جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3522- تاریخ : 1394/10/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


كودكان در چه سني چه ورزشي را انجام دهند


آغاز رقابت هاي فوتبال نوجوانان شهر يزد


نوجوانان پيشگامان، قهرمان مسابقات هندبال استان يزد


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 كودكان در چه سني چه ورزشي را انجام دهند 

 
ورزش براي کودکان از اهميت زيادي برخوردار است. فارغ از تاثيرات جسمي، ورزش مي تواند منجربه شادابي روحي و نشاط حاصل از آن براي کودکان شود.

صرف نظر از سن کودک، او يکسري اولويت ها دارد. برخي بچه ها از همان ابتدا به آب علاقه دارند درحالي که ممکن است ديگران از آن بترسند و به آن واکنش نشان دهند. بعضي ها از بازي هاي خشن استقبال مي کنند و برخي ديگر از بالا و پايين پريدن خوش شان مي آيد. شما ممکن است ستاره تيم فوتبال خودتان باشيد اما ممکن است فرزندتان شنا را ترجيح بدهد.
بچه ها نيازي به ورزش هاي سازمان يافته ندارند تا بتوانند مهارت هاي ورزشي شان را توسعه دهند. ادوارد لاسکوسکي، پزشک ورزشي مايوکلينيک مي گويد: «سبک زندگي سالم حتما نبايد شامل ورزش حرفه اي باشد. اين مهم است که فرزند شما در برخي فعاليت هاي بدني دخيل باشد خواه هاکي باشد يا دوچرخه سواري با خانواده يا بازي بسکتبال با بچه هاي همسايه. سرعت رشد کودکان با يکديگر برابر نيست بنابراين بهتر است نسبت به سطح بلوغ جسمي و سطح مهارت فرزندتان عمل کنيد. ورزش هاي متناسب با سن در ادامه معرفي مي شوند:

- 2 تـا 3 سال

اين بچه ها چه ويژ گي هايي دارند؟

بچه هاي بسيار کوچک در اين سن شروع به يادگيري حرکات بسيار ابتدايي و اوليه مي کنند؛ دويدن، گرفتن، پريدن و… . البته نکته حائز اهميت اين است که آن ها براي ورزش هاي ساختاري بيش از حد جوان هستند. در اين سن توجه به حرکات کودک و البته تشويق به موقع و مناسب اهميت زيادي دارد. اگر مربي که با کودک کار مي کند، مدام بر سر کودک فرياد بزند يا فقط اجازه دهد برخي از بچه هاي ماهر بازي کنند، کودک بي انگيزه خواهد شد. سعي کنيد مربي را بشناسيد و از عملکردش اطمينان حاصل کنيد.

ورزش هاي مناسب اين گروه چيست؟

دويدن و راه رفتن در حياط خانه

بازي هاي آبي مثل استخر بادي و بازي با عروسک ها

ژيمناستيک همراه با مربيان مجرب

- 4 تـا 6 سال

اين بچه ها چه ويژ گي هايي دارند؟

در اين سن کودکان مي توانند ورزش هاي جهشي را انجام دهند اما همچنان نمي توانند ورزش حرفه اي انجام دهند. در اين سن کودکان توانايي شرکت در ورزش هاي سازمان يافته مثل فوتبال را ندارند. همچنين توانايي حرکتي و تعادلي آنها کامل نيست و محدوده توجه کودکان محدود به مهارت هايي مانند طناب بازي و توپ بازي است. پس از 6 سالگي مهارت هاي حرکتي کودکان و احساس ايمني شان تقويت مي شود. فرزندتان بعد از اين سن ممکن است براي ورزش هاي تيمي آماده باشد. هنگامي که کودک وارد ورزش هاي سازمان يافته مي شود بايد اطمينان حاصل کنيد که فرزندتان در نهايت مي خواهد بازي کند و هرگز او را وادار به پيوستن به يک تيم نکنيد.

ورزش هاي مناسب اين گروه چيست؟

بازي هايي مانند لي لي و بالابلندي

طناب بازي توپ بازي

سواري سه چرخه و دوچرخه با چرخ هاي آموزشي

شنا

- 7 تا 10 سال

اين بچه ها چه ويژ گي هايي دارند؟

در سنين مدرسه بچه ها کم کم با بهبود تعادل و حرکت مي توانند وارد ورزش هاي تيمي شوند و علاقه مندي شان را به يک رشته ورزشي نشان دهند. اما هنوز هماهنگي لازم بين دست و چشم به وجود نيامده است و بنابراين مي توانند در ورزش هاي سازمان يافته محدودي شرکت کنند. اگر مي خواهيد فرزندتان را براي يک ورزش ثبت نام کنيد بايد تفاوت بين ورزش ها را تشخيص دهيد، نکاتي که بايد در نظر بگيريد شامل مواردي مانند ميزان هزينه وسايل ورزشي، ميزان تماس هاي فيزيکي، تاکيد بر مهارت هاي فردي، تاکيد بر عملکرد تيمي، اندازه تيم و فرصت هر کودک براي شرکت در بازي است.

ورزش هاي مناسب اين گروه چيست؟

بيسبال

ژيمناستيک

تنيس

دوچرخه سواري

- 10 سال و بالاتر

اين بچه ها چه ويژ گي هايي دارند؟

در اين سنين سطح فهم کودک و توانايي يادگيري، تعادلي و حرکتي او افزايش مي يابد و کودک مي تواند حرکات پيچيده و تکنيک و تاکتيک را ياد بگيرد و در ورزش هاي سازمان يافته شرکت کند. کودکان بايد دقت داشته باشند که تمرين ها متناسب با وزن شان باشد. اگر بين چند نوع ورزش مي خواهيد تصميم بگيريد به کودکتان اجازه دهيد، طيفي از فعاليت ها را امتحان کند. کودکان کوچک تر مي توانند قبل از انتخاب بين يک يا دو ورزش گزينه هاي مختلف را امتحان کنند. هرچه کودک ورزش هاي بيشتري را امتحان کند و به اين نتيجه برسد که در يک رشته ورزشي خوب عمل مي کند، به همان ميزان لذت بيشتري از آن فعاليت خواهد برد. هم ورزش هاي تيمي مانند فوتبال را امتحان کنيد و هم ورزش هاي انفرادي مانند تنيس و دووميداني.

ورزش هاي مناسب اين گروه چيست؟

فوتبال

قايقراني

واليبال

دووميداني

- پيشنهاد ويژه

- ژيمناستيک

ژيمناستيک ورزشي است که حرکات بدن را هماهنگ و موزون مي کند. در حقيقت ژيمناستيک را مي توان به عنوان يک هنر در نظر گرفت. در ژيمناستيک ميزان توانايي، قدرت، هماهنگي و انعطاف بدني افراد ارزيابي مي شود. در تاريخچه ژيمناستيک ورزشکاران متعددي وجود دارند که دنيا را با حرکات و اجراي فوق العاده شان تحت تاثير قرار داده اند. بچه ها در اين سن مي توانند اين ورزش را امتحان کنند.

- شنا

شنا از جمله ورزش هاي سازماندهي شده و مناسب براي کودکان است. وقتي کودک در سنين پايين شنا کردن را ياد ميگيرد، مهارت زنده ماندن را مي آموزد و مي تواند آن را براي نجات خود و ديگران به کار گيرد. اما کودکان زير 3 سال به لحاظ رشدي، آمادگي آموزش به تنهايي را ندارند و نمي توانند به حرف مربي گوش دهند يا آموزش هاي او را دنبال کنند. آموزش شنا براي کودکان بالاي 3 سال حول محور آمادگي مهارت هاي آبي است. در مورد آموزش شنا کودکان به چند گروه سني تقسيم مي شوند. آنها ابتدا با قوانين ساده ايمني در آب و نگهداشتن نفس و حرکات ابتدايي دست و پا آشنا مي شوند و همين طور که بزرگ تر مي شوند، مهارت هاي سخت تر را مي آموزند.

- تنيس

کودکان از 7 سالگي مي توانند بازي تنيس را شروع کنند . تنيس بازان بايد بدني نرم داشته باشند، زيرا تنيس نياز به سرعت و مهارت دارد. حين انجام بازي تنيس، در هر بار استراحت بايد مقداري آب نوشيده شود. تنيس به قوي شدن ماهيچه هاي پا و بازو کمک مي کند و يک ورزش مناسب براي حفظ وزن مناسب در کودکان است. اين ورزش در عين حال جزو ورزش هاي گران محسوب مي شود زيرا هم راکت گرانقيمتي دارد و هم اجاره زمين تنيس هزينه مضاعفي دارد.در نهايت تنيس نياز به يک روش مناسب دارد و بايد توسط يک مربي مجرب آموزش داده شود.


 آغاز رقابت هاي فوتبال نوجوانان شهر يزد 

 زنگ آغاز رقابت هاي فوتبال نوجوانان شهر يزد به صدا در آمد.به گزارش باشگاه خبرنگاران ،تيم هاي نوجوانان نود کوير و آبفا با پيروزي بر حريفانشان پيشتازان هفته اول لقب گرفتند . ورزشگاه شهيد پاکنژاد شاهد رقابت نوجوانان و نوجوانان استقامت نوين بود. نود کوير با تفاضل 6 بر صفر پيروز اين ميدان شد.در ديگر بازي، نوجوانان آبفا توانست نوجوانان مارليک را با نتيجه سه بر يک شکست دهد.


 نوجوانان پيشگامان، قهرمان مسابقات هندبال استان يزد 

 مسابقات هندبال نوجوانان استان يزد باقهرماني دوتيم نوجوانان پيشگامان به پايان رسيد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، رييس هيئت هندبال استان يزد گفت :اين مسابقات باشرکت 5 تيم سنگ آهن بافق - بهاباد- قنات زارچ و دوتيم ازپيشگامان دريزدبرگزارشداکه مروزباقهرماني دوتيم نوجوانان پيشگامان به پايان رسيد.

خوشنويس افزدود:شرکت کنندگان به مدت دوروز درسالن عدالت باهم به رقابت پرداختند که دراين دوره از مسابقات تيم پيشگامان مقام اول و دوم -قنات زارچ سوم وبهاباد مقام چهارم راکسب کردند.


 ميز خبر 

نتايج هفته هفتم ليگ برتر فوتبال نوجوانان

هفته هفتم ليگ برتر نوجوانان پيگيري شد و در برخي از ديدارها، نتايج زير به دست آمد.تيم نوجوانان صباي قم در ادامه دور برگشت ليگ بر‌تر فوتبال نوجوانان کشور برابر مقاومت تهران شکست سنگيني متحمل شد.

تيم‌هاي فوتبال صباي قم و مقاومت تهران در ورزشگاه جهان پهلوان تختي قم برابر هم به ميدان رفتند که صبا در اين مسابقه نمايش خوبي نداشت و در ‌‌نهايت با شکست سنگين و ناباورانه 7 بر 2 زمين مسابقه را ترک کرد.

صبا در حالي در اين بازي 7 بار دروازه خود را باز شده ديد که در ديدار رفت در تهران نيز با حساب 5 بر 2 به اين تيم قدرتمند باخته بود.صبا تاکنون در ديدارهاي اين فصل موفق به کسب پيروزي نشده است و در 7 بازي گذشته خود 4 تساوي و 3 شکست در کارنامه دارد و براي رهايي از سقوط تلاش مي‌کند.

صبا در مسابقات اين فصل با تيم‌هاي ذوب آهن اصفهان، پورالبرز کرج، پتوي لاله اصفهان، مقاومت تهران و سپاهان اصفهان همگروه شده است و 2 تيم بر‌تر از ميان اين 6 تيم به مرحله دوم راه پيدا خواهند کرد و تيم انتهاي جدول نيز راهي ليگ مناطق مي‌شود.صبا در دور رفت برابر تيم‌هاي مقاومت تهران و سپاهان مغلوب شد اما برابر تيم‌هاي ذوب آهن، پتوي لاله اصفهان و پورالبرز کرج مساوي کرد و تساوي برابر پورالبرز در کرج، در بازي برگشت در قم هم تکرار شد.

ديدار بعدي تيم نوجوانان صباي قم اين هفته در اصفهان برابر تيم پتوي لاله اين شهر برگزار مي‌شود در حالي که دو تيم در بازي رفت در قم به تساوي رضايت داده‌اند.در ديگر ديدار، تيم نوجوانان فولاد خوزستان کشور به کسب يک امتياز رضايت داد.تيم صدرنشين فولاد خوزستان در ديداري که پذيراي تيم نفت اهواز بود به تساوي يک بر يک رضايت داد.تيم بدون باخت و صدرنشين رقابت ها با اين تساوي 17 امتيازي شد و در حال حاضر با اختلاف 6 امتيازي با تيم حافظ شيراز خود را آماده ديدار هفته هشتم با تيم رده چهامي صنعت نفت آبادان مي کند.

شاگردان سواري تاکنون با 21 گل زده بهترين عملکرد خط حمله را از آن خود کرده و در مقابل تنها 2 بار دروازه شان باز شده است.

همچنين نوجوانان نفت و گاز گچساران در هفته هفتم ليگ برتر فوتبال نوجوانان کشورتيم صنعت نفت آبادان را با نتيجه يک بر صفر شکست داد.

تيم نوجوانان نفت و گاز گچساران با ضربه اميد علي پور در دقيقه 75 که از فاصله 40 متري تنها گل بازي را وارد دروازه تيم صنعت نفت آبادان کرد.

با اين نتيجه نفت و گاز گچساران 9 امتيازي شد و در رده سوم جدول رده بندي ليگ برتر فوتبال نوجوانان کشور قرار گرفته است.


تيم عباس آباد قهرمان ليگ تکواندو آينده سازان مازندران شد

در هفته پاياني مسابقات تکواندو نوجوانان، جوانان و بزرگ سالان مازندران ليگ (آينده سازان) که در سالن ورزشي سيد رسول حسيني ساري برگزار شد، تيم شهيد ساعدي عباس آباد با نتيجه 7 بر3 تيم حاجي پور بابل را شکست داد و درمجموع اين مسابقات با کسب 15 امتياز جام قهرماني مسابقات را بالاي سربرد. در ديدار رده بندي اين مسابقات تيم برادران فتاحي جويبار با پيروزي8 بر 2 برابر تيم هيات آمل در رده سوم قرار گرفت. در نتايج تيمي اين مسابقات هم تيم شهيد ساعدي عباس آباد با 15 قهرمان شد وتيم هاي حاجي پور بابل با 10 و برادران فتاحي جويبار با 9 امتياز به ترتيب اول تا سوم شدند. در مسابقات امسال ليگ تکواندو نوجوانان، جوانان و بزرگ سالان (آينده سازان) مازندران 15 تيم درمرحله مقدماتي باهم رقابت كردند و در نهايت شش تيم راه يافته به مرحله پاياني گروه در ساري با هم روبرو شدند.

همچنين از سوي کميته فني مسابقات، عليرضا گلي از تيم قائم شهر به عنوان فني ترين بازيکن، علي رضا قنبري از شهيد ساعدي عباس آباد به عنوان بازيکن اخلاق، ‌مهرداد ساعدي‌از تيم شهيد ساعدي عباس آباد به عنوان فني ترين مربي، ياسين اکبر نتاج ازتيم فريدونکنار به عنوان مربي اخلاق و تيم هيات آمل به عنوان تيم اخلاق انتخاب وتجليل شدند


معرفي برترين‌هاي مسابقات تنيس روي ميز خراسان جنوبي

رئيس هيئت تنيس روي ميز خراسان جنوبي گفت: در مسابقات قهرماني تنيس روي ميز انتخابي تيم استان، طاهري صدرنشين خردسالان شد و احراري بر سکوي نخست نونهالان ايستاد.

عليرضا حميدي در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در راستاي شناسايي و پرورش استعدادهاي بالقوه ورزشي و گراميداشت هفته وحدت مسابقات تنيس روي ميز قهرماني انتخابي تيم خراسان جنوبي به مسابقات کشوري برگزار شد.

وي افزود: در اين مسابقات 12 تنيس‌باز خردسال و نونهال استان به صورت دو حذفي در سالن ورزشي شهيد سرحدي مجموعه ورزشي خاتم‌الانبياء(ص) بيرجند با يکديگر به رقابت پرداختند.

رئيس هيئت تنيس روي ميز خراسان جنوبي تصريح کرد: مصطفي طاهري در رده سني خردسالان مسابقات بر سکوي قهرماني ايستاد و سيد سپهر عندليب در جايگاه دوم قرار گرفت.

حميدي يادآور شد: در رده نونهالان مسابقات تنيس روي ميز خراسان جنوبي پوريا احراري قهرمان شد و حسين يعقوب‌نژاد نايب قهرماني را از آن خود کرد.


 ورزش جوان و نوجوان 

در مسابقات فوتبال باشگاههاي تهران و در رده سني نونهالان

قهرماني تيم فرهنگ آموزش و پرورش شهرستان اسلامشهر

تيم فوتبال باشگاهي فرهنگ آموزش و پرورش شهرستان اسلامشهر، در مسابقات فوتبال باشگاههاي تهران و در رده سني نونهالان مقام قهرماني را بدست آورد .

سيد اکبر اسحقي،کارشناس مسئول تربيت بدني آموزش و پرورش شهرستان اسلامشهردر اين رابطه به پاناگفت:در اين دوره از مسابقات که باحضور 45 تيم از شهرستانهاي استان تهران ودر زمين ورزشي استقلال جنوب شهر تهران برگزار گرديد،تيم فوتبال باشگاهي فرهنگ آموزش و پرورش شهرستان اسلامشهر با بازيهاي زيباتوانست به مقام قهرماني دست يابد.

وي درادامه افزود:اين تيم را که 25 دانش آموز و به مربيگري آقايان : جباري ، نصيري، صفايي و اسحقي تشکيل ميدادند،دانش آموزان با به ثمر رساندن 80 گل در طول مسابقات رکورد جديدي را نيزبدست آوردند.

کارشناس مسئول تربيت بدني آموزش وپرورش شهرستان اسلامشهر،ضمن تبريک اين موفقيت به جامعه ورزشي دانش آموزي شهرستان ، از حمايتهاي همه جانبه ،مديريت و معاونت پرورشي و تربيت بدني آموزش و پرورش شهرستان اسلامشهر در کسب اين پيروزي تقدير نمود.


درخواست بازي هاي تدارکاتي براي تيم ملي جوانان

ازبکستان اولين حريف ايران

در قاره اروپا ايتاليا، آلمان و اکراين تيم هاي مورد نظر کادر فني تيم ملي جوانان ايران براي انجام ديدارهاي دوستانه هستند.

به گزارش برنا؛ تيم ملي فوتبال جوانان ايران جهت حضوري قدرتمند در مرحله نهايي قهرماني آسيا و انتخابي جام جهاني درخواست 7 بازي تدارکاتي را به فدراسيون ارائه داده است.

کره جنوبي،ژاپن،قطر و ازبکستان تيم هاي مورد نظر کادر فني در قاره آسيا براي انجام ديدارهاي تدارکاتي هستند.

در ميان تيم هاي آسيايي ازبکستان حاضر به برگزاري ديدار دوستانه با تيم ملي جوانان ايران در تهران شده است، اما از سوي ساير حريفان هنور پاسخي دريافت نشد.

در قاره اروپا نيز ايتاليا،آلمان و اکراين تيم هاي مورد نظر کادر فني تيم ملي جوانان ايران براي انجام ديدارهاي دوستانه هستند.مرجله نهايي قهرماني جوانان آسيا در سال 2016 در بحرين با حضور 16 تيم برگزار خواهد شد.


اعلام راي ديدار شهرداري و گسترش فولاد

کميته انضباطي راي خود را درباره ديدار تيم هاي شهرداري تبريز و گسترش فولاد از سري رقابتهاي نوجوانان صادر کرد.

به گزارش برنا، مسابقه دو تيم فوتبال شهرداري تبريز و گسترش فولاد تبريز برگزار شد و از سوي صابر تقي زاده، سرمربي تيم گسترش فولاد تبريز تخلفاتي مبني بر اعتراض و فحاشي به داور مسابقه که منجر به اخراجش شد؛ صورت گرفت. وي به دو جلسه محروميت از همراهي تيم خود و پرداخت 3 ميليون ريال جرميه نقدي محکوم شد.

امير پناهي، سرمربي تيم شهرداري تبريز نيز به دليل فحاشي و اهانت به داور و همچنين بيرون کشيدن تيم از داخل زمين به سه جلسه محروميت از همراهي تيم خود محکوم شد و بايد 5 ميليون ريال جريمه نقدي پرداخت کند.

گفتني است، محمد حسن پناهي، سرپرست تيم شهرداري تبريز به دليل اعتراض و بيرون کشيدن تيم از داخل زمين به توبيخ کتبي و پرداخت 5 ميليون ريال جريمه نقدي محکوم شد.

لازم به ذکر است، مهدي طهماسب، بازيکن تيم شهرداري تبريز به خاطر فحاشي به داور، دو جلسه از همراهي تيم خود محروم شد و بايد 3 ميليون ريال جريمه نقدي پرداخت کند.


برگزاري مسابقات جودو خوزستان در رد هاي پايه

رقابت‌هاي قهرماني جودو خوزستان با شناخت تيم‌هاي برتر به پايان رسيد.

اين مسابقات به ميزباني بندرامام خميني برگزار شد.

در اين پيکارها 200 جودوکار رده‌هاي سني نونهالان و نوجوانان با يکديگر به رقابت پرداختند.

در پايان اين مسابقات هيات جودو انديمشک به قهرماني رسيد، ارشک جاويد آريانا بندرامام خميني در جايگاه دوم قرار گرفت و کانون جودو آبادان سوم شد.

به نفرات اول تا سوم مدال و حکم قهرماني و به تيم‌هاي برتر جام قهرماني اهدا شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون