جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3522- تاریخ : 1394/10/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


عكاسخانه
موزه ديکالزاس –اسپانيا

جديدترين اكتشافات در سال 2015


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


دنياي عكس
موزه ملي اسکاتلند

 عكاسخانه 
 موزه ديکالزاس –اسپانيا


 جديدترين اكتشافات در سال 2015 

 قلعه 2000 ساله يوناني‌ها

باستان‌شناسان مذهبي سال 2015 به يکي از بزرگترين اکتشافات خود دست زدند و يکي از مهمترين معماهاي اورشليم را حل کردند و آن هم پيدا کردن مکان «آکرا» قلعه يوناني است که در منابع يهودي به آن اشاره شده است. اين سازه بيش از 2000 سال پيش به دستور پادشاه يوناني «آنتيوکوس چهارم» ساخته شد و کتاب‌هاي مقدس دين يهود از آن ياد کرده‌اند.

به گزارش ايسنا بيش از 100 سال بود که باستان‌شناسان به دنبال مکان اصلي اين دژ مي‌گشتند. پس از 10 سال حفاري، آن‌ها به ديوارهاي عظيمي رسيدند که پايه‌هاي برجي بلند با 66 فوت طول و 13 فوت عرض را تشکيل مي‌دادند. تحقيقات در اين منطقه منجر به کشف تيرهاي برنزي و منجنيق‌هاي سنگي شد که همگي نماد دوران حکومت «آنتيوکوس» (215 تا 164 پيش از ميلاد) هستند.

بقاياي کشته ‌شکسته‌هاي يوناني

باستان‌شناسي زيرآب هم در سال 2015 بي‌نصيب نماند و يکي از طلايي‌ترين سال‌هايش را سپري کرد. کشف بقاياي 22 کشتي تنها در منطقه‌اي 17 مايل‌مربعي، يکي از شگفت‌انگيزترين اکتشافات سال جاري ميلادي لقب گرفت. اين کشتي‌ها در مجمع‌الجزاير «فورني» که شامل 13 جزيره مي‌شود، در شرق جزاير «ساموس» و «ايکاريا» واقع شده است. تنها طي 10 روز غواصي، 12 درصد به تعداد کشتي‌هاي يافت‌شده در محدوده آب‌هاي يونان اضافه شد و اين کشور را به پايتخت کشتي‌شکسته‌هاي جهان بدل کرد. در کل قدمت اين کشتي‌ها از 700 سال پيش از ميلاد مسيح تا قرن شانزدهم ميلادي گسترده است.

علت اصلي اين حوادث دريايي، فواصل طولاني براي تاجراني بوده که بين درياي سياه، درياي اژه، قبرس و مصر در رفت‌وآمد بوده‌اند. باستان‌شناسان تاکنون تنها موفق شده‌اند پنج درصد اين يافته‌ها را مورد مطالعه قرار دهند، اما تا همين‌جا هم اطمينان دارند تعداد کشتي‌ها بيشتر از آنچه تاکنون کشف شده‌ است.

تاريخ 14 هزار ساله دندانپزشکي

فعالان حوزه باستان‌شناسي تنها در زيرزمين پرکار نبوده‌اند، چند کشف جديد و کم‌نظير هم در آزمايشگاه‌ها انجام شد. بررسي‌هاي ميکروسکوپي دندان آسيايي به قدمت 14 هزار سال، شواهدي از قديمي‌ترين کار دندانپزشکي را نشان داد. بخش‌هايي از اين دندان با ابزارهاي کوچک و نوک تيز سنگي تراشيده شده است. بازنگري و مطالعه بقاياي جمجمه يک انسان باستاني در ايتاليا نشان داد که يکي از دندان‌هاي اين فرد داراي پوسيدگي عميقي بوده و روي قسمت‌هاي مختلف پوسيدگي آن با کمک ابزارهاي کوچک سنگي، خراش‌هاي کوچکي در جهات مختلف ايجاد شده است.

رمزگشايي طومار‌هاي باستاني

يکي ديگر از اکتشافات آزمايشگاهي باستان‌شناسان در سال 2015 مربوط است به خواندن مطالب درون طومارهاي کربن‌شده، بدون نياز به بازکردن آن‌ها. پاپيروس‌هاي متعلق به سال 79 ميلادي در حالي که بر اثر دماي 750 درجه فارنهايت تنها لوله‌اي ذغال‌شده از آن‌ها باقي مانده بود، در شهر رومي «هرکولانيوم» يافت شدند. دانشمندان توانستند بدون نياز به باز کردن اين طومارها، مطالب درون آن‌ها را بخوانند.

اين پاپيروس‌ها اکنون در کتابخانه ملي نپال نگهداري مي‌شوند. اين فناوري جديد به کشف مهم‌ترين دستاوردهاي ادبيات کلاسيک از زمان رنسانس تاکنون کمک شاياني خواهد کرد.

راهب موميايي‌شده

حالت عجيب يک راهب موميايي‌شده و قديمي‌ترين نشان ابتلا به نارسايي قلبي در سال 2015 از اکتشافات جالب دانشمندان بود. محققان موفق شدند با بررسي موميايي سه هزار و 500 ساله به نام «نبيري» قديمي‌ترين مورد نارسايي قلبي در تاريخ بشر را مورد مطالعه قرار دهند. «نبيري» نام مصري باشکوهي است که متعلق به فردي در زمان هجدهمين فرعون «توتموسس سوم» بوده است.

يکي ديگر از موميايي‌هاي يافت‌شده که تعجب همه علاقه‌مندان به حوزه باستان‌شناسي را برانگيخت، راهبي بود که به مدت 200 سال و در حالت مديتيشن «نيلوفر» موميايي شده است. اين راهب بودايي که در يک غار پيدا شده، 200 سال پيش به حالت نشسته با زانوان و دست‌هاي خم در پوست گاو موميايي شده و پس از کشف او در مغولستان، گفته مي‌شود ممکن است او هنوز زنده و در خلسه‌اي ذهني به نام «توکدام» باشد!

حالت «توکدام» در دين بودايي‌ها نزديک‌ترين حالت به «نيروانا» و يکي از مديتيشن‌هاي قوي محسوب مي‌شود. به گفته‌ يکي از اساتيد موسسه هنر بودايي مغولستان‌، دست چپ لاماي موميايي شده باز است و دست راست او به حالت نماديني به موعظه اشاره مي‌کند. اين يعني اين لاما هنوز زنده است و در حالت مراقبه شديد و عميقي به نام «توکدام» قرار دارد.

زن 7000 ساله مبتلا به سرطان خون

در سالي که روزهاي پاياني‌اش را سپري مي‌کند، پژوهشگران آلماني قديمي‌ترين مورد ابتلا به سرطان خون را با انجام آزمايشات سي‌تي‌اسکن با رزولوشن بالا در باقي‌مانده اسکلت يک زن 7000 ساله پيدا کردند.

اين زن بين 30 تا 40 سال سن داشته و سال 1982 باقي‌مانده استخوان‌هايش در منطقه متعلق به دوران نوسنگي در جنوب‌غربي آلمان کشف شد.


 اخبـــــــــار 

" جلال الدين محمد اکبر"بزرگترين پادشاه سلسله گوركانيان

سيکَندَرا نام شهرکيست که در نزديکي شهر اگرا در ايالت اوتار پرادش در کشور هندوستان واقع شده و آرامگاه جلال الدين محمد اکبر سومين و بزرگترين پادشاه سلسله گورکانيان هند در آن بنا شده است . مقبره اکبر که به نام منطقه يعني سيکاندرا شهرت دارد در مساحتي حدود 482000 متر مربع ساخته شده است . اين بنا با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان شده است . اکبر به اين رنگ از سنگ بسيار علاقه داشت و اغلب بناهاي ساخته شده در زمان او با اين مصالح ساخته شده.است . اکبر به جاي دهلي شهر اگرا رو به عنوان پايتخت برگزيد و در آباداني اين شهر بسيار موثر بود. اکبر سعي به توافق رساندن بين اديان مختلف رايج در هند کرد. او اهل تساهل بود و طي فرمانروايي طولاني و با اقتدار خود، سهم عمده اي در ايجاد آرامش در شبه قاره هند و شکوفايي امپراتوري گورکانيان به عهده داشت. از او به عنوان بزرگترين پادشاه هندوستان ياد مي شد.


درپنل تخصصي همايش پژوهش هاي باستان شناسي حوضه آبگير سد سيمره مطرح شد

معماري کپرگاه الگو گرفته از محيط زيست زاگرس مرکزي

معماري محوطه کپرگاه 5 الگو گرفته از محيط زيست زاگرس مرکزي بوده و با استفاده از مصالح بومي و طبيعي که بر گرفته از بستر طبيعي منطقه است ساخته شده است.

به گزارش شاپرك حسن اکبري دانشجوي دکتري باستان شناسي دانشگاه هنر اصفهان اين مطلب را در همايش پژوهش هاي باستان شناسي حوضه آبگير سد سيمره اعلام کرد .

او به بيان گوشه اي از مقاله خود با عنوان "کپرگاه 5، محوطه اي کوچک و ميان کوهي از دوره نوسنگي بي سفال"پرداخت و تصريح کرد :با وجود پژوهش هاي فراوان باستان شناسي دوره نوسنگي بدون سفال در خاور نزديک ، مخصوصا در لوانت ، فعاليت هاي باستان شناسي در زاگرس مرکزي در اين دوره انگشت شمار بوده است .

به گفته وي کپرگاه 5نيز از جمله محوطه هايي بود که طي پروژه باستان شناسي نجات بخشي سد سيمره در سال 1389مورد کاوش قرار گرفت .

اکبري اظهار داشت :حفاري در اين محوطه منجر به کشف سه مرحله استقراري به همراه ابزارهاي سنگي و استخواني بقاياي گياهي و جانوري شد که مطالعه بر روي ابزارهاي سنگي ، بقاياي گياهي و جانوري و گاه نگاري مطلق آن در حال اجراست .

به گفته اين باستان شناس، هيچ نشاني از وجود ظرف سفالي در اين محوطه يافت نشد و لي ابزارهاي سنگي ريز و مشخص دوره نوسنگي بي سفال به مقدار زيادي به دست آمد که نشان از مسکوني بودن محوطه در دوره نوسنگي بي سفال مي داد .

اکبري افزود:آثار معماري از تمامي مراحل و هر دو کارگاه ايجاد شده با کيفيت متفاوتي آشکار شد.

اين باستان شناس، از نکات جالب معماري اين محوطه را الگوپذيري از محيط زيست زاگرس مرکزي و استفاده از مصالح بومي و طبيعي که بر گرفته از بستر طبيعي منطقه است اعلام کرد که کاملا درمعماري اين محوطه نمايان است و اين به علت نوع مصالح بومي و دسترسي آسان و سطح فناوري و اطلاعات درباره اين گونه مصالح است.

به گفته او، سبک و نوع معماري حاکي از اين است که اين محوطه يک روستاي کوچک دوره نوسنگي بي سفال است که مردمان آن در خانه هايي با ديواره هاي راست گوشه و فضاهاي کاملا جدااز هم به منظورهاي مختلف زندگي مي کرده اند و به اصول معماري زاويه دار آشنابوده اند .

وي افزود:از جمله اين فعاليت ها ي پژوهشي فصل اول کاوش نجات بخشي در محوطه چيا سبز شرقي به واسطه ساخت سد سيمره بود که در ساحل چپرود سيمره و در دامنه منطقه رماوند از توابع بخش کوناني شهرستان کوهدشت لرستان قرار دارد که البته در حال حاضر کاملا زير آب رفته است.

به گفته اين باستان شناس، نتايج تاريخ گذاري مطلق نشان از وجود استقرار در چياسبز شرقي در هزاره هاي نهم و هشتم ق.م دارد که البته ظاهرا تا اوايل هزاره هفتم ق.م نيز همواره مورد سکونت بوده است در ادامه مرتضي حصاري سرپرست فصل دوم کاوش تپه چيا سبز شرقي گفت :در فصل دوم کاوش در اين محوطه شش کارگاه انتخاب شد و مورد کاوش باستان شناسي قرار گرفت که مهم ترين کارگاه هاي کاوش شامل کارگاه لايه نگاري و کارگاه هاي بافت روستاي نوسنگي بي سفال است .

او افزود:پس از پايان کاوش هاي ميداني ، مطالعات ميان رشته اي در بخش هاي جانوري ، ژنتيک و انگل شناسي باستان انجام گرفت که اين مطالعات به نتايجي درباره اهلي سازي و بيماري هاي باستاني انگلي اين دوره دست يافت .


 قصار اما... 

 کسي داراي عزمي راسخ است ، جهان را مطابق ميل خويش عوض مي کند.

(گوته)


 نگاه 

نخستين مسجد دو طبقه جهان اسلام

مسجد جامع اردستان بنايي تاريخي در شهر اردستان واقع در شمال استان اصفهان است. معمار بنا استاد محمود اصفهاني است. اين مسجد در مرکز محله محال اردستان واقع شده و از کهن‌ترين مساجد ايران مي‌باشد که نخستين مسجد دوطبقه تاريخ اسلام و دومين مسجد چهار ايواني جهان اسلام است که در دوره سلجوقي ايجاد گشته است.

به گزارش شاپرك اين مسجد قبلاً آتشکده يا معبد بوده است و هلاکوي مغول در قرن 7 هـ . ق به قتل و غارت ساکنان شهر پرداخت و آن را به صورت نيمه ويران درآورد و بايد گفت مسجد اوليه با فرم شبستاني، داراي صحن مرکزي (ميانسرا)، شبستان هاي ستوندار در 4 سمت حياط، ديوار خشتي محصور کننده و سر در بوده است.

تاريخچه ساخت مسجد جامع اردستان را مي‌توان به سه دوره تقسيم کرد . دوره نخست- قرن سوم ه. ق ‚مسجد از آتشکده اي گنبدي به مسجدي به صورت شبستاني در شيوه ي خراساني تبديل شده است. البته گنبد فعلي مربوط به شيوه ي رازي است.

دوره دوم- در قرن سوم وچهارم ه. ق از صورت شبستان گنبدي به مسجدي کوشک مانند تبديل شد.

دوره سوم - در قرن ششم ه. ق در عهد سلجو قيان مسجد تقريبا ويران و به صورت چهار ايواني در شيوه ي رازي بنا شده‌است.

بنا داراي دو تاريخ احداث است؛ يکي 553 هجري قمري که در انتهاي کتيبة بزرگ شبستان گنبدي آمده و ديگري 555 هجري قمري که در ايوان جنوبي شبستان ثبت شده‌است و به ظاهر چنين مي‌نمايد که شبستان و ايوان همزمان ساخته شده‌اند، حال آن که چنين نيست. واقعيّت اين است که حدود سال 553 هجري قمري، هنگامي که مسجد اوّليّه را به صورت مسجدي چهار ايوانه درآوردند و شبستان گنبدي را تبديل به نمازخانة مسجد کردند، اين شبستان را با کاشي‌هايي نظير کاشي‌هاي بناهاي جديد پوشاندند.

موقعيت جغرافيائي: از جنوب به آب انبار‚ از مغرب به معبر باغ، از شمال به معبر باغ و از غرب به حمام عمومي و کاروانسرا

مسجد جامع اردستان به سبک مسجد جامع اصفهان (شيوه رازي) بنا شده واکنون مسجدي چهارايواني است. اين مسجد ورودي‌هاي متعددي دارد. ورودي اصلي که دالان طويلي است‚ در گوشة جنوب غربي مسجد قراردارد که ازيک سو به محلة فهره‚ واز سوي ديگر به دشت محال راه دارد. نماي اين ورودي از يک قوس ‚ دو طاق نماي محرابي شکل ‚دولچکي ‚دونيم ستون آجري ‚دو قاب تزييني ودو سکوي آجري تشکيل شده‌است.

در قسمت شمالي مسجددوورودي قرارگرفته ‚يکي به مدرسة علميه متصل است و ديگري به فاصلة اندکي‚ گذر شمالي را به داخل مسجد مرتبط مي‌کند. اين ورودي‌هاي متعدد عامل ارتباط فضاهاي اطراف با مسجدند.

مسجد جامع اردستان از 4 ايوان يا صفه تشکيل شده که بشرح زير است:

صفه صاحب الزمان

صفه جنوبي که شامل ايوان وگنبد خانه مي‌باشد به صفه صاحب الزمان مشهور بوده واز قديمي‌ترين قسمتهاي مسجد مي‌باشد گنبد اين صفه روي ساختمان مربعي شکلي که توسط گوشواره‌ها به 8 ضلعي و16 ضلعي تبديل شده‌است وزمينه دايره شکلي را که گنبد برروي آن سوار شده مهيا گرديده ‚ وضع طاق بندي وآجر کاري زير گنبد از شاهکارهاي هنري وفوق العاده مهم دوران سلجوقي ومتعلق به اواخر قرن پنجم ه. ق مي‌باشد. در گنبد خانه مسجد کتيبه‌هاي زيبا به خط ثلث در طاق‌هاي قوسي واطراف شبستان به چشم مي‌خورد که در نگاه اول استنباط مي‌گردد که فرد خيري به نام محمود اصفهاني معروف به غازي در سال 551 ه. ق آن را تعمير نموده‌است

ايوان شمالي

اين ايوان که به صفحه صفا معروف است در دوران پادشاهي شاه طهماسب صفوي وبه سعي و کوشش و توسط معمار استاد حيدر علي بن ذوالفقار اردستاني از معماران زبردست قرن دهم هجري تکميل گرديده‌است.

ايوان شرقي

اين ايوان به صفه امام حسين ويا صفه امير جمله معروف مي‌باشد که در قرن يازدهم ه. ق به اهتمام مير محمد سعيد ملقب به امير جمله المک ارسادات عظام حسيني اردستان احداث شده وموقوفه‌اي بر آن مقرر داشته وبرروي دري که يک لنگه از آن موجود است اين شعر زيبا حک شده‌است.

ساخت رکن اين مسجد به صفا.................. جمله الملک آن سعيد لقا

ايوان غربي

اين ايوان به صفه امام حسن مجتبي و يا حکيم الملک معروف است در اين صفه کتيبه‌اي به خط نستعليق وجود دارد که قسمتهائي از آن خراب شده‚ در سقف اين ايوان نقاشي‌ها وآيات قرآني به طرز زيبائي نقش بسته ودر بالاي آن مناره‌اي قرار دارد. وميتوان از ساکنين محترم آن اهالي آقاي طالبي را نام برد که نقش اساسي در تعميرات و حفظ اين منبع ارزشمند ايراني دارند.


 دنياي عكس 
 موزه ملي اسکاتلند


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون