جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3447- تاریخ : 1394/07/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
موزه استامبول –تركيه

سفر به سرزمين ممنوعه!


اخبـــــــــار


نگاه


قصار اما...


دنياي عكس
کليساي سينت مارکو-ونيز ،ايتاليا

 عكاسخانه 
 موزه استامبول –تركيه


 سفر به سرزمين ممنوعه!  

 سفر لذت خاصي دارد که تا پا در راه نگذاريد، آن را حس نمي‌کنيد. براي شما از سفر و بويژه جهانگردي مي‌گويد؛ مناظر شگفت و آثار تاريخي هر کشور را برايتان فهرست مي‌کند تا براي ديدن چهارگوشه دنيا ترغيب شويد. با اين حال در اين چند هفته دست روي هر کشوري که مي‌گذاريم، جنگ است که اين کار را سخت کرده است! گرچه مي‌گويند «شنيدن کي بود مانند ديدن» اما براي مقصد اين هفته، تنها بايد به شنيدن (خواندن) اکتفا کرد!

ليبي، کشوري که حدود 40 سال زير سايه معمر قذافي روزگار مي گذراند، ميزبان اين هفته ما خواهد بود. گردشگري در ليبي يکي از صنايعي بود که بشدت از جنگ داخلي اين کشور ضربه ديد. سال 2007 نزديک به 180 هزار نفر گردشگر خارجي از ليبي ديدن کردند که اين رقم به يک ميليون نفر نيز رسيد. اما کشور ويرانه هاي به يادگار مانده از يونان و روم باستان و صحراي بزرگ، از سال 2011 و همزمان با بالا گرفتن درگيري ها، از لحاظ صنعت توريسم روزگار خوشي ندارد. با اين حال ليبي، مقاصد گردشگري جذابي دارد.

در ليبي، پنج اثر در فهرست ميراث جهاني يونسکو ثبت شده است که در اين ميان، سه عدد از آنها خرابه هاي باستاني هستند. شهرهاي رومي سابراسا و لپتيس گامنا در غرب ليبي و ويرانه هاي يوناني سيرن در شرق، از بزرگترين جاذبه هاي گردشگري کشور محسوب مي شوند.

بندر قديمي سابراسا در سال 500 قبل از ميلاد توسط فنيقي ها ساخته شد. در قرن دوم و سوم ميلادي رومي ها کنترل اين بخش را در دست گرفته و بناهايي که امروزه، تنها بخش هايي از آنها باقي مانده را ساختند. قسمت هاي به جامانده از آن دوران شامل يک تئاتر سه طبقه از اواخر قرن سوم و چند بنا از زمان ايسيس و ليبر است.سيرن يکي از زيباترين شهرهاي تاريخي جهان است که در سال 630 قبل از ميلاد به عنوان يکي از مستعمره هاي يونان ايجاد شد. البته بعدها به عنوان بخشي از امپراتوري رومي ها درآمد؛ براي همين است که آثاري از مصر، يونان و روم باستان در آن ديده مي شود. اين منطقه باستاني در نزديکي روستايي به نام شحات قرار گرفته که به هنگام شروع جنگ داخلي، از اولين مناطقي بود که تحت کنترل شورشيان درآمد. يکي از ويژگي هاي قابل توجه سيرن، وجود معبد آپولو است که اوايل قرن هفت قبل از ميلاد ساخته شده و همچنين معبد زئوس که هنوز به صورت کامل حفاري نشده است. ميان سيرن و دروازه هاي منطقه باستاني آپولونيا يک گورستان بزرگ قرار گرفته که حال و هواي مرموزي را به منطقه بخشيده است.

از مناطق باستاني که بگذريم، طرابلس پايتخت ليبي نيز زماني براي خود شکوهي داشته است. اين شهر که در گذشته به عروس سفيد مديترانه شناخته مي شده، در طول تاريخ تغييرات زيادي را به خود ديده است. دوران استعمار ترک ها و ايتاليايي ها، تاثير بسزايي در معماري شهر داشته که امروزه در گوشه و کنار آن مشهود است. يکي از اماکن بسيار معروف شهر، قلعه سرخ است که موزه اي بزرگ در آن قرار دارد. اين موزه که با مشارکت يونسکو ساخته شده آثاري از پنج هزار سال قبل از ميلاد تا انقلاب استقلال را در بر دارد. طرابلس در منطقه شمال غربي ليبي و در حاشيه صحراي بزرگ قرار گرفته است.

اين صحرا که 92 درصد از خاک ليبي را اشغال کرده، يکي از مقاصد مهم گردشگري اين کشور شناخته مي شود. در سال هاي پيش از درگيري، تلاش زيادي براي فراهم نمودن امکانات مناسب گردشگري و همچنين فعاليت هاي علمي، در اين منطقه صورت گرفت که تا حدي نيز موفق بود.

چطور برويم؟

کشوري که حالا دو دولت مستقر دارد؛ در حال حاضر ويزاي توريستي صادر نمي کند. مرزهاي اين کشور با چاد، نيجر، سودان و الجزاير نيز بسته شده است. از سال 2013، برخي از کشورها از جمله ايالات متحده آمريکا، انگلستان، اتريش و موارد بسيار ديگر، شهروندان خود را از رفتن به اين منطقه، جز در موارد ضروري، منع کرده اند. گرچه اين کشور در ايران سفارتخانه دارد، اما اوضاع آنچنان نابسامان است که حداقل تا مدتي بايد قيد سفر به اين نقطه از قاره سياه را زد!


 اخبـــــــــار 

تالاب سراندون و بالندون مأمن مرغان مهاجر

مجموعه تالابي در جوار روستاي سيد محله تو 25 کيلومتري ساري به طرف بابلسر قرار گرفته است . اين مجموعه تالاب داراي دو بخش جنوبي (سراندون) و شمالي (بالندون) است.

وسعت آن ها حدود 30 هکتار و عمق متوسط آن يک متر است که در زمستان و پاييز پر آب، در بهار و تابستان به علت استفاده هاي زراعي کم آب است. آب اين تالاب ها شيرينه و پيرامون آن ها نيزار و گياهان مردابي است که با مرغزار و شاليزار احاطه شده است.

اين مجموعه از تالاب نيز به دليل اقليم مناسب، آب شيرين، پوشش گياهي و مواد غذايي، زيستگاه پرندگان و آبزيان است. پاييز و زمستان اين تالاب ها نيز مامن و زيستگاه مرغان مهاجر شده است. دسترسي مناسب، محوطه سرسبز و دلنشين، مناظر بکر و وحشي، فضاهاي گردشگاهي جالبي رو پديد آورده است که مي تواند مورد توجه مسافرين و توريست ها واقع شود .

منبع :همگردي


توقف ساخت و ساز در تپه اي از دوران نوسنگي

گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه چياسي کوهدشت با هدف پيشگيري از تهديدهاي احتمالي ناشي از توسعه بافت شهري و جلوگيري از دخل و تصرفات ناشي از فعاليت کشاورزان صورت گرفت.

به گزارش شاپرك و به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، سيد محمود مير اسکندري سرپرست هيأت گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه چياسي کوهدشت با بيان اين مطلب تصريح کرد که نتيجه مطالعات انجام شده در اين محوطه مشخص ساخت، تپه داراي آثاري از دوران نوسنگي تا قرون مياني دوره اسلامي است. به گفته وي ، در پايان برنامه گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه چياسي گستره اي به وسعت حدود 4 هکتار براي اين تپه در نظر گرفته شد.اين باستان شناس افزود: درميان آثار به دست آمده در اين محوطه ، سفال هاي شوشان و سفال هاي يانيقي در نوع خود قابل توجه هستند.او تصريح کرد: مطالعات نشان داد که استقرارها در چياسي از دوران نوسنگي تا عصر آهن به صورت متوالي در شرق تپه شکل گرفته و پس از آن استقرارها به سمت غرب و شمال غرب تپه کشيده شده اند.به گفته مير اسکندري ، اين طرح با هدف پيشگيري از تهديدهاي احتمالي ناشي از توسعه بافت شهري و جلوگيري از دخل و تصرفات ناشي از فعاليت کشاورزان صورت گرفت.وي خاطر نشان ساخت که استفاده از روش هاي نوين پژوهشي از جمله برنامه هاي مد نظر در انجام مطالعات اين تپه باستاني بود که طي مدت زمان اجراي طرح گمانه زني به انجام رسيد.

مير اسکندري تصريح کرد که عکس برداري و نقشه برداري هوايي به کمک هليکوپتر پهپاد براي نخستين بار در لرستان بعد از سال هاي مياني دهه 1930 ميلادي، يعني زماني که اريک اشميت با هواپيماي خود از محوطه هاي باستاني عکس برداري مي کرد، از جمله اقدامات انجام گرفته در اين زمينه است. سرپرست هيأت گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه چياسي کوهدشت افزود:پيشنهادات لازم براي ادامه مطالعات در خصوص تپه چياسي پس از تکميل گزارش اين مرحله از پژوهش ها به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان لرستان ارائه مي شود.

طرح گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه چياسي کوهدشت با مجوز رياست پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري انجام شد .


همايش ملي "نوروز ، ميراث صلح"برگزار مي شود

پژوهشکده مردم شناسي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، همايش ملي نوروز ، ميراث صلح را برگزار مي کند.

به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، عليرضا حسن زاده رييس پژوهشکده مردم شناسي با اعلام اين خبر تصريح کرد که اين همايش در قالب سلسله همايش هاي "ايران سرزمين صلح و ديدارگاه فرهنگ هاي جهان" اسفند ماه امسال برگزار خواهد شد .او افزود :همايش "نوروز ، ميراث صلح "با همکاري سازمان ها و موسسات همچونمعاونت توسعه مديريت ميراث فرهنگي،مرکز اسناد فرهنگي آسيا ،موسسه فرهنگي اکو، شوراي فرهنگ عمومي، پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي و مرکز مطالعات فرهنگ عامه صدا و سيما برگزار مي شود.

حسن زاده خاطرنشان کرد که در اين همايش سخنراني هاي علمي با تمرکز بر اهميت نقش نوروز در ايجاد وفاق و همدلي فرهنگي ميان کشورهاي حوزه نوروز از سوي مردم شناسان و محققان زبده کشور ارايه خواهد شد .وي تصريح کرد که به زودي فراخوان همايش ياد شده منتشر و از پوستر آن رونمايي خواهد شد .

رييس پژوهشکده مردم شناسي، خاطرنشان ساخت که مفهوم صلح جايگاهي بسيار مهمي در فرهنگ و تمدن ايران دارد و يکي از چشم اندازهاي اين مفهوم را مي توان در آيين نوروز مشاهده کرد و از اين رو مي توان نوروز را ميراث صلح ناميد.


 نگاه 

كليساي سيستين شاهكار ميكل آن‍ژ

نرگس عبدي فر

کليساي سيستين يک کليساي بزرگ و شاخص در شهر واتيکان است و در کاخ رسالت قرار گرفته است . اين کليسا بين سال هاي 1475 تا 1481 توسط جياوانيو دل دوسي ساخته شد و طراحي آن را باسيوپونتلي برعهده داشت. سيستين 15 آگوست سال 1483 افتتاح و به مريم مقدس هديه داده شد. که اقامتگاه رسمي پاپ محسوب مي‌شود.اين کليسا محل برگزاري همايش گزينش پاپ جديد است که پس از مرگ، استعفا يا برکناري پاپ براي انتخاب پاپ جديد با شرکت تمامي کاردينال‌هاي کليساهاي کاتوليک برگزار مي‌شود.

نماي خارجي اين کليسا يک ساختمان آجري مثلثي شکل است که مثل خيلي از کليساهاي ديگر ايتاليا در دوره رنسانس و قرون وسطي بسيار ساده ساخته شده و راهروها و درهاي ورودي آن بسيار بي تجمل و ساده است.فضاي داخلي آن به سه طبقه تقسيم شده است که طبقه پاييني آن يا همان زيرزمين پنجره هاي ساده اي دارد و از آنجا يک در ورودي به فضاي خارج کليسا راه دارد.

طبقه بالاي آن که فضاي اصلي کليسا به حساب مي آيد 9/40 متر ارتفاع و 4/13 متر پهنا دارد. سقف منحني آن تا ارتفاع 7/20 متر بالا رفته است. طبقه سوم کليسا اتاق افسران نگهبان بود. در اين طبقه يک ورودي وجود دارد که رخنه پي در پي آب به اين کليسا از اين راهرو صورت مي گرفت. به همين دليل سقف آن قسمت را دوباره با سفال بازسازي کردند.

کليساي سيستين همچنين به خاطر معماري و تزئينات فرسکوي هنرمندان عصر رنسانس همچون ميکل آنژ، ساندرو بوتيچلي، پيترو پروجينو، پينتوروچيو و ديگران مشهور است. ميکل آنژ 1.100 متر مربع از سقف نمازخانه را در سالهاي 1508 تا 1512 ميلادي و تحت قيموميت پاپ ژوليوس دوم نقاشي کرد. نقاشي‌هاي سقف و بويژه اثر قضاوت نهايي (1535–1541) از شاهکارهاي هنر نقاشي ميکل آنژ به شمار مي‌روند.

"آفرينش آدم" نقاشي معروفي از ميکل آنژ است که بر روي سقف نمازخانه سيستين ديده مي‌شود. اين اثر که چهارمين قاب بر روي سقف مشبک اين کليسا است.

در آفرينش آدم، يکي از داستان‌هاي انجيل از کتاب آفرينش ديده مي‌شود که در آن خدا با دمي حيات بخش به آدم زندگي مي‌بخشد.

نكته‌ قابل‌ توجه‌ در اين‌ است كه وجود تعداد زيادي‌ تصاوير خاص ‌ است‌. مانند پيامبران‌ مونث‌ كه‌ بر خلاف‌ اعتقادات‌ مذهبي‌ در مسيحيت‌ است‌. تصاوير هفت‌ پيامبر و پنج‌ پيامبر مونث‌ در بخشي‌ از سقف‌ تصوير شده‌اند كه‌ هنگام‌ ساخت‌ بناي‌ كليسا به‌ يادبود حواريون‌ حضرت‌ مسيح‌ طراحي‌ شده‌اند.

9 تصوير از كتاب‌ پيدايش‌

پنج‌ عدد از اين‌ تصاوير داستان‌هاي‌ آفرينش‌ هستند. 1 آفرينش‌ ماه‌ و خورشيد

2 آفرينش‌ زن‌

3 آفرينش‌ آدم‌

4 آفرينش‌ زمين‌ و آب‌

5 آفرينش‌ نور و تاريكي‌ و چهار تصوير ديگر عبارتند از آدم‌ و حوا، نوح‌، سيل‌ و نوح‌

آخرين‌ تصويري‌ كه‌ ميكل‌آنژ بر سقف‌ كشيده‌ است‌ آفرينش‌ نور و تاريكي‌ است‌ كه‌ گفته‌ مي‌ شود طي‌ يك‌ روز انجام‌ گرفته‌ است‌.

هفت‌ پيامبر

هفت‌ پيامبري‌ كه‌ تصويرشان‌ بر روي‌ سقف‌ ديده‌ مي‌شود عبارتند از: حزقيال‌ (پيامبر يهود در قرن‌ ششم‌ پيش‌ از ميلاد، اشعيا، ارمياني‌ نبي‌ (سده‌ هاي‌ 6 و 7 پيش‌ از ميلاد)، يوئيل‌، يونس‌ و زكرياي‌ نبي‌.

در چهار مثلثي‌ كه‌ در چهار گوشه‌ سقف‌ قرار دارد تصاويري‌ در خصوص‌ يهوديان‌ و اسراييل‌ ديده‌ مي‌شود. همچنين‌ كشتن‌ پهلوان‌ غول‌آساي‌ فلسطيني‌ جالوت‌ توسط‌ حضرت‌ داوود، بريدن‌ سر هلو فرنس‌، توسط‌ زن‌ يهودي‌ با نام‌ جوديث‌، مجازات‌ هامان‌ به‌ دليل‌ دسيسه‌اش‌ عليه‌ يهوديان‌ و موسي‌ و افعي‌.


 قصار اما... 

 زمين خوردن، شكست خوردن نيست؛ از زمين بلند نشدن، شكست خوردن است.

آبراهام لينكلن


 دنياي عكس 
 کليساي سينت مارکو-ونيز ،ايتاليا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون