جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3486- تاریخ : 1394/08/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


دايناسورها و بلاي دوگانه


داستانك


اما خبر


سرمقاله


 دايناسورها و بلاي دوگانه 

نتايج يك تحقيق جديد نشان مي دهد علاوه بر برخورد شهاب سنگ چيكشولوب در 66 ميليون سال پيش ،فوران آتش فشان ها نيز نقش عمده اي درانقراض دايناسورها داشته است. به گزارش شاپرك طبق اطلاعاتي كه تا چندي قبل باور غالب ما را شكل داده بودند،اغلب اين طور تصور مي شد كه شهاب سنگي كه 66 ميليون سال قبل،اثر برخوردي چيكشولوب را در منطقه « يوكاتان»مكزيك پديد آورده،باعث از بين رفتن بيشتر دايناسورها و 75 درصد كل موجودات زنده روي زمين شده است.پژوهش جديد نشان مي دهد كه فوران هاي عظيم در هندوستان فعلي نيز،احتمالا نيمي از زمين آن دوران را غير قابل سكونت كرده بود.در نتيجه دو حادثه طبيعي جهان را در هاله اي از گرد و خاك و خاكستر قرار داد؛حوادثي كه باعث انتشار گازهاي سمي شد و 75 در صد كل موجودات زنده زمين را به كام مرگ كشاند.برخورد شهاب سنگ باعث تشديد فوران هاي عظيم آتش فشاني شد.اين آتش فشان هاي هندوستان تا 420 هزار سال پس از برخورد، شهاب سنگ مكزيك به فوران خود ادامه داده اند. با انقراض دايناسورها،زمين تحت سلطه پستان داران قرار گرفت كه در نهايت به پيدايش انسان منجر شد.


 داستانك  

زد زير گريه

مهدي بيرنگ

گفته مي شود که کي روش سرمربي تيم ملي بعد از اينکه متوجه شد که قرار نيست بدون اجازه کفاشيان مصاحبه کند تصميم دارد که از همين الان حتي مصاحبه هايي که قرار است قبل از بازي هاي رسمي و در حضور خبرنگاران انجام بدهد را نيز با هماهنگي کفاشيان انجام بدهد! اين جوري مي گويند که کفاشيان گفته: من اصلا به او نگفتم که بازي هايي که رسمي است و طبق نظر فيفا بايد مصاحبه صورت بگيرد را هم از من اجازه بگيرد؛ اما آنقدر کي روش گوش به حرف کن است که تصميم دارد حتي مصاحبه هاي قبل و بعد از بازي را نيز با من هماهنگ کند! گفته مي شود بعد از اينکه اين تصميم کي روش براي کفاشيان مسجل شد وي از خوشحالي و براي اولين بار زد زير گريه!


 اما خبر 

حسگري براي سنجش ميزان اکسيژن خون

محققان امريکايي موفق به ساخت حسگري شده اند که مي تواند ميزان اکسيژن را در خون رصد کند.

به گزارش مهر، محققان امريکايي موفق به ساخت حسگري با نام Moxy Monitor شده اند که مي تواند وضعيت و ميزان اکسيژن خون را به کاربرانش اطلاع دهد. اطلاع از علائم حياتي بدن و همينطور وضعيت کلي آن در زمان انجام فعاليت هاي ورزشي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

سنسور Moxy Monitor، حسگر پوشيدني کوچکي است که روي پوست بدن قرار مي گيرد. اين حسگر مجموعه اي از لامپ‌هاي LED با طول موج هاي نزديک به مادون قرمز را روي پوست و همينطور بافت ها مي تاباند تا ميزان نفوذ اين پرتوها را بتوان اندازه‌گيري کرد. اطلاعات حسگر با استفاده از اپليکيشني که روي اسمارت فون نصب مي شود به کاربران منتقل شده تا از ميزان اکسيژن خون در حين فعاليت هاي ورزشي آگاهي کسب کنند.


 سرمقاله  

اهميت جشن تولد

مهدي طوسي

براي برخي از نوجوانان مفهوم برگزاري جشن تولد نامأنوس و بيگاه است.

آنها به قدري از اين جور مجالس چه براي خودشان و چه براي دوستان شان دور بودند که تصور مي کنند اين جور گردهمايي ها تنها براي برپايي جشن عروسي است و لاغير!

البته در دوراني که ما سپري مي کنيم خوشبختانه جشن تولد و گرفتن هديه و کادو و کيک تولد و دعوت کردن دوستان هم سن و سال تقريبا تبديل به اپيدمي شده و همه آحاد جامعه از يک چنين رفتاري حمايت مي کنند و پذيرفتند که جشن تولد جزو جشن هايي است که بايد هر سال يک بار برپا بشود و کادو گرفتن و کادو دادن نيز جزو عادت رفتاري اين خانواده محسوب شده.

اما با اين همه اگر سري به مدارس، خصوصا مدارسي که در حومه شهرها واقع شده بزنيد متوجه خواهيد شد که هنوز هستند افرادي که با ترکيب جشن تولد نامانوس هستند و طوري برخورد مي کنند که انگار تازه به گوش شان خورده.

اما به نظر صاحب اين قلم برپايي جشن ساده تولد به اندازه اي مهم است که شايد در پاره اي موارد باعث هويت بخشي به صاحب تولد بشود. چرا که او با خودش تصور مي کند که تعدادي از هم سن و سالانش براي او و به دنيا آمدنش اهميت قائل هستند و به همين دليل او نيز وادار مي شود که خودش براي خودش و شخصيت و زندگي اش ارزش قائل باشد.

صرف نظر از يک شادي چند ساعته که خودش و به تنهايي موجب تفريح و شادماني و شادابي و سرزندگي مي شود تعلق خاطر را نيز به همراه خواهد داشت.

لذا مدارسي که با والدين بي تفاوت به اين جشن ساليانه مواجه هستند در اين زمينه نقش به سزايي را بازي مي کنند و مي توانند براي اين دانش آموزان و توسط همکلاس هايش اين خلاء را پر بکنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي