جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3469- تاریخ : 1394/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


موفقيت تنها رسيدن به نتيجه نيست


تست هوش: پنل لامپ هاي LED


نظر و انديشه


بخشي از سرنوشت در دست ماست، نه تمام آن!


درسهاي كوتاه


حكايت


آيينه شهر


 موفقيت تنها رسيدن به نتيجه نيست 

 
براي همه ما اتفاق مي افتد که گاهي از وضعيت موجود کسل و مايوس مي شويم و با اينکه براي رسيدن به هدفي مشخص در تلاش هستيم اما گاهي اوقات از ادامه راه دلزده و مايوس مي شويم. در اين شرايط تنها کاري که بايد انجام بدهيد ادامه دادن و پيوستگي در تلاشتان است. وقتي با شرايط کسل کننده اي روبرو شديد و احساس کرديد از ادامه و پيگيري هدف دلزده هستيد به اين حقيقت بينديشيد که کسالت و دلسردي موضوعي کاملا طبيعي است. کاري که شما بايد انجام دهيد توقف نکردن و ادامه دادن با همان قدم ها و کارهاي کوچکي است که شما را به هدفتان مي رساند.

ميزان پيشرفت تان را اندازه گيري کنيد

يکي از دوستان شما چند ماهي است که تحت يک رژيم غذايي خاص است. بعد از چند ماه وقتي او را دوباره ملاقات مي کنيد متوجه وجود تغييرات زيادي در او مي شويد اما جالب اينجاست دوست شما متوجه اين تغييرات نمي شود.

به دوستتان قوت قلب مي دهيد که نسبت به زماني که او را ديده ايد تغييرات زيادي کرده است.براي به دست آوردن انگيزه و پيگيري مجدد اهداف بهتر است قدري به عقب برگرديد و نقطه شروع فعاليتتان را بنگريد. شما در چه مرحله اي قرار داشتيد و حال به چه مرحله اي رسيده ايد؟ به ياد بياوريد که چگونه ترس ها و موانع اوليه شروع هدفتان را با موفقيت پشت سر گذاشته ايد و حال در ميانه راه هستيد. وقتي پيشرفت تدريجي خود را مرور کنيد از موفقيتي که تاکنون به دست آورده ايد احساس لذت خواهيد کرد و انگيزه و اشتياق براي از سر گرفتن اهداف در شما به وجود خواهدآمد.

هدف تنها نتيجه نيست

متاسفانه اغلب افراد اهداف را تنها به دليل نتيجه اي که در انتهاي مسير به دنبال دارند، دنبال مي کنند. موفقيت تنها در يک زمينه خاص يا وقوع يک اتفاق خاص تعريف نمي شود.

اگر هدف شما اين است که عنوان پرفروش ترين کتاب سال را از آن خود کنيد بسيار خوب است ولي مهم تر از همه اين است که شما عاشق روند نوشتن باشيد.اگر به هدف مورد نظرتان نمي رسيد و اغلب کسل و دلسرد هستيد به دليل دوست نداشتن هدفي است که انتخاب کرده ايد. گاهي اوقات لازم است که تنها به نتيجه نگاه نکنيد بلکه روند طي شدن مسير انتخابي تان را مجددا اصلاح و بازنگري کنيد.

اين احساسات مشترک است

حتي افراد بسيار موفق و مشهور هم در بعضي اوقات به دام سالت و بي انگيزگي مي افتند اما تفاوت آنها با ديگر افراد در اين است که آنها حتي در شرايط کسل کننده نيز دنبال راهي براي به کنترل درآوردن حال رواني شان هستند و اجازه نمي دهند احساساتشان جاي منطق را بگيرد. براي به دست آوردن انگيزه تسليم احساسات زودگذر خود نشويد.

منبع :برترين ها


 تست هوش: پنل لامپ هاي LED 

 
تعدادي پنل داريم که هر کدام از آنها شامل 25 لامپ LED کوچک هستند. برخي از آنها روشن (نقاط تيره) و برخي هم خاموشند (نقاط خالي).

آيا مي توانيد با توجه به منطق موجود در شکل، بگوييد کدام پنل، جايگزين علامت سوال خواهد شد؟

منبع :آي هوش

جواب تست هوش شماره قبلي:24 مثلث


 نظر و انديشه 

هويت شخصي نوجوانان را ناديده نگيريد

برخي والدين با ناديده گرفتن علايق و استعدادهاي نوجوان، اجازه نمي‌دهند که هويت شخصي نوجوان رشد کند.

مهدي خدا بخش روان شناس ، اظهار کرد: بسياري از والدين، بدون در نظر گرفتن علايق و استعدادهاي نوجوان، سعي مي‌کنند از طريق فرزندان به آرزوهاي خود جامعه عمل بپوشانند.

وي عنوان کرد: در واقع برخي والدين اجازه نمي‌دهند که هويت شخصي نوجوان رشد کند و آن را ناديده مي‌گيرند.

خدابخش افزود: به عنوان مثال پدري که فرصت نداشته به ورزش مورد علاقه‌اش بپردازد ممکن است نوجوانش را بدون در نظر گرفتن به علايق وي مجبور به فعاليت در آن رشته ورزشي کند.

وي تاکيد کرد: با اين عمل و تحميل خواسته‌هاي والدين بر نوجوان، منشا سرخوردگي براي هر دو طرف خواهد بود و سر انجام والدين نوجوان را طرد کرده و به وي لطمه عميقي زده خواهد شد.


چشم‌اندازي به ارتباط خود داشته باشيم!

يک روان‌شناس گفت: داشتن يک ارتباط مناسب براي اکثر افراد بسيار حائز اهميت است.

مليکا بهروش روان‌شناس ، اظهار کرد: هر فرد طبيعتاً با احساس نياز به ارتباط آفريده شده و برهمين اساس انتخاب يک ارتباط مناسب مورد اهميت است.

وي تصريح کرد: ما براي تقسيم افکار و احساس‌هايمان و همچنين رها شدن از تنهايي، لازم است که در جمع حضور پيدا کنيم.

بهروش عنوان کرد: تنها احساسي که وضعيت بهتري را در يک ارتباط به ما مي‌دهد، حس نزديکي و روراستي است که هدف از آن برقراري حس صميميت است.

وي گفت: در يک دسته‌بندي افراد با هدفهاي متفاوتي در يک ارتباط قرار مي‌گيرند که مي‌توان :

1- رسيدن به منافع شخصي، 2- براي تنها نماندن يا دوري از احساس انزوا، 3- براي تقسيم افکار، ايده‌ها و سلايق، 4- براي يادگيري از ديگران و در جمع بودن و 5- مورد توجه قرار گرفتن يا ديده شدن اشاره کرد.

اين روان‌شناس خاطرنشان کرد: معدود افرادي تنها با هدف به دست آوردن حس صميميت، يک ارتباط را انتخاب مي‌کنند.

وي تأکيد کرد: براي داشتن يک ارتباط دوستانه بايد هدفي مفيد و لذت‌بخش در نظر گرفت به همين دليل حس صميميت در رابطه‌اي بوجود مي‌آيد که اهداف و علايق ما و فرد مورد ارتباط ما، روشن و مشخص باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان


 بخشي از سرنوشت در دست ماست، نه تمام آن! 

آدم ها تعاريف متفاوتي از خوشبختي دارند .خوشبختي يعني برخورداري از يک حال خوب با دوام . وقتي حال خوبي داريم ، يا به زبان روان پزشکي « خلق مان بالاست » ، روابط مان با ديگران بهتر مي شود ، شاکر و سپاس گذار نعمت هاي زندگي مي شويم ؛ از آنچه داريم ، لذت مي بريم و از آنچه نداريم ، کمتر مي رنجيم .

بخشي از برخورداري از حال خوب بادوام ، به ژن هاي ما مربوط است . هر کدام از ما با يک « مخزن ژني » به دنيا مي آييم که در زندگي مان ، نقش بسيار مهمي بازي مي کند . ژن هاي ما ، تعيين مي کنند که چه قيافه و هيکلي داشته باشيم ، رنگ پوست ، مو و چشمان ما را تعيين مي کنند ، بر چاق يا لاغر بودن مان تاثير مي گذارند ، آسيب پذيري مان در مقابل بيماري ها را تعيين مي کنند و حتي در اين که احتمال چه نوع مرگي در ما بيشتر باشد هم موثرند !

بر خلاف شعارهايي که امروز مد شده و در رسانه ها تکرار مي شوند که « سرنوشت ما در دست خودمان است » تحقيقات علمي نشان داده اند که « بخشي از سرنوشت ما ، در دست خودمان است ، نه تمام آن ! » علم نشان داده که انسان ها توانايي هاي زيادي دارند . آنان مي توانند سوار بر يک خانه ي پرنده ، به آسمان بروند و مي توانند در عمق درياها ، به کاوش بپردازند ؛ مي توانند خود را در مقابل بيماري هاي زيادي واکسينه کنند و هرگز به آنها مبتلا نشوند ؛ مي توانند از اين سوي دنيا ، به آن سوي دنيا در چند ثانيه پيام بفرستند و ... اما همين علم هم نشان داده که انسان ها ناتوانايي هاي زيادي هم دارند ! بسياري از کارهايي که به نظر ساده مي رسد ، ممکن است براي انسان ها بسيار دشوار باشد ؛ گاهي براي يک فرد ، خواب رفتن ، کاري بي نهايت دشوار مي شود ، او ساعت ها در رختخواب با خود کلنجار مي رود اما نمي تواند به خواب برود ! «اراده ي ما » ، بسياري از اوقات دچار شکست مي شود : هيچ فردي نمي تواند« اراده کند » و عينکش را کنار بگذارد ، هيچ فردي نمي تواند « اراده کند » و کم خوني خود را رفع کند !

«اراده » براي بسياري از مسائل ، شرط لازم است اما شرط کافي نيست .

درست است که يک ميز از چوب ساخته شده ولي آن ميز « فقط از چوب » ساخته نشده است ! در کنار چوب ، ميخ ، سنباده ، چسب ، رنده ، اره ، چکش و رنگ هم لازم است تا ميز ، ميز شود .شعارهاي عامه پسند برخي از مدعيان شادماني و خوشبختي ، باعث مي شود افراد زيادي به اين باور برسند که خودشان به تنهايي مي توانند هر عيبي را اصلاح کنند !گاهي براي داشتن حال خوب ، چاره اي جز مصرف داروي مناسب وجود ندارد گاهي براي داشتن حال خوب ، چاره اي جز سال ها روان درماني وجود ندارد . گاهي براي داشتن حال خوب ، بايد « معاينه ي پزشکي » شويد ! بسياري از کج خلقي ها و بدحالي هاي ما ، ناشي از تغييرات هورموني يا ويژگي هاي ژن است . هميشه نمي توان از راه هاي سريع و ميان بر ، به مقصد رسيد . شرکت در يک « سمينار خوشحالي » ، نوش داروي همه ي مشکلات نيست !نوجواني که به دليل « اختلال بيش فعالي » ، دچار افت تحصيلي ست ، نياز به درمان روان پزشکي دارد نه يک « متخصص اراده » !

به هوش باشيم که گاهي « آگهي ها » به جاي «آگاهي » مي نشينند ! در دنيايي که « پول پرستي » جانشين « خداپرستي » شده است ، گاهي با نام « خدا » به مردم « اسباب بازي هاي يک بار مصرف » مي فروشند !

داروهاي ماهواره اي ترک اعتياد و سمينارهاي روان شناسي کساني که در هيچ دانشگاهي درس روان شناسي نخوانده اند ، بيش از آنکه به درد ما بخورند ، به درد فروشندگان شان مي خورند !

آيا شما حاضريد سوار هواپيمايي شويد که خلبان آن ، از هيچ آموزشگاه خلباني مجوز نگرفته ؟ هيچ جا دوره نديده و هيچ جا آزمون و امتحان نداده است ؟!

هيچ کس حاضر به سوار شدن به چنين هواپيمايي نيست !

پس چگونه ممکن است سلامت جسم و جان مان را به دست « متخصصان بازي با کلمات » بسپاريم که تنها خودشان شاهد موفق بودن روش خودشان هستند ؟! براي رسيدن به خوشبختي ، آنقدر عجله نداشته باشيد که سوار هر اتوبوسي که از راه مي رسد ، بشويد !

منبع : تبيان زنجان


 درسهاي كوتاه 

مي توانيد اوضاع را تغيير دهيد حتي اگر قمر در عقرب است

وقتي پاي صحبت خيلي از هم سن و سال هاي خودمان مي نشينيم، متوجه مي شويم که بعضي از آنها دل پرخوني دارند. چنان از اوضاع روزگار گله مي کنند که بعضي وقت ها فکر مي کنيم هيچ نقطه روشني در زندگي آنها وجود ندارد. البته درست است که ما جوان ها در زمينه هاي مختلف با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي کنيم، ولي اين مسائل نبايد موجب شود که به طور کامل از زندگي نا اميد شويم و نگاهمان به همه مسائل تيره و تار و با بدبيني باشد. شايد بگوييد: «اي بابا، من اينقدر گرفتاري و مشکل دارم که ديگه هيچي نمي تونه بهم حال بده!». اما اگر همين حالا به زندگي خودتان با دقت نگاه کنيد متوجه مي شويد که هر چقدر هم که اوضاع خراب باشد باز هم نکات مثبت کوچکي وجود دارند که مي شود به آنها دل خوش کرد. اشکال کار اينجاست که ما جوان ها گاهي اوقات آنقدر به مشکلات و کمبودها فکر مي کنيم و آنها را براي خود بزرگ مي کنيم که اصلاً موارد مثبت و اميدوارکننده زندگي مان را کاملاً فراموش مي کنيم.اگر مرتباً به کمبودها و شکست ها و ناتواني هايمان فکر کنيم، به غير از اين که اعصاب خود و اطرافيان مان را خرد کنيم هيچ نتيجه ديگري نخواهيم گرفت، زيرا اين طرز فکر موجب مي شود ما خود را افرادي ناتوان که مجبورند تسليم شرايط شوند ببينيم. ولي ما جوانيم، توانايي ها و فرصت هاي زيادي داريم و مي توانيم اوضاع را حتي اگر خيلي هم قمر در عقرب باشد به نفع خودمان تغيير دهيم. اگر انرژي ذهني خودمان را بر امکاناتي که داريم و موفقيت هايي که در گذشته کسب کرده ايم متمرکز کنيم، به جاي آه و حسرت و افسوس سعي خواهيم کرد که مشکلاتمان را حل کنيم. يکي از علت هايي که موجب مي شود جوانان به جاي اميدوارانه تلاش کردن گوشه اي بنشينند و فقط غر بزنند، ترس است. ترس از شکست موجب مي شود که کلاً دست به هيچ کاري نزنيم. اجازه ندهيد ترس شما را تبديل به يک انسان منفعل کند. براي رسيدن به موفقيت بايد از ترس بگذريد. به آرزوها و هدف هايتان فکر کنيد و براي رسيدن به آنها برنامه ريزي داشته باشيد. حتي اگر در اين راه شکست بخوريد، احساس خيلي بهتري خواهيد داشت نسبت به زماني که اصلاً تلاشي نکرده ايد. يادتان باشد که اتفاقات خوب شانسي به وجود نمي آيند، بايد آنها را به وجود بياوريد!

منبع :ويستا


 حكايت 

در هميشه باز

مردي در گوشه اي به راز و نياز به درگاه الهي مي پرداخت و چنين مي گفت:

خداوندا، کريما، آخر دري بر من بگشاي.

صاحبدلي از آن جا گذر مي کرد سخن مرد شنيد و گفت:

اي غافل اين در کي بسته بوده است!

منبع :بيتوته


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون