جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3469- تاریخ : 1394/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


شارژ چراغ قوه اي با حرارت بدن


شستشوي دست با يک فنجان آب و تصفيه همزمان


ساخت ماشين‌ تحرير معاصر


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 شارژ چراغ قوه اي با حرارت بدن 

 
چراغ‌قوه در صدر اقلامي است که بايد هميشه در دسترس باشد و مهمترين اصل در مورد آن، عمر باتري داخلش است؛ اکنون محققان چراغ قوه Lumen را طراحي کرده‌اند که از حرارت بدن نيرو مي‌گيرد و هرگز نيازي به باتري ندارد.

به گزارش ايسنا،چراغ قوه‌ها از اقلامي هستند که چه براي حمل روزمره، ماجراجويي در فضاي بيروني و يا آماده‌سازي براي فاجعه بايد هميشه در دسترس باشند. اما جنبه مشترک اين دستگاه فلورسنت، ارتباط کيفيت باتري داخل آن‌ها با عملکردشان است.

چراغ‌قوه Lumen که به اندازه يک انگشت است از يک ژنراتور حرارتي کوچک براي نيرودهي به يک ال‌اي‌دي پنج ميليمتري فوق‌شفاف استفاده مي‌کند. محققان ژنراتورهاي حرارتي کوچک پوشيدني را براي افزايش عمر باتري دستگاه‌هاي کوچک آزمايش کرده‌اند و يک دانش آموز دبيرستاني کانادايي نيز چندي پيش يک پيش‌ساخت کاربردي چراغ‌قوه را به عنوان پروژه جشنواره علمي ساخته بود که از حرارت بدن نيرو مي‌گرفت.

چراغ‌قوه Lumen براي تبديل گرما به الکتريسيته از طريق تفاوت دماي بدن و هواي محيط کار مي‌کند. بنابراين اگر دماي محيط به 28 درجه سانتيگراد برسد، Lumen تا حدود 15 ميلي‌آمپر بر 3 ولت برق توليد مي‌کند تا يک ال‌اي‌دي 3000 ميلي کاندلا را نيرودهي کند. برق اضافي در خازن داخلي ذخيره مي‌شود.

بدنه چراغ قوه Lumen از آلومينيوم ماشينکاري شده يا تيتانيوم با وزن 35 گرم براي باتري جلويي و 45 گرم براي باتري‌ دوم ساخته شده است. اين فلزات نه تنها با دوام هستند،بلکه به عنوان يک گرما بر، دوبرابر کار کرده تا به عملکرد موثرتر ژنراتور حرارتي کوچک کمک کند.


 شستشوي دست با يک فنجان آب و تصفيه همزمان  

 
دستگاه Robo-Washer با هدف صرفه‌جويي در مصرف آب نه فقط به شما اجازه بازيافت آب و استفاده دوباره را خواهد داد بلکه موجب اصلاح سيستم فاضلاب خواهد بود.به گزارش ايسنا ، اين دستگاه سال گذشته توسط دونال ويتز براي نخستين بار به عنوان گجت شوينده و خشک‌کننده دست بطور همزمان معرفي شد.

اين دستگاه مي تواند دست‌ها را شسته و خشک‌کرده و بطور جداگانه، آب مصرفي را بازيافت کند. براي استفاده از اين دستگاه، بايد دست‌هاي خود را در کاسه بالاي آن قرار داده که از تمام زوايا صابون و آب با سرعت زياد اسپري و سپس خشک خواهد شد. اين دستگاه فقط يک فنجان آب مصرف مي‌کند.

اين نسخه، Robo-Washer Revolution نام گرفته و داراي ويژگي‌هاي ارتقايافته و جديدي شامل طراحي اصلاح‌شده و بدنه فولاد ضد زنگ يکپارچه است. اما بهترين بخش آن، قابليت دستگاه براي حذف صابون و شستشوي دست‌ها با آب ضدباکتري است. دستگاه پس از هر بار استفاده، مي‌تواند اين آب را براي استفاده مجدد فيلتر و پالايش کند. نتيجه نهايي، بهداشت در سطح بيمارستان است.

به گفته والتز، سينک‌هاي معمولي روزانه حدود 17 گالن آب مصرف مي‌کنند و وي اميدوار است که از اين روش در ماشين ظرفشويي، ماشين لباسشويي، حمام و تاسيسات آب آشاميدني استفاده شود و هدر رفتن آب را به حداقل برسد.


 ساخت ماشين‌ تحرير معاصر 

 
تا دلتان بخواهد کيبورد بلوتوثي در بازار وجود دارد، اما کيبورد مکانيکي قديمي چطور؟ شايد فقط در موزه‌ها پيدا شود. به گزارش عصر ايران،نگران نباشيد، صفحه‌کليدي به نام Qwerkywriter ساخته شده تا بتوانيد حس ماشين تايپ را تجربه کنيد.

اين کيبورد نه تنها در ظاهر شبيه همان ماشين تايپ‌هاي قديمي است، بلکه دقيقا همان تجربه را حين تايپ منتقل مي‌کند.

کوئرکي‌رايتر با بلوتوث به تبلت وصل مي‌شود و دکمه‌هاي آن مثل سرپوش روي پايه‌هاي خود قرار گرفته‌اند و حتي دسته‌اي در کنار خود دارد که نقش دکمه اينتر براي رفتن به خط بعدي در محيط واژه‌پرداز را بازي مي‌کند. اين دسته قابل برنامه‌ريزي براي انجام وظايف ديگري هم هست .


 گنده تر از دروغ 

رفت که رفت

مهدي بيرنگ

گفته مي شود که محمد بنا سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي که به تازگي و با اسرار خادم به کشتي فرنگي برگشت دوباره استعفا داد.گفته مي شود که دليل اين استعفا اين بوده که او دلش مي خواهد هر چه زودتر تکليف پول هايي که بايد به او مي دادند روشن شود و اين در حالي است که خادم مي گويد فعلا پولي براي اين کار نداريم و بهتر است که شما برويد و به کارتان بپردازيد!

گفته مي شود بنا به شدت عصباني شد و براي سومين بار از تيم ملي رفت که رفت!


 اما خبر 

هتلي با جنگل باراني اختصاصي

در دهه هاي اخير، ساخت و ساز هتل هاي لوکس و منحصر به فرد در دبي افزايش چشمگيري داشته است. هر يک از اين ساختمان‌هاي پر زرق و برق مي تواند نگاه گردشگران بسياري را به خود جلب کند. اما پروژه جديدي براي ساخت هتل و آپارتمان هاي مسکوني رزمونت،آغاز شده که از يک جنگل باراني ويژه و متفاوت برخوردار است تا تبديل به هتلي متفاوت شود.

به گزارش مهر، رزمونت به کاربرانش اجازه مي دهد تا از هنرهاي معاصر و جديد استفاده کرده و شاهد تبلوري از هنر جديد باشند. از ويژگي هاي اين هتل مي توان به انواع فروشگاه ها، فضاي بازي، سينما و ... را اشاره کرد.

اما مهمترين ويژگي اين پروژه را مي توان در ساخت ساحل مصنوعي 12 هزار متر مربعي و همينطور جنگل هاي باراني بر فراز آن دانست. برج 280 آپارتمان داشته و شرايط منحصر به فردي را براي مشتريانش فراهم مي کند تا آنها احساس کنند در منزل خود هستند.


 سرمقاله  

لزوم احترام گذاشتن به نظر نوجوانان

مهدي طوسي

ارزش قائل شدن به نظر نوجوان بسيار ارزشمند است. به طوري که به او شخصيت مي دهد و براي او دري بزرگ و شگرف به دنياي تازگي و بزرگي باز مي کند.

البته احترام به نظرات يکديگر و همچين در مورد مسائل کلان زندگي از يکديگر مشورت گرفتن زياد ارتباطي به نوجوانان ندارد و حتي شما که والدين هستيد هم وقتي به نظرتان احترام بگذارند و نظرتان را بپرسند بسيار ذوق زده مي شويد.

اين حسي که در شما متبلور مي شود براي نوجوانان به اين دليل که به تازگي از دنياي کودکانه شان فاصله گرفتند، دنيايي که براي تمامي کارهايشان بايستي نظر شما را لحاظ مي کردند و نه تنها نظراتشان لحاظ نمي شد بلکه بايستي هميشه به دنبال جلب نظر شما مي بودند، بسيار زيباتر و عجيب تر و تازه تر رخ مي دهد.

شما مي توانيد برق چشم هاي وي را بعد از اينکه براي اولين بار فرزندتان را مورد مشورت قرار مي دهيد و مثلا از او خواهش مي کنيد که در مورد طراحي منزلتان و يا اينکه تعطيلات آخر هفته را به کدام منطقه ييلاقي برويد را به خوبي مشاهده کنيد و هم پاي او لذت کافي را ببريد.

مشورت کردن در امور زندگي نوجوان شما را استوارتر مي سازد و به او اعتماد به نفس بيشتري مي دهد.

او وقتي بفهمد که شما برايش ارزش قائل هستيد وساده ترين کارها را بدون در نظر گرفتن نظر او انجام نمي دهيد عشق و علاقه اش به شما چندين برابر مي شود و از همه مهتر اينکه او نيز سعي مي کند که در کارهايي که قرار است انجام بدهد با شما مشورت کند.

اين يعني اينکه شما با يک رفتار اصولي و در عين حال ساده توانسته ايد نوجوان کنجکاو و ماجراجوي خود را کنترل کنيد.

چرا که او از شما ياد گرفته که بايد در زمان انجام هر کاري مشورت کند!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون