جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3469- تاریخ : 1394/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


عكاسخانه


قلبم براي ميراثم مي‌تپد


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


دنياي عكس
مقبره فردوسي ،مشهد

 عكاسخانه 

كتابخانه هادريان ، ساخت 132بعد ميلاد –آتن ،يونان


 قلبم براي ميراثم مي‌تپد 

 گردشگران، طبيعتگردان و راهنمايان گردشگري دورهم جمع شدند تا به داد چشمه‌هاي باداب سورت برسند آنها اين محوطه گردشگري را از زباله تميز و براي عبور گردشگران مسير سنگي مشخص کردند.

به گزارش مهر، موسسه آموزشي ارسباران حدود 70 نفر از گردشگران، طبيعتگران و راهنمايان تورهاي گردشگري را در قالب يک «تور مسئولانه» به ديدن چشمه‌هاي باداب سورت برد تا با کمک آنها اين محوطه گردشگري را از وجود زباله‌هايي که مسافران ديگر روي زمين ريخته بودند، پاک کنند.

کار ديگر آنها ايجاد مسيري براي رفت و آمد گردشگران در دور تا دور حوضچه‌ها بود تا گردشگران، ديگر به خود اجازه ندهد که پا روي چشمه‌ها و حوضچه‌هاي باداب سورت بگذارند بلکه از مسيري که براي آنها تعريف شده حرکت کنند. 70 راهنماي گردشگري و طبيعتگردي از موسسه هاي آموزشي مختلف گردشگري آمده بودند و برخي ديگر از گردشگران و طبيعتگراني بودند که دلشان براي ميراث طبيعي کشورشان مي تپيد.

آنها در اقدام ديگري تابلوهاي تفسيري و تحذيري نصب کردند تا گردشگران را نسبت به ميراث طبيعي و خدادادي چشمه‌هاي باداب سورت در چهاردانگه استان مازندران حساس کنند و به آنها بفهماند که اين چشمه هاي آب معدني شکننده، با ماشين سواري روي آنها و يا پياده روي و شنا در حوضچه هايش از بين مي‌روند و آن وقت است که ديگر نه تنها مازندراني‌ها بلکه ايرانيان از وجود آنها بي بهره مي‌شوند. همه اين 70 نفر در يک روز توانستند اين کارها را انجام دهند. آنها يک پويش تشکيل داده اند و نامش را « قلب من براي ميراثمان مي تپد» انتخاب کردند.

اين کمپين در تير ماه سال 94 با هدف حفاظت از ميراث ملموس و ناملموس بشري، گسترش فرهنگ نگاهداشت طبيعت و تاريخ و هدايت تلاشي همگاني براي ساختن آينده‌اي روشن براي نسل بعد تشکيل شد. اين پويش يک سازمان مردم نهاد و غير انتفاعي است که براي پيشبرد اهداف جمعي خود نيازمند همت و حمايت تمامي سازمانها و افرادي است که به سرنوشت ميراثمان علاقه‌مند هستند.

روي بنري که در ورودي محوطه تاريخي و طبيعي چشمه هاي باداب سورت نصب شد، درباره اين کميپين توضيحاتي داده و تصاويري از باداب سورت در دهه 80 که پر آب و زيبا بوده، منتشر شده است. اين تصوير با تصوير ديگري از آن چشمه‌ها در دهه 90 مقايسه شده که نشان مي دهد برخي افراد با موتور روي حوضچه ها رفته و آن را نابود کرده اند. اين درحالي است که چنين چشمه هايي در ترکيه به خوبي نگهداري مي شوند.

علي شادلو مدير مجموعه گردشگري و آموزشي ارسباران و مدير اين کار مردمي است که به خبرنگار مهر گفت: تمام ژئوسايت‌هاي گردشگري در دنيا يک مسير گردشگري دارند که اجازه مي‌دهد به گردشگران تنها در آن مسيرها حرکت کنند اما در سايت چشمه‌هاي باداب سورت چنين چيزي نه تنها وجود نداشت بلکه مردم با نيسان و موتور از روي آن رد مي شدند و متاسفانه شايعات درباره شفا بخشيدن اين آبها موجب شده تا مردم در حوضچه هاي آن آب تني کنند.

وي افزود: اين عوامل موجب تخريب حوضچه ها شده است. از سوي ديگر براي اينکه به گردشگران و حتي جامعه محلي آموزش بهره بردن از اين نعمت طبيعي را بدهيم اقدام به نصب تابلوهايي کرديم که در آنها ارزش ميراث طبيعي کشورمان توضيح داده شده است.

شادلو و همسفرانش تابلوهاي آهني را در اطراف چشمه‌ها نصب کرده‌اند که با شرايط اقليمي اين محوطه طبيعي سازگار نيست. وي در پاسخ به اين موضوع گفت: وقتي هيچ کاري در زمينه فرهنگسازي نشده است، يک اقدام کوچک خودش پيشرفت بسيار بزرگي به حساب مي آيد. سازمان ميراث فرهنگي در دقيقه 90 از ما حمايت معنوي کرد. توانستيم بانک کشاورزي را متقاعد به حمايت از کميپني کنيم که هيچ سابقه اي نداشته است.

وي درباره اينکه مسير مشخص شده براي بازديد از چشمه هاي باداب سورت کامل نيست و دور تا دور چشمه ها را احاطه نکرده است، گفت: اميدواريم افراد ديگر بيايند و خودشان مانند همين همسفران ما سنگ ها را از اطراف جمع کرده و اين مسير را تکميل کنند. ما کاري را آغاز کرديم که بگوييم اينجا به يک مسير گردشگري احتياج دارد.

هر زمان گردشگري قصد داشت تا روي حوضچه‌ها برود، مورد تذکر قرار مي‌گرفت و توسط يکي از اين راهنمايان درباره آسيب هاي آن توضيحاتي را دريافت مي کرد. برخي از راهنمايان گردشگري مسيري از آب هاي معدني چشمه‌ها را که لجن گرفته بود را باز مي کردند و لجن ها را برمي داشتند تا حوضچه ها تميزتر شوند.

اين کار آنها موجب تعجب گردشگران مي شد. آنها مي‌پرسيدند شما متعلق به روستاي اورست و مالخواست نيستيد پس چرا به خودتان زحمت مي‌دهيد. اعضاي اين کمپين به آنها پاس مي دادند که چون قلب مان براي ميراث مان مي تپد!

اعضاي کمپين«قلب من براي ميراثمان مي تپد» قصد دارند اين کمپين را در سازمان WTO ثبت و جهاني کنند.


 اخبـــــــــار 

نخستين کاوش در يک گورستان مانايي در کنار محوطه مسکوني

کاوش اضطراري نجات بخشي در محوطه کاني زيرين نخستين کاوشي است که در آن يک گورستان مانايي در کنار محوطه مسکوني و کارگاه ، کاوش شده است .

به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، علي هژبري سرپرست هيأت کاوش در گورستان مانايي علي آباد سقز امروز" يکشنبه "با اعلام اين خبر تصريح کرد : مي توان ادعا کرد خانواري گسترده در کاني زيرين زندگي مي کردند که به کار صنعت مشغول بوده و مردگانشان را نيز در کنار اين محوطه دفن مي کردند .

او گفت:گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم و کاوش در گورستان مانايي علي آباد کاني زيرين به کشف يک مدال با حروف لاتين، ظروف سفالي ، ظروف مينيا توري آييني کوچک ، خمره ، تعدادي دستبند دو سره و..انجاميد .

وي افزود:کاني زرين نام چشمه اي کوچک در دامنه کوه سلطان و از منابع غني آهن منطقه است که درسال 1378محوطه مجاور اين کوه و چشمه توسط صابر وفايي شناسايي و در سال 1380به ثبت آثار ملي رسيد.

به گفته او ، اولين گزارش هاي کاوش غير مجاز در اين محوطه به سال 1392باز مي گردد که اين کاوش ها نشان داد با گورستاني از گورهاي چهار چينه سنگي و پوشش خرسنگي مواجه هستيم.

او خاطرنشان ساخت در بازديد هايي که از منطقه شد با افزايش تعداد چاله هاي کاوشگران غير مجاز روبرو شديم از اين رو براي حفظ حداقل باقيمانده اطلاعات، کاوش اضطراري نجات بخشي به همراهي هيأتي متشکل از کارشناسان باستان شناسي شروع شد.

اين باستان شناس تصريح کرد که کاوش در اين محوطه مسکوني –کارگاهي و گورستان مشخص کرد سفال هاي پيدا شده از آن متعلق به عصر آهن 2و 3و مربوط به دوره ماناها است . هژبري افزود: محوطه به 3بخش گورستان تاريخي،گورستان اسلامي، محوطه معماري شامل مسکوني و کارگاهي تقسيم مي شود .

او با اشاره به مشاهده 2دوره تدفين مانايي و اسلامي دراين قبرستان تصريح کرد که در تدفين هاي اسلامي که به نظر متعلق به دوره متأخر اسلامي است يک مدال کوچک کشف شد که آثار حروف لاتين در آن نمايان بود .

به گفته وي کاوش ها نشان داد ساختار معماري در تدفين هاي مانايي به نحوي است که در آن تا رسيدن به ساختار طبيعي صخره زمين کنده و ديواره هاي قبر بصورت چهار چينه سنگي با قلوه سنگ هاي بزرگ ساخته شده سپس روي اين گورها با سنگ هاي حجيم بسيار بزرگ پوشانده و روي آن کپه هايي از سنگ گذاشته شده است.

اين باستان شناس گفت:در اين قبرها نمونه هايي از استخوان هاي حيواني ، تعدادي اشيا مفرغي شامل 4دستبند دو سر ، ظروف سفالي ، ظروف مينياتوري آييني کوچک ، خمره و ... کشف شد .


تغيير تاريخ بشر با کشف دندان‌هاي 80 هزار ساله در چين

باستان‌شناسان با کشف 47 دندان به قدمت 80 هزار سال در چين، به نتايج جديدي درباره تاريخ سکونت بشر روي کره خاکي رسيده‌اند. به گزارش (ايسنا)، اخيرا مجموعه‌اي از 47 فسيل دندان انسان در غاري در چين پيدا شده که نشان مي‌دهد اجداد ما آفريقا را به مقصد اروپا ترک کردند و سپس راهي آسيا شده‌اند.

دانشمندان با شواهد متعددي در حوزه ژنتيک و باستان‌شناسي به اين نتايج احتمالي رسيده‌اند که با تصورات پيشين در تقابل است. به گزارش آرکئولوژي‌، پژوهشگران بر سر اين موضوع توافق دارند که اجداد انسان‌هاي امروزي که در شاخ آفريقا سکونت داشتند، از درياي سرخ گذر کرده و نسل انسان‌هاي غيرآفريقايي مدرن از آن‌هاست.

آن‌ها تصور مي‌کنند اگر دندان‌هاي يافت‌شده در چين واقعا 80 هزار سال عمر داشته باشد، به اين نتيجه مي‌رسيم که انسان‌ها مدت‌ها پيش از نقل مکان به اروپا‌، آفريقا را ترک کرده‌اند.


تالاب فراخين از جاذبه هاي طبيعي نوشهر

تالاب فراخين در ارتفاع 2200 متري دريا قرار گرفته است و توسط جنگلهاي پهن برگ هيرکاني احاطه شده است . آبگيري تالاب از چشمه فراخين در بالادست تالاب و نزولات جوي تامين مي شود . در نزديکي اين تالاب غار آبي دانيال نيز از ديگر جذابيتهاي گردشگري منطقه است.

براي رسيدين به اين تالاب بايد از جاده چالوس حرکت کرده بعد از گذشتن از مرزن آباد ، جاده کمربندي چالوس به نوشهر در سمت راست جاده اي فرعي است که تابلوي ديزي سراي آذربايجان در کنار آن خودنمايي مي کند. اين جاده را ادامه داده تا به يک جاده خاکي معدني برسيد. پس از عبور از رودخانه اي کم عمق، جاده اي خاکي که حدود 40 کيلومتر است شما را به درياچه فراخين مي رساند .


 قصار اما... 

 رفتار کن با ديگران همانطوري که توقع داري که ديگران با تو رفتار کنند.

زرتشت


 خبر 

چه موزه هايي را مي توانيم در يک روز ببينيم؟

يکي از اصلي ترين مشکل هايي که براي موزه گردي در تهران وجود دارد، پکيج کردن چند موزه با هم است. اصلا منطقي نيست که هر کسي براي تماشاي موزه از اين سر شهر به سوي ديگر برود و بعد از دقايقي گشت زني در موزه کارش تمام شود.

1- از تماشاي بازار تهران به عنوان يک موزه زنده اصلا غافل نشويد. اين مجموعه که چند قرن قدمت دارد، هنوز بافت قديمي را حفظ کرده. فارغ از اجناس نو که در فروشگاه ها مي بينيد، مي توانيد با تماشاي معماري، سبک ويژه حجره ها، راسته ها، مسجدها، امامزاده ها و دالان ها معماري دوره صفويه و قاجار را لمس کنيد.

2- موزه هاي ملي، ملک، سکه، پست، صنعتي، آبگينه و سردر باغ ملي همه در محدوده توپخانه تهران هستند. از متروي ميدان امام خميني که پياده شويد، همه اين موزه ها در محدوده 10 دقيقه اي شما قرار دارند.

3- اگر به تماشاي آثار هنري مدرن علاقه داريد، موزه هنرهاي معاصر در خيابان کارگر شمالي را از دست ندهيد. مجموعه مفصل و کاملي از هنرمندان 100 سال گذشته دنيا که چه روي بوم در فضاي داخلي موزه، چه به صورت مجسمه در فضاي باز موزه قابل مشاهده هستند.

موزه تاريخ در خيابان وليعصر(ع) بالاتر از ميرداماد هم جاي خوبي است تا شما بتوانيد وسايل شخصي ناصرالدين شاه و تابلوهاي کمال الملکي را در آنجا ببينيد

4- باغ موزه هنرهاي ايران، موزه موسيقي و موزه دکتر حسابي در الهيه تهران هستند. هم از خيابان مقصودبيگ در ميدان تجريش و هم از خيابان الهيه، بالاتر از چهارراه پارک وي مي توانيد به تماشاي اين موزه ها برويد.

5- شهر ري در جنوب تهران هنوز هم نشانه هاي تمدن چندهزار ساله را همراه دارد. در سفر يک روزه به شهر ري مي توانيد گورستان تاريخي «ابن بابويه و هم مي توانيد برج طغرل و دژ اشکاني را در محله صفاييه شهرري مشاهده کنيد. کمي آن سوتر چشمه علي شهرري هم يک مکان تاريخي است.


بازديد ارزيابان يونسکو از بيابان لوت

دو ارزياب يونسکو از اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN) روز چهارشنبه 29 مهرماه به ايران سفر مي کنند تا با رفتن به بيابان لوت شرايط ثبت جهاني اين اثر طبيعي را بررسي کنند.

به گزارش شاپرك وبه نقل از مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري محمد حسن طالبيان، معاون ميراث فرهنگي کشور با اعلام اين خبر گفت: پرونده ميراث طبيعي بيابان لوت نخستين پرونده ميراث طبيعي ايران در يونسکو است که ثبت آن در فهرست ميراث جهاني از اهميت بالايي برخوردار است. به گفته طالبيان، پرونده ثبت جهاني بيابان لوت مي تواند پيشگام ارائه پرونده هاي طبيعي بيشتر از سوي ايران به يونسکو باشد.

معاون ميراث فرهنگي درباره ارزيابي بيابان لوت براي ثبت جهاني گفت: دو ارزياب از آِ يو سي ان يا اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت که يکي از آن ها اهل کشور نيوزيلند و ديگري ازکشور تونس است، چهارشنبه همين هفته به ايران سفر مي کنند تا در بازديد از بيابان لوت به بررسي وضعيت بيابان لوت براي گزارش به يونسکو اقدام کنند. محمدحسن طالبيان با تاکيد بر اينکه پرونده هاي ميراث طبيعي از جمله پرونده بيابان لوت از عرصه و حريم گسترده اي برخوردار هستند گفت: پرونده ثبت جهاني بيابان لوت از نگاه جامعه محلي و جامعه جهاني اهميت زيادي دارد.

او با اشاره به لزوم بررسي دقيق وضعيت بيابان لوت براي ثبت جهاني از سوي ارزيابان يونسکو افزود: ارزيابان يونسکو از روز چهارشنبه اين هفته تا يکشنبه هفته آينده براي بررسي پرونده بيابان لوت به استان هاي کرمان و خراسان جنوبي سفر مي کنند.

به گفته طالبيان، ارزياب هاي يونسکو مسئوليت بررسي عرصه و حريم بيابان لوت را بر عهده دارند و بايد وضعيت موجود در بيابان لوت را با آنچه در بازديدهاي خود مدنظر قرار مي دهند براي يونسکو توصيف کنند.معاون ميراث فرهنگي کشور وظيفه ديگر ارزيابان يونسکو در سفر به بيابان لوت را بررسي ساختار مديريت محلي و منطقه اي در حفاظت از لوت، وضعيت گردشگري و پايش مداوم کوير لوت، يکپارچگي و انسجام طبيعت منطقه لوت در همکاري دستگاه هاي مختلف ملي و منطقه اي را ارزيابي و نتيجه بررسي ها را به يونسکو ارايه مي کنند.


 دنياي عكس 
 مقبره فردوسي ،مشهد


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون