جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3496- تاریخ : 1394/09/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

شگفتي هاي تكنولوژي؛
ديگر لازم نيست ماهواره هاي خراب را دور بيندازيم


چرا بيابان ها تا اين حد داغ هستند؟


داستانك


اما خبر


سرمقاله


 شگفتي هاي تكنولوژي؛
 ديگر لازم نيست ماهواره هاي خراب را دور بيندازيم 

 
زماني كه ماهواره اي خارج از جو زمين از كار مي افتد،از آنجايي كه هيچ راه مقرون به صرفه اي براي دسترسي به آن وجود ندارد،صاحبان ماهواره بي خيال دارايي خود مي شوندو با رها كردن آن به حال خود ،عملا ماهواره را دور مي اندازند،اما شايد در آينده ديگر مجبور نباشند اين كار را بكنند.راه حل آينده كاملا متفاوت با راه حل بي خيال امروزي است و در مقابل پرسش «وقتي ماهواره اي از كار افتاد،چه كار كنيم؟»چنين پاسخي در آستين دارد:«روبات ها را بفرستيد!»

به گزارش شاپرك ، در آينده اي نزديك،روبات‌ها مي توانند روي ماهواره هايي كه در «مدار زمين ثابت»(مدار زمين ثابت يا اصطلاحا GEO مداري در ارتفاع حدود 36 كيلومتري سطح زمين و دقيقا بالاي خط استواست و ماهواره هايي كه در اين مدار قرار دارند،از نگاه ناظر زميني ثابت به نظر مي رسند)در گردش اند مستقر شوند،تا كارهاي تعمير و نگهداري آن ها را به مراتب ساده تر و ارزان تر انجام دهند.

سازمان«پروژه هاي تحقيقات پيش رفته دفاعي»دارپا در حال تحقيق در خصوص امكان نصب روبات ها روي ماهواره ها بيش از پرتاب آن ها به مدار است.اگر روبات ها از قبل روي عرشه ماهواره مستقر شده باشند مي توانند مسووليت بسياري از كارها از جمله سركشي به ماهواره،برطرف كردن مشكلات و انجام اصلاحات تنظيمات مداري را به عهده بگيرند.

اين پروژه كه «فونيكس»نام گرفته،هزينه هاي مربوط به رتق و فتق مشكلات ماهواره هايي را كه فاصله 35400 كيلومتري بالاتر از سطح زمين در گردش اند،كاهش مي دهد ماهواره هاي عملياتي در «مدار زمين پايين» (مدار زمين پايين يا اصطلاحا IEO به مدارهايي با ارتفاع 160 تا دو هزار كيلومتري سطح زمين گفته مي شود كه دوره گردش مداري ماهواره هاي مستقر در آن بين 88 تا127 دقيقه است)اين امكان را دارند كه با روش هاي مرسوم تعمير شوند،زيرا در محدوده دسترسي آسان زمين قرار گرفته اند اما ارتفاع ماهواره هاي مدار زمين ثابت به گونه اي است كه هر گونه عمليات تعميراتي را با فناوري هاي موجود امروزي غير ممكن مي كند قرار دادن يك روبات روي ماهواره قبل از پرتاب،دانشمندان را روي زمين قادر مي سازد تامثل يك تعمير كار از راه دور باشند اين امر طول عمر ماهواره ها را افز ايش مي دهد،چرا كه ماهواره هاي صدمه ديده به جاي دور انداختن،مي توانند تعمير شوند.

پروژه فونيكس:در حال حاضر،سازمان دارپا كه پيش تر مرحله اول پروژه فونيكس را (شامل امكان سنجي درباره اقدامات قابل انجام روبات ها در فضا)تكميل كرده،به دنبال كمك و همكاري در توسعه فناوري هاي مورد نياز است.مرحله دوم پروژه شامل ايجاد و توسعه سه حوزه اصلي فناورانه مي شود.حوزه اول ،روبات هايي هستند كه بتوانند ماهواره را با استفاده از بازوهاي روباتيكي،براي انجام وظايف خود تعمير كنند.

حوزه دوم،توسعه«Satlet»هاست؛ماهواره هايي با ساختار معماري ماژولار كه مي توانند وظيفه اي مشابه ماهواره هاي امروزي را انجام دهند.حوزه آخر فناوري كه به عنوان بخشي از پروژه فونيكس توسعه داده شده،يك سيستم انتقال مداري محموله ها(POD)است؛سازو كاري كه مي تواند قطعات حساس را به فضا و تا كنار ماهواره حمل كند.

قرار است مطالعه و تحقيقات در اين سه محدوده،توسط شركت هاي خصوصي انجام شود؛كساني كه مدل هاي اوليه را مي سازند و كشفيات خود را به دارپا گزارش ميكنند.دليل آنكه ماهواره هاي زمين ثابت در چنان فاصله دوري از زمين قرار مي گيرنداين است كه چنين فاصله اي آن ها را قادر مي كند در مدار «زمين آهنگ»قرار گيرند(مدار زمين آهنگ يا OrbitGeosynchronous» به مدارهايي گفته مي شود كه سرعت چرخش زاويه اي چرخش ماهواره ها روي اين مدارها با سرعت چرخش زمين برابر است؛در نتيجه براي ناظر زميني ،ماهواره پس از طي يك روز،دوباره به همان نقطه اي از آسمان بر مي گردد كه روز پيش در آن جا بوده است)؛واقع شدن آن ها در بالاي خط استوا نيز به معناي ثابت بودن هميشگي موقعيت شان در آسمان است.

در حال حاضر بيشتر از نهصد ماهواره در مدار زمين ثابت بالاي خط استوا وجود دارد كه يكي ديگر از وظايف مهم روبات هارا نشان مي دهد فضاي پيرامون خط استوا در حال شلوغ شدن است؛بنابراين در انتهاي طول عمر يك ماهواره روبات ها مي توانند مدار گردش آن را تغيير دهند.اين كار به ساير ماهواره ها امكان مي دهد جاي ماهواره از كار افتاده را بگيرند و به اين طريق،خطر برخورد ماهواره ها با يكديگر كاهش يابد.

از آن جايي كه هر ساله ماهواره هاي بيشتر و بيشتري پرتاب مي شوند نياز به روش هاي قابل اطمينان و نسبتا ارزان تعمير ماهواره ها به طور فزاينده اي مهم شده است.پروژه فونيكس دارپا به شكلي بالقوه اهميت فراواني دارد،چرا كه مي تواند هزينه هاي تعمير ماهواره ها را به ميزان چشمگيري كم كند.مساله شگفت انگيزتر اين است كه اگر فناوري پشت پروژه فونيكس موفقت آميز باشد مي تواند براي ديگر فضا پيماها و كاوشگرها نيز به كار گرفته شود عمرآن ها را افزايش دهد و ما را قادر سازد لبه‌هاي هر چه دورتري از كهكشان را مورد جست و جو و كاوش قرار دهيم.


 چرا بيابان ها تا اين حد داغ هستند؟ 

 
تمام بيابان ها داغ هستند؛اما با توجه به اين كه بيابان تقريبا هيچ رطوبتي ندارد،دمايش مي تواند خيلي سريع بالا رفته يا افت كند.

به گزارش شاپرك از آنجايي كه افزايش دماي آب به انرژي بسيار بيشتري(نسبت به هوا)نياز دارد،در شرايط مرطوب بخش عمده انرژي خورشيد صرف گرم كردن آب موجود در هوا و زمين مي شود.اما زماني كه خورشيد در صحرا و بيابان مي تابد،تمام انرژي اش صرف گرم كردن هوا و خود زمين مي شود و به آن ها امكان مي دهد كه فوق العاده داغ شوند.


 داستانك  

شايعه سرطان معده كي روش

مهدي بيرنگ

اين جوري مي گويند كه كي روش به اين دليل كه به وي اتهام داشتن سرطان معده را دادند و باعث نگراني افراد خانواده اش در پرتغال شدند به شدت ناراحت است و گفته: من بعد از اين ديگر با ايراني ها فوتبال تمرين نمي كنم و حتي حاضر نيستم كه براي رفتن آنها به جام جهاني تلاش بكنم. من از همين الان مي روم . اصلا از كجا معلوم شايد سرطان داشته باشم! كي روش اضافه كرده: من چيزي براي اضافه كردن ندارم تنها مي خواهم بروم به يك كشوري كه در آن پزشكي بسيار پيشرفته باشد تا بتوانم متوجه بشوم كه آيا سرطان دارم يا اينكه سرطان ندارم. اين جوري هم خيال خودم راحت مي شود و هم خيال خانواده ام و هم خيال كساني كه براي من شايعه درست كردند!


 اما خبر 

ذهن چيست؟

ما مي دانيم كه به اين سوال پاسخي ساده نمي توان داد.تلاش‌هاي فراواني وجود دارد كه رابطه بين مغز و رفتار و همچنين ذهن و مغز پيدا شود و مفاهيم اين واژه ها،از جمله واژه ذهن روشن تر شود. برخي از كاركردهاي اوليه مغز به عنوان مثال،كنترل درجه حرارت بدن،كاملا به طور ناآگاهانه اتفاق مي افتد و بعضي ازكاركردهاي مغز اغلب ولي نه هميشه ناآگاهانه انجام مي گيرد.چون تنفس به استثناي زماني كه به طورآگاهانه نفس خود را در سينه حبس مي كنيم ،اغلب به طور نا آگاهانه و خودكار انجام مي گيرد.اين نوع اعمال را ما بيشتر جزو فعاليت جسماني مي دانيم و كمتر آنها را ذهني مي خوانيم.در واقع تفكيك و افتراق دقيق آنها به صورت اعمال ذهني يا جسماني چندان پايه هاي علمي قوي ندارد.

پس مي توان فر ض كرد كه تشخيص و به خاطر آوري فرايندي جسماني است كه نتايج آن(بعضي اوقات)به سطح آگاهي مي رسد و ما از وجود آن مطلع مي شويم.گرچه هنوز اطلاع دقيقي از اين كه ذهن چيست،نداريم ولي مي توانيم تصوري درباره چگونگي كار آن داشته باشيم.ذهن ما به ما اجازه مي دهد تا جهان را ببينيم و به طور آگاهانه بر آن اعمال اراده كنيم.ديدن،شنيدن،لمس كردن و ديگر حس ها در ذهن انجام مي گيرد،همان طوري كه تجربيات هيجاني و عاطفي ما نيز در ذهن صورت مي گيرد.

يوناني ها براي ما نوعي روانشناسي ذهنيت گرا را به ارث گذاشته اند كه در آن از واژه هايي چون احساس ،تفكر،خواستن و تصميم گرفتن فراوان استفاده مي شود.امروز به آن روانشناسي عقل سليم يا عاميانه مي گويند.ولي آيا اين نوع روانشناسي براي هدف هاي امروزي بشر كافي است؟چگونه مي توان استعاراتي چون ذهن و خويشتن را به دانشي كه ناظر بر چگونگي كار مغز است،پيوند داد؟اين نوع پرسش ها موضوع محوري اين كتاب را تشكيل مي دهند.

برگرفته از كتاب مغز و ذهن


 سرمقاله  

فرهنگ مطالعه را جدي تر بگيريم

مهدي طوسي

شايد هفته كتابخواني فرصت مناسبي باشد براي نسل جوان كه خلاء عدم مطالعه را در خودشان كمي بر طرف كنند و در اين هفته به سوي كتاب خواني و كتاب خريدن بروند. تصور نمي شود كه سالي يك هفته و آن هم روزي يك ساعت در هفته مطالعه كردن موضوعي باشد كه بخواهد وقت گرانبهاي جوانان و نوجوانان را به به خودش بگيرد و آنها را از كارهاي مهمتري كه دارند باز بدارد!

شايد اين هفته هفته مناسبي باشد كه ادارات آموزش و پرورش بن هاي خريد كتاب را در اختار مدارس شان قرار بدهند تا مدارس دانش آموزان را براي خريد كتاب با همين بن هاي اهدايي به اردوي خريد كتاب ببرد تا هم تنوعي براي دانش آموزان به وجود بيايد و هم اين كه اين هفته را تنها با وعده و شعار و حرف هاي تكراري و كليشه اي پر نكرده باشيم!

شايد اين هفته كه به نام هفته كتاب و كتابخواني نامگذاري شده بهترين فرصت باشد تا خانواده ها دست فرزندان شان را بگيرند و آنها را به جاي بردن به رستوران و فست فودها و پرداخت هزينه هاي گزاف براي خوردن غذاهايي كه تنها نقش شان پر كردن شكم است و هيچ خاصيت غذايي ندارند، به كتاب فروشي ها ببرند و نيمي از همان بودجه‌اي كه صرف خريد فست فود ها مي كنند را صرف خريد كتاب براي فرزندان شان و حتي خودشان بكنند تا در اين هفته لااقل آمار كتاب و كتابخواني كمي خودش را بالا بكشد!

شايد اين هفته و به بهانه هفته كتاب و كتابخواني فرصت مناسبي باشد براي دانش آموزان نوجوان و جواني كه فراغت از درس و تحصيل را با بازي هاي يارانه اي و يا بازي هاي توي كوچه پر مي كنند، به صورت دسته جمعي و به اتفاق دوستان هم سن و سال شان به خواندن كتاب‌هاي رمان كه مختص سن و سال شان تهيه و چاپ شده بپردازند!

شايد اين هفته هفته مناسبي باشد كه فرهنگ مطالعه را جدي تر بگيريم!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون