جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3568- تاریخ : 1394/12/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


توليد نقشه فيزيكي و ديجيتالي از سياره سرخ


موفقيت دانشمندان به ضبط صداي مهاجرت ماهي ها و ميگوها


شکل‌گيري سيارات در اطراف ستارگان دوتايي

سرمقاله
دوستي‌هاي اينترنتي


گنده‌تر از دروغ


استفاده از گرافن در طراحي باتري ضد حريق


 توليد نقشه فيزيكي و ديجيتالي از سياره سرخ 

سازمان Ordnance Survey که مسؤول نقشه‌برداري از مسيرهاي حمل‌ونقل در انگلستان است، در نخستين تلاش براي نقشه‌برداري از سيارات ديگر، نقشه‌اي ديجيتالي از مريخ را ارائه کرده است. به گزارش شاپرك، ايده اين پروژه نقشه برداري بي‌همتا براي يک دانشمند انگليسي است که فرود کاوشگر ExoMars سازمان فضايي اروپا را در سال 2018 برنامه‌ريزي کرده است.
توليد اين نقشه فيزيکي و ديجيتالي از سياره سرخ مي‌تواند همچنين به هدايت ناوبري انساني برنامه‌ريزي شده بر روي مريخ در دهه‌هاي آينده بپردازد. اين نقشه که توسط داده‌هاي باز ناسا ساخته شده، منطقه‌اي از مريخ به وسعت 40 برابر اندازه انگلستان را پوشش داده که تنها هفت درصد سطح اين سياره را
شامل مي‌شود.
به گفته کريس وسون، طراح اين نقشه، اگرچه اصول اوليه مشابه هستند اما نقشه زميني در طراحي و زيبايي‌شناسي با ساير نقشه‌هاي سياره‌اي مشاهده شده تاکنون متفاوت است. وي به جاي علامت گذاري نشانه‌هايي همچون کليسا بر روي اين نقشه، نواحي دهانه‌ها و مناطق فرود کاوشگرها را مشخص کرده است.
اين نقشه بنا بر ايده دکتر پيتر گريندرود، دانشمند سياره‌اي دانشگاه بيرکبک لندن ساخته شده که خواستار طراحي يک نقشه از مريخ و تبديل آن به يک نقشه ساده براي خوانش راه شده بود. اميد است که اين نقشه براي ماموريت‌هاي آينده مريخ در پنج تا 10 سال آينده از جمله ماموريت ExoMars که درسال 2018 انجام خواهد شد، مناسب باشد.
اين ماموريت به حفاري در مريخ خواهد پرداخت تا زير سطح آن را بررسي کرده و به دنبال نشانه‌هايي از حيات باستاني يا کنوني بگردد.
در ماه سپتامبر سازمان ناسا از کشف آب بر روي سياره مريخ خبر داد و سپس گزارشي را در ماه اکتبر منتشر کرد که پيش‌بيني مي‌کرد انسان‌ها تا دهه 2030 بر روي مريخ
سکني گزينند.


 موفقيت دانشمندان به ضبط صداي مهاجرت ماهي ها و ميگوها  

در اقدامي بي سابقه دانشمندان موفق به ضبط صداي عجيبي از مهاجرت انواع ماهي ها و ميگوها شدند.
به گزارش مهر، درحالي که پيش تر دانشمندان توانسته بودن صداي والها و دلفينها را ثبت و ضبط کنند حالا اما پاي گروه بزرگ ديگري نيز به ميان آمده است.
گروهي از دانشمندان در نشست علوم اقيانوسي آمريکا که به تازگي در اين کشور برگزار شد نتايج مطالعه جالب توجهي را ارايه کردند که در آن به صداهاي متفاوتي در اعماق اقيانوس ها اشاره شده است.
در حقيقت صداي جديدي که اين دانشمندان موفق به ضبط آن شده اند متفاوت از امواج صوتي است که تا پيش از اين براي آنها آشنا بوده است. اين صداهاي جديد و البته عجيب در حين مهاجرت ماهي ها، ميگوها، انواع ژله ماهي‌ها و ساير ماهي هاي مشابه توليد مي شود. اين ماهي ها در حين حرکت به سمت سطح آب يعني جايي که بتوانند غذاي مناسبي پيدا کنند توليد مي شود. دانشمندان برآورد مي کنند که مجموع وزن اين آبزيان حدود 10 ميليارد تن شود اما همانطور که اتحاديه ژئوفيزيک آمريکا به آن اشاره مي کند دانشمندان هنوز موفق به درک اين موضوع نشده اند که دقيقا کدام ماهي ها مسؤول توليد چنين صداهاي عجيب با فرکانس پايين هستند اما احتمال داده مي شود که ماهي هاي کوچک استخوان دار عامل اصلي باشند.
صداي جديدي که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است تنها 3 تا 6 دسيبل بلندتر از صداي آشناي حاکم بر اقيانوس هاست و به همين دليل تشخيص دقيق آن کار بسيار دشواري است.
به طور طبيعي گوش انسان قادر به شنيدن اين صدا نيست اما اگر اين امکان وجود داشت حتما بايد در شعاع يک کيلومتري منبع آن قرار مي داشتيم.


 شکل‌گيري سيارات در اطراف ستارگان دوتايي 

محققان در قرص پيش سياره‌اي يک ستاره دوتايي موفق به کشف ناحيه برجسته هلالي شکلي شدند که به طور آشکار عاري از گاز است. به گزارش شاپرك،مدل‌هاي اوليه نشان مي‌دهد که مغناطيس کششي بين دو جرم ستاره‌اي، سيارات جوان را به مدارات بيرون از مرکز فرستاده و احتمالا آنها را به طور کامل از سيستم خانه‌شان خارج خواهد کرد و يا باعث برخورد آنها با ستارگانشان مي‌شود. اگرچه طبق شواهد تجربي، سيارات در مدارهاي پايدار در اطراف ستارگان دوتايي شکل گرفته و حفظ مي‌شوند.HD 142527 يک ستاره دوتايي است که در فاصله 450 سال نوري از زمين و در خوشه‌اي جوان با نام گروه انجمن عقرب- قنطورس قرار دارد. اندرو ايزلا از دانشگاه رايس با بيان اينکه سيستم دوتايي ذکر شده مدت‌ها پناهگاه يک کروناي شکل‌گيري سياره‌اي تشکيل شده از گاز و غبار بوده است عنوان کرد: اين تصاوير آلاما جزئيات جديدي از فرايند فيزيکي شکل‌گيري يک سياره در اطراف اين سيستم و احتمالا ساير سيستم‌هاي دوتايي را آشکار کرده است.


 سرمقاله
 دوستي‌هاي اينترنتي  

حميدرضا عسگري
با تغيير هر نسل و روي كار آمدن بچه‌هايي كه امروز پا به مقاطع بالاتر تحصيلي گذاشته‌اند، شاهد تغييرات اساسي در بين خواسته‌ها و معضلاتي كه آنها را تهديد مي‌كنند، هستيم. زماني دانش‌آموزان تفريحشان بازي در كوچه‌ها و گل‌كوچيك بود، امروز خواسته نوجوانان يك اتاق اختصاصي با يك دستگاه تبلت يا رايانه شخصي است.
درمورد تغيير خواسته‌هاي نوجوانان و دانش‌آموزان نسل فعلي مطالب فراواني گفته شده است، اما يكي از معضلات عصرحاضر براي نوجوانان «دوستي‌هاي اينترنتي» است كه بعضاً اخبار شومي از آنها در صفحات حوادث روزنامه‌ها و سايت‌ها به چشم مي‌خورد.
گسترش اين دوستي‌هاي مجازي به سبب افزايش شبكه‌هاي اجتماعي در دسترس افراد مي‌باشد كه در آن برخي اطلاعات شخصي خود را نيز قرار مي‌دهند. با توجه به سن و سال اكثريت مخاطبان اين شبكه ها كه نوجوانان و جوانان هستند، قرار گرفتن در يك فضاي باز اخلاقي كه هيچگونه نظارت خاصي بر آن نيست، مي‌تواند آسيب و آفت‌هاي رفتاري فراواني براي آنها به دنبال داشته باشد.
مواجهه و آشنايي برخي دانش‌آموزان با اطلاعات جعلي و ساختگي برخي سودجويان و فرصت طلبان، تهديد جدي برعليه آنها قلمداد مي‌شود تاجايي كه ممكن است حاصل يك عمر تلاش پدر و مادر و آرزوهاي فراوان فرد را به باد دهد و درآخر حتي نتوان از كسي شاكي شد يا وي را براي مآخذه و تنبيه پيدا كرد!.
شايد راه حل مناسبي براي علاج آسيب‌هاي اين مسئله وجود نداشته باشد، اما راه‌هاي بسياري براي پيشگيري از وقوع چنين حوادثي وجود دارد. اين وظيفه والدين است كه فضاي خانه را طوري مديريت كنند كه افراد خانواده از جمع منزوي نشوند و بيشترين اوقات خود را صرف استفاده از فضاي مجازي نكنند.
نظارت بر نحوه و چگونگي استفاده از فضاي مجازي مسئله ديگري است كه والدين بايد برآن تاكيد داشته باشند. دانش‌آموزان نبايد خود را در فضاي مجازي آزاد و بدون محدوديت بدانند و هرآنچه ذهن كنجكاو آنها طلب مي‌كنند را در دسترس داشته باشند. مسلماً آزادي بيش ازحد به فرزندان زمينه فساد آنها را فراهم خواهد ساخت.
اما آموزش به عنوان اصلي ترين راهكار واكسينه سازي مشكلات اين برهه مي‌باشد. اين مهم بايد در داخل خانواده از سوي والدين پيگيري شود و بخش اعظم آن بايد در فضاي آموزشي و مدارس براي دانش‌آموزان مشخص گردد. بايد به فرزندان اين نكات را گوشزد كرد كه فضاي مجازي علاوه بر محاسن فوق العاده، داراي معايب بزرگي نيز مي‌باشد. با آموزش و هدايت و نظارت مستقيم و غير مستقيم از سوي خانواده و مدرسه مي‌توان انتظار داشت كه دانش‌آموزان اسير معضلي به نام دوستي‌هاي اينترنتي نشوند. وقتي دانش‌آموز مطلع شود كه تاكنون چه بلاهاي مختلفي برسر هم سن و سالان آنها آمده و بسياري از دوستي‌هاي اينترنتي جعلي و ساختگي بوده است يك نوع خط قرمز هشدار براي وي ايجاد مي كنيم كه هشياري به عنوان زنگ خطر آن مي‌باشد. نوجوان شايد به طور كامل با خواسته‌هاي بزرگسالان همخواني پيدا نكند، اما رها كردن وي به حال خود خطرات را براي سلامت جسم و اخلاق او چندين برابر خواهد ساخت.
لذا فراهم ساختن فضاي مناسب در منزل براي اوقات فراغت كودكان با دوستان و همكلاسي‌ها و يا شركت در قرارهاي حضوري‌ آنها به همراه ديگر والدين مي‌تواند علاوه بر تحكيم و آموزش روابط اجتماعي كودكان، آنها را از معايب خطرناك دوستي‌هاي مجازي نجات دهد.


 گنده‌تر از دروغ  

موافقت شد
مهدي بيرنگ
گفته مي شود كه فرهاد مجيدي كه متوجه شده استقلال تهران در اين روزها اصلا نتيجه لازم را نمي گيرد به اين نتيجه رسيده كه همين الان برود و از يك مقامي نامه بگيرد كه اگر بشود دوباره بيايد و در تيم استقلال بازي بكند و اگر هم نشد كه بازي نكند اما اگر قرار است بازي نكند جوري باشد كه بتواند در مواقع حساسي كه تيم دچار شوك شده و اصلا نمي تواند گل بزند لباسش را در آورده و بيايد در تيم گل بزند و بعد هم خيلي سريع و بدون اينكه شادي بعد از گل انجام بدهد برود بيرون و ديگر كاري انجام ندهد! گفته مي شود فدراسيون فوتبال فعلا با اين كار موافقت كرده اما گفته در زماني كه تيم شما دچار شوك شد كه تو خواستي بروي بازي بكني بايد قبلش به ما زنگ بزني و ما را مطلع بكني در غير اين صورت موافقت نمي كنيم!


 استفاده از گرافن در طراحي باتري ضد حريق 

محققان دانشگاه استنفورد باتري يون ليتيمي ساختند که مي‌تواند متناسب با دماي اطراف خاموش و روشن شود. اين باتري مانع از آتش‌سوزي در صورت گرم شدن بيش از حد لپ‌تاپ يا ديگر ادوات الکترونيکي مي‌شود.
به گزارش ايسنا، ژنان باو از محققان اين پروژه مي‌گويد: «پژوهشگران سعي مي‌کنند از روش‌هاي مختلف براي حل مشکل آتش‌سوزي باتري‌هاي يون ليتيم جلوگيري کنند. ما موفق به طراحي اولين باتري شديم که مي‌تواند بدون اين که دچار مشکل شود چرخه سرد و گرم شدن را طي کند.»
يک باتري يون ليتيم از دو الکترود و يک الکتروليت ساخته مي‌شود که ذرات باردار ميان اين دو بخش به حرکت درمي‌آيند. شارژ بيش از حد يا تشکيل مدار کوتاه مي‌تواند موجب گرم شدن باتري شود. زماني که دما به 300 درجه برسد، الکتروليت آتش گرفته و موجب انفجار مي‌شود. در سال 2014 يي چوي از دانشگاه استنفورد باتري طراحي کرد که با گرم شدن هشدار مي‌داد. البته اين روش‌ها معمولاً به گونه‌اي است که باتري مدت زمان زيادي بعد از گرم شدن قابل استفاده نيست. در اين پروژه جديد، اين گروه تحقيقاتي از نانوذرات نيکل داراي پوشش گرافني براي ساخت باتري استفاده کردند. زماني که باتري خيلي گرم مي‌شود، اين ذرات از هم جدا شده و جريان متوقف مي‌شود. با سرد شدن، مجدداً باتري فعاليت خود را آغاز مي‌کند.
چن از محققان اين پروژه مي‌گويد: «ما به فيلم پلي اتيلني ترکيباتي افزوديم تا جريان از ميان آن عبور کند. اين نانوذرات با هم در تماس هستند و جريان برقرار است زماني که سيستم گرم مي‌شود اين نانوذرات از هم فاصله مي‌گيرند و فيلم رسانايي خود را از دست مي‌دهد.»


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون