جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3583- تاریخ : 1394/12/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
خانه بهنام ، تبريز

تهراني شگفت‌انگيز در دل تهران


تلگرام نامه


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


عجايب دنيا


عكس روز
اثري هنري از Richard Ramsey نقاش آمريكايي

 عكاسخانه 
 خانه بهنام ، تبريز


 تهراني شگفت‌انگيز در دل تهران 

بيش از 70 سال است يک دنياي شگفت‌انگيز در دل تهران و ميدان بهارستان نگاه رهگذران را به خود جلب مي‌کند؛ دنيايي که حرف‌هاي زيادي با زبان عکس و تصوير دارد و يک گنج بزرگ به‌حساب مي‌آيد.

به گزارش ايسنا، احمد مسجدجامعي در ادامه برنامه تهرانگردي‌هاي خود با حضور در منطقه بهارستان، پا به عکسخانه‌اي گذاشت که سال‌هاست با عکس‌هاي قديمي‌اي که در ويترين دارد، توجه رهگذران را جلب مي‌کند. اين عکسخانه با قدمتي که دارد و آرشيو ارزشمندش، مي‌تواند از سوي سازمان ميراث فرهنگي به ثبت برسد و به اين ترتيب، در برابر آسيب‌ها و حوادث احتمالي حفاظت شود و آرشيوش نيز براي نسل‌هاي آينده باقي بماند.

«عکسخانه تهامي» به يک موزه کوچک، اما با گنجينه‌اي بزرگ تبديل شده است. آرشيوي که مرحوم «جواد تهامي» از خود باقي گذاشته از نظر تاريخي، ارزش بسيار زيادي دارد. هر کدام از عکس‌هاي اين مجموعه به‌عنوان يک سند ارزشمند گوياي دوره‌هاي مختلف تاريخ معاصر ايران است. تهامي در طول سال‌ها، عکس‌هاي بسياري از تهران گرفت که امروزه بخشي از اسناد دوراني است که در آن، تهران اتفاق‌هاي بزرگي را پشت سر گذاشته است.

داريوش تهامي پس از درگذشت پدرش، در اين عکسخانه فعاليت کرد. او در جريان حضور مسجدجامعي در عکسخانه پدرش، توضيح داد که مي‌تواند از اجاره دادن مغازه پدرش درآمد بالايي داشته باشد، اما به‌خاطر عشق به عکس و عکاسي و آرشيوي که در اين عکسخانه وجود دارد، ترجيح مي‌دهد آن را به همين صورت نگه دارد.

جواد تهامي در سال 1284 در محله لرزاده تهران متولد شد. او به هنر عکاسي علاقه داشت. در نوجواني در عکسخانه‌اي در لاله‌زار مشغول به کار شد. تهامي عکاسي را نزد ماشاءالله خان عکاس، جهانگيرخان مصور رحماني و اسدالله پروين آموخت و در سال 1307 «فتوگرافي تهامي» را در سه‌راه امين‌حضور افتتاح و در سال 1323 آن را به ميدان بهارستان منتقل کرد.

عکسخانه تهامي از نخستين عکسخانه‌هاي خصوصي در تهران بود. برپا شدن چنين عکسخانه‌هايي باعث شد هنر عکاسي که پيش از آن بين درباريان رواج داشت، به ميان مردم هم وارد شود.

تهامي در دوراني که افراد خيلي کمي دوربين داشتند، از تهران عکس‌هاي زيبايي گرفت. او از نسل دوم عکاسان ايران بود و بيش از 50 سال دوربينش را زمين نگذاشت. اين عکاس با گردآوري مجموعه‌اي از عکس‌هاي تاريخي موفق شد آرشيو بزرگي از آن‌ها را جمع‌آوري کند.

از اين آرشيو و عکس‌هاي ديگري که توسط داريوش تهامي جمع‌آوري شده، براي انتشار بيش از 17 عنوان کتاب از عکس‌هاي قديمي با موضوع اماکن شهر، هنرمندان، مشاهير، پهلوانان و قاجار استفاده شده است. همچنين برخي عکس‌هاي او در کتاب‌ها و فيلم‌هاي تاريخي منتشر شده است. علي حاتمي و بهرام بيضايي نيز براي ساخت آثارشان به‌سراغ عکس‌هاي آرشيو تهامي از تهران قديم رفته‌اند.ويترين عکاسي او پس از درگذشتش هنوز پر از عکس‌هاي تاريخي و قديمي است، به‌طوري که رهگذران با عبور از جلوي اين عکسخانه، ناخودآگاه چند لحظه مکث مي‌کنند و به تماشاي عکس‌ها مي‌ايستند. اين عکسخانه تبديل به موزه‌اي کوچک شده که مي‌توان در آن، از ناصرالدين‌شاه قاجار گرفته تا چهره‌هاي مشروطه و زنان قاجار را پيدا کرد. جواد تهامي در سال 1362 درگذشت.


 تلگرام نامه 

قصر هنرهاي زيبا در مکزيک

قصر هنرهاي زيبا ، مهم ترين مرکز فرهنگي در مکزيکو سيتي و همچنين در سراسر مکزيک است. قصر هنرهاي زيبا در سمت غربي مرکز تاريخي شهر مکزيک، در کنار گردشگاه مرکزي عمومي پارک آلامدا واقع شده است.

طراحي داخلي و ساخت اين بنا توسط معمار ايتاليايي، آدامو بواري در سال 1904 صورت گرفت اما به دليل مشکلاتي که بر اثر انقلاب مکزيک بوجود آمد، ساخت آن در سال 1913 به پايان رسيد.

سبک معماري قصر هنرهاي زيبا نئوکلاسيک و آرت نووو مي باشد و طراحي داخلي آن به شيوه آرت دکوست. نمايشگاه ها و اجراهاي بسيار تئاتر، اين قصر را به مهم ترين مرکز فرهنگي مکزيکوسيتي و کشور مکزيک تبديل کرده است.

در ساخت بناي عظيم و بسيار زيباي اين قصر از هنرهاي قديمي مانند هنر گوتيک، روکوکو، هنر ژاپني الگو گرفته شده است. قصر هنرهاي زيبا همواره ميزبان برخي از رويدادهاي برجسته موسيقي، رقص، تئاتر، اپرا و ادبيات بوده است و پيوسته مرکز دائمي نمايشگاه هاي مهمي همچون نمايشگاه هاي نقاشي، مجسمه سازي و عکاسي مي باشد. اهميت اين قصر به اندازه اي است که مردم بومي آن را "کليساي جامع هنر در مکزيک" ناميده اند. اين بناي تاريخي- هنري در سال 1987 توسط يونسکو اعلام و به ليست آن پيوست. قصر هنرهاي زيبا به طور متوسط هر هفته 10 هزار بازديد کننده دارد.


 اخبـــــــــار 

سفره هفت سين در نوروزگاه شيراز

سياه چادرهاي عشايري آداب و رسوم عشاير فارس را در نوروزگاه شيراز به تصوير مي‌کشند.

مژگان ثابت قدم کارشناس صنايع دستي و گردشگري فارس و ثبت ميراث معنوي (ناملموس) در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص برپايي اين چادرها گفت: اين برنامه در قالب 8 تا 10 غرفه رو به روي حمام وکيل شيراز و معرفي آداب و رسوم نوروزي شيراز برپا مي‌شود. وي افزود: نوروزگاه شيراز که بيش از اين به آن نوروز بازار مي‌گفتند از 24 تا 28 اسفندماه در شيراز و 13 شهر ديگر کشور به صورت همزمان برگزار مي‌شود.

به گفته وي، آئين‌هايي که قرار است در اين جشنواره اجرا شود عبارت است از عمو نوروز، ننه سرما، قصه گويي، حافظ خواني، آئين فال گوش ايستادن، فال کلوک ( کوزه )، قاشق زني، اجراي نمايش جي جي بي جي، عروسک مينا، ديگ به سر، الاغ سوار. در بخش بازي هم بازي هاي هفت سنگ، طناب کشي، تخم مرغ بازي (خاک جنگو)، شيش خونه و در بخش خوراکيها آش ابودردار، شير برنج، پخت نان شيرين برگزار مي‌شود. همچنين قرار است از تمام شهرستان‌هاي استان شيريني جات و تنقلاتي که از قديم در ايام نوروز مصرف مي‌شده به نمايش درآيد. کارشناس ثبت ميراث معنوي (ناملموس) ادامه داد: سفره هفت سين و هفت ميم نيز در نوروزگاه شيراز پهن خواهد شد. در اين خصوص رايزني‌هايي با معاونت صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي فارس انجام شد که يک غرفه از صنايع دستي پوشاک و يک غرفه براي پخت سمنو که آئين‌ها و آدابي که براي پخت سمنو انجام مي‌شود را به صورت زنده به تصوير بکشد.


شناسايي 80 اثر تاريخي جديد در خراسان‌جنوبي

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان‌جنوبي گفت: 80 اثر تاريخي جديد در روستاهاي شهرستان درميان خراسان‌جنوبي شناسايي شده است.

سيد احمد برآبادي در‌ گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه بيشتر آثار تاريخي کشف شده شامل قلعه، بناهاي مسکوني، آسياب‌هاي آبي، مزارع‌ها و محوطه‌هاي باستاني است، اظهار کرد: اين آثار شامل 20 قلع? تاريخي، 20 آسياب آبي، 10 خان? تاريخي، 10 مزار و بناي آرامگاهي، 8 تپه و محوط? باستاني و 5 برج ديده‌باني است.

وي ادامه داد: 4 مسجد تاريخي و همچنين تعدادي آثار ديگر همچون آب‌انبار، مدرسه علميه، حمام، آسياب‌بادي، چله‌خانه، سنگ‌نوشته و درختان‌کهنسال نيز از تعداد آثار کشف شده در اين شهرستان است. آثار مربوط به هزار? سوم پيش از ميلاد تا اواخر دور? قاجاريه در يافته‌هاي اخير در بهمن امسال کشف شده است.

برآبادي با اشاره به احتساب اين آثار، تعداد آثار شناسايي شده در اين شهرستان به 200 اثر رسيده است، خاطرنشان کرد: حصارکشي محوطه‌ها و آثار تاريخي کشف شده در دست اقدام بوده و همچنين در استان بيش از 2000 اثر تاريخي و طبيعي شناسايي شده که حدود 800 اثر از اين تعداد در فهرست آثار ملي ثبت شده است.


 قصار اما... 

 آدمها خيلي زود عوض مي شوند

آنقدر زود که تو فرصت نمي کني به ساعتت نگاهي بيندازي

و ببيني چند دقيقه بين دوستي ها تا دشمني ها فاصله افتاده است …


 خبر 

«کاخ در کاخ» در نياوران

نمايشگاه نقاشي "کاخ در کاخ" تا 21 اسفند در گالري هنر مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران برپا مي باشد.

به گزارش روابط عمومي مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران، سيزدهمين نمايشگاه گروه نقاشي "نبش کاخ" با عنوان «کاخ در کاخ» در گالري هنر اين مجموعه برپا مي شود.

در اين نمايشگاه با رويکرد هنر مدرن، سبک ها و تکنيک هاي گوناگون و شخصي هنرمندان اين گروه نقاشي در معرض ديد قرار گرفته است.

بهنام جلالي، رضا هدايت، منصور دولو، حسين مراد نژاد، سعيد فلاح فر، بامداد رضوانيان، صابر سليماني، محمد لقماني، محمد افتخاري، ليلا محمدي، ابراهيم اکبري گرز، امير حسيني، رويا حسيني، سلماز خالق پناه، بنفشه خرم، مريم دارابي، ساناز خدادادي دهکردي، فروزان رحيمي، مينا رفيعي نژاد، حسين زارعشاهي، وحيد سجاديان، زهرا غلامي، عاطفه فهيمي نسب، آمنه مددي، فواد مرادي، مليحه مهجور، نسيم نوبهار و ويونا وژد هنرمندان شرکت کننده در اين نمايشگاه هستند.

گفتني است گروه نقاشي نبش کاخ متشکل از اساتيد، نقاشان مطرح ايران و کارشناسان ارشد نقاشي با هدف ارايه اثار متفاوت از سال 1392 تشکيل شده است.به همين منظور سيزدهمين نمايشگاه اين گروه با عنوان «کاخ در کاخ» در مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران بر پا مي باشد که همچون گذشته آثار تعدادي هنرمند ميهمان نيز در کنار گروه به نمايش درمي آيد.

اين نمايشگاه تا 21 اسفند همه روزه از ساعت 9 تا 17 پذيراي هنردوستان مي باشد.

علاقه مندان جهت ديدن نمايشگاه ياد شده مي توانند تا 21 اسفند همه روزه به گالري هنر مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران واقع در ميدان شهيد باهنر (نياوران) مراجعه کنند.


توکيو ميزبان معماري ايراني

ژاپن ميزبان نمايشگاه معماري معاصر ايراني خواهد بود.

به گزارش ايسنا، پس از نمايش معماري ايران در بي‌ينال ونيز 2015، نمايشگاه معماري ايران در کشور ژاپن از 25 اسفند تا 2 فروردين‌ماه 95 با حمايت موسسه مقاوم‏‌سازي زلزله ايران، انجمن معماران ژاپن (AIJ & JIA) و دانشگاه فوجي برگزار مي‌شود.

اين برنامه شامل نمايشگاه معماري معاصر ايران، سخنراني و گفت‌وگوي مشترک معماران ايران و ژاپن، ارائه پرفورمنس، نمايش فيلم معماري معاصر ايران (تهيه‌شده توسط خسرو سالاريان) و بازديد از دفاتر معماران سرشناس ژاپني (تويو ايتو، سانا، پروفسور ايدا، ريچي مياکه و ...) و پروژه‏‌هاي آن‌ها و همچنين بازديد از کارخانه‌هاي مهم صنعتي ژاپن (ميتسوبيشي و تويوتا) و ارتباط با دانشگاه‌‏ها و مراکز علمي و معماري معتبر (دانشگاه فوجي، دانشگاه توکيو و موسسه معماري ژاپن) است.

علي کرمانيان، عليرضا تغابني، بابک شکوفي، شهاب ميرزاييان، سامان سيار و مهرداد زواره محمدي - مدير اين رويداد - معماراني هستند که در اين نمايشگاه حضور دارند.

همچنين به گفته مدير بخش معماري ايران در دوسالانه ونيز و مدير اين نمايشگاه، ضمن برنامه‏‌ريزي براي همکاري‏‌هاي مشترک در زمينه‌‏هاي معماري با شرکت‏‌ها و موسسه‌هاي ژاپني، حضور معماران معتبر بين‌‏المللي ژاپن بهار سال آينده در تهران، تبريز و برخي شهرها پيش‌‏بيني‌ شده‌‏ و اقدامات اوليه براي ارتباط معماري ايران با کشورهاي ديگر از جمله ايتاليا، ارمنستان، آمريکا، استراليا و روسيه انجام شده است که در آينده اطلاع‏‌رساني خواهد‏ شد.


 عجايب دنيا 

"کاپادوکيا" ؛ شهر بالن ها

ترکيه به عنوان يك کشور توريستي، جاذبه هاي زيادي دارد که سالانه گردشگران زيادي را به اين کشور مي کشاند. يکي از اين شهر هاي پر جاذبه، کاپادوکيا است که يکي از 3 شهر صخره اي جهان به حساب مياد. اين منطقه باستاني از سال 1985 از طرف يونسکو جزو ميراث فرهنگي جهان شناخته و ثبت شد. اسم قديمي و پارسي اين سرزمين کاپادوسيه به معناي سرزمين اسبهاي زيباست و به دليل ارزش هاي تاريخي و باستاني ,توريستي ترين بخش استان نوشهير ترکيه را در بر ميگيرد. بازمانده هاي آتشفشان ونزديکيشون با سواحل جنوبي درياي سياه منظره عجيب وشگفت آوري به وجود آورده که باعث شده کاپادوکيا زيباترين نقطه جهان از نظر ادغام طبيعت و تاريخ به حساب بي آيد. اگه به تاريخ علاقه مند هستيد و از ديدن آثار تاريخي و همينطور ديدن بالن هاي رنگارنگ لذت ميبريد، کاپادوکيا، بهترين پيشنهاد براي شما مي باشد.

همگردي


 عكس روز 
 اثري هنري از Richard Ramsey نقاش آمريكايي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون