان مي دهد كه تماس انسان با طبيعت نه تنها مي تواند منجر به شادي شود بلكه تاثير بسزايي در افزايش سطح سلامت رواني افراد دارد.در اين بررسي سلامت رواني 100 داوطلب انگليسي كه زندگي شهري را رها و در مناطق سرسبز،جنگلي يا كوهستاني دور از شهر مهاجرت كرده اند مورد بررسي قرار گرفته است.اين افراد در طي يك دوره سه ساله شادتر از ساكنان شهر زندگي كرده و از زندگي خود رضايت بيشتري داشتند.


 گنده‌تر از دروغ  

دايي بر مي گردد!

مهدي طوسي

گفته مي شود كه علي دايي وقتي كه قرار است ديگر در فوتبال نباشد تيم صبا را رها كرد و وقتي كه متوجه شد كه اگر تيم صبا را رها بكند ديگر تيمي وجود ندارد كه با او قرارداد ببندد به اين نتيجه رسيد كه برگردد و با همين تيم صبا كار بكند. اين جوري مي گويند كه تيم صبا هم از اينكه قرار است با علي دايي كار بكند بسيار خوشحال است و گفته: ما از اينكه قرار است با آقاي گل جهان كار بكنيم بسيار بسيار خوشحال هستيم. اما اگر يك بار ديگر علي آقا بگويد من با شما كار نمي كنم يقين بدانيد كه ما هم اصلا با دايي كار نمي كنيم و مي رويم سراغ عموي آقاي دايي! گفته مي شود كه عموي آقاي دايي هم در كنار خود دايي فوتبال را و ارنج كردن را و چيدمان بازيكن را مصاحبه كردن عليه داوران را ياد گرفته با اين عنوان كه اسم او عمو است و اسم ايشان دايي!


 اما خبر 

واي فاي هوشمندي که کاربر خود را مي شناسد

محققين بخش هوش مصنوعي و علوم کامپيوتر دانشگاه ام آي تي، واي فايي را طراحي کرده اند که دسترسي کاربر به اينترنت را هوشمندانه تر انجام مي دهد.

به گزارش مهر، محققين دانشگاه ام آي تي آمريکا توانستند واي‌فاي را توليد کنند که مي تواند کاربر خود را در ميان تعداد زيادي از کسانيکه داراي تلفن هوشمند هستند، تشخيص دهد و تنها به کاربر خود پيام دسترسي به واي فاي را بدهد.

در واقع کسانيکه از گوشي هاي هوشمند استفاده مي کنند، زمانيکه در محلي قرار مي گيرند که داراي واي فاي است، بدون اينکه از کد واي فاي آن محل مطلع باشند، پيامي بر روي گوشي آنها ظاهر مي شود که نشان دهنده واي فاي در آن مکان دارد. اين سيستم جديد «Chronos » نام دارد و قادر است فقط به کاربري که از آن واي فاي استفاده مي کند، پيام دسترسي بفرستد و به عبارت ديگر تنها کاربر خود را تشخيص مي دهد. قدرت درست تشخيص دادن کاربر انحصاري توسط اين واي فاي 97 درصد است ضمن اينکه از سرعت بالايي بر خوردار است و ضريب امنيتي را افزايش مي دهد.


 سرمقاله  

آشنايي دانش‌آموزان با مفاهيم اقتصادي

حميدرضا عسگري

دنياي امروز عرصه يادگيري مفاهيمي است كه شايد در گذشته براي آن حد و مرز سني قائل مي‌شدند. اما درحال حاضر بسياري از مفاهيم در زندگي اجتماعي گسترده گرديده و براي رسيدن به هدف بايد از اين برنامه ها براي ساختن شخصيت افراد مطابق با ملاك‌ها و نيازهاي اجتماع استفاده كرد.

به هر حال آموزش مسائل مالي به فرزندان مستلزم داشتن يک رويه و نگرش واحد راجع به پول است. براي آموزش مسائل مالي به کودکان و نوجوانان بايد در چارچوب ذهني آنها بينديشيم و عمل کنيم. بچه ها براي فهم موضوعات مالي نيازمند شبيه سازي، مثال عيني، تمرين و ... هستند.

آنها دقيقا مي خواهند بدانند که چطور بايد مثل آدم بزرگ ها عمل کنند. با استفاده از عملكرد‌هاي مناسب در رفتارهاي مالي همچون خريد كردن، قرض دادن، بخشيدن و...مي توانيم به بچه هاي خود نحوه عملکرد پول و شيوه تصميم گيري مالي را بياموزيم. فقط به خاطر داشته باشيم که درآموزش مسائل مالي به فرزندان بايد از ديکته کردن چيزها، جهت دادن، نقد کردن بي مورد اجتناب کرد و در عوض به آنها اجازه داد تا به روش کودکانه آزمون و خطا به مسائل پي ببرند.

اولين و مهمترين گام براي اين منظور آشنا ساختن فرزندان با مفاهيم عمده مالي اعم از کسب درآمد، خرج کردن، پس انداز، قرض کردن و بخشيدن است. البته برخي آموزش‌هاي درنظر گرفته شده در مدارس نيز مي‌تواند اين هدف را دنبال كند، اما آنچه به صورت عيني براي دانش‌آموز و كودك اتفاق مي‌افتد تا سال‌ها در ياد و خاطرش خواهد ماند. لذا بسيار با اهميت است تا در سنين پايين كودكان را با مسائل مالي آشنا ساخت.

مسلماً اين روش موجب مي‌گردد تا كودكان در مراحل بعدي زندگي و حتي در دوره‌هاي نوجواني و جواني قدر و اهميت پول و جايگاه اقتصاد را درك كنند و به فكر آن باشند تا بهترين انتخاب‌ها را در مراحل مختلف زندگي داشته باشند.

بايد فرزندان را از سنين پايين با مفهوم کسب درآمد مانوس کنيم. فرآيند کسب درآمد و پول درآوردن مشروع همراه با برنامه‌ريزي درست، موضوعي نيست که فرزندانمان بخواهند بعد از فارغ التحصيل شدن از دانشگاه، هنگام تشکيل زندگي مشترک و... به آن فکر کنند. آشنايي عملي فرزندان با کسب درآمد آزادي، استقلال مالي، مسئوليت پذيري و رابطه ميان پول، زمان، مهارت و انرژي را به آنها مي آموزد.

وظيفه والدين صرفاً محافظت از سلامت و پي گيري امور آموزشي فرزندان نيست، بلكه بايد از همين حالا پايه‌هاي ثبات و استقلال مالي كودكان مستحكم گردد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون