جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3583- تاریخ : 1394/12/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عنصري نادر مربوط به شکل‌گيري منظومه شمسي


التهاب آتش افسردگي را تيز مي كند


معرفي برندگان جايزه تحقيقات مغز 2016


گنده‌تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 عنصري نادر مربوط به شکل‌گيري منظومه شمسي 

 
دانشمندان دانشگاه شيکاگو شواهدي را از يک عنصر نادر به نام کوريم در قطعه‌اي سراميکي از يک شهاب سنگ يافتند که در طول شکل‌گيري منظومه شمسي حضور داشته است.به گزارش شاپرك به نقل از دانستنيها، اين تيم شواهدي از کوريم را در يک سراميک غيرمعمول به نام "Curious Marie" يافتند که از يک شهاب سنگ کربني کشف شده است.كوريم ، حاوي مقدار بسيار کمي از اورانيوم بود.

کوريوم (Curium) از عنصرهاي شيميايي جدول تناوبي است که مخفف آن Cm بوده و عدد اتمي آن 96 است. اين عنصر در سال 1944 کشف شد و به پاس زحمات دو شيميدان برجسته، پير و ماري کوري که پيشگامان و پايه و اساس نظريه راديواکتيويته بودند، کوريم نام گرفت.اين يافته‌ها به بحث 35 ساله در مورد حضور احتمالي کوريم در اوايل تشکيل منظومه شمسي و نقش بسيار مهمي که اين عنصر در ارزيابي مجدد مدل تکامل ستاره‌اي و سنتز عناصر در ستارگان بازي مي‌کند، خاتمه مي‌دهد.

يکي از محققان اين پژوهش اظهار کرد: کوريم يک عنصر دست نيافتني و يکي از سنگين‌ترين عناصر شناخته شده است.به گفته محققان اين پژوهش، حضور احتمالي کوريم در اوايل تشکيل منظومه شمسي مدت‌هاي طولاني براي شيميدانان کيهاني هيجان انگيز بوده چرا که آنها اغلب مي‌توانند از عناصر راديواکتيو به عنوان زمان سنج براي تعيين سن نسبي شهاب سنگ‌ها و سيارات استفاده کنند.تيم تحقيقاتي با استفاده از اين نمونه قادر به محاسبه مقدار کوريم در اوايل تشکيل منظومه شمسي و مقايسه آن با مقدار ديگر عناصر مانند يد -129 و پلوتونيوم- 244 بودند.


 التهاب آتش افسردگي را تيز مي كند 

 
التهاب مزمن در جريان خون درست مثل بنزيني كه روي آتش ريخته مي شود،آتش افسردگي را تيز مي كند.به گزارش شاپرك به نقل از ماهنامه سرآمد،اين نتيجه تازه ترين تحقيق دانشمندان دانشگاه رايس و اوهايو است .

كريستوفر فاگوندس،دستيار پروفسور روان شناسي واز اعضاي اين گروه تحقيقاتي،مي گويد كه در اين پژوهش روي تاثير استرس بر سيستم ايمني كه مي تواند بر سلامت مغزي اثر بگذارد تمركز شده است.اين محققان مي گويند در افرادي كه دچار افسردگي به ويژه از نوع مزمن آن هستند،سطح دوفاكتور انتهايي تحت عنوان،CRP و IL-6 افزايش مي يابد و سطح آن در بدن افراد افسرده تا 50 درصد بيشتر از افرادي است كه علايمي از افسردگي ندارند.


 معرفي برندگان جايزه تحقيقات مغز 2016 

 سه دانشمند انگليسي جايزه معتبر تحقيقات مغز 2016 را براي دستاورد چشمگير خود در زمينه حافظه دريافت کردند.به گزارش ايسنا، جايزه يک ميليون يورويي مغز دانمارک در سال 2016 به "تيموتي بليس"، "گراهام کولينگرايد" و "ريچارد موريس" براي ارائه بينشي مهم در زمينه شيوه‌اي که مغز انسان به يادآوري، يادگيري و هدايت مي‌پردازد، اعطا شد.

کميته اين جايزه بين‌المللي در بيانيه‌اي اعلام کرد: اين سه دانشمند در کنار هم نشان دادند که چگونه مغز مي‌تواند از طريق تجربه کردن تغيير کند و به انسان اجازه دهد تا اطلاعات جديد کسب کرده و با محيط اطرافش سازگار شود. اين دانشمندان همچنين ابزار بهتري براي درک بيماري‌هاي جدي مانند افسردگي، صرع و اعتياد به مواد مخدر ارائه کرده‌اند دستاوردهايي مانند اين بايد به رسميت شناخته شوند.

منطقه "هيپوکامپ" که در اعماق مرکز مغز قرار دارد،‌ پرتال يادگيري مغز است که انسان را قادر به ذخيره اطلاعات مي‌کند. اين سه دانشمند نشان داده‌اند که چگونه نورون‌هاي اين ناحيه با هم همکاري کرده و پايه‌اي براي درک چگونگي يادگيري انسان‌ها ارائه کرده‌اند.

آن‌ها نشان داده‌اند که چگونه ارتباط سلول‌هاي مغزي در "هيپوکامپ" مي‌تواند از طريق تحريک پي‌درپي تقويت شود. اين فرآيند نيرومندسازي طولاني‌مدت خوانده مي‌شود.

دانشمندان همچنين مکانيزم‌هاي پشت اين پديده را توصيف کرده و ثابت کرده‌اند که نيرومندسازي طولاني‌مدت، اساس قابليت انسان براي يادگيري، يادآوري و هدايت محيط اطراف است. علاوه بر آن، نتايج تحقيقات اين سه دانشمند نشان مي‌دهد که مغز قادر است حالات و رويدادهاي جديد را رسيدگي و سازگار کند و اين انعطاف‌پذيري به مغز اجازه مي‌دهد خود را پس از آسيب‌هايي مانند سکته و کوري ناگهاني مجددا سازمان‌دهي کند.

"بليس" از موسسه "کريک" در لندن نخستين توصيف دقيق از نيرومندسازي طولاني‌مدت را در هر دو حيوانات بيهوش و هوشيار در سال 1973 ارائه کرد.

"کولينگرايد" که استاد علوم اعصاب در آناتومي دانشگاه ‌"بريستول" و رئيس دپارتمان فيزيولوژي دانشگاه " تورنتو" است، روش‌هاي دارويي پيچيده را براي شناسايي و توصيف مولکول‌ها و گيرنده‌هاي مسئول نيرومندسازي طولاني‌مدت طراحي و اعمال کرده است.

"موريس"، استاد علوم اعصاب دانشگاه "ادينبورگ"، روش "ماز آب موريس" را براي اثبات اينکه "هيپوکامپ" در توانايي انسان براي جهت‌يابي نقش اساسي دارد، ابداع کرد.


 گنده‌تر از دروغ  

حمله به مربي كروات

مهدي طوسي

گفته مي شود كه امير قلعه نوعي سرمربي تيم تراكتور سازي تبريز بد از اينكه متوجه شد كه تيمش در مقابل تيم پرسپوليس مي تواند نتيجه را به نفع خودش تغيير بدهد با همه توانش به اين تيم حمله كرد اما بر خلاف تصورش نتوانست نتيجه دلخواهش را بگيرد. اين جوري مي گويند كه قلعه نوعي به قدري دلش مي خواست كه در حمله باشد كه به يكي از دوستانش گفت كه وقتي به نشست خبري هم رفتيم مي توانيم با آقاي برانكو هم همين چالش را داشته باشيم. من از شما خواهش مي كنم كه در سالن كنفرانش خبري با سيستم سه چهار دو به اين مربي كروات حمله كنيد تا شايد تيم ما در اين زمينه برنده از زمين مسابقه بيرون بيايد!


 اما خبر 

ساخت اولين نسل مدارهاي دوبعدي؛

تبديل تلفن ‌همراه به نمايشگر ضربان قلب با فناوري کوانتوم

محققان اسپانيايي براي‌ اولين ‌بار با ترکيب فناوري نقاط کوانتومي و صفحات گرافن موفق به ساخت نمايشگر دقيق ضربان قلب بر روي تلفن‌ همراه هوشمند شدند.

به گزارش ايسنا، محققان موسسه تحقيقات نوري ICFO در اسپانيا با ترکيب فناوري نقاط کوانتومي و صفحات گرافن موفق به ساخت اولين نسل مدارهاي دو بعدي با عملکرد تشخيص نوري شدند. پژوهشگران در اولين گام مفهوم مدارهاي فوتونيک يکپارچه را معرفي کردند که هدف نهايي از اين مطالعه کاربردي ساختن تجهيزات بزرگ‌ پزشکي و کاهش اندازه آنها است.

محققان در مورد عملکرد نمايشگر جديد کوانتومي ضربان قلب عنوان کردند: هنگامي که کاربر انگشت خود را روي صفحه نمايش مجهز به آشکارساز فوتونيک قرار مي‌دهد با تغييرات انجام شده در صفحه نمايش نرخ ضربان قلب و ميزان خون‌رساني آن به سيگنال تبديل شده و بر روي نمايشگر تلفن‌ همراه نمايش داده مي‌شود. به کمک فناوري جديد تشخيص ضربان قلب مي‌توان تلفن‌هاي همراه هوشمند را به يک نمايشگر دقيق و حساس تشخيص سلامت تبديل کرد. همچنين در صورت توليد نرم‌افزار تشخيص سيگنال‌هاي عصبي قلب مي‌توان از وضعيت سلامت قلب‌ و عروق بيماران به سرعت آگاه شد و تمهيدات لازم را با سرعت بيشتري انجام داد.


 سرمقاله  

كاشت زندگي با فرهنگ درختكاري

حميدرضا عسگري

سبزي زمين نشانه زنده بودن آن است و نماد اين زندگي، درختاني هستند كه از ميليون‌ها سال پيش تاكنون ريشه در خاك برده‌اند و سر به آسمان كشيده‌اند. اما با گذشت زمان بشر رو به پيشرفت گذاشت و براي رسيدن به اهداف خود به هر وسيله‌اي دست برد و براي برداشتن موانع پيش رو هر موجودي را از ميان برداشت. رفته رفته نسل‌هاي مختلف حيوانات در حيات وحش منقرض شد، آب رودها و درياچه‌ها خشكيد و امروز نوبت به درختاني رسيده است كه هركدام تضمين كننده زندگي بشر هستند.

انقراض حيوانات مي‌تواند با حمايت و محافظت موثر جلوگيري شود، خشك شدن درياچه‌ها مي‌تواند با نزولات آسماني تجديد گردد، اما براي قطع درختان و نابودي جنگل‌ها راهكار جايگزيني وجود ندارد. براي ايجاد يك مترمكعب فضاي جنگلي بيش از صد سال زمان لازم است تا بافت‌هاي خاك انسجام يابد، لايه‌هاي زمين خود را بازيابي كنند و درختي كاشته شود و رشد كند و...!

امروز جنگل‌ها و مراتع طبيعي به سرعت درحال نابودي هستند و درختان يكي پس از ديگري قطع مي‌شوند و بر روي زمين مي افتند. پيشروي انسان در دل جنگل‌ها و تبديل آنها به زمين‌هاي مسكوني، كشاورزي و تجاري، با سرعتي غيرقابل باور درحال پيگيري است. چگونه مي‌توان با توجيه كاشت درختان جايگزين، اين سرمايه ‌هاي ملي را كه از قرن‌هاي پيش به ما ارث رسيده را نابود كنيم.

وقتي ما كاربري زمين‌هاي بكر طبيعي را كه به عنوان گنجينه‌هاي ملي محسوب مي‌شوند را تصاحب مي كنيم، ديگر توقع داريم دركجا به ساخت جنگل‌هاي دست ساز روي بياريم، آيا بيابان‌ها و دشت‌هاي بي آب و علف محلي براي ساخت جنگل‌هاي دست ساز است.

با تمام اين اوصاف تنها راه حل و يا بهتراست بگوييم تنها مسكن اين درد ، ترويج فرهنگي درختكاري مي‌باشد. نسل امروز با توجه به گستردگي اطلاعات و دسترسي به آمارها ، با واقعيات زيادي مواجه هستند و مي‌توانند از هم اكنون به فكر آينده كشور نسل‌هاي بعد باشند. به شرط آنكه از هم اكنون آنها را آموزش دهيم و به اين واقعيت را برايشان شفاف سازي نماييم كه زندگي‌آنها بسته به حيات درختان و منابع طبيعي مي باشد.

كاشت درخت تنها مسكن اين درد بزرگ مي باشد و بايد از سوي تمام اقشار جامعه و به خصوص نسل نوجوان كشور مورد آشنايي و پيگيري قرار گيرد. اين امر مستلزم همراهي نهادهاي شهري مي‌باشد تا با دراختيار گذاشتن درختچه و نهال‌هاي گوناگون به مردم و ايجاد انگيزه‌هاي كاشت، آنها را براي تقويت بافت طبيعي و سبز كشور ترغيب نماييم.

درخت نماد زندگي است اگر آن را بنشانيم، ريشه زندگي را تقويت كرده‌ايم و اگر آن را قطع كنيم رگي از رگ‌هاي حيات زمين را پاره كرده‌ايم. بايد اهميت اين موضوع را به دانش‌آموزان و نوجوان بياموزيم و در ايجاد انگيزه براي كاشت درخت و نهال آنها را همراهي كنيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون