جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3486- تاریخ : 1394/08/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


دارت، رشته اي کم هزينه براي همه افراد جامعه


مدال برنز تيمي تپانچه بادي بر گردن بانوي ورزشکار کرمانشاهي


اهداي‌عضو بازيکن نفت‌تهران پس از مرگ‌مغزي


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 دارت، رشته اي کم هزينه براي همه افراد جامعه 

 تاريخچه

تاريخ نويسان تخمين مي‌زنند که احتمالاً نخستين بار اين ورزش که در زمان خود نوعي تفريح هم محسوب مي‌شد، در سده‌هاي ميانه در انگليس آغاز شده‌است، چرا که شواهد و اسناد دقيقي از آن در دسترس نيست و به طور تقريبي به سرنخ‌هايي رسيده‌اند که نشان مي‌دهد عده‌اي اين ورزش را به دانش آموزان دوره متوسطه آموزش مي‌دادند که بتوانند با قوي‌تر ساختن عضله هاي بازو و ساعد خود نشانه‌گيري دقيق‌تري داشته باشند که بعدها حتي در جنگ‌ها براي پرتاب کمان و نيزه نيز بسيار مفيد بود.

اما حقيقت اين است که در دوره‌هاي جنگ در قرن 18، بطري‌هاي خالي نوشيدني ها و نشانه‌گيري براي انداختن چوب کبريت از فاصله دور به داخل اين بطري‌ها يکي از جالب‌ترين و سرگرم کننده‌ترين تفريحات اين سربازها بود که بعدها اين فکر به ذهنشان خطور کرد که مي‌توانند به شکل بهتر و سرگرم کننده‌تري تفريح کنند و حتي از اين بازي پول دربياورند که پس از مدتي بطري‌ها تبديل به يک تخته مسطح شد و با تکه چوب‌هاي تراشيده شده به قطعات کوچک و نوک تيز بدل گشتند.

صفحه چوبي و مسطح که «بورد» ناميده مي‌شود از تعدادي حلقه‌هاي رنگين که به فاصله‌هايي معين نقاشي شده تشکيل مي‌گردد که هر پرتاب در داخل يکي از حلقه‌هاي رنگين امتياز مخصوص به خود را دارد. از آنجايي که قرن‌ها پيش هر وسيله سرگرمي و وقت گذراني از ديد قشر مرفه و سطح بالاي جوامع دور نمي‌ماند، دارت و پرتاب دارت نيز به سرعت مورد توجه شاهزادگان و ثروتمندان اروپايي قرار گرفت و در مدت زمان کوتاهي تا حدي در ميان آن‌ها شايع شد که گاهي ساعت‌ها در شبانه روز را به انجام اين بازي اختصاص مي‌دادند و بر سر پرتاب دارت با هم شرط‌بندي هممي‌کردند.

در اين ميان هنري هشتم يکي از آن دسته شاهاني بود که لذت زيادي از اين بازي مي‌برد و حتي به يکي از نجارهاي معروف و به نام زمان خود دستور داد تا يک ست کامل از بورد دارت و نيزه‌هاي کوچک چوبي را با آرم سلطنتي بسازد تا به معشوقه خود (آنه بولين) هديه کند. وي همچنين در ميان شاهزادگان خوشگذران انگليسي مسابقاتي را با جوايزي در خور توجه ترتيب داد.

نحوه صحيح پرتاب دارت

براي پرتاب دارت اگر با دست راست پرتاب مي‌کنيد پاي راست را جلو بگذاريد و اگر با دست چپ، پاي چب جلو قرار مي‌گيرد. هيچگونه احتياجي به قدرت يا سرعت نداريد اما در عوض دقت لازم است. در بين بازيکنان حرفه‌اي هر کس به طرز دلخواه و هر طوري که راحت تر است دارت را مي‌گيرد، ولي متداول آن را در متن زير مي‌بينيد: 1- با بند اول انگشت اشاره تعادل دارت را پيدا کنيد. 2- با شکم انگشت شصت دارت را مهار کنيد. 3- با انگشت وسط انگشت‌هاي ديگر را پشتيباني کنيد.

قاعده بازي مشترک در تمام بازي‌ها

1-هر بازيکن در يک نوبت گردشي با انداختن سه دارت در هر نوبت (راند) بازي مي‌کند. 2-هر بازيکن يک دارت را در شروع بازي براي مشخص شدن نفر آغاز کننده بازي پرتاب مي‌کند. 3-امتيازات بدست آمده بر مبناي امتيازي است که براي هر ناحيه در نظر گرفته شده‌است، نه بر مبناي رنگ آن. 4-در صورت افتادن دارت از تخته دارت (اگرچه به نمره خورده باشد) امتيازي براي آن پرتاب در نظر گرفته نمي‌شود.

دارت در ايران

از 30 شهريور 1383ورزش دارت در ايران با هدف ترويج و گسترش آن در ميان تمام اقشار جامعه زير نظر فدراسيون تيراندازي با کمان پايه گذاري شد . انجمن دارت جمهوري اسلامي ايران از سال 1385 عضو فدراسيون جهاني دارت مي باشد .

مهمترين خط مشي تعيين شده در شروع حرکت انجمن دارت، ترويج و گسترش اين رشته ورزشي بود و بر پايه همين برنامه در طي کمتر از 8 ماه بيش از 500000 نفر از اقشار مختلف اعم از کارمند ، دانش آموز ، دانشجو ، زنان خانه دار و حتي جانبازان و معلولين قطع نخاع در 200 عنوان مسابقات انجمن شرکت کردند وبدين نحو يک خانواده عظيم با عنوان خانواده بزرگ دارت تشکيل شد. همچنين تاکنون اين ورزش در تمام استانهاي کشور به صورت رسمي فعاليت خود را آغاز کرده اند و اميد است هر روز بيش از گذشته بر حجم فعاليت هاي اين رشته ورزشي در کشور افزوده شود .

انجمن دارت ج.ا.ا از اسفند 1384 زير نظر فدراسيون ورزش هاي همگاني فعاليت هاي خود را شروع و هم اکنون زير نظر فدراسيون انجمن هاي ورزشي به کار خود ادامه مي دهد .


 مدال برنز تيمي تپانچه بادي بر گردن بانوي ورزشکار کرمانشاهي 

 لعيا محمدي تيرانداز کرمانشاهي و عضو تيم ملي تپانچه بادي ايران موفق به کسب عنوان سوم تيمي آسياشد.در اين رقابت ها تيم تپانچه بادي بانوان کشورمان در رده جوانان که لعيا محمدي از کرمانشاه هم در ترکيب اين تيم حضور داشت موفق به کسب مقام سوم تيمي شد.همچنين تيم تفنگ بادي بانوان کشورمان در رده جوانان که خانم مريم سليمي از کرمانشاه عضو آن بود در عين شايستگي نتوانست حايز رتبه اول تا سوم تيمي گردد.


 اهداي‌عضو بازيکن نفت‌تهران پس از مرگ‌مغزي 

 بازيکن پيشين تيم فوتبال جوانان نفت تهران، طي يک حادثه رانندگي دچار مرگ مغزي شد ، که در اقدامي خدا پسندانه تمام اعضاي بدن او اهدا شد.سيد علي حسيني، بازيکن پيشين تيم فوتبال جوانان نفت تهران، در حادثه رانندگي دچار مغزي شد و به کما رفت تا اين که سرانجام خانواده وي همه اعضاي بدن اين بازيکن فقيد را به نيازمندان آن اهدا کردند.

غلامرضا شاه کرمي، مديرکل ورزش ورزش نفت با تاييد اين خبر گفت : سيد علي حسيني، پس از قبولي در دانشگاه در رشته مهندسي کامپيوتر، به دليل مشکلات خانوادگي ديگر نتوانست در تيم جوانان نفت تهران بماند و از اين تيم جدا شد.


 ميز خبر 

برگزاري هفته سوم و چهارم ليگ تکواندو استان مازندران

با پايان هفته سوم و چهارم از ليگ خردسالان پسر استان مازندران، حاجي پور بابل و اسماعيل پور بندپي صدر نشين جدول رده بندي قرار گرفتند.

هفته سوم و چهارم ليگ خردسالان پسر استان مازندران با عنوان جام خزر با مبارزات 12 ديدار تيم هاي حاجي پور بابل، محمدي بابلسر، تجن پلاست ساري، کابلي نکا، شهدا لاريم، ابراهيمي نور، اسماعيل پور بندپي، زرين دشت کجور، وليعصر قائمشهر، آرشاک نوشهر، شهيد ساعدي عباس آباد، هيات آمل و شهميري چالوس در سالن پهلوان توکلي محمودآباد برگزار شد.

با پايان اين رقابت ها تيم هاي حاجي پور بابل با 3 بازي و 3 برد، بدون باخت توانست صدرنشين گروه A باشد و تيم هاي شهيد رضايي قائمشهر و وليعصر قائمشهر با 6 امتياز تفاضل بيشتر به ترتيب رده دوم و سوم از اين گروه قرار گيرند.

در گروه B تيم اسماعيل پور بندپي با 3 برد و يک تساوي و مجموع 10 امتياز در جايگاه نخست جدول ايستاد و تيم هاي هيات آمل و شهميري چالوس با امتياز 9 و 7 در رده دوم و سوم جاي گرفتند.

نتايج تيم ها تا پايان هفته سوم و چهارم:

هفته سوم

گروهA

حاجي پور بابل 10- محمدي بابلسر صفر

تجن پلاست 5 – کابلي نکا 5

وليعصر قائمشهر 4 – حاجي پور بابل 6

گروه B

شهدا لاريم 6 – ابراهيمي نور 4

اسماعيل پور بندپي 8 – زرين دشت کجور 2

شهيد ساعدي عباس آباد 4 – هيات آمل 6

هفته چهارم

گروهA

تجن پلاست ساري 5 – آرشاک نوشهر 5

کابلي نکا 2 – وليعصر قائمشهر 8

آرشاک نوشهر 5 – کابلي نکا5

گروه B

شهدا لاريم 4 – اسماعيل پور بندپي 6

ابراهيمي نور 4 – هيات آمل 6

زرين دشت کجور 4 –شهميري چالوس


جدول اصلي مسابقات تور تنيس زير 14 سال آسيا قرعه کشي شد

تنيسورهاي زير 14 سال رقابت خود را در جدول اصلي تور آسيا آغاز کردند. به گزارش فدراسيون تنيس، با پايان جدول مقدماتي مسابقات تور تنيس زير 14 سال آسيا در اصفهان، جدول اصلي بازيها با حضور تنيسورهاي شرکت کننده قرعه کشي شد تا تنيسورها رقابت خود را براي تصاحب عنوان قهرماني آغاز کنند.

به اين ترتيب با برگزاري مراسم قرعه کشي 30 تنيسور ايراني و 2 شرکت کننده از کشورهاي لبنان و سوريه در بخش پسران و 22 بازيکن ايراني در بخش دختران حضور دارند.

در نخست روز جدول اصلي تنيسورها در بخش انفرادي با انجام 22 ديدار به مصاف يکديگر مي روند.

اين رقابت ها از تا 22 آبان ماه در مجموعه خانه تنيس ملل پيگيري مي شود.مديريت مسابقات بر عهده سام صدري است و مسيح صلاح داور نشان سفيد کشورمان به عنوان سرداور و حسن لاچيناني، سهيل صدري، محمد زرمهر، احسان رحيمي، سردار سليماني، لعيا خيام پور، الهام احمدي و فرناز فرخ پورنيز به عنوان داور حضور دارند.


ملي پوش دووميداني: در رقابتهاي جوانان جهان زنگ تفريح نخواهم شد

دارنده رکورد ورودي رقابتهاي قهرماني جوانان جهان گفت: در مسابقات جهاني با تمام توان حاضر مي‌شوم و زنگ تفريح نخواهم شد.

محمد جواد شوريابي پس از کسب ورودي دوي 400 متر با مانع در گفت‌وگو با سايت فدراسيون دووميداني اظهار داشت: حدنصاب رقابتهاي جوانان جهان 53:20 ثانيه بود، که من با رسيدن به زمان 52:90 ثانيه حضور خود را در اين ميدان مسجل کردم. تمام توانم را به کار مي گيرم تا در اين ميدان جهاني حضوري پررنگ داشته باشم و با ايستادن بين 6 ورزشکار نخست براي رقيبان زنگ تفريح نباشم.

وي افزود: از روز شنبه با حضور در تهران دور جديد تمرينات را با هدف حضور در رقابتهاي جهاني زير نظر غلامرضا کريمي پيگيري خواهم کرد. زمستان امسال را کاملا در تهران خواهم بود و تمرينات بدنسازي، هوازي و استقامتي خواهم داشت. از سال بعد هم تمرينات سرعتي و اصلي را آغاز خواهم کرد.وي ادامه داد: پيش از مسابقات قهرماني جوانان جهان، رقابتهاي قهرماني جوانان آسيا را پيش رو دارم. ايستادن روي سکوي آسيا قطعي است و صرفا براي بهبود بخشيدن به رنگ مدالم مي جنگم. در آسيا يک دونده چيني از رقباي اصلي من است که در المپيک نوجوانان جهان نيز عنوان نخست را به خود اختصاص داده بود.لازم به توضيح است که محمد جواد شوريابي از دوندگان دوي 400 متر با مانع در رده جوانان است که پيش از اين مدال نقره بازيهاي آسيايي نوجوانان را در کارنامه خود جاي داده است. وي همچنين در مسابقات انتخابي المپيک نوجوانان جهان، با رسيدن به عنوان سوم، ورودي المپيک نوجوانان را نيز کسب کرد. در حال حاضر نيز در جريان رقابتهاي قهرماني جوانان کشور با ثبت زمان 52:90 ثانيه، حدنصاب رقابتهاي قهرماني جوانان جهان را به دست آورد.مسابقات دووميداني قهرماني جوانان جهان سال آينده (1395) در کازان روسيه برگزار خواهد شد.


 ورزش جوان و نوجوان 

تمرين مشترک تيم ملي کاراته با الجزاير

تيم ملي نوجوانان و جوانان کاراته پسران در ادامه روند آماده سازي خود ، تمرين مشترک با تيم ملي الجزاير خواهد داشت.

تيم ملي نوجوانان و جوانان کاراته پسران که براي شرکت در رقابت هاي قهرماني کاراته جهان ، در جاکارتا به سر مي برد ، براي آماده سازي هرچه بهتر با تيم ملي الجزاير تمرين مشترک خواهد داشت .

تيم ملي نوجوانان و جوانان کاراته پسران، با 10 ورزشکار شامل 5 کاراته کا در نوجوانان و 5 کاراته کا در جوانان در بخش کوميته در جاکارتا حضور دارد و زير نظر مربيان ، در کمپ تمريني اندونزي ، به تمرينات مي پردازد .

يادآور مي شود تيم هاي ملي پايه کاراته کشورمان در هر دو قسمت دختران و پسران دوشنبه شب 11 آبان ماه براي حضور در نهمين دوره رقابت هاي قهرماني جهان که از 21 آبان ماه در اندونزي آغاز خواهد شد، به جاکارتا سفر کردند .


فريدخمامي: به رغم آمادگي تيم، استرس براي کادر فني وجود دارد

سرمربي تيم کارته نوجوانان و جوانان ايران گفت: کاراته کاهاي نوجوان و جوان ايران در شرايط و آمادگي خوبي به سر مي برند اما هنوز استرس و نگراني براي کادر فني وجود دارد.

مازيار فريد خمامي در گفتگو با خبرگزاري صدا و سيما، افزود: به لحاظ آشنايي با شرايط آب و هوايي زودتر به اندونزي آمديم و تمرينات خود را در اين کشور پيگيري کرديم و با تيم برزيل تمرين مشترکي انجام داديم که اين تمرين بسيار مفيد بود.

وي گفت: قبل از برزيل با اندونزي تمرين مشترک برگزار کرديم و آنها به لحاظ اينکه ميزبان هستند با هر دو تيم (الف) و (ب) خود حضور داشتند و توانستيم يک شبيه سازي آسيايي با تيم اندونزي انجام دهيم؛ ارزيابي من از اين دو تمرين اين بود که بازيکنان ايراني بالاتر بودند.

فريد خمامي افزود: در تيم نوجوانان نمي‌شود پيش بيني کرد زيرا نخستين تجربه حضور را دارند و تيم جوانان هم کار بسيار سخت است زيرا تيم ها از هم شناخت نسبي دارند.

وي گفت: قرار است با تيم الجزاير هم يک اردو و مسابقه تدارکاتي داشته باشيم .

تيم کاراته نوجوانان و جوانان ايران خود را براي مسابقات جهاني که به ميزباني جاکارتاي اندونزي از 21آبان آغاز مي شود آماده مي‌کند.

تيم ايران در مسابقات جهاني دو سال پيش که در اسپانيا برگزار شد يک مدال طلا و دو برنز کسب کرده بودند.


سومي نونهالان کشتي فرنگي ايران در مسابقات آکيف پريم

تيم منتخب کشتي نونهالان کشتي فرنگي ايران در رقابت هاي آکيف پريم ترکيه صاحب يک مدال طلا، يک نقره و يک مدال برنز شد و به مقام سوم رسيد.

رقابت هاي بين المللي کشتي آکيف پريم با حضور کشورهاي ترکيه، ايران، جمهوري آذربايجان، ارمنستان، قزاقستان و ترکمنستان در ترکيه برگزار شد.در اين رقابتها که 12 تا 14 کشتي گير در هر وزن حضور داشتند، به پايان رسيد.در روز دوم اين مسابقات، محمد نصرتي در وزن 85 کيلوگرم به مدال برنز رسيد؛ در روز نخست نيز محمد کريمي نيا در وزن 32 کيلوگرم صاحب مدال طلا شد و محمدحسين ابوالحسني هم در وزن 38 کيلوگرم به مدال نقره رسيد و سالار مشروطي در وزن 73 کيلوگرم پنجم شد.

در پايان اين رقابت ها تيم هاي ترکيه و گرجستان به ترتيب اول و دوم شدند و تيم ايران که با 4 کشتي گير در اين مسابقات شرکت کرده بود با کسب 33 امتياز سوم شد.


برگزاري ليگ فوتسال نونهالان استان البرز

دبير هيئت فوتبال استان البرز گفت: باهدف ايجاد پشتوانه براي فوتسال البرز ليگ نونهالان براي نخستين بار برگزار مي شود.

منصور بيک وردي در گفتگو با مهر، اظهار کرد: چهارمين دوره ليگ فوتسال استان البرز در دسته برتر و دسته يک از روز جمعه گذشته در مجموعه ورزشي انقلاب اسلامي کرج آغاز شده است.

وي افزود: بر طبق زمان بندي مسابقات رده نوجوانان، جوانان و اميد فوتسال استان نيز در هفته هاي آينده آغاز مي شود تا تمام رده هاي سني استان البرز را درگير مسابقات کنيم.

بيک وردي با بيان اينکه برگزاري ليگ نونهالان 12 و 13 سال در دستور کار اين هيئت ورزشي است گفت: با پيشنهاد کميته فوتسال استان و آمادگي دپارتمان فوتسال قرار است اين رده سني در اين فصل صاحب ليگ فوتسال شود. دبير هيئت فوتبال استان البرز برگزاري ليگ را کمکي براي شکوفايي استعدادها عنوان کرد و گفت: در رشته فوتبال ليگ نونهالان با مشارکت باشگاه هاي مختلف در حال برگزاري است و خروجي مثبتي به همراه داشته است و در نظر داريم اين تجربه شيرين را در بخش فوتسال هم اجرايي کنيم.

وي با مهم شمردن برگزاري مسابقات ورزشي براي سنين پايه گفت: بسياري از مدارس فوتبال راغب به برگزاري ليگ نونهالان هستند تا شرايط انگيزشي در اين ورزش بالا برود و ما هم در همين راستا اقدام به برگزاري ليگ استاني خواهيم کرد.بيک وردي البرز را از معدود استان هاي فعال در زمينه برگزاري ليگ فوتسال عنوان کرد و گفت: اين ورزش طرفداران زيادي در البرز دارد و بر همين اساس تمام رده هاي سني داراي مسابقات ليگ هستند که اين اتفاق را در کمتر استاني شاهد هستيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي