جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3513- تاریخ : 1394/09/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


عكاسخانه
مقبره يادبود چيانگ کاي شک، تايپه-تايوان

کشف يک قبر 4600 ساله با اشيا وارداتي


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس
روستاي «خماط» ،شوش –خوزستان

 عكاسخانه 
 مقبره يادبود چيانگ کاي شک، تايپه-تايوان


 کشف يک قبر 4600 ساله با اشيا وارداتي 

 پانزدهمين فصل از کاوشهاي باستان شناسي شهر سوخته در حالي به روزهاي پاياني خود نزديک مي‌شود که هفته گذشته کشف يک قبر سردابه‌اي با ويژگيهاي خاص و جالب توجه در گورستان اين سايت باستان شناسي پيش از تاريخ توجه هيات کاوش را به خود جلب کرد.به گزارش شاپرك وبه نقل از خبرگزاري ميراث فرهنگي سرپرست هيأت کاوش شهرسوخته با اعلام اين خبر گفت: اين قبر از نوع قبور سردابه‌اي و مسقف بوده است. البته نرمي بيش از حد شنهاي اين قسمت از شهر سوخته اجازه نمي‌دهد که شکل و سقف قبربدست آيد.

سيد منصورسيد سجادي با تشريح انواع پلان قبرها در شهر سوخته افزود: سه شکل از پلان قبور، به شکل گودالهاي ساده، گودالهاي دو قسمتي و قبور سردابه‌اي در شهر سوخته ديده شده است. معمولا افرادي درقبور سردابه‌اي دفن مي‌شدند که شاخصه خاصي داشتند؛ يا ثروتمند و يا متعلق به خانواده‌ايي از طبقات بالاتر جامعه بودند. ساختار قبورسردابه‌اي به اين شکل بوده که ابتدا يک گودال عمودي کنده مي‌شد و زير آن يک نقبي زده مي‌شد و يک اتاقي براي تدفين تعبيه مي‌کردند؛ آنگاه فرد متوفي را به همراه خوردني و نوشيدني و ابزار کارش درقبر مي‌گذاشتند و بعد روزنه ميان چاله عمودي و سردابه را با خشت مي‌بستند.

بر اين اساس قبر تازه کشف شده که از نوع قبور سردابه‌اي است به نظر ميرسد که مربوط به شخص ثروتمندي بوده باشد.

وي با تاکيد بر اين نکته که اجساد و اشيا در قبور سردابه‌اي نسبت به ساير قبورسالم‌تر مي‌مانند گفت: درقبور سردابه‌اي به دليل تماس کمتر با خاک اجساد و اشيا سالمتر مي‌مانند. سالم ماندن اسکلت و اشيا و ظروف سفالي اين قبر نيز به همين دليل است. اين قبر سردابه‌اي متعلق به 2600 سال پيش از ميلاد است يعني 4600 سال قدمت دارد.

سجادي در خصوص تعداد اسکلتهاي کشف شده در شهر سوخته و نحوه تدفين آنها اظهار داشت: تا کنون 1100 اسکلت در شهر سوخته کشف شده است که بيش از 70 درصد آنها کفن داشته‌اند. اسکلت تازه کشف شده هم کفن داشته و يک قسمت از پارچه کفن بر روي جمجمه باقي مانده است.

در اين قبرکه دومين قبر سردابه‌اي است که در پانزدهمين فصل کاوشهاي شهر سوخته پيدا شده، تعداد زياد ظروف سفالي، سرمه‌دان و هاون مرمري يافته شده است که تعداد آنها حدود 84 عدد است و به گفته سجادي اطلاعات زيادي مي‌توان از آنها بدست آورد.

سرپرست هيأت کاوش شهر سوخته پس از بررسي اوليه هيأت کاوش بر روي ظروف بدست آمده از قبرسردابه‌اي در پايگاه اين سايت باستان شناسي گفت: اين قبر ، قبر عجيبي است. بعضي از اشيا اين قبر مي‌تواند از غرب افغانستان آمده باشد. بعضي از ظروف مثل يک برندي کاپ (جام شراب يا گيلاس) که در اين قبر پيدا شده تيپيک ساختمان "شهر ماندگار" در افغانستان است. جالب اين است که شهر ماندگار در غرب قندهار در اول رودخانه هيرمند و شهر سوخته هم در آخر رودخانه هيرمند قرار گرفته است. يکي ديگر از ظروف کشف شده در اين قبر اصلا متعلق به اين منطقه نيست و به احتمال زياد از منطقه بمپور در هندوستان آمده است. يعني استيل و سبک ساختش اصلا شهرسوخته‌اي نيست و بدون شک اين ظرف وارداتي است. وجود اين ظروف در کنار اشياء که تيپيک شهر سوخته هستند نشان مي‌دهد که شهر سوخته محل تلاقي و رفت و آمد اقوام مختلف بوده است.

اين باستان شناس پيشکسوت در ادامه با اشاره به قدمت ظروف بدست آمده از قبر سردابه‌اي تازه کشف شده خاطر نشان ساخت: ظروف بدست آمده از اين قبر بعضي‎ها از نظر منطق تاريخي از بعضي‌ها قديمي‌تر هستند. که در آن روزگار اين امکان وجود نداشته که يک ظرف بطور مثال از 2000 سال پيش نگهداشته باشند و در يک قبر در کنار ساير ظروف بگذارند. از طرف ديگر در اين قبر ما از غرب افغانستان و به احتمال 90 درصد از بمپور و نيز از شهر سوخته شي داريم که در مورد تاريخ و قدمت اين اشياء شک داريم و بايد با مطالعه و بررسي اين مساله را حل کنيم . در واقع مخلوط بودن اشيا داخل اين قبر ويژگي است که در همه قبور صادق نيست و همين مساله اين قبر را ويژگي خاصي مي‌بخشد.


 اخبـــــــــار 

آغاز مطالعات ژنتيکي بومي‌هاي شرق ايران

آزمايش‌هاي DNA در محوطه باستاني «هفت تپه» در خوزستان نشان مي‌دهد، مردمان جنوب قفقاز و شمال پاکستان، بومي ايران هستند.

به زعم مريم رمضاني، باستان‌شناس حاضر در شهر سوخته، اين يک کشف جالب و قابل توجه است.

به گزارش ايسنا، يافته ژنتيکي اين باستان‌شناس از استخوان‌هاي استخراج شده در جنوب غرب ايران نشان مي‌دهد، هاپلوگروپي که 5 هزار سال پيش در جنوب غرب ايران بوده، «آردو» است که هم‌اکنون اين هاپلوگروپ در جنوب قفقاز و شمال پاکستان ديده مي‌شود، به اين معني که ريشه آن مردمان به تمدن عيلام مياني در 5 هزار سال پيش و جنوب غربي ايران برمي‌گردد. مردمان عيلامِ مياني بعدها به سمت جنوب قفقاز و شمال پاکستان مهاجرت کردند که نتيجه مطالعات نشان مي‌دهد اجداد آنها ايراني بوده‌اند.

هفت تپه يکي از محوطه‌هاي باستاني ارزشمند است که در 15 کيلومتري جنوب شرق شوش واقع شده و بخشي از تمدن عيلام را در خود جاي داده است. آزمايش‌هاي DNA از استخوان‌هاي استخراج شده اين محوطه، دَرهاي جديدي را از تمدن 5 هزار ساله عيلام و البته مهاجران ايرانيِ گم‌شده در تاريخ گشوده است.

باستان‌شناسان اکنون آزمايش‌هاي DNA را در شهر سوخته پي گرفته‌اند تا از سرنوشت مردمان تمدن 5 هزار ساله شرق ايران نيز مطلع شوند. پس از حدود چهار دهه کاوش، آنها هنوز لوح و يا خطي از اين تمدن پيدا نکرده‌اند تا پاسخ سوال‌هاي بي‌جواب‌شان را بدهد، براي همين استخوان‌ها، اشياء و حتي خاکِ همراه آن‌ها مهمترين سند براي کشف رازهاي شهر سوخته است.

آزمايش‌هاي DNA گرفته شده از استخوان‌هاي باستاني، تاکنون معادلات ژنتيکي بسياري را حل کرده و ريشه مردم ايران و پراکندگي گروهي از آنها را در سطح کره زمين مشخص کرده است.

براساس اين مطالعات، تا به حال مشخص شده که هاپلوگروپِ (شاخصه‌هاي ژنتيکي) مشهدي‌ها به مردم آسياي شرقي نزديکي بيشتري دارد تا مردم ساکن در نقاط مرکزي ايران.

همچنين براساس يافته‌هاي باستان‌شناسان، تُرک‌هاي تبريز و يا ساکن در شمال غرب ايران هيچ نزديکي ژنتيکي با تُرک‌هاي ترکيه ندارند.

حال اين مطالعات ژنتيکي که آزمايشي سرنوشت‌ساز براي شرق ايران است، با نمونه‌گيري خون از مردم زابل، در شهر سوخته آغاز شده است.

مريم رمضاني که تنها استخوان باستان‌شناس ژنتيک باستان‌شناس در ايران است .او اين آزمايش را بسيار مهم و تعيين‌کننده مي‌داند. هدف باستان‌شناسان شهر سوخته آن است که از سرنوشت جامعه اين تمدن 5 هزار ساله مطلع شوند.

رمضاني مي‌گويد: ما مي‌خواهيم بدانيم هاپلوگروپ مردم اين منطقه چيست، يعني تغييرات ثابت در يک جمعيت که باقيمانده را بررسي مي‌کنيم. با اين آزمايش‌ها مسائل زيادي از شهر سوخته کشف خواهد شد.


جزيره کبودان ،سرزمين نادرترين گونه هاي گوزن

جزيره كبودان در آذربايجان شرقي ودر قسمت جنوب شرقي درياجه اروميه قرار گرفته است و در تمام سال داراي آب شيرين است که براي مصرف حيوانات وحشي مورد استفاده قرار مي گيرد. جزيره کبودان (قويون داغي) زيستگاه قوچ و ميش ارمني و گوزن زرد ايراني که اين گوزن يکي از نادرترين گونه هاي گوزن جهان است از ديگر جاذبه هاي اين جزيره به پرندگان زيبايي همچون مرغ کفل سفيد، مرغ سنگ، پري شاهرخ، سبزه قبا، کاکايي، هدهد، کبک و پرندگان آبزي چون فلامينگو، آنقوت نوک قرمز و بعضي از انواع مرغابي اشاره کرد.


جزيره خارك از بزرگترين بندر هاي صادراتي نفت خام جهان

جزيره خارك مرجاني که "جلاال آل احمد" آن را "در يتيم خليج فارس" ناميد، از معدود جزايريست که داراي آب شيرين فراوان مي باشد .در سراسر جزيره درختان "ليل" يا "لور" يا "انجير معابد" رشد کردند، اين درختان بسيار بزرگ و پرسايه اند . درخت "سدر" يا "کنار" هم از ديگر درختان مهم و فراوان جزيره است .

حيات وحش خارک بسيار محدود و منحصر به گله هاي کم شماري از آهو و مارهاي بزرگ و سمي است . پرندگان مهاجر فراواني هم فصل زمستان رو در سواحل خارک مي گذرانند.

جزيره خارک يکي از بنادر مهم صادرات نفت خام ايران و همچنين يکي از بزرگترين بندر هاي صادراتي نفت خام در جهان مي باشد.

از آثار تاريخي جزيره مي توان معبد پورئيدون، آتشکده زرتشتتيان، گور معبدهاي پالميران و مرقد "محمدبن حنفيه" رو نام برد. يک کتيبه ميخي هم در جزيره وجود دارد که مربوط به دوران هخامنشي است .


 قصار اما... 

 با سنگهايي که در سر راهت ميگذارند هم ميتواني چيز قشنگ بسازي.

(اريک کستنر نويسنده الماني)


 نگاه 

"قمشلو" قلعه موروثي در خاندان ظل السلطان

نرگس عبدي فر

قلعه تاريخي قمشلودر استان اصفهان در 12 کيلومتري شمال شرقي شهر تيران قرار دارد .اين بنا با مساحت 9هزار متر مربع يكي از جاذبه هاي پارك ملي قميشلو مي باشد قدمت ساخت اين بنا به 140الي 160سال قبل برمي گردد و مربوط به دوره قاجاريه مي باشد كه به دستور ظل السلطان پسرارشد ناصرالدين شاه(ظل السلطان پسر چهارم ناصرالدين شاه بود ولي با مرگ زود هنگام سه برادر بزرگترش پسر ارشد شدبا مرگ ناصرالدين شاه گرچه از مظفرالدين شاه بزرگتر بود به دليل آنكه از مادر نسبش به قاجار نمي رسيد نتوانست پادشاه شود)بود كه حاكم استان هاي مركزي ايران از جمله اصفهان، يزد، چهارمحال و بختياري جهت گذراندن ماه هاي گرم سال در يک منطقه خوش آب و هوا، دستور ساخت اين قلعه را در قميشلو مي دهد. (قميشلو نامي ترکي است و به معناي مکان رويش فراوان ني و يا نيزار است.) ظل السلطان علي قاپو اصفهان را مقر فرمان روايي خود قرار داد بسياري از آثار صفويه در شهر اصفهان از جمله کاخ آيينه خانه ونمكدان را در در کنار زاينده رود را ويران كرد ، اين قلعه تنها اثر به جامانده از اين حاکم مستبد و خودراي است. اين قلعه پس از ظل السلطان به فرزندان او ( اکبر ميرزا و اصغر ميرزا) رسيد و آنها نيز تغييراتي در آن داده يا بر آن افزودند. اين قلعه به طور موروثي در خاندان ظل السلطان گشته است تا با انقلاب اسلامي به کلي از دست خاندان قجر خارج شد. و مدتي به عنوان پاسگاه حفاظت زيست استان مورد استفاده قرار گرفته است و در سالهاي اخير مورد توجه ميراث قرهنگي استان جهت مرمت و احياء قرار گرفته است و مبالغي نيز در آن هزينه شده است.


 خبر 

اصفهان و رشت ، در جمع شهرهاي خلاق جهان

شبکه جهاني شهرهاي خلاق يونسکو در آخرين جلسه خود دو شهر رشت و اصفهان را به عنوان شهرهاي خلاق جهان انتخاب کرد. به اين ترتيب اين دو شهر به جمع شهرهاي خلاق جهان پيوستند.

انتخاب اين شهرها از ميان شهرهاي 33 کشور جهان براساس قابليت‌هايي در زمينه ‌هاي صنايع‌دستي و هنرهاي بومي، طراحي، فيلم، غذا، ادبيات، رسانه و موسيقي صورت گرفته است که در اين ميان اصفهان به عنوان شهر خلاق صنايع دستي و هنرهاي بومي و رشت به عنوان شهر خلاق غذا در اين فهرست قرار دارند.

شبکه جهاني شهرهاي خلاق، معتبرترين شبکه جهاني است که سال 2004 توسط يونسکو پايه‌گذاري شده است. اين شبکه خلاقيت مردم را در کنار صنايع دستي، معماري و طراحي، رسانه، موسيقي و غذا به عنوان شاخصه‌هاي شهر خلاق بررسي مي‌کند. در واقع شهر خلاق از نظر يونسکو جايي است که هنر و تنوع فرهنگي به دليل اهميت و توانايي خاص آن مورد تشويق قرار مي‌گيرد و افراد مي‌توانند در زندگي روزمره خود از فعاليت‌هاي خلاق بهره ببرند. براساس استانداردهاي يونسکو، نوآوري و توانمندي‌هاي شهروندان در توسعه پايدار شهري از ويژگي‌هاي اين شهر است.

دکتر شيدا مهنام، نماينده ايران در کميسيون علوم اجتماعي يونسکو و رئيس اداره علوم اجتماعي و انساني کميسيون ملي يونسکو ـ ايران نيز با اشاره به اين که شبکه شهرهاي خلاق يعني شهرهايي که در يکي از پنج حوزه صنايع دستي، معماري خوراک‌پزي، هنر و موسيقي ويژگي خاصي داشته باشند و به نوعي مشخصه متمايزکننده‌اي از ديگر شهرها در کشورهاي دنيا داشته باشند، مي‌گويد: يونسکو از سال 2002 تصميم گرفت اين شبکه را راه ‌اندازي کند و از سال 2009 اين اتفاق افتاد.

قابليت‌هاي اصفهان در صنايع دستي

اصفهان نيز به لحاظ برخورداري از صنايع دستي و هنرهاي مردمي به عنوان عضو رسمي اين شبکه انتخاب شده است. در واقع قابليت‌هاي بالاي اصفهان در عرصه فرهنگ و هنر، اين شهر را در زمره شهرهاي خلاق قرار داده است.

شهردار اصفهان با تائيد اين خبر و با اشاره به اين که اصفهان در مديريت شهري، به دنبال تغيير نگاه از رويکردي کالبدي به نگاهي خلاق است، مي‌گويد: هما ن گونه که در بيانيه يونسکو آمده است، خلاقيت به عنوان موتور محرک توسعه پايدار شهري همراه مشارکت اجتماعي و چالاکي فرهنگي مي‌تواند آينده‌اي متعالي براي شهر را به ارمغان آورد، ازاين رو مديريت شهري با پيگيري ثبت اصفهان در شبکه جهاني شهرهاي خلاق و همچنين ايجاد مرکز خلاقيت و نوآوري در شهرداري اصفهان، نخستين گام‌هاي موثر را در اين عرصه برداشته است. مهدي جمالي‌نژاد مي‌افزايد : به زودي برنامه‌هاي مديريت شهري براي اين رخداد مهم جهاني اعلام مي‌شود.

غذاي رشت جهاني شد

انتخاب شهر رشت نيز به عنوان شهر خلاق جهان در زمينه غذا وخوراک از اهميت ويژه‌اي برخوردار است .

سيد محمد علي ثابت قدم، شهردار رشت در اين باره مي‌گويد: ر شت تنها شهر کشور است که در زمينه خوراک‌شناسي در اين ارتباط ثبت شد .

منبع :جام جم آنلاين


 دنياي عكس 
 روستاي «خماط» ،شوش –خوزستان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون