جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3512- تاریخ : 1394/09/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


عكاسخانه
ميدان تيان بزرگترين ميدان جهان-چين

جاذبه‌اي که در استانبول بايد ديد


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


دنياي عكس
درياچه Maligne، آلبرتا، کانادا

 عكاسخانه 
 ميدان تيان بزرگترين ميدان جهان-چين


 جاذبه‌اي که در استانبول بايد ديد 

 تا به امروز اسم استانبول را که مي شنيديد ياد چي چيزي مي افتاديد؟ ميخواهيم امروز شما را با جوهرات پنهان استانبول آشنا کنيم…

1- بسفر کروز

سفر شما به استانبول هرگز کامل نخواهد شد بدون سفر کروز به تنگه بسفر! اين سفر نه تنها چشم انداز زيبايي از شهر رو ارائه مي دهد بلکه مي توانيد سواحل اروپايي و آسيايي رو از طريق معروف ترين مسير آبي ببينيد.

سفرکروز به تنگه بسفر به چند صورت ارائه مي شود :

1- سفرهاي کوتاه ( به پل معلق دوم و بازگشت)

2- سفرهاي طولاني ( مسير کامل رفت و برگشت به درياي سياه) 3- يک سفر در غروب خورشيد که در فصل تابستان ها رايج است.

من توصيه مي کنم سفرهاي طولاني رو در صورت داشتن زمان انتخاب کنيد. براي سفرهاي طولاني ساعت 9 بايد در اسکله باشيد، کشتي ساعت 10 حرکت مي کند و ساعت 4 به ساحل بر ميگردد. براي ناهار هم در يک اسکله براي دو ساعت توقف مي کنند.

2- مسجد يا کليساي اياصوفيه

اين کليساي با شکوه که قبلا به مسجد و امروزه به موزه تبديل شده است يکي از بزرگترين دستاوردهاي معماري جهان است. پس از سالها مرمت اياصوفيه حال شما مي توانيد بدون داربست هاي چوبي جلال و شکوه اين مکان رو ببينيد. براي درک اين زيبايي ها پيشنهاد مي کنم در وسط شبستان زير گنبد 56 متري بايستيد و به زيبايي شگفت انگيز اياصوفيه خيره شويد.

تماشاي موزاييک هاي بيزنسي از جمله موازييک مسيح در کنار امپراتور کنستانتين نهم و همسرش مللکه زو يکي از جذابترين قسمت هاي کليساي اياصوفيه مي باشد.

ورودي اين مسجد 50 لير ترکي هستش که براي شهروندهاي ترکيه تخفيف دارد.

3- کاخ توپکاپي (Topkapi)

يکي از مکانهاي که اگر در سفر استانبول ديدنش رو از دست بديد بعدها پشيمون خواهيد شد کاخ توپکاپي است. اين مجموعه که با کيوسک ها و آلاچيق ها محدود شده است ، توسط چهار حياط سرسبز و با شکوه محصور شده است. در اين کاخ نسلي از سلاطين براي تقريبا نيم قرن اقامت داشتند.

حتما تمام راه رو پياده بريد که بتونيد از چشم انداز زيباي درياي مرمر، تنگه بسفر و Golden Horn لذت ببريد.

ورودي اين کاخ بدون بخش Harem، سي ليره ترکي است.

جاذبه ي اصلي اين کاخ قسمت Harem است. يک «اتاق يا قفس» آراسته براي زنان سلطان.

4- آب انبار باستاني

استانبول فقط روي زمين جذاب نيست بلکه در زيرزمين با آب انباري باستاني (Yerebatan) نيز جذاب است. اين قطعه نفيس از مهندسي بيزنسي يک مخزن آب زيرزميني است در هنگامي که آب آشاميدني استانبول از بلغارستان کنوني تامين مي شده است

در اين جا نور کم، موسيقي کلاسيک با پس زمينه صداي قطرات آب حس رمانتيکي به شما مي دهد . شما مي توانيد در بين 336 ستوني که سقف را نگه داشته اند قدم بزنيد و از ديدن شناي ماهي ها لذت ببريد. اين آب انبار روبه روي مسجد سلطان احمد است.

ورودي اين آب انبار 20 ليره ترکي است.

در انتهاي اين آب انبار ستوني که به سر مدوزا معروف است، وجود دارد. صورتي که به صورت وارونه به روي يکي از ستون ها قرار داده شده است.

5-موزه باستان شناسي

مردم اصولا موزه باستان شناسي را از قلم مي اندازند و اين کمي ناراحت کننده است. نمايش يکي از غني ترين مجموعه آثار باستاني کلاسيک در جهان را مي توانيد در اين موزه تماشا کنيد. موزه ي که از نظر من جز جواهرات پنهان استانبول است.

اين موزه در حياط اول کاخ توپکاپي قابل دسترس است يا مي توانيد از طريق پارک گلخانه (Golhane) به اين مکان برويد.

ساعت کار اين موزه همه روزه از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر است. ورودي موزه 20 ليره ترکي است.

يکي از مهمترين جاذبه هاي اين مکان تابوت حيرت آور اسکندر کبير است که مراحل مهم زندگي وي را به تصوير مي کشد.

6- موزه هنرهاي اسلامي و ترکي

موزه هنرهاي اسلامي و ترکي خيلي جذاب تر از چيزي ست که اسمش نشان مي دهد. اين موزه در کاخ سابق ابراهيم پاشا (با استعدادترين وزير اعظم سليمان) مستقر است.

اين مجموعه بيش از 40000 اقلام براي نمايش دارد. هر اتاق دوره هاي مختلف يا منطقه اي از جهان اسلام است. همچنين منعکس کننده زندگي روزمره ترکيه از قرن 8 تا 19 ميلادي است. مهمترين ويژگي اين مجموعه فرش هاي آويزن است.

7- بازار بزرگ ترکيه

معامله مقرون به صرفه اي در بازار بزرگ استانبول خواهيد داشت. اين بازار با بيش از 500 سال سابقه هنوز يکي از بزرگترين بازارهاي سرپوشيده دنيا محسوب مي گردد. اين مجموعه شامل 60 راسته، 5000 مغازه، 60 رستوران، 18 چشمه و 12 بازار و حتي يک مدرسه است.

اين يک تله توريستي نيست که شما رو به بازار ببريم شما واقعا مي توانيد از اين مکان حتي بدون خريد هم لذت ببريد. البته در مورد خريد و چانه زني شايد شما انسان موفقي نباشيد. و ... .


 اخبـــــــــار 

باباامان؛ جاذبه‌اي از جنس ناب طبيعت

گردشگاه باباامان، در شمال شرقي کشورمان جاذبه گردشگري فوق‌العاده‌اي به شمار مي‌آيد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالهاي اخير شاهد گسترش فرهنگ گردشگري در کشور بوده‌ايم و در اين ميان علاقه‌مندي به سفر‌هاي خارج از کشور نيز بيش از پيش افزايش يافته است. اين موضوع اگر‌چه از ديدگاه جهانگردي و کسب تجربه و اطلاعات امري پسنديده است اما اين در حالي است که هنوز بسياري از مردم کشورمان شناخت کافي نسبت به مکان‌هاي ديدني و جاذبه‌هاي گردشگري تعداد زيادي از شهرهاي ايران ندارند. در حالي که اگر هزينه‌هاي سفرهاي خارجي در داخل ايران که تاريخ و تمدني کهن و طبيعي کم‌نظير دارد، ‌صرف شود اثرات مثبت چشمگيري در زمينه‌هاي مختلف از جمله هتلداري، صنايع دستي،‌ حمل و نقل و غيره خواهد داشت که در مجموع موجب رونق اقتصادي کشور و اشتغال‌زايي مي‌شود.

استان خراسان شمالي به مرکز شهر بجنورد در شمال شرقي کشورمان قرار دارد. اين استان در سال 83 و پس از تقسيم استان خراسان به سه استان ايجاد شد.

آثار تاريخي کشف شده در اين استان گواهي به قدمت تاريخي آن است. براي مثال، منطقه تاريخي پهلوان و تپه‌حيدران شهرستان جاجرم، بيش از 12 هزار سال قدمت دارند.

يکي از اين گردشگاه‌ها، گردشگاه باباامان در 10 کيلومتري شمال شرقي شهر بجنورد به فاصله تقريبي 300 متري از جاده بجنورد-مشهد قرار دارد.

در اين پارک که يکي از قديمي‌ترين پارک‌هاي گردشگري کشورمان است، 400 هزار اصله از درختان اقاقيا، زالزالک، چنار، زبان‌گنجشک و ... وجود دارد و در مجموع وسعت پوشش گياهي گردشگاه باباامان به 250 هکتار مي‌رسد.

استخرهايي با اختلاف سطح نسبت به هم در اين منطقه ساخته شده که آب چشمه اصلي باباامان به آن‌ها مي‌ريزد و آبشارهاي مصنوعي زيبايي را ايجاد مي‌کند. چشمه باباامان حدود 300 الي 400 ليتر در ثانيه آبدهي دارد و آب آن از نوع آب‌هاي معدني است. شاخه‌اي از رود اترک، پنجمين رودخانه بلند ايران، نيز از اين پارک مي‌گذرد که وجود آن امکان ماهيگيري را براي علاقه‌مندان فراهم کرده است. علاوه بر اين رودخانه، بخش خصوصي نيز چند استخر پرورش ماهي قزل‌آلا احداث کرده که گردشگران در آن مي‌توانند به ماهيگيري بپردازند.


لودري که نفرين ابدي گذشتگان پشت سرش ماند

پرونده‌ي ثبت جهاني يزد در حالي تکميل مي‌شود که لودر قرار گرفته در بخشي از اين بافت،‌ مساحتي گسترده از منطقه‌ي همجوار مسجد ملااسماعيل يزد را در طول يک هفته‌ي گذشته تخريب کرد، تخريبي که نفرين ابدي گذشتگان را با خود همراه دارد.»

به گزارش ايسنا، بيش از يک هفته‌ قبل در بخشي از زمين‌ها و کنار خانه‌هاي تاريخي باقيمانده در محله ميرقطب يزد، ‌در همجواري مسجد بزرگ «ملااسماعيل» و در حاشيه‌ي جنوبي امامزاده «جعفر» يک لودر نقش نگهبان را بازي مي‌کرد و اين نگهباني بالاخره با تخريب حجم وسيعي از اين بخش از بافت تاريخي يزد به سرانجام رسيد، بافتي که قرار است پرونده‌ي ثبت جهاني‌اش تکميل‌تر شود،‌ پرونده‌اي براي تخريب‌ها!

به نظر مي‌رسد «تاريخ يزد زير چرخ‌هاي غول آهني» دوام نياورد و بدتر از تخريب‌هاي دو سال گذشته که به دنبال طرح توسعه‌ي امامزاده جعفر يزد بودT چيزي حدود سه خانه تخريب شد، حالا اين اتفاق در ابعاد گسترده‌تر اما در 100 متري امامزاده جعفر و پشت يکي از بزرگترين مساجد تاريخي دنيا در همان بافت و فقط چند متر آن‌طرف‌تر به صورت يک فاجعه رخ داده است.

امير ترقي‌نژاد،‌ دوستدار ميراث فرهنگي يزد که ابعاد تخريب جديد را به چشم ديده است، در گفت‌وگو با خبرنگار ميراث فرهنگي ايسنا،‌ اين درصد تخريب را بسيار گسترده‌تر و بزرگ‌تر از تخريب‌هاي دو سال گذشته مي‌داند و تاکيد مي‌کند: در اين اقدام جديد چند برابر تخريب‌هاي دو سال گذشته بافت تاريخي يزد با خاک يکسان شده است.

او با اشاره به حضور اين لودر از بيش از يک هفته‌ي گذشته در اين منطقه از بافت تاريخي يزد، ادامه مي‌دهد: اين ابزار تخريب در يکي دو روز گذشته از منطقه خارج شد، اما پشت سرش تخريبي در ابعاد گسترده رخ داده است.

وي با تاکيد بر اين نکته که امکان تخمينِ تعداد خانه‌ها و مساحت زمين‌هاي تخريب شده وجود ندارد، بيان مي‌کند: بافت تاريخي يزد به عنوان يکي از يکپارچه‌ترين بافت‌هاي تاريخي کشور مطرح است، ‌اما در وضعيت کنوني به نظر مي‌رسد اين يکپارچگي در حال از بين رفتن است، در حالي که پرونده‌ي ثبت جهاني آن از چند سال پيش در دست تهيه بود و خبرهاي خوشي براي فرستادن آن به يونسکو به گوش مي‌رسد.


 قصار اما... 

 وقتي مي خواهي موفقيت خود را ارزيابي کني،

ببين چه را از دست داده اي که اين را به دست آورده اي...

دالايي لاما


 نگاه 

نخستين خبرنگار زن ايراني

مليحه خوش بين

سنگ بناي بسياري از تحولات در دوران قاجار گذاشته شده و زمينه ورود دنياي مدرن و دستاوردهاي تکنولوژيک، فکري و فرهنگي آن در همين دوره از تاريخ ايران فراهم آمده است. يکي از بارزترين دستاوردهاي اين دوران، انتشار روزنامه‌ها و مطبوعات است که در زمان «ناصرالدين شاه قاجار» توسط «اميرکبير» بنيان گذارده شد.

به گزارش شاپرك در آن دوران خبرنگاري و کار مطبوعاتي از جمله اموري بود که در دست مردان قرار داشت و زنان به دليل شرايط نابرابر آن روزگار که به بي‌سوادي آنها منجر شده بود، چندان نقشي در گرداندن مطبوعات نداشتند. البته در بين زنان اين عصر، زنان پرشور و با انگيزه‌اي يافت مي‌شدند که برخلاف رسم معمول جامعه، پيشه خود را کسب دانش و اشاعه آن و دخالت در امور اجتماعي و سياسي جامعه قرار داده بودند.

به خاطر نزديکي زماني، بين شروع کار مطبوعاتي در ايران و نخستين زمزمه‌هاي انقلاب مشروطيت ايران، روزنامه‌ها محبوبيت خاصي در بين مردم يافتند و زنان نيز تمايل به همکاري با مطبوعات آن عصر را داشتند، زيرا آن را ابزار مناسبي براي بيان افکار خود و ديگران و ارتباط با دنياي بيرون مي‌دانستند. به اين ترتيب نخستين زناني که کار مطبوعاتي در ايران را آغاز کردند نيز از همين دوران برخاستند. با وجود اين، در بين کتاب‌هاي تاريخي از نخستين زن مطبوعات ايران کمتر سخن گفته شده و حتي اتفاق‌نظر در مورد نخستين بانوي مطبوعات ايران در بين محققان و پژوهشگران وجود ندارد. برخي از محققان ايراني، نخستين زن مطبوعاتي ايران را «عزت ملک خانم» همسر «اعتمادالسلطنه» قاجار مي‌دانند.

زندگي‌نامه عزت ملک‌ خانم اشرف‌السلطنه

عزت ملک‌ خانم، دختر امامقلي ميرزاي عمادالدوله دولتشاهي، پسر محمد علي ميرزا دولت شاه، فرزند فتحعلي شاه قاجار است که در زمان حکمراني پدرش در کرمانشاهان متولد شد. در سال 1288ه.ق به همسري محمد حسن خان صنيع‌الدوله (اعتمادالسلطنه‌) درآمد و رهسپار تهران و از سال1306 ه.ق توسط ناصرالدين شاه ملقب به اشرف‌السلطنه شد.(2) سلطان احمد ميرزا يمين‌الدوله برادرزاده‌اش، در مقدمه کتاب «روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه» او را چنين توصيف مي‌‌کند: "در هنرهاي زنانه و کارهاي خانه از طباخي و خياطي و قنادي و کاموا‌دوزي و ديگر بافندگي‌ها استاد و مخصوصاً صاحب سليقه و تصرف بود. اندکي زبان فرانسه را نزد شوهرش آموخته بود. به سفر ميل نداشت. به ساز و آواز مطلقاً مايل نبود، ولي شطرنج و نرد را خوب بازي مي‌کرد. عکس‌هاي قشنگي برمي‌داشت. عکاسي را نزد شاهزاده سلطان محمد ميرزا آموخته بود

همسر وي مردي باسواد و بانفوذ بود که در طول دوران زندگي‌اش، 9 نشريه انتشار داد و به عنوان نخستين وزير انطباعات در تاريخ ايران شناخته شد. زندگي در کنار چنين مردي، عزت ملک خانم را به مسائل دربار و جامعه و نيز روابط با خارج، آگاه و به روزنامه‌نگاري و گردآوري اخبار علاقه‌مند ساخت و چنانکه نوشته‌اند در طول 25 سال دوران زندگي مشترک با اعتمادالسلطنه، صميمانه به همکاري و همياري وي پرداخت.

از آنجا که عزت ملک خانم در زندگي با اعتمادالسلطنه صاحب فرزند نشد و به دليل تمکن مالي، امور منزل را نيز مستخدمين انجام مي‌دادند، ايشان فراغت لازم براي کسب دانش و درگير شدن در امور اجتماعي و سياسي را داشت.

همچنين از همسر اشرف‌السلطنه کتاب‌هاي ارزشمند زيادي برجاي مانده است که اطلاعات دست اول و درخور توجهي درباره تاريخ قاجار و اتفاقات و حوادث ريز و درشت آن روزگار به دست مي‌دهد. يکي از مشهورترين اين نوشته‌ها، «روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه» است که چنانکه گفته‌اند بيشتر آنچه به نام اعتمادالسلطنه برجاي مانده است، نوشته عزت ملک خانم است.


 دنياي عكس 
 درياچه Maligne، آلبرتا، کانادا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون