جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3568- تاریخ : 1394/12/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

در باغ موزه قصر؛
افتتاح نمايشگاه اتومبيل و موتورسيکلت هاي کلاسيک

عكاسخانه
مقبره الشعرا ، تبريز

عكس روز
اثري هنري از Donald Zolan نقاش آمريكايي


قصار اما...

د‌ر گذر تاريخ
"كاخ هترا" ، تنها كاخ به جامانده از دوره اشكاني


درگذشت تنها بازمانده نسل نساجي سنتي ايران


جاذبه قلعه هاي قرون وسطائي اروپا

بازديد از موزه پدر فيزيک ايران،
يادگارهاي علمي و فرهنگي يک استاد


 در باغ موزه قصر؛
  افتتاح نمايشگاه اتومبيل و موتورسيکلت هاي کلاسيک 

آيين افتتاح نمايشگاه اتومبيل و موتورسيکلت هاي کلاسيک در باغ موزه قصر با حضور مسئولين ميراث فرهنگي استان تهران، کميته ملي موزه هاي ايران(ايکوم) و شهرداري تهران در اين مجموعه برگزار شد.
به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي باغ موزه قصر، در ابتداي اين مراسم حسين هوشيار مدير باغ موزه قصر با اشاره به
برنامه هاي برگزار شده در باغ موزه قصر در 10 ماه اخير، گفت: در اين مدت باغ موزه قصر علاوه بر برگزاري ويژه برنامه هايي نظير جشنواره طهران در قصر، احرام سرخ، جشنواره هنرهاي تجسمي آزادگان و... توانسته از بيش از 250 هزار شهروند تهراني پذيرايي کرده و رکورد بازديد از موزه را نيز بارها ارتقا دهد. ضمن آن که اين مجموعه در اين مدت با رشد 10 برابري بازديد از سايت مجموعه و حدود 350 دقيقه گزارش تصويري در رسانه ملي تا حدود زيادي به هدف اصلي خود که مردمي تر شدن باغ موزه قصر است، دست يابد.
مدير باغ موزه قصر ادامه داد: براي ادامه اين مسير و در راستاي افزايش غناي موزه اي اين مجموعه، اقدام به تاسيس نمايشگاه اتومبيل و موتور سيکلت هاي کلاسيک کرديم که بازديد از آن براي عموم بازديدکنندگان رايگان بوده و ويژگي اصلي آن شناسنامه دار بودن اين خودروها است.
هوشيار با اشاره به وجود خودروي
شخصيت هاي معاصر در ميان اين خودروها تصريح کرد: خودروهاي رونمايي شده در اين مراسم بخشي از 28 خودرويي است که به تناوب در اين نمايشگاه به نمايش در خواهد آمد. ضمن آن که علاوه بر چند دستگاه خودروي قديمي شناسنامه دار، در حال حاضر 2 موتور سيکلت و يک دستگاه کاميونت مربوط به جنگ جهاني دوم نيز در اين نمايشگاه براي تماشاي عموم استقرار يافته است.
مدير باغ موزه قصر تصريح کرد: همانگونه که پيش از اين نيز اعلام کرده بوديم، اين موضوع با همراهي شوراي محترم فني اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران به انجام رسيده و اين شورا به طور رسمي با ايجاد اين نمايشگاه به صورت کنوني موافقت کرده است.
ديگر سخنرانان اين مراسم دکتر احمد محيط طباطبايي و دکتر اردشير صالح پور از اعضاي اجرايي کميته ملي موزه هاي ايران(ايکوم) بودند.
گفتني است نمايشگاه خودروهاي کلاسيک باغ موزه قصر با رونمايي از 7 خودروي قديمي کلاسيک که براي نخستين بار به نمايش درآمدند، افتتاح شده و قرار است تعداد 28 خودروي کلاسيک و
شناسنامه دار در اين نمايشگاه به تناوب به نمايش
در آيد.


 عكاسخانه
 مقبره الشعرا ، تبريز 


 عكس روز
 اثري هنري از Donald Zolan نقاش آمريكايي 


 قصار اما... 

گاهي آدمي در سن بيست سالگي ميميرد اما...

در سن هفتاد سالگي به خاک سپرده ميشود!!


 د‌ر گذر تاريخ
 "كاخ هترا" ، تنها كاخ به جامانده از دوره اشكاني 

مريم اخوان صالح
مرزهاي جغرافيايي سرزمين كهن ما در طول تاريخ طولاني خود ، بارها تغيير شكل داده است.
گاهي پيشروي كرده و زماني پس نشسته و در هر عقب نشيني بخشي از ميراث آن در سرزمين هاي دور به يادگار مانده است.
شهر و" كاخ هترا" كه معماري آن آميزه اي از سه تمدن بزرگ ايراني ، يوناي و رومي به چشم مي خورد ، يكب از مهمترين محوطه هاي باستاني دوره اشكاني است كه هم اكنون كيلومترها دورتر از مرز ايران امروزي و در خاك كشور عراق قرار
دارد.
نام اين شهر براي نخستين بار در سال 115 ميلادي ثبت شده است.در آن سال ، تراژان به قصد توسعه مرزهاي امپراتوري روم وارد مرزهاي ايران شد و پس از پيشروي به شهر هترا رسيد ، اما از آنجا كه استحكامات دفاعي هترا بسيار مستحكم بود ، پس از مدتي محاصره بي حاصل آنجا را ترك
كرد.
شواهد باستان شناسي و كتيبه هاي كشف شده نشان مي دهد كه شهر" هترا" در اواخر قرن دوم ميلادي به دليل قرار گرفتن در مسير ارتباطي ايران و روم ، يكي از پررونق ترين شهرهاي دنياي باستان به حساب مي آمده ، اما بعده ا با انقراض سلسله اشكاني و تسخير آن به دست ساسانيان ، براي هميشه متروك و خالي از سكنه شده است.

 


 درگذشت تنها بازمانده نسل نساجي سنتي ايران  

«غضنفر ملک ثابت» معروف به سلطان نساجي سنتي ايران به علت عارضه ريوي در سن 84 سالگي درگذشت.
به گزارش ايسنا،ملک ثابت تنها بازمانده نسل قديم نساجي سنتي ايران که از مدتي پيش به علت عارضه ريوي در بيمارستان بستري بود، درگذشت.
اين هنرمند يزدي از جمله پيشکسوتان صنعت نساجي کشور است که چند سال پيش موفق به کسب مدرک دکتراي هنري خود در زمينه هنر نساجي و صنايع دستي شد.
ملک ثابت هنر نساجي را در کودکي از اجداد خود آموخت و سال‌ها براي زنده ماندن اين صنعت تلاش کرد و در زمان حيات خود نيز اين حرفه را به خانواده‌اش آموزش داد تا نسل به نسل به هنرمندان و علاقه مندان منتقل شود.
اين هنرمند بيش از 60 سال کارگاه دارايي بافي ملک را دريزد اداره مي‌کرد و علاوه بر تربيت فرزند و نوه‌اش، دارايي بافي را داوطلبانه به دانشجويان رشته نساجي و صنايع دستي هم آموزش مي‌داد.
ملک ثابت دستگاه‌هاي دارايي بافي‌اش را با ابتکار خودش مي‌ساخت. زيرا دستگاه‌هاي قديمي ثابت بوده ولي او با خلاقت فکري، دستگاه را متحرک و قابل جابجايي طراحي کرده بود.
دارايي، پارچه‌اي ابريشمي با نقوش درهم هندسي است که در يزد بافته مي‌شود. قديمي‌ترين نمونه دارايي موجود، در مصر و متعلق به سال 1100 ميلادي است و اگرچه در ايران نمونه‌اي با اين قدمت باقي نمانده اما سابقه اين صنعت،به دوره پيش از اسلام مي‌رسد.


 جاذبه قلعه هاي قرون وسطائي اروپا 

اين قلعه ها يا بر اساس عشق و روابط رمانتيک پايه گذاري
شده اند يا با نيت هاي شيطاني و پليد. هر چه که باشند، اکنون جزو جاذبه هاي گردشگري زيبايي به شمار مي روند که سالانه افراد بسياري را به خود جلب مي کنند. همه اين قلعه هاي برجا مانده از قرون وسطا، زماني محل حکمراني پادشاهاني بوده اند که فقط نامشان در تاريخ مانده است.
قلعه کَرِج کِنِن – ويلز
سرزمين ويلز در اروپا بيشترين داستان هاي جنگ و عصيان و ياغي‌گري را در تاريخ اروپا دارد. اين سرزمين در هر مايل مربع
قلعه هايي در خود دارد. يکي از مشهورترين آنها، Carreg Cennen است که خيلي از ميان نرفته است. عمر اين قلعه به سال 1462 ميلادي باز مي گردد. اين قلعه در ماه هاي آوريل تا اکتبر هر روز باز و بازديد آن براي عموم آزاد است.
قلعه Hohenwerfen – اتريش
اين قلعه در فراز قله اي در بالاي دره Salzachtal قرار دارد و به مدت 900 سال محل زندگي پادشاهان، اسقف هاي اعظم کاتوليک و زنداني ها بوده است. اکنون اين قلعه يکي از جاذبه هاي گردشگري اتريش است.
قلعه Predjama - اسلواني
اين قلعه در کنار صخره 122 متري ساخته شده است و براي دوستداران قلعه هاي قديمي جاذبه بسياري دارد. اين قلعه انواع سردابه، دخمه، تونل هاي مخوف و مخفي و تاريخچه پرخوني دارد باعث مي شود تا گردشگران بيشتري به ديدن آن ترغيب شوند.
قلعه Guedelon – فرانسه
چه کسي گفته است دوران ساخت قلعه ها به پايان رسيده است. قلعه Guedelon در برگاندي در فرانسه قلعه اي است که در حال حاضر 50 صنعتگر و کارگر در حال ساخت آن به سبک ساختمان هاي قرن 13 ميلادي هستند. جالب است آنها با وسايل و تکنولوژي هاي آن زمان اين بنا را مي سازند يعني جرثقيل و کاميون و .. در ساخت اين قلعه نقشي ندارند بلکه اسب و قاطر هستند که وظيفه حمل بار دارند. بازديدکننده ها مي توانند از نيمه ماه مارس تا اوايل نوامبر از اين سايت ديدن کنند.
قلعه Neuschwanstein – آلمان
اين قلعه از جمله قلعه هاي دنيا است که افراد بسياري از سراسر دنيا براي بازديد آن مي روند. اين قلعه با جاذبه هاي شبيه ديسني بسيار مناسب عکاسي است.
قلعه Hohenzollern – آلمان
اين خانه آبا و اجدادي امپراتورهاي آلمان يکي از قلعه هاي تاريخي کشور آلمان است. اين قلعه در ارتفاع 2,805 پايي از سطح دريا قرار دارد و قلعه اي است که در ميان ابرها ساخته شده است. قلعه کنوني سومين نسخه بازسازي شده است.
قلعه Edinburgh – اسکاتلند
يکي از قلعه هاي تاريخي زيباي اروپا، Edinburgh است که بر فراز کوه آتشفشان غيرفعال بنا نهاده شده است. در اين قلعه
خون هاي بسياري ريخته شده است و اکنون مردم مي توانند محل زندگي پادشاهان خونخوار تاريخ را از نزديک مشاهده کنند.


  بازديد از موزه پدر فيزيک ايران،
  يادگارهاي علمي و فرهنگي يک استاد 

موزه دکتر حسابي، تلاشي براي گراميداشت خدمات اين فيزيکدان پرآوازه ايراني است. سوم اسفند ماه، سالروز تولد دکتر حسابي، پدر فيزيک ايران است. شخصيتي که در طول سال‌هاي پربار زندگي خود خدمات بسياري براي جامعه علمي کشورمان انجام داد.خانه دکتر حسابي در حوالي ميدان تجريش تهران، در سال 1371 و پس از مرگ وي، به موزه‌اي براي بزرگداشت او تبديل شد.ساخت اين خانه حدود 84 سال پيش صورت گرفته و موزه فوق در طبقه سوم اين بنا در مساحتي حدود 40 متر مربع قرار دارد.تغييرات ايجاد شده توسط دکتر حسابي در منزل براي آسان‌تر شدن زندگي همسر کم بينايش را مي‌توان در اين خانه از نزديک ديد. در اين موزه وسايل شخصي دکتر، از قبيل پوشاک، عينک و ... در کنار مدارک علمي و تحقيقي ايشان، مدال‌ها و نشا‌ن‌ها به نمايش گذاشته شده است.موزه فوق دو بخش فعال فرهنگي و علمي دارد. بخش علمي، در زمينه تحقيقات علمي دکتر حسابي فعاليت کرده و بخش فرهنگي نيز وظيفه چاپ و نشر آثار ايشان را برعهده دارد.مديريت اين موزه سال 1388 اعلام کرد که هر ساله 100 پروژه دبيرستاني و 200 و 300 پروژه دانشگاهي در اين موزه انجام مي‌شود.دکتر محمود حسابي، يکي از ارزشمند‌ترين چهره‌هاي علمي ايران بودند که با وجود فراهم بودن شرايط براي زندگي و تحقيق در ديگر کشورها، عمر خود را صرف ارتقاي سطح‌ علمي کشورمان کردند. بازديد از اين موزه و آشنايي بيشتر با زندگي و شخصيت ايشان قطعا براي نسل جوان کشورمان مفيد خواهد بود.موزه دکتر حسابي، در ميدان تجريش، خيابان مقصود‌بيک واقع شده و همه روزه در دو نوبت 11 صبح و 3:30 عصر (بجز پنج‌شنبه) آماده بازديد علاقه‌مندان است.

باشگاه خبرنگاران


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون