جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3571- تاریخ : 1394/12/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


فلش مموري با توان ذخيره سازي تا ميلياردها سال


درخشش سياه چاله با كهن ترين نور جهان


سرمقاله


 فلش مموري با توان ذخيره سازي تا ميلياردها سال 

 محققين انگليسي با استفاده از شيوه اي نوين روشي را ابداع کرده اند که مي توان اطلاعات را تا ميلياردها سال ذخيره کرد.

به گزارش شاپرك، محققين دانشگاه ساوت هامپتون انگليس موفق به ساخت فلش مموري با نام «کريستال حافظه اي ابر بشر» شده اند که داراي شيشه نانوساختار است و مي تواند حجم وسيعي از اطلاعات را تا 13 ميليارد و 800 ميليون سال ذخيره کند. دانشمندان انگليسي به طور نمادين بيانيه جهاني حقوق بشر و انجيل جيمز را بر روي اين فلش ذخيره کرده اند. در اين شيوه محققين انگليسي با حکاکي ليزري، اطلاعات را بر روي اين فلش مموري شيشه اي که به اندازه يک سکه است، ذخيره مي کنند.

در اين روش ديسک هاي بسيار کوچکي که بر روي اين فلش مموري شيشه اي تشکيل مي شوند، قادر خواهند بود در دماي 190 سانتيگراد اطلاعات را براي ميلياردها سال حفظ کنند و در دماي معمولي مي توان آنها را تا ابد نگه داشت.

محققين اين دانشگاه مي گويند اين فناوري مي تواند نشانه اي از تمدن بشر باشد.

در اين شيوه محققين از ليزرهاي fematosecond براي حک کردن اطلاعات در نقطه هايي با ساختارنانو که فاصله آنها با يکديگر 5 ميليونيوم متر است، استفاده مي کنند و ظرفيت هر ديسک براي ذخيره اطلاعات 350 ترابايت است.

با ابداع اين روش مي توان تمامي داده ها را بدون آسيب ديدن براي نسل هاي آينده به امانت نگهداري کرد.


 درخشش سياه چاله با كهن ترين نور جهان 

اخترشناسان تشخيص دادند نوري که از اين جت کيهاني ساطع مي‌شود متعلق به زماني است که جهان تنها 2.7 ميليارد سال يعني يک پنجم عمر اکنونش را داشته است. شدت تابش زمينه کيهاني يا CMB باقي‌مانده از بيگ بنگ در آن زمان بسيار قوي‌تر از اکنون بوده است.

به گزارش شاپرك، آرورا سيمينسکو، سرپرست اين پژوهش :ما اين جت را هنگامي مشاهده کرديم که جهان کمتر از سه ميليارد سال عمر داشته است، از همين رو ادعا مي‌کنيم پرتوهاي ايکس آن 150 برابر درخشش بيشتري داشته‌اند.

اخترشناسان اين جت را در سيستم B3 0727+409 کشف کردند که حداقل 300 هزار سال نوري با زمين فاصله دارد.


 سرمقاله  

جشن تكليف سياسي براي « رأي اولي‌ها»

حميدرضا عسگري

پرداختن به حال و هواي انتخابات شايد زياد با ساختار روزنامه شاپرك و مخاطبان نوجوان آن نداشته باشد، اما نبايد فراموش كرد كه امسال در انتخابات 7 اسفند تعداد 3 ميليون و 88 هزار و 300 نفر «رأي اولي» هستند. يعني نوجواناني كه تازه 18 ساله شدند و به سني رسيده‌اند كه مي‌توانند در تعيين سرنوشت كشورشان در امورات مختلف صاحب راي و تاثير گذار باشند.

قطعا براي بسياري از اين عزيزان تازگي حضور در پاي صندوق‌هاي راي جذابيت خاصي خواهد داشت و اگر تا سال‌هاي گذشته همراه پدر يا مادر به حوزه‌هاي اخذ راي مي‌رفتند و برگه راي آنها را به صندوق مي‌انداختند، امسال مي‌توانند به صورت مستقل كانديداهاي مورد نظر خود را انتخاب كنند و راي خود را به صندوق بيندازند.

درمورد راي اولي‌ها چند نكته مهم وجود دارد كه اشاره به آنها در اين موقعيت خالي از لطف نيست. ابتدا اينكه اين عزيزان بايد بدانند كه با قانوني شدن سنشان و كسب مجوز براي حضور در انتخابات‌ مختلف، وظيفه‌اي را برعهده آنها گذاشته است كه نمي‌توان به راحتي از كنار آن عبور كرد. راي اولي‌ها بايد اين مفهوم را دريابند كه حضورشان در انتخابات به منزله دفاع از كشورشان و ارتقاي جايگاه‌ آن در ميان ديگر كشورهاي جهان مي‌باشد.

لذا راي دادن از سوي آنها نبايد صرفاً يك تحول شناسنامه‌اي تلقي شود، بلكه بايد خود را به عنوان سرباز وطن بدانند كه با برگه راي خود قدمي براي مملكت برداشته اند.

نكته بعدي ضرورت شناخت از جريان‌ها و كانديداهاي انتخاباتي است. راي اولي‌ها بايد از طرق مختلف شناخت مناسب و كافي را براي حضور در انتخابات كسب كنند. نبايد صرفاً به انداختن برگه راي سفيد درصندوق اكتفا كنند و وظيفه خود را انجام شده بدانند. بايد به اين مسئله فكر كنند كه با كسب مجوز حضور در انتخابات در حقيقت از آنها خواسته شده تا انتخابي مناسب را انجام دهند تا امورات كشور با بينش صحيح آنها به دست كانديداهاي اصلح بيفتد.

مسئله بعدي عدم سرخوردگي پس از مشخص شدن نتايج انتخابات مي‌باشد. از آنجا كه راي اولي ها با شوق و ذوق وافري در انتخابات شركت مي‌كنند و به اشخاص مورد نظرشان راي مي‌دهند، قطعا با مشخص شدن نتايج اگر شخص يا گروهي به غير از انتخاب آنها به پيروزي برسند، كمي دچار سرخوردگي خواهند شد و احساس شكست مي‌كنند. درحالي كه چنين تفكري اصلا صحيح نيست چرا كه انتخابات نيز يك عرصه سازنده است همانند ورزش‌هاي مختلف كه هدف اصلي از آن سازندگي و سلامت جسم است. لذا هيچ يك از شركت كنندگان در انتخابات بازنده نيستند و همه آنها براي اعلام حضور خود و سازندگي كشور به پاي صندوق‌هاي راي خواهند آمد. اميدواريم راي اولي‌هاي عزيز امسال با حضور خود در انتخابات علاوه بر كسب تجربه‌اي سياسي، نگاهشان نسبت به امورات مختلف كشور تغيير كند و از اين پس خود را به عنوان يك صاحب نظر و صاحب راي براي تصميم گيري‌هاي كلان كشورشان قلمداد كنند و مشاركتشان آگاهانه و پرشور باشد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي