جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3480- تاریخ : 1394/08/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


سيستم تبديل کلام به زيرنويس براي ناشنوايان


معجزه اي جديد در چاپگرهاي سه بعدي

باهدف تثبيت جايگاه تحقيق وپژوهش؛
تهيه و تجهيز بسته هاي آموزشي دانش آموزي و دانشجويي درحوزه فناوري نانو


داستانك


اما خبر


سرمقاله


 سيستم تبديل کلام به زيرنويس براي ناشنوايان 

 
گروهي از نوجوانان آمريکايي به رهبري دانيل فرانتس (که از سن 14 سالگي وارد آزمايشگاه رسانه‌اي موسسه فناوري ماساچوست شد) با تلفيق دو فناوري، به ايجاد يک سيستم تبديل متون به تصاوير به صورت زنده پرداختند که مي‌تواند روند ارتباط افراد ناشنوا با دنياي شنيداري را متحول کند.

به گزارش ايسنا، اين سيستم از سه قطعه شامل يک ميکروفون جمع و جور که بر روي لباس کاربر وصل شده (مخصوصا اگر آن‌ها خبرنگار باشند)، يک رايانه کوچک در اندازه يک گوشي هوشمند که در جيب نگه داشته مي‌شود و يک نمايشگر شبيه عينک گوگل تشکيل شده است.

اين ميکروفون براي انتخاب گفتار انسان حتي در محيط هايي با سر و صداي زياد تنظيم شده است. صداها توسط رايانه پردازش مي‌شوند و آن‌ها را به متن تبديل کرده و به صورت بي‌سيم به صفحه نمايش انتقال مي‌دهد. اين نمايشگر به يک عينک متصل شده و متن را بر روي تصوير سخنران زيرنويس مي‌کند.در حال حاضر اين تيم، يک نمونه اثبات مفهوم از اين مدل توليد کرده‌اند و در حال ساخت يک پيش‌ساخت کاربردي از اين دستگاه هستند.


 معجزه اي جديد در چاپگرهاي سه بعدي 

 
با استفاده از چاپگرهاي سه بعدي مي توان از عکس هاي ذخيره شده در رايانه، نمونه سه بعدي واقعي ساخت. تکنولوژي استفاده شده در چاپگرهاي سه بعدي اين امکان را به مصرف کنندگان مي دهد تا از ماده هاي کامپوزيتي در طراحي هاي خود براي چاپ سه بعدي بهره ببرند.به گزارش مهر، چاپگرهاي سه بعدي مي توانند طرح هاي رايانه را به صورت يک نمونه واقعي و با دقت بسيار بالايي چاپ کنند. چاپگرهاي سه بعدي فناوري هاي جديدي هستند که با سرعت زياد در حال پيشرفت بوده و مي توانند طرح هاي رايانه اي را به صورت اشيا سه بعدي چاپ کنند.

دستگاه هاي چاپ سه بعدي به صورت تجاري در کشورهاي مختلف صنعتي مورد استفاده قرار گرفته اند. امروزه براي ساخت ماکت ها يا تهيه قطعات دقيق و پيچيده از روش چاپ سه بعدي استفاده مي شود که باعث افزايش سرعت و دقت در ساخت قطعات شده است.

اکنون محققان امريکايي با استفاده از يک چاپگر سه بعدي موفق به ابداع روشي شده اند که با استفاده از الياف و رشته هاي پلاستيکي نازکي که شباهت زيادي به موي انسان دارند، مي توان به چاپ مو پرداخت.يکي از محققان اين پروژه در رابطه با پروژه چاپ سه بعدي مو مي گويد :« چاپ مو با استفاده از پلاستيک و همينطور چاپگرهاي سه بعدي در عين جالب بودن، بسيار ساده است. در اين روش بايد سرنگي از ترکيبات اوليه را به چاپگر تزريق کرده و منتظر ماند تا محصول نهايي از چاپگر خارج شود.»روند چاپ مو به صورت رشته رشته است به همين دليل چاپ مو زمان بر است.


 باهدف تثبيت جايگاه تحقيق وپژوهش؛
 تهيه و تجهيز بسته هاي آموزشي دانش آموزي و دانشجويي درحوزه فناوري نانو 

 
ستاد فناوري نانو،با هدف تثبيت جايگاه تحقيق و پژوهش در حوزه فناوري نانو، به آموزش و پژوهش دانش آموزان و دانشجويان پرداخته و حمايت ها و اقدامات عملي خود را از سال 91 آغاز كرده است. به گزارش شاپرك،استقبال ازاين طرح در سال هاي گذشته منجر به برنامه ريزي هاي دقيق تر، ايجاد بسته هايي با محتواي هدفمند و ايجاد بستر حرفه اي براي تبليغات اين طرح با همكاري واحد بررسي تجهيزات و واحد ترويج ستاد به عنوان متولي اصلي اين امر شد.

بسته هاي آموزشي شامل تجهيزات آزمايشگاهي حوزه فناوري، نانو براي سطوح مختلف با وي‍ژگي طرح آزمايش و جمع بندي تحت عنوان طرح توانا تهيه و با عرضه در نمايشگاه مواد و تجهيزات آزمايشگاهي ساخت ايران، در حدود پنج و نيم ميليارد تومان از آن به فروش رفته است.


 داستانك 

دعواي حاشيه سازها

مهدي بيرنگ

قرار بر اين شده که بعد از اين براي اينکه کي روش و اسدي که معلوم نيست به يکباره از کجاي فوتبال در آمده و براي فوتبال ايران حاشيه هاي ريز و درشتي درست کردند، درگيري درست و حسابي داشته باشند ادامه درگيري هاي شان را در حضور صدهزار نفر تماشاگر در استاديوم آزادي اجرا کنند! گفته مي شود که اين دو نفر که اين روزها به تنها حاشيه ساز فوتبال مشهور شدند اگر حتي خواستند با هم درگير شوند با هم درگير شوند و همدگير را حتي کتک هم بزنند.

کفاشيان در اين باره گفته ما از فدراسيون بوکس و کشتي و کاراته هم تقاضاي کمک کرديم تا در صورتي که درگيري اين دو نفر به دعواي فيزيکي مبدل شد به ما داور بدهند تا خداي ناکرده در زمينه کتک زدن و کتک خوردن حقي از کسي ضايع نشود!


 اما خبر 

كنترل وسايل الكتريكي به وسيله مغز

در فيلم هاي اكشن هميشه از تكنولوژي هايي استفاده شده كه به وسيله رايانه و تكنيك هاي رايانه اي درست شده حال اين تصاوير اكشني به واقعيت تبديل شده است.به گزارش شاپرك کنترل وسايل به وسيله مغز را بيشتر در فيلم هاي سينمايي زياد ديده ايم، اما اين موضوع چندسالي است که به واقعيت تبديل شده است.

اخيرا نيز دانشمندان موفق شده اند يک تبلت را به وسيله مغز فردي که دچار بيماري لو گرينگ بود، کنترل کنند، در اين آزمايش دانشمندان با اتصال الکترودهايي به مغز بيمار توانسته اند فعاليت مغز بيمار را ثبت و به وسيله آن يک کليد از روي صفحه کليد را انتخاب و يا کنترل نشان گر را برعهده بگيرند.

به اين ترتيب مغز مي تواند با استفاده از پروتکل هاي بلوتوث موجود با تبلت ارتباط برقرار سازد و ايمپلنت مغزي در اين آزمايش نقش ماوس بي سيم را ايفا مي کند.

روند انجام اين فرايند بسيار کند است زيرا اين فناوري در ابتدا راه قرار دارد، بنابر گفته دکتر Paul Nuyujukian هدف آن ها از کارکردن روي اين پروژه ايجاد يک رابط کاربري مشترک بين کامپيوترها و تلفن هاي همراه است و اين اولين گام در فرايند کنترل ديوايس هاي الکترونيکي به وسيله مغز است، تا بتوان عملکرد افراد فلج را بهبود بخشد.


 سرمقاله  

لزوم ايجاد تنوع و تفريح براي دانش آموزان

مهدي طوسي

در گذشته هاي نه چندان دور يکي از تفريحاتي که مسوولان آموزشي مدارس براي دانش آموزان در نظر مي گرفتند نمايش فيلم بود. نمايش فيلمي که آن روزها ديدنش بسيار سخت و دشوار بود. آن هم براي ما که براي ديدن کارتون رابين هوود بايد يک سال را منتظر مي مانديم تا به يک عيد مذهبي و يا عيد نوروز مي رسيديم و اين کارتون را دوباره تماشا مي کرديم، آن هم اگر مسوولان تلويزيون اين کارتون را براي آن عيد در نظر مي گرفتند.

آن دوران وقتي که مدارس براي تغيير رويه براي ما نمايش فيلم در نظر مي گرفتند بسيار اتفاق و تصميم خوشايندي بود و همين مسئله باعث مي شد که فضاي مدرسه براي ما فضاي دلچسب و دلپذيري باشد چرا که تمام حضور مان در مدرسه براي درس خواندن و جواب پس دادن به معلمان نبود بلکه در کنار درس و مطالعه و آموزش فعاليت هاي جنبي آموزشي و تفريحي نيز در نظر مي گرفتند.

اما الان با اين حجم فيلم هاي دوبله شده انيميشن و رئال که توليد مي شود و اين روزها حتي در سوپر مارکت ها نيز در دسترس است؛ تماشاي فيلم براي بچه ها زياد خوشايند نيست. مگر اينکه هر چند سال يک بار سينماگران و کارگردان‌هاي سينما علاقمند به توليد و ساخت فيلمي با موضوع نوجوان به سرشان بزند و مسوولان مدرسه نيز دل شان بخواهد که از خانواده ها براي بردن دسته جمعي بچه ها به سينما پول دريافت بکنند و آنها را به سينما ببرند. در غير اين صورت تنها فعاليت جنبي مدارس همان زنگ ورزش است. تازه اگر معلمي براي آن زنگ وجود داشته باشد که شخص ناظم مجبور نباشد که بچه ها را با در اختيار قرار دادن يک توپ به حال خودشان رها کند.

آيا بهتر نيست براي برنامه هاي تفريحي و آموزشي مدارس فکري اساسي بشود که دانش آموزان مدرسه را تنها براي فراگيري درس و مشق وامتحان تلقي نکنند؟!

بهتر نيست که مشاوران آموزش و پرورش بسته هاي پيشنهادي شان را براي در نظر گرفتن زمان هايي براي تفريح و سرگرمي دانش آموزان ارائه کنند تا محصلان امروزي تنها شنونده خاطرات والدين شان در زمينه نمايش فيلم و ساير مواردي که به ايجاد تنوع در دوران تحصيلي خودشان بود نباشند؟


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون