جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3447- تاریخ : 1394/07/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

با حضور رئيس جمهور طنين انداز مي شود؛
«زنگ مهر» در مدارس کشور

وزيرآموزش و پرورش در مراسم جشن شکوفه ها :
ورود يک ميليون و 300 هزار دانش آموز کلاس اولي در مدارس کشور


اجراي طرح (AVT) براي نوآموزان كم شنوا


كاغذ اخبار


زنگ انشاء


از گوشه و كنار


زنگ تفريح
عكس: همايون بديع فر (لنگرودي)

  با حضور رئيس جمهور طنين انداز مي شود؛
 «زنگ مهر» در مدارس کشور  

 
زنگ مهر امروز با حضوررئيس جمهور در مدارس سراسر کشور طنين انداز مي‌شود.به گزارش فارس، ماه مهر از راه رسيد و مدارس آماده حضور دانش‌آموزان در سراسر کشور هستند.امروز چهارشنبه اول مهر است و رئيس جمهور زنگ آغاز سال تحصيلي جديد را در يک مدرسه پسرانه در منطقه 14 آموزش و پرورش تهران به صدا در خواهد آورد.در سال گذشته به جهت هم‌زماني سفر رئيس جمهور به نيويورک و شرکت در نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد، معاون اول رئيس جمهور زنگ آغاز بازگشايي مدارس را به صدا درآورد.

علي زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش و رئيس ستاد پروژه مهر در پاسخ به اين پرسش که «آيا بازگشايي رسمي مدارس روز شنبه چهارم مهر خواهد بود؟»، گفت: خير، اول مهر براي ما روز ملي است و همچنين رئيس جمهور هم در آيين بازگشايي مدارس حضور خواهند داشت. زرافشان افزود: اول مهر همان اول مهر است و روز بازگشايي مدارس چهارشنبه اول مهر خواهد بود. هم‌زمان با بازگشايي مدارس بيش از 13 ميليون دانش‌آموز در قريب به 96 هزار واحد آموزشي سال تحصيلي جديد را آغازمي‌کنند.


 وزيرآموزش و پرورش در مراسم جشن شکوفه ها :
 ورود يک ميليون و 300 هزار دانش آموز کلاس اولي در مدارس کشور 

 
وزيرآموزش و پرورش گفت : يک ميليون و 300 هزار دانش آموز کلاس اولي وارد مدارس کشور مي شوند .به گزارش شاپرك ، علي اصغر فاني در مراسم جشن شکوفه ها و غنچه ها که در دبستان خيرساز زهراي مرضيه (س) در منطقه هشت تهران برگزار شد اظهارکرد: بيش از 13 ميليون و 200 هزار دانش آموز در 105 هزار مدرسه کشور با تلاش قريب به يک ميليون فرهنگي سال تحصيلي 95-1394 را آغاز مي کنند و اميد است اين آغاز توام با نشاط و شادابي براي ايران اسلامي باشد .

وي با تبريک اين روز مهم به تمام دانش آموزان کلاس اولي و نوآموزان پيش دبستاني سراسرکشور تاکيد کرد: با تلاش معلمان ، مديران و دست اندرکاران آموزش و پرورش در مدارس، اميدواريم شاهد رشد و بالندگي دانش آموزان باشيم.

فاني خاطرنشان کرد :امروز در حالي آغاز بازگشايي مدارس را جشن مي گيريم که يک ميليون 300 هزار دانش آموز کلاس اولي داريم .عضو کابينه دولت تدبير و اميد تصريح کرد: بيش از 7 ميليون دانش آموز در دوره ابتدايي در 330 هزار کلاس درس سال تحصيلي جديد را امروز و فردا آغاز مي کنند.

فاني با اشاره به نقش اصلي معلم در نظام تعليم و تربيت تاکيد کرد :حضور فعالانه اوليا دانش آموزان در اداره مدرسه مي تواند در تعليم و تربيت دانش آموزان موثر باشد و هرچقدر اين ارتباط نزديک تر باشد فرايندتعليم و تربيت با کيفيت بهتري انجام مي شود.وزير آموزش و پرورش فرزندان ايران اسلامي را سرمايه هاي اصلي آموزش و پرورش و خانواده خواند و گفت:آموزش و پرورش وظيفه خود مي داند اين سرمايه هاي بزرگ را به خوبي صيانت و حفاظت کند و از هيچ تلاشي در جهت رشد و بالندگي دانش آموزان فروگذاري نخواهد کرد.فاني ادامه داد: مدرسه اي که امروز در آن قرار داريم توسط يکي از خيرين محترم و با مشارکت آموزش و پرورش احداث شده است و جا دارد از خدمات همه خيرين محترم که در ساخت و اداره مدرسه شرکت مي کنند تشکر کرد.گفتني است؛ در پايان اين مراسم علي اصغر فاني از حسين رويگري خيرمدرسه ساز تقدير کرد.


 اجراي طرح (AVT) براي نوآموزان كم شنوا 

 رييس آموزش و پرورش استثنايي شهر تهران گفت: براي نخستين بار در شهر تهران طرح (AVT)، روش شنوايي - کلامي با هدف توانمندسازي نوآموزان کم شنوا براي تحصيل در مدارس عادي اجرا مي شود.وجيه الله پرويزي در گفت و گو با ايرنا افزود:روش شنوايي - کلامي يا (AVT) پيامدهاي پيشرفت هاي اخير در دانش، مهارت و فناوري است که با استفاده از سمعک هاي هوشمند و پيشرفته امروزي و پروتزهاي کاشت حلزون، بيشتر کودکان کم شنوا مي توانند از طريق گوش دادن به گفتار دست پيدا کنند.

وي هدف از اجراي روش شنوايي - کلامي را کمک به کودکان کم شنوا، در استفاده از توانايي گوش دادن و شنيدن براي برقراري ارتباط گفتاري دانست و گفت: در اين روش، اشاره و لب خواني حذف شده و شنيدن و گفتار تقويت مي شود.

پرويزي افزود: روش شنوايي - کلامي، روشي است که به نوآموزان کم شنوا کمک مي کند تا از باقي مانده شنوايي استفاده صحيح و بهينه داشته باشند و بعد از دوره پيش دبستاني بتوانند به راحتي در مدارس عادي تحصيل کنند.رييس آموزش و پرورش استثنايي شهر تهران با بيان اهميت تشخيص زودهنگام داراي اختلال شنوايي؛ ناشنوايي و کم شنوايي اظهار کرد: روش شنوايي - کلامي در سه رده سني 6-4،4-2 و زير دو سال اجرا مي شود تا نوآموزان قبل از رسيدن به سن آموزش رسمي، آمادگي براي ارتباط موثر در جامعه را فرا گيرند.

پرويزي گفت: در پايگاه هاي اجراي روش شنوايي - کلامي، يک تيم متخصص متشکل از شنوايي سنج، گفتاردرمان، مشاور و مربي و نيروهاي مرتبط حضور خواهند داشت و اوليا مي توانند براي ثبت نام در اين مراکز تا نيمه اول مهرماه سال جاري به بخش کارشناسي ناشنوايان و اجراي طرح (AVT) اداره آموزش و پرورش استثنايي شهر تهران واقع در فلکه دوم صادقيه، خيابان آيت الله کاشاني، خيابان سليمي جهرمي مراجعه کنند.

رييس آموزش و پرورش استثنايي شهر تهران بيان کرد: ارايه خدمات آموزشي و توانبخشي در اين مراکز رايگان است.


 كاغذ اخبار 

اشتغال 30هزار فرهنگي در مدارس شاهد کشور

مدير کل شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش از اشتغال 30هزار فرهنگي در مدارس شاهد کشور خبرداد.

به گزارش شاپرك، محمد حسين کفراشي در گردهمايي کارشناسان و مديران مدارس شاهد و ايثارگران استان فارس با بيان اينکه 30 هزار فرهنگي در مدارس شاهد در پست هاي مديريتي و آموزشي و خدماتي اشتغال دارند ، اظهارکرد:با توجه به سياست دولت مبني بر کوچک سازي دولت تلاش بر اين است که تعديل نيرو شامل مدارس شاهد نشود .

مشاور وزير آموزش و پرورش تصريح کرد:ما به دنبال بازگرداندن مدارس شاهد به همان هدف اوليه و فلسفه وجودي آن هستيم که در سال هاي اخير مقداري با آن فاصله ايجاد شده بود همچنين به دنبال اين هستيم تا با برنامه هايي که داريم جامعه هدف را تحت بيشترين پوشش قرار داده و جذب حداکثري در اين مدارس را شاهد باشيم .وي افزود:کيفيت بخشي و ارائه فعاليت هاي آموزشي و پرورشي مدارس شاهد و ايثارگران از ديگر اهداف مهم آموزش و پرورش است . کفراشي با اشاره به اجراي طرح افق قرآني گفت :اين طرح يکي از اين طرح هايي است که در رابطه با ارتقاء فعاليت هاي قرآني مدارس شاهد و ايثارگران در سال گذشته در پايه هاي اول تا ششم ابتدايي و امسال نيز در مقطع متوسطه دوم به اجرا در مي آيد .وي افزود :در راستاي اجراي طرح افق قرآني تا کنون 6 هزار معلم آموزش هاي لازم را در خصوص فعاليت هاي قرآني و آخرين يافته هاي اين حوزه فرا گرفته اند .

مديرکل مدارس شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اينکه فرهنگيان علاقه مند به حضور در مدارس شاهد هستند تصريح کرد:وظيفه داريم شرايط انگيزشي مناسب را براي فعاليت دبيران مجرب ، کار آمد و با تجربه به دور از دغدغه هاي مادي و معنوي فراهم نماييم تا معلمان بتوانند در اين مدارس به فرزندان معزز شاهد و ايثارگران خدمت رساني کنند .

کفراشي با بيان اينکه تقريبا 13 هزار کلاس درس در مدارس شاهد وجود دارد که بالغ بر9 هزار کلاس آن هوشمند هستند گفت: بحث هوشمند سازي مدارس يک اولويت ماست، که اين امر نيازمند توليد محتواهاي الکترونيکي مي باشد و ما به دنبال اين هستيم که بتوانيم با توجه به نياز امروز دانش آموزان منابع علمي مناسب تهيه و نيازهاي علمي و پژوهشي آنان را بر اساس شرايط و با ابزارهاي امروزي فراهم نماييم .

کفراشي با اشاره به حضور 25 هزار فرهنگي فرزند شهيد و ايثارگر در آموزش و پرورش در خصوص اجراي ماده 51 قانون خدمات کشوري نيز گفت: خيلي از ارگان ها و نهادها اين قانون را اجرا نموده اند و آموزش و پرورش نيزبا توجه به نظر مساعد وزير محترم آمادگي دارد تا در صورت صدور مجوز از سوي سازمان مديريت و برنامه ريزي با توجه به نياز مالي اجراي اين قانون، آن را اجرايي نمايد .وي همچنين با اشاره به اينکه در تمامي مدارس شاهد وايثارگران مشاورين حضور دارند، گفت:يکي از محاسن اين مدارس اين است که به علت خاص بودن شرايط جامعه هدف پست مشاور از مقطع ابتدايي تا متوسطه به آنها تعلق مي گيرد .

مديرکل مدارس شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش افزود: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام گرفته با همکاري بنياد شهيد و امور ايثارگران سعي شده است. تا از طريق ارائه آموزش هاي تخصصي به منظور کيفيت بخشي خدمات مشاوره اي و توانمندسازي مشاوران مدارس شاهد و ايثارگران گام هاي موثري برداشته شود.


ادامه ثبت نام دانش آموزان تا پايان آبان ماه

رئيس ستاد پروژه مهر با اشاره به ادامه روند ثبت نام دانش آموزان گفت: ثبت نام تا پايان آبان ماه ادامه دارد و خانواده ها نگران نباشند.به گزارش شاپرك، علي زرافشان درباره ميزان ثبت نام دانش آموزان و مقايسه آن ها در سال گذشته و امسال، گفت:در سال گذشته تا نيمه دوم شهريورماه تعداد دانش آموزان ثبت نام شده در مدارس 12 ميليون و 99 هزار و 199 نفر بود اما امسال 450 هزار نفر از سال گذشته جلوتر هستيم چرا که همکاران، اوليا و دانش آموزان همکاري کردند تا ثبت نام دانش آموزان ساماندهي شود.رئيس ستاد پروژه مهر گفت:امسال در حجم ثبت نام دانش آموزان افزايش خوبي داشتيم و اين افزايش در دوره ابتدايي بوده است زيرا سالانه 250 هزار دانش آموز به اين دوره اضافه مي شود.

زرافشان افزود:در پايه متوسطه اول که يک پايه به آن اضافه مي شود 2 ميليون و 50 هزار دانش آموز داريم که اين تعداد امسال به 3 ميليون و 80 هزار دانش آموز مي رسد و طبق برآورد پيش بيني شده يک ميليون و 30هزار نفر رشد در اين پايه ديده مي شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اينکه هميشه روند ثبت نام دانش آموزان رو به افزايش بوده است، گفت: آمار دقيق ثبت نامي امسال پايان آبان ماه که ثبت نام دانش آموزان به اتمام مي رسد، مشخص مي شود. خانواده ها نگران ثبت نام فرزاندنشان نباشند.وي عنوان کرد: در دوره متوسطه دوم کاهش دانش آموز داريم زيرا يک پايه در اين دوره حذف مي شود. سال گذشته با دانش آموزان دوره پيش دانشگاهي 2 ميليون و 500 هزار دانش آموز داشتيم که امسال يک و نيم درصد تعداد آن ها کاهش مي يابد.

زرافشان درباره پوشش تحصيلي دوره متوسطه گفت:پوشش تحصيلي در اول متوسطه 6 درصد و در دوم متوسطه 18 درصد است اما هدف گذاري پوشش تحصيلي ما 100 درصدي است.وي افزود:تا پايان آبان ماه و اتمام ثبت نام دانش آموزان از تعداد افرادي که تاکنون ثبت نام نکرده اند کاسته مي شود و انتظار ما روند افزايشي است.


 زنگ انشاء 

ساعت ها، عقب کشيده شد...

مائده محسني

عقربه هايي، بي زبان که جلو و عقب ميشوند

همان افراد بي جاني که موقع غم و اندوه دير ميگذرند و هنگام خوشي ها با هم مسابقه ميگذارند

انگار اشتباهي ساعت ها را عقب کشيده اند !!

ديگر يادشان نيست که عقربه ها اول فروردين چه با خوشحالي به جلو کشيده ميشدند

آنها هم مانند ما انسان ها جلو رفتن و پيشرفت کردن را دوست دارند ولي دل به عقب بر گشتن را هرگز ندارند

برايِ همين است که : به نظرمان زمان ، در نيمه دوم سال با آرامش خاصي گام بر ميدارد

زود عقربه هايشان را به برگشت اجباري محکوم کردند

تيک تيک ساعت صداي سکوت به خود گرفته است

شب هايمان بلند تر و روزهايمان کم رنگ تر ميشود

عقربه هايمان را راهي به عقب کرديم تا شايد بيشتر پاييز را ببينيم

با اين مشکل که پاييز شرم دارد رويِ رنگ پريده اش را کسي ببيند !

ساعت و عقربه ها،اين دو فصل را براي رسيدن به بهار و تابستان ميگذرانند

در دل هايشان با خود ميگويند : زود بود ،رفتن صبح هايي که خورشيد زود مهمان آسمان مي شد

زود بود ،شب هايي که ستاره هايَش زير ابر ها محبوس مي شدند و با شيطنت چشمک ميزدند

در آخرين لحظات ، چشم هايشان را مي بندند

صداي تيک تيک ساعت ميشود تحويل عقب کشيده شدنشان

شمارِش مَعکوس....

و

تمام شد،شبهايشان به عرش رسيد

دوباره از نو ....


 از گوشه و كنار 

اجراي طرح "انسجام" در مدارس سراسر كشور

دبيرکل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان گفت: در آستانه سال تحصيلي جديد حضور گسترده تشکيلاتي انجمن هاي اسلامي دانش آموزان 28 و 29 شهريور درمدارس سراسر کشور برگزارشد.

به گزارش شاپرك، دبيرکل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان گفت: جهت يکپارچگي هر چه بيشتر درحوزه عمليات، انجمنهاي اسلامي مدارس در تاريخ 28و 29 شهريور ماه، اولين جلسه رسمي هيئت مرکزي در مدرسه (با دعوت از مدير محترم مدرسه) با محوريت هماهنگي فعاليت هاي طرح انسجام همچنين اقدامات مربوط به هفته دفاع مقدس ، عيد غدير و برنامه هاي محرم به عنوان اقدامي هماهنگ در کل انجمن هاي اسلامي مدارس برگزار نمايند.

وي درخصوص برنامه‌هاي اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان در سال تحصيلي جديد، بيان کرد: بحث طرح ‌«انسجام» در مدارس سراسر کشور اجرايي مي‌شود و عضوگيري نيز از بين دانش‌آموزان زبده دوره متوسطه اول و دوم که از لحاظ اخلاقي، علمي و اجتماعي بالا باشند شناسايي و عضويابي مي شوند.

وي ادامه داد: محورهاي اصلي که سال تحصيلي جديد براي آن برنامه ريزي کرديم شامل سازماندهي برنامه هاي اتحاديه در دوره متوسطه اول است که اين اقدام از 2 سال قبل آغاز شده بود و امسال به طور رسمي از سال جديد وارد متوسطه اول خواهيم شد.

دبيرکل اتحاديه انجمن?هاي اسلامي دانش?آموزان اضافه کرد: در واقع اين تشکل بستري براي شکوفايي دانش‌آموزان است، سال گذشته 40 درصد مدارس متوسطه و حدود 700 هزار دانش‌آموز را تحت پوشش قرار گرفتند. علامتي در ادامه به تشريح برنامه هاي سال تحصيلي اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان پرداخت وخاطرنشان کرد : توسعه فعاليت هاي قرآني، انس با اهل بيت(ع) و کمک به دولتمردان مطابق با فرمايشات رهبري در دستور کار ما قرار دارد.وي افزود: برگزاري قرارگاه هاي دانش آموزي ، جلسات هم انديشي و پرسش و پاسخ ، اردوي هاي دانش آموزي ، همايش هاي همکلاسي آسماني و برنامه هاي علمي جزو فعاليت هاي اصلي اعضاي اين تشکل است .دبيرکل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان، حساس سازي و رشد کمي و کيفي برنامه هاي انجمن هاي اسلامي دانش آموزان در دوره متوسطه دوم و فعال سازي قرارگاه هاي مدرسه اي را از ديگر برنامه هاي اين اتحاديه عنوان کرد و افزود: امسال مطابق با سال هاي قبل سه رويکرد معرفتي، علمي ـ درسي و مهارتي را براي دانش آموزان عضو اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان در نظر داريم.


با حضور رئيس سازمان اوقاف برگزار مي‌شود؛

جشن «گلبانگ مهر» در مشهد

مراسم نمادين طرح مهر تحصيلي با عنوان «گلبانگ مهر» امروز چهارشنبه اول مهرماه همزمان با آغاز سال تحصيلي با حضور نماينده ولي فقيه و رئيس سازمان اوقاف در دبيرستان موقوفه شبانه روزي عبدالله رضوي مشهد مقدس برگزار مي شود.

به گزارش شاپرك، طرح «مهر تحصيلي» با هدف اجراي نيات موقوفات مرتبط با کمک به دانش آموزان بي بضاعت و دانش آموزان و همچنين جلوگيري از اعمال سليقه هاي شخصي در آستانه بازگشايي مدارس برگزار مي شود که امسال نيز اين طرح براي توزيع 18 هزار بسته اقلام تحصيلي و لوازم التحرير آماده شده ميان دانش آموزان، از 28 شهريورماه آغاز شده است.براساس اين گزارش، جشن نمادين «گلبانگ مهر» طرح ملي مهر تحصيلي امروز چهارشنبه اول مهرماه با حضور حجت الاسلام و المسلمين محمدي، نماينده ولي فقيه و رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه در دبيرستان موقوفه شبانه روزي عبدالله رضوي در طرقبه شانديز برگزار مي‌شود.اين گزارش حاکيست، امسال در قالب طرح ملي مهر تحصيلي از محل نيات موقوفات مرتبط در خراسان رضوي به 117 دانش آموز مستعد کمک رساني مي شود.


 زنگ تفريح 
 عكس: همايون بديع فر (لنگرودي)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون