جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3471- تاریخ : 1394/07/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه


هجوم بولدوزرها به بزرگترين طاق طبيعي ايران


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


دنياي عكس
ميدان قصر ،روسيه

 عكاسخانه 

موزه هرميتاژ از قديميترين و بزرگترين موزه هاي دنيا - سن پترزبورگ،


 هجوم بولدوزرها به بزرگترين طاق طبيعي ايران 

 توسعه معادن شن و ماسه، بولدوزرها را به دهانه «اسپهبد خورشيد» بزرگ‌ترين طاق طبيعي و مهم‌ترين غار ديواره سنگي جهان کشانده است.به گزارش مهر وجود معادن در بالادست، پايين‌دست و عرصه غار، اسپهبد خورشيد غار افسانه‌اي را در معرض نابودي و تخريب قرار داده است. غار اسپهبد خورشيد در استان مازندران واقع است، اين غار، در ارتفاعات و تنگه تلاقي دو رود دوآب واقع‌شده و به‌وسيله غارشناسان ايراني در سال 1335 کشف‌شده است.

غار به شکل تالاري ساده و دايره‌اي شکل است و اين غار طاقي ازجمله طاق‌هاي معروف جهان به شمار مي‌رود، اين غار بر سينه خطير کوه قرار داشته و در متون تاريخي به نام طاق عايشه گرگيلي دژ نيز خوانده‌شده است، در زبان مردم منطقه سوادکوه اين غار به نام لاپ کمر معروف است، همچنين مردم روستاي خطير کوه و روستاهاي اطراف اين غار را به نام ديوکالي به معناي غار ديو مي‌شناسند.

قلعه اسپهد خورشيد در مسير جاده فيروزکوه و خطير کوه، جاييکه محل برداشت معادن شن و ماسه استان مازندران محسوب مي‌شود قرارگرفته است و برداشت‌هاي بي‌رويه سال‌هاي اخير باعث شده بولدوزرهاي حفاري شن و ماسه به کوه اسپهد خورشيد نزديک‌تر شوند.

به اعتقاد کارشناسان ميراث فرهنگي، اين اتفاقات در حالي رخ مي‌دهد که در کل کشور هنوز مشکل تعيين حريم حل‌نشده و قلعه اسپهبد خورشيد هم از اين قاعده مستثنا نيست، به‌طوري‌که اطراف قلعه حفاري شن و ماسه به‌وضوح ديده مي‌شود

به اعتقاد کارشناسان ميراث فرهنگي، اين اتفاقات در حالي رخ مي‌دهد که در کل کشور هنوز مشکل تعيين حريم حل‌نشده و قلعه اسپهبد خورشيد هم از اين قاعده مستثنا نيست، به‌طوري‌که اطراف قلعه حفاري شن و ماسه به‌وضوح ديده مي‌شود.

مديرکل ميراث فرهنگي مازندران در گفتگو با مهر بابيان اينکه در بخش تبليغات براي اسپهبد خورشيد کاري نکرديم، اما بيش از اين نبايد فرصت سوزي کرد، مي‌گويد: در اولين فرصت بايد غار اسپهبد را از آلودگي بصري خارج کرد.

دلاور بزرگ نيا خواستار توجه ويژه راه و شهرسازي در بخش حريم راه‌هاي منتهي به غار اسپهبد خورشيد شد و از مديرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران درخواست کرد در خصوص تعطيلي معادن بلورين و شن و ماسه در زير پاي اين غار اقدام فوري صورت گيرد.

بزرگ نيا از محققان خواست تا مسير نصب تابلو غار را شناسايي و به ميراث فرهنگي اعلام کنند تا نسبت به تغيير محل تابلو و نصب تابلوهاي جديد اقدام شود.درعين‌حال، احمد باوند پژوهشگر سوادکوهي نيز در اين زمينه در گفتگو با خبرنگار مهر، بابيان اين‌که اسپهبد يک اثر طبيعي و تاريخي است و از دو منظر بايد به آن نگاه کرد، افزود: طاق اين غار جز بزرگ‌ترين طاق‌هاي طبيعي است، از طرف ديگر به خاطر وجود سازه‌هاي معماري که در دل غار و طاق بناشده، جز ميراث تاريخي ماست و کمتر اثري در ايران چنين قابليتي راداراست.

وي به عوامل تخريب غار اشاره کرد و گفت: وجود معادن بلورين در بالادست غار با آن انفجارهاي سرسام‌آور، وجود معدن شن و ماسه در پايين‌دست و عرصه حريم غار، وجود ميدان تير پادگان آموزش دوآب، حفاري‌هاي غيرمجاز و نبود تابلوهاي راهنماي گردشگري در سوادکوه از گدوک تا هفت تن (براي نمونه تابلوي اسپهبد درجايي غير کارشناسانه نصب شد) ازجمله عامل‌هاي اساسي تخريب اين غار ارزشمند است.باوند با اشاره به اين‌که ما نمي‌خواهيم اسپهبد بيش از اين مورد جراحي قرار گيرد، گفت: خواسته زيادي نداريم، اما اخيراً شاهديم زير غار کيجا کرچال هم معادن در حال بهره‌برداري‌ هستد.

مديرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران نيز در پيگيري مهر درباره غار اسپهبد خورشيد مي‌گويد: بارها از علاقه‌ام به حفظ ميراث و تاريخ گفتم و معتقدم معادن جايگزين دارد، ولي ميراث ندارد.

محمد محمد پور گفت: ازآنجاکه آثار تاريخي و فرهنگي در مناطق مختلف عرصه‌هاي طبيعي مستقر هستند هماهنگي و مشارکت محيط‌زيست، منابع طبيعي، راه و شهرسازي و ديگر دستگاه‌هاي مرتبط براي احيا و بازسازي ميراث فرهنگي ضروري است.

درحالي‌که مدت‌هاست بخش‌هاي مرتبط در حال مذاکره و مکاتبه تعيين حريم قلعه اسپهبد خورشيد هستند اما هنوز هيچ اتفاقي نيفتاده است درحالي‌که مدت‌هاست بخش‌هاي مرتبط در حال مذاکره و مکاتبه تعيين حريم قلعه اسپهبد خورشيد هستند اما هنوز هيچ اتفاقي نيفتاده است، اين در حالي است که قلعه اسپهد خورشيد يک کوه سنگي است که در کمرکش ارتفاع بالا يک غار طبيعي دارد که يکي از مهم‌ترين غارهاي جهان با ديواره‌هاي سنگي به شمار مي‌رود.

غار اسپهبد خورشيد از جمله غارهاي با ديواره سنگي جهان است که اکنون در محاصره معادن مجاز و غيرمجاز قرار گرفته است و حيات اين غار افسانه اي مستلزم رفع نگراني هاي فراروي و اتخاذ تصميم اساسي براي حفظ اين ميزاث باستاني است تا به سرنوشت ديگر بناهاي ميراثي کشور و استان دچار نشود.

مازندران بيش از دو هزار اثر تاريخي، طبيعي و گردشگري دارد.


 اخبـــــــــار 

حمام شهر قديمي حريره

حمام شهر قديمي حريره که در شهر کيش قرار دارد ، از نقاط ديدني استان هرمزگان و در جنوب ايران قرار دارد بقاياي اين بناي تاريخي که به «حمام شهر قديمي حريره» معروف است ، در ميان آثار مکشوفه شهر قديم حريره که ما بين قرن‌هاي 4 تا 9 هجري قمري به عنوان مرکز تجاري از رونق زيادي برخوردار بوده‌، در ساحل جزيره کيش، واقع شده و معرف معماري يکي از قديمي‌ترين حمام‌هاي ناحيه است .

بناي حمام به مساحت حدود 500 متر است و شامل قسمت‌هاي مختلف است سرتاسر بخش شمالي به عرض 5 متر به قسمت خدمات، انبار و اتاق کارگر حمام اختصاص يافته است . سر بينه و گرم خانه و تون حمام در جنوب بخش قرار گرفته و توسط راهروي سر پوشيده‌اي ازش جدا شده‌ است . دو خزينه کوچك و بزرگ در جنوب گرم خانه آخرين بخش از ساختمان حمام رو تشکيل ممي دهد . مطالعه بقاياي موجود، گوياي چند دوره ساختماني و تعميراتي در مدت برپايي حمام است .


لاك پشت نمادي از آسمان زمين

کشف مقبره‌اي به شکل لاک پشت درچين که شکلي نادر آثار واسطوره‌هاي باستاني اين کشور است، سبب شگفتي باستان شناسان شد.

به گزارش شاپرك وبه نقل از ميراث فرهنگي ـ بين‌الملل ـ کشف مقبره‌اي به شکل لاک پشت درچين که شکلي نادر آثار واسطوره‌هاي باستاني اين کشور است، سبب شگفتي باستان شناسان شد.

به گزارش شينهوا اتاق‌ها يا گورهاي تدفين دراين گورستان دست کم 800 سال قدمت دارد که داراي اتاق بزرگ هشت گوش و پنج اتاق کوچک شبيه پاهاي لاک پشت و نيز اتاقي ديگر شبيه به سرآن است. داخل اين گورستان داراي تزييناتي به شکل کنده‌کاري هايي از جنس آجر است که مي‌تواند درشناخت آداب و رسوم ومراسم تشييع پيکر مردگان درميان مردمان اين کشور دردوران سلسله جين بزرگ کمک کند. بقاياي انساني که دراين مقبره بدست آمده نشان مي‌دهد که چندين نسل مورد استفاده و محل دفن اجساد بوده است.

اين مقبره يا گورستان که ازخارج به شکلي لاک پشتي ستبرو بزرگ است، دراستان شانکسي درشمال چين و به هنگام ساخت وساز خانه‌اي جديد درروستايي درهمين منطقه کشف شد.

براي چيني‌هاي دوران قديم هم مانند چيني‌هاي عصر جديد، سنگ پشت باتوجه به عمر طولاني و شکل خاص اندامش، بعنوان يکي از مظاهر جهان شناخته شده و دراسطوره ها به عنوان پيشگو به آن اشاره شده است. ازنظر ظاهري پوشش مدوّر پشتش نمادي منسوب به آسمان و سطح مربع شکل شکمش مشابه زمين در نظر گرفته مي‌شده است. افزون بر اين پاهاي اين جانور به صورت طبيعي به ستونهاي ميان زمين و آسمان تشبيه شده است.

اين حيوان با اندامي شگفت، زرهي سخت، طرحي سنگ گونه، و با طبيعت دوزيستي و حرکت بطئي و محتاطانه‌ خود وطول عمرش، مظهري از ثبات و دوام بوده است. بعنوان نمونه در چين، مجسمه‌ها و سنگهاي يادبود روي قبرها را اغلب بر پايه اي که به شکل پشت(لاک) سنگ پُشت بوده، مي‌ساخته اند.هدف ازآن نيز احتمالا تاکيد بردوام و بقاياي آنان بوده است.


ايران از ثروتمند ترين کشورهاي دنيا در حوزه زبان است

در حوزه زبان جزء ثروتمند ترين کشورهاي دنيا هستيم و اين تنها به دليل وجود زبان فارسي نيست ، بلکه تنوع زباني و گويشي که در سرزمينمان وجود دارد و از کل قاره اروپا بيشتر است ، گواه اين مدعاست . به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، سيد محمد بهشتي اين مطلب را در همايش بين المللي ميراث زباني بيان و تصريح کرد :زبان بزرگترين و مهمترين مظهر فرهنگي است و در بين مظاهر فرهنگ هيچ يک به مختصات زبان نيستند .به گفته او زبان علاوه بر اينکه بزرگترين آيينه اي است که فرهنگ در آن متجلي مي شود بيشترين نقش را نيز براي تداوم فرهنگ ايفا مي کند .وي با اشاره به آنچه زبان با خود حمل مي کند افزود: اگر ارتباط ما با زبان قطع شود گويي دري به روي ما بسته و ارتباط مان با فرهنگ در پس و پشت زبان قطع گشته و اين همان حسن و ويژگي خاص زبان است. آن هم به اين دليل است که اگر اين در به روي انسان باز بود و تمامي معاني توسط زبان از گذشته تا امروز مطرح مي شد ديگر در حال موضوعي براي پرداختن به آن وجود نداشت .رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري افزود:زمانيکه از فرهنگ ايراني سخن مي گوييم در حوزه زبان جز ثروتمند ترين کشورهاي دنيا هستيم نه فقط به دليل وجود زبان فارسي که البته در نوع خود بي نظير است ، بلکه به دليل تنوع زباني و گويشي که در سرزمينمان وجود دارد .وي تصريح کرد :درست است که اين تنوع زباني تا اندازه اي در تعامل با سرزمين هاي پيرامون مان اتفاق افتاده اما بخش اعظم اين ويژگي به دليل وجود تنوع فرهنگي بسيار است که در ايران وجود دارد .هيأت هايي از کشورهاي ارمنستان ، عراق ، تاجيکستان ، زيمباوه ، بنگلادش و روسيه مقالاتي در اين همايش ارايه مي دهند.


 قصار اما... 

 در انجمن نزد مرد نادان منشين که تو را نادان ندانند.

زرتشت


 خبر 

بوي محرم در نگارخانه‌هاي پايتخت

همزمان با روزهاي عزاداري سيدالشهدا نگارخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با نمايشگاه‌هاي خوشنويسي، پوستر و عکس با هدف گراميداشت اين ايام پذيراي عموم علاقه‌مندان است.

به گزارش شاپرك ، نگارخانه‌هاي سازمان در ايام محرم با رنگ و بويي مذهبي ميزبان علاقه‌مندان شده است.

موزه عکسخانه شهر

نمايشگاه عکس‌هاي يادگاري از هيئت‌هاي قديمي با عنوان «عاشقان حسيني» در موزه عکسخانه شهر برگزار مي‌شود.

اين نمايشگاه منتخبي از عکس‌هاي قديمي مجموعه عاشقان حسيني است که از تاريخ 26 مهر تا 16 آبان در موزه عکسخانه شهر به نشاني ميدان هفت تير، خيابان بهار شيراز، ميدان بهار شيراز و همه روزه به جز روزهاي تعطيل از ساعت 9 تا 18 ميزبان علاقه‌مندان است.

نگارخانه‌هاي لاله و مريم

72 نگاه عاشورايي در نمايشگاه گروهي عکس «عين عاشورا» با همکاري عکاسان رسانه پايگاه عکس چيليک در دو نگارخانه مريم و لاله تا پايان روز چهارشنبه 20 آبان ماه داير است. اين نمايشگاه با مشارکت بيش از 60 عکاس از مضامين حماسي، عرفاني و عاطفي سوگواران حضرت امام حسين (ع) و يارانشان در مناسبت‌هايي چون تاسوعا و عاشورا و اربعين حسيني ثبت و ارايه شده‌اند و علاقه‌مندان مي‌توانند به نگارخانه لاله در ضلع شمالي بوستان لاله در خيابان فاطمي و نگارخانه مريم در خيابان کريمخان زند، خيابان استاد نجات الهي شمالي، بوستان حضرت مريم (س) مراجعه کنند.

نگارخانه گلستان

نمايشگاه گروهي عکس ويژه محرم از 15 هنرمند عکاس به سرپرستي «محمدجواد علمي نيا» با همکاري خانه فيلم و هنر ايرانيان تلاش دارد تا سوگواران حسيني و آيين‌هاي عزاداري در کشور را با نگاهي هنري و از درون لنز در اين نگارخانه نمايش دهد.

نمايشگاه عکس ويژه محرم تا 7 آبان از ساعت 9 تا 18 در فرهنگسراي گلستان واقع در ميدان هلال احمر، نگارخانه گلستان براي عموم علاقه‌مندان برپا است.

فرهنگسراي بهاران

نمايشگاه خوشنويسي و عکس با عنوان «ني نواي عشق» ترکيب خوشنويسي و عکس است که آثار خوشنويسي متعلق به بيژن معصومي و آثار عکاسي استاد ناصر امامي نيکچه از هنرمندان نامي کشور را در خود جاي داده است. اين نمايشگاه از تاريخ 25 مهرماه به مدت 10 روز در فرهنگسراي بهاران برپاست .علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه از ساعت 9 تا 18 به نشاني ميدان بهاران، بوستان بهاران، فرهنگسراي بهاران مراجعه کنند يا با شماره 66233980 تماس بگيرند.

فرهنگسراي اميد در ميدان امام حسين، خيابان خشکبارچي، بوستان خيام، ميزبان علاقه‌مندان است.


کشف گورهايي با تدفين طاقباز درگورستان "وستمين" کياسر

ادامه کاوش‌هاي اضطراري در گورستان "وستمين" کياسر متعلق به دوره اشکاني به کشف 60گور دخمه‌اي با تدفين جنيني و همچنين گورهايي با معماري چاله‌اي با شيوه تدفين طاقباز منجر شد.

به گزارش شاپرك و به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، عبدالمطلب شريفي سرپرست هيأت کاوش در گورستان وستمين کياسر شهرستان ساري استان مازندران با اعلام اين خبر تصريح کرد: در جريان عمليات حفاري به منظور انتقال خط لوله گاز از دامغان به نکاء محوطه اي باستاني نمايان شد که بعد از انجام تحقيقات و کاوش مشخص شد اين محوطه بقاياي يک گورستان است.وي با اشاره به اينکه تا کنون 60گور دخمه اي ازدوره اشکاني در محوطه کشف شده است اظهار داشت:تعدادي از اين گورها توسط قاچاقچيان و تعدادي نيز توسط بولدوزر در جريان عمليات عمراني تخريب شده است.شريفي تصريح کرد که 48 گور از مجموع گورهاي کشف شده توسط باستان شناسان کاوش و پاکسازي شده است.وي افزود:درقسمت شرقي گورستان ،گورهاي چاله اي با شيوه تدفين طاقباز کشف شده است که پس از اتمام کار در گورهاي دخمه اي به بررسي اين گورها مي پردازيم. اين باستان شناس در توصيف معماري گورهاي دخمه اي گفت: معماري گورها متشکل از يک فضاي مستطيلي به عرض 70، طول حدود 170و عمق 2-2.5متر است که در فضاي گور به سمت ديوار غربي دخمه اي زده شده و فضاي گنبد گونه اي به ارتفاع 5/1-7/1ايجاد شده که در داخل آن تدفين انجام مي گرفته است.سرپرست هيأت کاوش در گورستان وستمين کياسر افزود:در اين نوع تدفين بعد از به خاکسپاري، اشياي متعلق به فرد کنارش قرار داده مي شده و با استفاده از لاشه سنگ و ملات گل ورودي گور را مسدود مي کردند.اين باستان شناس افزود: بعد از باز شدن تعدادي از اين گورهاي دخمه اي متوجه شديم که در هر يک از گورها چند نفر تدفين شده اند به اين ترتيب که هر بار درب گور باز شده و جسد ديگري در آن قرار مي گرفته است.وي در ادامه با اشاره به پايان بررسي هاي زمين شناسي گفت که مطالعات جانورشناسي و انگل شناسي نيز ادامه دارد و در رابطه با بررسي هاي انگل شناسي هياتي از دانشکده علوم پزشکي دانشگاه تهران به سرپرستي دکتر مولوي به منطقه عزيمت کرده اند.


 دنياي عكس 
 ميدان قصر ،روسيه


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون