جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3571- تاریخ : 1394/12/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


هشتمين کتاب‌خانه سيار گرگان آغاز به کار کرد

مسوولان شهر همکاري مي‌کنند:
زمينه‌چيني براي راه‌اندازي يک مرکز کانون در خوسف

در کرمانشاه و مشهد:
پنجره‌ها به روي کتاب‌ها باز شدند

در خراسان شمالي صورت گرفت:
انعقاد تفاهم‌نامه بين کانون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامي

از سوي کانون صورت گرفت:
اهداي 4 هزارجلد کتاب به فرهنگ‌سراهاي شهرداري در زاهدان


بازديد مدير ستاد اقامه نماز البرز از مجتمع کانون کرج


آگهي مزايده عمومي كانون پرورش فكري كودكان


 هشتمين کتاب‌خانه سيار گرگان آغاز به کار کرد 

 
کتاب‌خانه سيار روستايي شماره 2 گرگان با حضور فرماندار و جمعي از مسوولان شهري راه‌اندازي شد تا کودکان و نوجوان روستايي از فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري، ادبي، علمي و مذهبي کانون بهره مند شوند. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گلستان، عبدالرحيم سيفي مديرکل کانون استان در آيين گشايش اين کتاب‌خانه که در دبستان شهداي روستاي کوهستاني زيارت گرگان برگزار شد، ضمن تسليت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) از کانون به عنوان نهادي فرهنگي که بستر مناسب را براي شناسايي و شکوفايي استعدادهاي کودکان فراهم مي‌سازد ياد کرد و گفت: براي اين‌که شما کودکان آينده‌اي روشن و زندگي سرشار از اميد داشته باشيد بايد پيوندي محکم با کتاب برقرار نموده و همواره آن را به عنوان ياري مهربان و دوست داشتني در کنار خود داشته باشيد.

مديرکل کانون توسعه کتاب‌خانه‌هاي سيار را از 2 باب به 8 باب، نشانه توجه کانون به خدمت‌رساني به تمامي کودکان گلستاني و به ويژه مناطق محروم و روستايي دانست و تصريح کرد: مربي فرهنگي روستايي با حضور در روستاها ضمن تشويق و ترغيب کودکان به کتاب‌خواني، فعاليت‌هاي متنوع فرهنگي‌هنري مانند قصه‌گويي، شعرخواني، نمايش خلاق، کاردستي و نقاشي را نيز اجرا خواهد کرد. در حاشيه اين مراسم، خاکي فرماندار شهرستان گرگان ضمن ابراز خرسندي از حضور در بين کودکان، از تلاش‌هاي ارزشمند کانون پرورش فکري به واسطه ايجاد عدالت آموزشي و فرهنگي و توجه به کودکان مناطق روستايي که امکان دسترسي آسان آن‌ها به کتاب و امکانات فرهنگي و هنري فراهم نيست، صميمانه قدرداني کرد و از آمادگي فرمانداري براي همکاري و مساعدت با کانون خبر داد.

برپايي کارگاه‌هاي کاردستي با دور ريختني‌ها، خوانش کتاب، نمايش خلاق و قصه‌گويي از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود. با راه‌اندازي هشتمين کتاب‌خانه سيار روستايي امکان دسترسي کودکان و نوجوانان بيش از 15 روستا به تعداد 4 هزار و 500 جلد کتاب فراهم شد.


 مسوولان شهر همکاري مي‌کنند:
 زمينه‌چيني براي راه‌اندازي يک مرکز کانون در خوسف 

 
فرماندار شهرستان خوسف در استان خراسان جنوبي از آمادگي مسوولان اين شهر براي راه‌اندازي يک مرکز فرهنگي هنري ثابت کانون خبر داد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، در جريان ديدار مهدي فرجامي‌فرد فرماندار خوسف و محمدعلي رحيمي رييس شوراي شهر اين شهرستان با طاهره حميدي مديرکل کانون خراسان‌جنوبي، بر راه‌اندازي يک مرکز فرهنگي‌هنري ثابت، تأکيد شد.

فرماندار خوسف در اين ديدار گفت: توجه به پرورش توان‌مندي‌ها و خلاقيت کودکان و نوجوانان از همان سال‌هاي اول زندگي بايد مورد توجه قرار گيرد تا در آينده نسلي پويا و فهيم اداره جامعه را بر عهده گيرند.

فرجامي‌فرد با بيان اين‌که کودکان و نوجوانان در فضاي کانون فرصت بيشتري براي اجراي فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري دارند گفت: پيشينه درخشان کانون نشان مي‌دهد که فضاي مراکز آن به گونه‌اي است که کودکان و نوجوانان با حضور در برنامه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي به شناخت از توان‌مندي‌هاي خود مي‌رسند و مربيان دلسوز کانون به بروز خلاقيت‌هاي کودکان کمک مي‌کنند.

فرماندار خوسف تصريح کرد: کودکان و نوجوانان شهرستان خوسف لايق داشتن فضايي به نام کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان هستند و همه مسؤولان فرهنگي اين شهرستان دست به دست هم خواهند داد تا فرزندان اين شهرستان فرهنگي، صاحب کتاب‌خانه شوند.

فرجامي‌فرد در ادامه با اشاره به مفاخر فرهنگي شهرستان خوسف مانند دکتر غلامحسين شکوهي پدر علم تعليم و تربيت ايران و اولين وزير آموزش و پرورش بعد از پيروزي انقلاب و ابن حسام خوسفي شاعر مشهور قرن نهم اظهار اميدواري کرد با مساعدت همه مسؤولان استاني و شهرستان در آينده نزديک يک مرکز فرهنگي هنري ثابت در شهرستان خوسف براي ارايه خدمات به کودکان و نوجوانان راه‌اندازي شود.

محمدعلي رحيمي رييس شوراي شهر خوسف نيز با بيان اين‌که شهرستان خوسف پايتخت فرهنگي استان خراسان جنوبي است، گفت: خداوند را شاکريم که مسؤولان فرهنگي استان دغدغه ارتقاي فرهنگ را دارند و بدون شک حمايت‌هاي فرهنگي زمينه راه‌اندازي يک مرکز فرهنگي‌هنري و کتاب‌خانه را براي کودکان و نوجوانان فراهم خواهد کرد.

رييس شوراي شهر خوسف خاطر نشان کرد: اميد داريم با راه‌اندازي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اين شهرستان فرهنگي، شاهد پيشرفت دانش و دوستي کودکان و نوجوانان به فرهنگ بومي منطقه، شعر و ادبيات و کتاب باشيم.

طاهره حميدي مدير‌کل کانون خراسان جنوبي نيز در ابتداي اين ديدار گزارشي از فعاليت‌هاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون در سطح استان ارايه کرد و گفت: شهرستان خوسف هميشه ادب پرور و منشاء خدمات فرهنگي ارزشمند در سطح استان خراسان‌جنوبي بوده است و نگاه فرهنگي مسؤولان ارشد استاني و شهرستاني در اين موفقيت تأثير فراواني داشته است.


 در کرمانشاه و مشهد:
 پنجره‌ها به روي کتاب‌ها باز شدند 

 
در دو برنامه ادبي، دو کتاب از سوي اعضاي کانون در کرمانشاه و خراسان رضوي مورد نقد و بررسي قرار گرفت.در "دوپنجره" کرمانشاه، «نامه ات همين الان رسيد» سروده مريم اسلامي با حضور شاعر و اعضاي ادبي مراکز مورد نقد قرار گرفت.

اسلامي در اين برنامه با ابراز خوشحالي از فرصت حضور در ميان اعضاي کرمانشاهي، ضمن شنيدن نقد و بررسي مجموعه اشعارش توسط اعضاي نوجوان، به سوالات آنان در رابطه با موضوعات مختلف ادبي پاسخ داد.

در اين برنامه، علاوه بر اعضاي ادبي، مربيان ادبي، کارشناسان ستادي استان نيز حضور داشتند.

خوانش چند شعر جديد توسط مريم اسلامي، از ديگر بخش‌هاي اين مراسم بود.

در پايان، اعضاي شرکت کننده، مجموعه شعر شاعر مهمان را با امضاي وي دريافت کردند.

در خراسان رضوي نيز به همت مرکز آفرينش‌هاي ادبي استان، جلسه نقد «خوش به حال رودخانه» در مرکز فرهنگي‌هنري شماره هشت مشهد برگزار شد.

به گفته کارشناس آفرينش‌هاي ادبي، اين نشست با حضور شاعر اين اثر، منيره‌ هاشمي و اعضاي دختر مراکز هشت‌گانه مشهد برگزار شد.

عزت صديقي توضيح داد که منيره ‌هاشمي در شروع جلسه از کودکي خود گفت که عضو مکاتبه‌اي مرکز آفرينش‌هاي ادبي بوده است و نوشتن را دوست داشته و دارد و براي او نوشتن يک نياز است. او يادآور شد که قفسه شعر نوجوان، خيلي خالي است و من کتاب شعر "دخترانه" را دوست دارم چون دلتنگي‌هاي يک دختر را مي‌رساند.

شاعر «آقاي تابستان» گفت: صرف نظر از نگاه منتقدان، کتاب‌هاي شعر نوجوان خوب است چون اين شنيدن صداي مخاطب است که باعث مي‌شود کارهاي بعدي بهتر شود.

در اين مراسم اعضاي مراکز نيز درخواست‌هاي شعري خود را براي شاعر نوشتند. شعرهايي که دوست داشتند در اين کتاب يا کتاب‌هاي ديگر شعر نوجوان باشد و نيست.


 در خراسان شمالي صورت گرفت:
 انعقاد تفاهم‌نامه بين کانون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامي 

 تفاهم‌نامه‌اي به منظور همکاري و تعامل بيشتر بين ادارات کل فرهنک و ارشاد اسلامي و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان شمالي منعقد شد. به گفته مدير کل کانون استان، اين تفاهم‌نامه با هدف دانش‌افزايي براي فعاليت‌ها و برنامه‌هاي کودک‌محور و همچنين ارتقاي توسعه و مشارکت در فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي ويژه کودکان و نوجوانان استان در قالب 6 ماده تنظيم شده است.

منير صادقي کفت که بر اساس اين تفاهم‌نامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي متهعد شد بخشي از بودجه خريد کتاب اداره ارشاد را به کانون تخصيص دهد تا براي تجهيز کتاب‌خانه‌هاي کانون استان مورد استفاده قرار گيرد. در عين حال به گفته وي تخصيص بيمه هنرمندان براي مربيان پاره‌وقت هنري و ادبي کانون بر طبق قوانين و دستورالعمل‌ها، دعوت از کارشناسان کانون در جلسات اعطاي مجوز به آثار کودک و نوجوان استان جهت چاپ کتاب، تخصيص امکاناتي مثل سالن نمايش و صدور کارت سينما براي کليه کارکنان کانون استان هم از ديگر تعهدات اين اداره کل است.

مدير کل کانون استان به تعهدات کانون هم اشاره کرد و گفت: اعزام مربيان متخصص در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي، هنري و ادبي براي برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي ويژه کودکان و نوجوانان، حضور کارشناسان و مربيان متخصص در داوري بخش کودک و نوجوان مسابقات اداره ارشاد، برگزاري فعاليت‌هاي کتاب‌محور در کتاب‌خانه‌هاي اداره ارشاد در حوزه کودک و نوجوان از جمله مهم‌ترين تعهدات کانون است.

وي خاطر نشان کرد: تشکيل شوراي راهبردي با معرفي نمايندگان طرفين تفاهم‌نامه، تهيه برنامه و تقويم اجرايي فعاليت‌ها از سوي طرفين تفاهم و برگزاري دوره‌هاي آموزشي، نشست‌هاي علمي و پژوهشي با موضوعات کودک و نوجوان از جمله مهم‌ترين تعهدات مشترک اين تفاهم‌نامه است.


 از سوي کانون صورت گرفت:
 اهداي 4 هزارجلد کتاب به فرهنگ‌سراهاي شهرداري در زاهدان 

 کانون پرورش فکري سيستان و بلوچستان، 4 هزار جلد کتاب به دو فرهنگ‌سراي شهرداري در زاهدان اهدا کرد.طبق اين گزارش، بر اساس يک تفاهم‌نامه، اين تعداد کتاب از سوي کانون در اختيار دو فرهنگ‌سراي شهرداري در زاهدان قرارگرفت. کارشناس‌مسوول فرهنگي، هنري و ادبي کانون در اين خصوص گفت: در نشستي که با حضور معاون شهردار و کارشناسان شهرداري زاهدان با نماينده کانون برگزار شد، در خصوص امکانات اين دو سازمان و افزايش همکاري‌هاي آنان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

مهتاب ساروني در خصوص نتايج اين تفاهم‌نامه عنوان‌کرد: برگزاري کارگاه‌هاي هنري با استفاده از توانايي‌هاي کانون و اجراي برنامه‌هاي مناسبتي براي کودکان و نوجوانان مناطق حاشيه شهر زاهدان از جمله مفاد اين تفاهم‌نامه بود. وي همچنين افزود: شهرداري نيز متعهد شد در خصوص اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، از کانون حمايت کند و بستر اين کار را براي ارايه بهتر خدمات فراهم کند.

پس از پايان اين نشست همچنين کانون 4 هزار جلد کتاب به دو فرهنگ‌سراي حاشيه شهر زاهدان اهدا و ويژه‌برنامه‌اي نيز براي کودکان بهزيستي اجراکرد. در اين ويژه‌برنامه کارگاه سيار علوم کانون در يکي از مراکز بهزيستي، که کودکان بي سرپرست در آن نگهداري مي‌شدند، حضور يافت و براي آنان برنامه‌هاي گوناگوني اجراکرد که لبخند را بر لبان آنان نشاند.

در اين روز همکاران ابتدا با انجام آزمايش‌هاي ساده فيزيک، اين کودکان را با شگفتي‌هاي علم آشناکردند و پس از آن با قصه‌گويي و برگزاري کارگاه نقاشي، لحظه‌هاي شادي را براي آنان فراهم آوردند. در همين حال در اين ويژه‌برنامه، علاوه بر همکاران کانون، مسوولاني از شهرداري و شوراي اسلامي شهر زاهدان نيز حضور داشتند.


 بازديد مدير ستاد اقامه نماز البرز از مجتمع کانون کرج 

 نماينده ويژه استاندار و مدير ستاد اقامه نماز استان البرز، ضمن برگزاري جلسه با مدير کل کانون از مرکز مجتمع کرج بازديد کرد. در اين روز، سيد اکبر موسوي، مدير ستاد اقامه نماز استان و همراهانش در دفتر مدير کل کانون حضور يافته و در خصوص نحوه اجراي فعاليت‌هاي اسلامي به ويژه نماز براي کودکان ونوجوانان، بحث و تبادل نظر کردند. سيد اکبر موسوي، در اين نشست، ضمن تشريح عملکرد ستاد اقامه نماز، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را يکي از دستگاه‌هاي تأثير گذار در حوزه آموزش مفاهيم معنوي و تربيتي به کودک و نوجوان خواند. وي ضمن اشاره به بيانات مقام معظم رهبري (مد ظله‌العالي) در خصوص نماز و تأثير آن در کاهش آسيب‌هاي اجتماعي و بزهکاري، توجه دادن بچه‌ها به نماز در دوران کودکي و نوجواني را با استفاده از روش‌هاي خلاق و تشويقي بسيار ضروري و با اهميت خواند. مدير ستاد اقامه نماز در بخشي از سخنانش ضمن تشکر از مدير کل کانون و مير حسن عباسيان، دبير ستاد اقامه نماز کانون البرز، در خصوص برگزاري جلسات اين کميته و نحوه سنجش و ارزيابي ادارات در اين حوزه مطالبي را بيان کرد.

علي‌رضا جلالي، مدير کل کانون البرز نيز در سخناني ضمن اشاره به عملکرد کانون و جايگاه ويژه فعاليت‌هاي اسلامي در برنامه‌هاي چندگانه کانون، از اهميت توجه به پژوهش‌هاي کيفي در اين حوزه سخن گفت و ضمن تشريح اقدامات صورت گرفته ستاد اقامه نماز کانون استان البرز، بر ضرورت توجه به برخوردها و فعاليت‌ها و انجام رفتار مناسب از سوي مجريان اين طرح‌ها تأکيد کرد و افزود: نبايد کاري کنيم که گاهي فعاليت‌هاي ما منجر به تأثير منفي در مخاطبان شود.

در پايان اين جلسه حکم ابلاغ رياست ستاد اقامه نماز کانون البرز از طرف مدير ستاد اقامه نماز استان به مدير کل کانون استان اهدا شد. بازديد موسوي و همراهانش از آسمان‌نما و کتاب‌خانه‌هاي کودک و نوجوان مرکز مجتمع کرج برنامه پاياني اين ديدار بود.


 آگهي مزايده عمومي كانون پرورش فكري كودكان 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي