جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3543- تاریخ : 1394/11/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

فاني:
اعلام نتايج قطعي آزمون استخدامي آموزش و پرورش به زودي

12 بهمن؛
طنين «گلبانگ انقلاب» در مدارس کشور


كاغذ اخبار


داستان روز


از گوشه و كنار


زنگ تفريح
عكس: همايون بديع فر (لنگرودي)

 فاني:
 اعلام نتايج قطعي آزمون استخدامي آموزش و پرورش به زودي 

 
وزير آموزش و پرورش از اعلام نتايج قطعي آزمون استخدامي بعداز اتمام مراحل گزينش خبرداد.دکتر فاني وزير آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران در مراسم هفته شوراها گفت: بودجه آموزش و پرورش در سال95 بيش از 28 هزار ميليارد تومان است که حدود21.6 درصد نسبت به سال گذشته رشد يافته است و اميدواريم در سال آتي بتوانيم با مديريت بهتر براي اين بودجه، آموزش و پرورش را با مشکلات کمتري اداره کنيم.

وي در خصوص دو کارته شدن خود در مجلس عنوان کرد:من در رابطه با وظايفي که احساس مي کنم در آموزش و پرورش بايد انجام شود، اداي وظيفه مي کنم و تکليف خود اجرا مي نمايم ،ديروز هم در مجلس ،گزارشي از تحولات آموزش و پرورش در اين دوسال اخير ارائه دادم و لذا حس من اين است که آموزش و پرورش در مسير درستي حرکت دارد و در مسير عقلانيت،برنامه ريزي و جهت گيري هاي درستي نسبت به پيش بيني اقدامات براي اجراي سند تحول بنيادين را دنبال مي کند و در اين جهت ما هرمشکلي را تحمل مي کنيم.

فاني درباره علت تعطيلي مدارس در آلودگي هوا بيان کرد:کميته اضطرار که متشکل از وزارت بهداشت و محيط زيست و ساير نهادها است در اين باره تصميم مي گيرد و ماهم تابع آن هستيم.به هرحال سلامت دانش آموزان مهم است و به آسيب ديذن آنها رضايت نداريم .اميدوارم وضعيت هوا مناسب تر شود تا ديگر نيازي به تعطيلي مدارس هم نباشد.

وزير آموزش و پرورش اظهار داشت:رديفي را در بودجه سال آينده نه فقط براي پرداخت مطالبات بازنشستگان فرهنگي بلکه براي پرداخت پاداشت پايان خدمت پيش بيني نموده ايم که بالغ بر 4500 ميليارد تومان است و اميدواريم از اين اعتبار بتوانيم به درستي براي پرداخت مطالبات آنها بهره ببريم.

وي افزود:همزمان در اجراي سند تحول نظام آموزشي بحث تاسيس مرکزي براي ارزشيابي حرفه اي معلمان در برنامه داريم و به تبع آن ارزيابي حرفه اي معلمان ،رتبه بندي هم اجراخواهد شد تا وقتي آن جايگزين مصوبه دولت نشده همان مصوبه قبلي اجرا مي شود و براي بقيه همکاران که در مهر 94 شرايط احرازش را داشته اند اجرا ميشود.

وي در خصوص بيمه معلمان اذعان داشت:موسسان مدارس غيردولتي موظف هستند که همکاران را در آن مدارس طبق قانون کار بيمه کنند.ما از آن زماني که در دولت يازدهم اين مسئوليت را عهده دار شديم، تلاش نموديم اين اقدام صورت گيرد و خوشبختانه وضعيت نسبت به قبل بهتر شده است، چنانچه هنوز هم مواردي جهت پيگيري وجود دارد.

وي در پايان در خصوص مراحل گزينش و اعلام نتايج قطعي آزمون استخدامي آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:در حال انجام گزينش هستيم و در چند وقت ديگر بعد از اتمام مراحل گزينش ،حدود 10 يا 12 روز ديگر نتيجه قطعي اعلام مي‌شود و بعد افراد براي تحصيل در دانشگاه فرهنگيان اطلاعيه صادر مي شود.دوره اول آموزش اين افراد در دانشگاه فرهنگيان از ترم بهمن همين امسال اين دانشگاه شروع مي شود تا مهر سال آتي ادامه دارد و دوره هاي بعدي هم ضمن خدمت ارائه مي شود،در کل اين افراد منتخب در مهر 95 وارد کلاس هاي درس خواهند شد.


 12 بهمن؛
 طنين «گلبانگ انقلاب» در مدارس کشور 

 مسئول کميته دانش‌آموزي و فرهنگيان ستاد دهه فجر با اشاره به جزئيات برنامه‌هاي دهه‌فجر امسال در مدارس، گفت: گلبانگ انقلاب در ساعت 9:33 صبح 12 بهمن در مدارس کشور طنين‌انداز مي‌‌شود.

به گزارش شاپرك، حميدرضا کفاش مسئول کميته دانش‌آموزي و فرهنگيان ستاد دهه فجردر سخناني اظهار داشت: امسال سياست‌هايي که حاکم بر مجموعه فعاليت‌هاست چند مرحله است که مرحله اول اميدآفريني است يعني مجموعه فعاليت‌ها بايد روح اميد را در نسل جديد زنده کند. وي ادامه داد: همدلي و همزباني در دهه فجر، موضوع ديگر است که همه معتقدند در سطح مدارس و دانش‌آموزان با کنار گذاشتن اختلافات سليقه‌اي همدل و هم‌زبان باشند.

وي ادامه داد: خودباوري، سياست ديگري است که باعث خودباوري در نسل جديد مي‌شود و اقتصاد مقاومتي نکته چهارم است که بايد ابعاد آن را در برنامه‌هاي دهه فجر براي دانش‌آموزان تبيين کنيم.کفاش سياست پنجم را بصيرت‌افزايي برشمرد و گفت: با تحليل‌ها و سخنراني‌ها بايد بينش و دقت دانش‌آموزان را افزايش دهيم و نکته ششم بحث دشمن‌شناسي است که بايد ماهيت انقلاب و دشمن‌شناسي را در ابعاد مختلف از بدو پيروزي انقلاب تا حال حاضر براي دانش‌آموزان بازگو کنيم.مسئول کميته دانش‌آموزي و فرهنگيان ستاد دهه فجر با بيان اينکه جهت‌گيري کلي اين است که در دهه فجر زمينه تشريح وقايع انقلاب در مدارس فراهم شود، افزود: برنامه‌ها را در قالب دستورالعمل کاملي براي مدارس ارسال کرده‌ايم.

وي اضافه کرد: در تمام استان‌ها در ادارات آموزش و پرورش، ستاد دهه فجر داريم که هزار ستاد در ادارات کل و مناطق وجود دارد و اين ستادها از يک ماه قبل فعال شده تا در مدارس اتفاق خوبي صورت گيرد ضمن اينکه براي معاونت‌هاي پرورشي و مسئولان فرهنگي، جلسات توجيهي برگزار شده که اولين جلسه در تهران و دومين جلسه در استان گلستان برگزار شد و اين جلسه توجيهي در اواخر آذر صورت گرفته است.مسئول کميته دانش‌آموزي و فرهنگيان ستاد دهه فجر اضافه کرد: در 105 هزار مدرسه 105 هزار ستاد با قريب يک ميليون عضو براي 13 ميليون دانش‌آموز برنامه‌هاي ستاد دهه فجر را طراحي مي‌کنند.

وي تصريح کرد: مراسم استقبال از دهه فجر با حضور وزير و معاونان حوزه ستادي مراسم تجديد ميثاق با آرمان‌هاي امام خميني(ره) قبل از شروع دهه فجر برگزار مي‌شود که در آن فرهنگيان منتخب تهران و شهرستان‌هاي استان تهران حضور دارند.

کفاش افزود: از 12 بهمن اين ميثاق به صورت کلان توسط فرهنگيان و دانش‌آموزان تهران و شهرستان‌هاي استان تهران انجام مي‌شود و گروه 22 هزار نفري سرود در روز 22 بهمن در ميدان آزادي با پرچم‌هاي جمهوري اسلامي ايران به اجراي سرودهاي انقلابي مي‌پردازند.

کفاش با اشاره به برگزاري ميهماني لاله‌ها گفت: مراسم برگزاري ميهماني لايه‌ها و عطرافشاني مزار شهدا 15 بهمن ماه برگزار مي‌شود که از برنامه‌هاي جذاب دانش‌آموزي بوده و با هماهنگي دانش‌آموزان از مدارس به سمت قبور شهدا حرکت مي‌کنند و با آرم و نشان تشکل‌هاي دانش‌آموزي و مدارس خود اين کار صورت مي‌گيرد.

وي نواختن زنگ گلبانگ انقلاب در ساعت 9:33 دقيقه صبح 12 بهمن را برنامه ديگر برشمرد و افزود: اين زمان لحظه ورود امام (ره) به ميهن اسلامي است که در تمامي مدارس کشور به طور رسمي زنگ گلبانگ نواخته مي‌شود و دانش‌آموزان در محوطه مدرسه يا سالن‌هاي پيش‌بيني شده حضور پيدا مي‌کنند.

مسئول کميته دانش‌آموزي و فرهنگيان ستاد دهه فجر تصريح کرد: برافراشته شدن پرچم جمهوري اسلامي ايران و سرود جمعي و برنامه‌هاي نمايش و سخنراني‌هاي کوتاه در اين روز پيش‌بيني شده است.

مسئول کميته دانش‌آموزي و فرهنگيان ستاد دهه فجر افزود: پيش‌بيني برنامه‌هاي مختلف براي آشنايي دانش‌آموزان با قانون و قانون‌مداري از ديگر برنامه‌هاست و تشريح کرديم افرادي از نهادها و سازمان‌ها در ايام دهه فجر دعوت شوند و مفاهيم قانون گرايي را در قالب هنر، نمايش و فيلم کوتاه در مدارس بيان کنند.

کفاش با بيان اينکه 4 تشکيلات دانش‌آموزي شامل بسيج، انجمن اسلامي، جوانان هلال احمر، پيشتازان و فرزانگان را در مدارس داريم، گفت: به اضافه اين تشکل‌ها شوراي دانش‌آموزي وجود دارد که اين مجموعه‌ها در روز 22 بهمن مانور تشکيلاتي خواهند داشت و در مسير راهپيمايي ايستگاه‌هايي داشته و با لباس آن تشکل از راهپيمايان پذيرايي کرده و بسته‌هاي فرهنگي عرضه خواهند کرد.


 كاغذ اخبار 

آخرين وضعيت تعطيلي پنج‌شنبه مدارس در سال آتي

معاون پرورشي آموزش و پرورش گفت: تعطيلي پنجشنبه مدارس در سال 95 نياز به بررسي و ارزيابي بيشتر دارد و در صورت موفقيت در ارزيابي ها گسترش مي‌يابد.حميد رضا کفاش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به وضعيت تعطيلي پنجشنبه مدارس در سال آينده اظهار کرد: دو سال است که طرح آزمايشي تعطيلي در پنجشنبه‌هاي مدارس در دو هزار و 130 مدرسه ابتدايي در سطح کشور اجرا شده است اين طرح در سال گذشته مورد ارزيابي کمي قرار گرفت و امسال هم مورد ارزيابي کيفي قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: در پايان دوران تحصيلي خرداد ماه ارزيابي اين دو سال را به شوراي معاونان وزارت خانه ارائه مي‌کنيم اگر ارزيابي اين دو سال موفق باشد سال آينده نيز تعطيلي پنجشنبه‌هاي مدارس ادامه مي‌يابد و در تعداد بيشتري از مدارس اين طرح اجرا مي‌شود.

کفاش تاکيد کرد: اما اگر ارزيابي اين طرح طي دو سال گذشته ناموفق باشد آن را تعطيل و متوقف مي‌کنيم.


آغاز به کار 500 مرکز يادگيري محلي در کشور

معاون آموزشي سازمان نهضت سوادآموزي گفت: از امسال طبق مجوز دولت، 500 مرکز يادگيري محلي در کشور، فعاليت خود را آغاز کرده است.

محمد مهدي‌زاده معاون آموزشي سازمان نهضت سوادآموزي در گفت‌و‌گو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاري فارس از شروع به‌ کار دوباره مراکز يادگيري محلي در کشور خبر داد و افزود: در سال 1378 اين طرح به صورت آزمايشي برگزار شد و آموزش افراد بيسواد با استفاده از نيازها و ظرفيت‌هاي دروني و بيروني جامعه، متفاوت بودن در هر روستا و شهر و توجه به گروه‌هاي سني و جنسيت از جمله ويژ‌گي‌هاي آن بود.

وي تصريح کرد: اين طرح تا ايجاد 3500 مرکز در کشور پيشرفت داشت، اما به دلايل مختلف متوقف شد و از امسال طبق مجوز دولت با راه‌اندازي 500 مرکز در کشور، کار خود را آغاز کرده است و در آينده چندين برابر توسعه خواهد يافت.

مهدي‌زاده با بيان اينکه اغلب کشور‌هاي دنيا با اين مدل به آموزش بيسوادان اقدام مي‌کنند، افزود: هدف اصلي اين طرح، تمرين براي مديريت و با هم زيستن افراد زير 50 سال به ويژه در مناطق روستايي و عشايري است.


تکذيب وجود مدارس رهاشده در تهران

مديرکل نوسازي مدارس تهران ضمن تکذيب وجود فضاي آموزشي رها شده در سطح تهران که به اماکن نامناسبي چون پاتوق معتادان تبديل شده باشند گفت: تعداد اندکي مدرسه فرسوده تخليه شده داريم که همگي محصور شده‌اند و امکان سوء استفاده از آنها نيست.محمد ورناصري در گفت‌وگو با ايسنا، در واکنش به اظهارات اخير عضو شوراي شهر تهران مبني بر وجود ساختمان‌هاي رها شده آموزش و پرورش در سطح شهر و تبديل شدن آنها به اماکن آسيب‌زاي اجتماعي، افزود: به هيچ وجه اينگونه نيست.

وي تاکيد کرد: ساختمان و فضاي آموزشي نيمه کاره در شهر تهران نداريم، مگر آنکه مدرسه‌ي فرسوده‌اي باشد که در طرح تخريب و بازسازي ما قرار دارند.مديرکل نوسازي مدارس تهران با بيان اينکه استان تهران 1400 مدرسه فرسوده دارد که البته در بسياري از آنها دانش آموزان مشغول تحصيل هستند گفت: تعداد بسيار کمي از مدارس فرسوده وجود دارند که خالي از دانش آموز هستند و شمار آنها به حدود 30 مدرسه نمي‌رسد.ورناصري افزود: اين مدارس تخليه شده همگي محصور شده هستند و مدرسه‌اي نداريم که به اماکن آسيب‌زاي اجتماعي چون پاتوق معتادان تبديل شده باشند، اگر شوراي شهر گزارشي در اين خصوص داشت، حتما ارائه کند تا بررسي کنيم.


امکان ادامه تحصيل فرهنگيان با مدرک معادل

امکان ادامه تحصيل فرهنگيان داراي مدرک معادل در مقاطع تحصيلي بالاتر مهيا شد.

به گزارش شاپرك، بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، فرهنگيان داراي مدرک معادل ضمن خدمت در سال هاي 1377 تا 1381 که پيش از اين از امکان ادامه تحصيل محروم بودند مي توانند در همه دانشگاه ها در مقاطع تحصيلي بالاتر ادامه تحصيل دهند.بخشنامه امکان ادامه تحصيل فرهنگيان داراي مدرک معادل به ادارات کل آموزش و پرورش در همه استان ها ارسال شده است .


 داستان روز 

"درخت گردکان با اين بزرگي ، درخت خربزه ا… اکبر"

يکي بود يکي نبود ، الاغي بود که فکر مي کرد خيلي داناست . روزي الاغ در باغي چشمش به بوته خربزه افتاد و با خودش گفت : چه بوته ي خوبي ! با اين که شاخه ي محکمي ندارد ، توانسته ميوه اي به اين بزرگي بدهد سپس الاغ زير درخت گردو رفت تا استراحت کند .

درخت گردو گفت : سلامت کو ؟ همين جوري اومدي زير سايه ي من ، من سالها زحمت کشيدم تا به اين قد و بالا رسيدم الاغ گفت : به تو هم مي گويند درخت ؟ فقط بلدي پُز شاخ و برگ و سايه ات را بدي . از بوته ي خربزه ياد بگير يک هزارم تو قد ندارد ولي ميوه اي به آن بزرگي مي دهد .

اما تو با اين همه بزرگي ميوه اي به اين کوچکي مي دهي . بعد از مدتي الاغ چرتش گرفت و زير درخت خوابش برد . درخت گردو تکاني خورد و گردويي بر سر الاغ انداخت .

الاغ سرش درد گرفت .گردو گفت : اگر همه ي فکرهاي تو درست از آب در آيد چه مي شود .

الاغ گفت: يعني چه ؟

درخت گفت: اگر ميوه ي من بزرگ بود و به سر تو مي افتاد حتماً تو را مي کشت نه ؟

الاغ گفت : هر چيز به جاي خودش نيکو است همان بهتر که ميوه تو کوچک باشد !

به همين دليل مي گويند : درخت گردکان با اين بزرگي ، درخت خربزه ا… اکبر .


 از گوشه و كنار 

 مديرکل آموزش و پرورش شهرتهران :

برگزاري کلاس برجام در مدارس شهر تهران

مديرکل آموزش و پرورش شهرتهران گفت: بايد کلاس هايي را تحت عنوان کلاس برجام براي دانش آموزان برگزار کنيم تا آنها با ابعاد اين برگ زرين تاريخ جمهوري اسلامي ايران آشنا شوند.به گزارش شاپرك ، اسفنديار چهاربند در آئين افتتاحيه طرح بزرگ سيره عملي حضرت امام خميني (ره)اظهار کرد: آرزوي توفيق رئيس جمهور را از خداوند مسئلت مي کنيم که با اقتدار و عزت مندانه در عرصه ديپلماسي اقتدار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را ارتقا داد و موجب خوشنودي متدين و انقلابيون شد.

مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران تصريح کرد: اجراي برجام يک موضوع مهم است و بايد گفت که طبق اهداف امام خميني(ره) و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران بوده است و نقطه عطفي در استحکام اقتدار کشور عزيزمان ايران است که بايد به خوبي تحليل شود و پيامدهاي پسابرجام براي آحاد جامعه به خوبي معرفي شود و براي اين کار بايد نقشه مشخص داشته باشيم تا از اين دستاورد بزرگ صيانت کنيم.

وي تصريح کرد: بايد عمق دشمني آمريکا با جمهوري اسلامي ايران و اين موفقيت را به دانش آموزان بشناسانيم و به آنها بگوييم که ديپلمات هاي شجاع ايران اسلامي با نقشه اي حساب شده توانست کودتاي استکبارجهاني را خنثي کنند بنابراين بايد با برگزاري کلاس برجام در تمام مدارس به دانش آموزان بگوييم که چه اتفاقي افتاد که اين توطئه بين المللي فروپاشيد و خون شهداي عزيزمان به ثمر نشست.

چهاربند با بيان اين که 26 دي ماه 94 در تاريخ ايران مانند ملي شدن صنعت نفت و فتح خرمشهر اهميت زيادي دارد، خاطرنشان کرد: بايد همه آثار و تبعات سازنده اين موفقيت نظام در کلاس برجام به عنوان برگ زريني از دوره حيات جمهوري اسلامي ايران بازگو شود.

مديرکل آموزش و پرورش شهرتهران با اشاره به اين که امام خميني (ره) نمونه بارز عدالت طلبي، اخلاق و انصاف، شجاعت و ظلم ستيزي بودند ، افزود: بايد سيره زندگي امام خميني (ره) براي دانش آموزان ما تبيين شود تا به عنوان اسوه عملي تربيتي براي نوجوانان ترويج شود.

وي افزود: تلاش و برنامه ريزي در اجراي طرح آشنايي با سيره عملي حضرت امام خميني (ره) که با مجاهدت و فداکاري و رهبري داهيانه خود موجبات پيروزي نظام مقدس جمهوري اسلامي را فراهم کرده است.مديرکل آموزش و پرورش شهرتهرانبا تاکيد بر اين که وظيفه داريم تا نسل جوان و نوجوان خود را با شخصيت امام خميني (ره) آشنا سازيم، تصريح کرد: طرح آشنايي با سيره حضرت امام خميني (ره) طرح يک ساله نيست بلکه تداوم دارد و دبيرخانه آن در اداره آموزش و پرورش منطقه 3 تشکيل شده است .


 زنگ تفريح 
 عكس: همايون بديع فر (لنگرودي)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون