جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3592- تاریخ : 1395/01/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


خطرات وحشتناک پاکن مداد

طراحي جديد دانشمندان؛
نانوبرسي که غبار را دفع مي‌کند


كشف آنتي بيوتيك جديد پس از 30 سال


گنده‌تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 خطرات وحشتناک پاکن مداد 

 
با خطرات پاکن هاي مداد بيشتر آشنا شويد کودکانتان را با اين خطرات آگاه کنيد.به گزارش شاپرك به نقل از دانستنيها،پژوهشي که به وسيله 140 عضو گروه تحقيقاتي منتشر شده، نشان مي‌دهد: اين مواد شيميايي که فتالاتس‌ها(Phthalates) نام دارند در همه وسايل شخصي و غير شخصي افراد وجود دارد که مي‌تواند به روش‌هاي مختلف به بدن نفوذ کند.

تصور کنيد کودکي در کلاس درس مدرسه نشسته است، او مدادش را که داراي پاک کني در انتهاي آن است، بر مي‌دارد و ناخودآگاه مي‌جود، بنابراين مواد شيميايي که اصولا به سم تبديل مي‌شوند، در بزاق دهان حل شده و به داخل بدن نفوذ مي‌کنند، به اين طريق مشکلات زيادي براي کودک به وجود مي‌آيد.مطالعه انجام شده در آزمايشگاه‌هاي شيميايي برلين آلمان نشان داد: پاک‌ کن‌ مدادها سه برابر بيش از ساير وسايل شخصي کودکان، حاوي فتالاتس‌ها هستند.

نگراني در خصوص فتالاتس‌ها تازگي دارد و محققان يادآور شدند: مواد موجود در پاک کن‌ها که حاوي مقدار زيادي فتالاتس‌ها هستند، تا حدي نگراني‌ها را افزايش داده‌اند. بنابراين محققان در صدد ممنوع کردن ساخت آن‌ها هستند.به هر حال پژوهشگران به والدين هشدار دادند تا در اين خصوص مراقبت‌هاي خود را افزايش داده و تا حد امکان جلوي استفاده از اين مدادپاک‌کن‌ها توسط کودکان را بگيرند.


 طراحي جديد دانشمندان؛
 نانوبرسي که غبار را دفع مي‌کند 

 
دانشمندان دانشگاه درکسل روش جديدي براي ساخت يک پليمر نانوبرس طراحي کرده‌اند که شامل مواد زبري مي‌شود که از انباشت گرد وخاک بر روي سطوح مختلف جلوگيري مي‌کنند.به گزارش ايسنا، برس‌هاي پليمري در حال حاضر براي پوشش‌دهي همه چيز از جمله لنز عينک، قايق‌ها و دستگاه‌هاي پزشکي براي جلوگيري از لکه، اثر مواد شيميايي و ميکروب گرفته تا مفاصل مصنوعي و اجزاي مکانيکي خودروها با عملکرد روان‌کننده استفاده مي‌شوند.

اين نانوبرس درجه بالاتري از کنترل را بر روي شکل برس و موي آن به دانشمندان ارائه کرده و بسيار کارآمدتر است.

رويکرد محققان شامل طراحي يک ورق دوبعدي کاربردي از بلورهاي پليمري مشابه به يک تکه مقياس نانو از نوار دو طرفه است. زماني که اين ورق بر روي يک زيرلايه چسبانده مي‌شود و بلورها در آن حل مي‌شوند، زنجيره پليمر باقي مانده از هم باز شده و موي برس را تشکيل مي‌دهند.برس جديد، فشرده‌ترين برس پليمري تا به امروز بوده که موهاي آن کمتر از يک نانومتر از هم فاصله دارند. مواد برس پليمري بطور خاص در موقعيتهايي مورد استفاده هستند که قطعات بايد در فاصله نزديکي از هم قرار بگيرند؛ اما همچنين بايد بتوانند بدون سايش حرکت کنند.

اين برس‌ها همچنين در پاک نگهداشتن سطوح مهم از ذرات، مواد شيميايي، پروتئين‌ها و ساير عوامل رسوب موثر عمل مي‌کنند.


 كشف آنتي بيوتيك جديد پس از 30 سال  

 
يكي از بزرگترين دلايل مرگ و مير انسان ها بيش از كشف داروهاي آنتي بيوتيك،ابتلا به انواع عفونت ها بود.به گزارش شاپرك به نقل از ماهنامه سرآمد،اما آنتي بيوتيك زندگي بشر را به طور كلي تغيير داد.با اين حال حدود 30 سال بود كه هيچ آنتي بيوتيك جديدي به سبد داروهاي موجود اضافه نشده بود،اما در سال گذشته ميلادي گروهي از دانشمندان آمريكايي موفق به كشف تيكسوباكتين شدند كه آنتي بيوتيكي جديد محسوب مي شود و نگراني ها را در مورد اين كه جهان در عصر پس از آنتي بيوتيكي قرار گرفته،كاهش داد.


 گنده‌تر از دروغ  

خوشحالي برانكو

مهدي طوسي

گفته مي شود كه برانكو با اينكه تيم پرسپوليس را بعد از سال ها در كورس قهرمان قرار داد و از اين بابت خيلي خوشحال است به يكي از دوستانش و شايد هم دشمنانش گفته: من اصلا براي فصل بعد با تيم قرمز قرارداد نمي بندم و با اينكه من يك پرسپوليسي دو آتشه هستم و از اين بابت خيلي خوشحال هم هستم اما بايد خدمت تان عرض كنم كه با اين تيم ديگر ما به هيچ جا نخواهيم رسيد و بهتر است كه من خودم را بيشتر از اين خراب نكنم و بروم با يك تيم ديگر وارد مذاكره بشوم!

مي گويند برانكو از اينكه تصميم گرفته كه از اين تيم برود خيلي خوشحال است!


 اما خبر 

فيزيکدان ايراني نسبيت انيشتين را به چالش کشيد

فيزيکدان ايراني دانشگاه اوتاوا ثابت کرده که پرتوي نوري چرخشي در خلاء سرعت کمتري نسبت به نظريه نسبيت انيشتين دارد. اين دستاورد مبناي محاسبات کوانتومي را دگرگون مي کند.

به گزارش مهر، نور در محيط خلاء با سرعت ثابت جهاني حرکت مي کند اما تيمي از محققان دانشگاه اوتاوا به سرپرستي پروفسور ابراهيم کريمي ثابت کرده که هميشه نيز چنين نيست. در واقع پروفسور کريمي و همکارانش نشان داده اند که نور چرخشي در خلاء به مراتب با سرعت کمتري نسبت به آنچه که در نظريه نسبيت انيشتين مطرح شده سير مي کند. در نتيجه بايد گفت اين دستاورد خيره کننده اثرات دگرگون کننده اي بر محاسبات و ارتباطات کوانتومي خواهد داشت.

اين فيزيکدان ايراني کشف کرده است که چنين پرتوي نوري در مقايسه با سرعت شناخته شده آن يعني 299 ميليون و 792 هزار و 458 متر بر ثانيه (در خلاء) با سرعت کمتري حرکت مي کند يعني چيزي در حدود يک دهم درصد کمتر از پرتوي نور معمولي.

پروفسور کريمي دراين خصوص مي گويد: ما در خلال بررسي هاي دقيق خود متوجه شديم که نور چرخشي در مقايسه با پرتوي نور معمولي با اندکي تأخير به ردياب مي رسد.

پروفسور کريمي و همکارانش متوجه شده اند که اين اختلاف زماني درحدود يک دهم فمتوثانيه است. آنها در نتيجه اين بررسي دقيق متوجه شدند که پرتوي نوري چرخشي در مقايسه با پرتوي نوري مستقيم 23 فمتوثانيه تأخير زماني دارد.


 سرمقاله  

آموزش فداكاري و درس ايثار

حميدرضا عسگري

واقعاً نمي‌توان دراين كره خاكي نقشي موثرتر از نقش معلمان در تربيت و آموزش انسان‌ها يافت. معلمي شغلي شمع گونه است كه معلم را آب مي كند تا روشنايي بخش افكار و رفتار ديگران گردد. بايد اقرار كرد كه معلمان نمونه‌اي نادر از الگوي ايثار و از خودگذشتگي هستند.

عشق و علاقه به اين حرفه مقدس آنچنان دل و جان معلمان را وسعت بخشيده كه در اين راه جان خود را نيز فداي دانش‌آموزانشان مي‌كنند. متاسفانه روزگذشته يكي از اين معلمان ايثارگر براي حفظ جان شاگردانش، جان خود را از دست داد.

درپي نجات دانش آموزاني که بر اثر ريزش ديوار مخروبه اي جان آنان در خطر بود معلم فداکار خاشي جان خود را از دست داد. آموزگاران اين مدرسه پس از اينکه يقين پيدا کردند که ديوار در حال ريزش است دوان دوان خود را به دانش آموزاني که در کنار اين ديوار قرارداشته مي رسانند و دانش آموزان را از خطر قرار گرفتن در زير آوار با پرت کردن آنان، نجات مي دهند . اما يكي ازآنها در زير آورمانده وجان خود را ازدست مي‌دهد.

اين معلم فداكار نشان داد كه انسانيت و عشق به هم نوعان چگونه مي تواند خود را نمايان سازد و در لحظه‌اي جان خود را براي نجات ديگران قرباني نمايد. البته از اين دست فداكاري‌ها و از خودگذشتگي‌ها در ميان قشر معلمان كم نيست، اما بايد از نحوه رفتار و عملكرد آنها الگوسازي كنيم و آن را به دانش آموزان ارائه نماييم.

ارزش كار اين معلمان به قدري بالاست كه مي‌توان از آنها اسوه‌هايي از صبر و تلاش و فداكاري ساخت، اما بايد به دانش‌آموزان آموخت كه راه و رسم انسانيت صرفا از مسير معلمي نمي‌گذرد، بلكه آنها مي‌توانند در هر شغل و حرفه و طبقه‌اي كه باشند، با رفتار و عملكرد خود انسانيتي را كه در دوران تحصيل از معلمان خويش ديده‌اند را به اجرا بگذارند.

بايد با شرح و ارج نهادن به ارزش كار امثال معلم سيستاني به دانش‌آموزان نشان داد كه ايثار و از خود گذشتگي آنچنان نيرويي را در انسان به وجود مي‌آورد كه حتي براي نجات ديگران، جان شيرين خود را نثار خواهد كرد. هريك از دانش‌آموزان امروز به عنوان آينده سازان اين كشور نقشي را به عهده خواهند داشت كه مطمئنا هريك با بخشي از اقشار جامعه در ارتباط خواهند بود.

اگر امروز فرهنگ انسانيت و ايثار را بياموزند، قطعاً فردا روزي شاهد گسترش نزاع‌ها، كلاه‌برداري‌ها، بزه‌هاي اجتماعي و انواع معضلات ديگر نخواهيم بود. اميدواريم ارزش كار اين معلم فداكار براي شاگردانش به عنوان الگويي براي زندگي آينده قرار گيرد و در سراسر ايران معلمان به عنوان الگوهاي رفتاري دانش‌آموزان در ايثار و ازخودگذشتگي در مقابل ديگران مبدل شوند.

درآخر ياد اين معلم فداكار را گرامي مي‌داريم و براي تمامي معلمان ايثارگر كشورمان سلامتي و موفقيت روزافزون آرزو داريم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون