جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3443- تاریخ : 1394/06/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


عكاسخانه
باغ غدير –اصفهان

زيباترين قصرها و قلعه هاي جهان


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس
کليساي نامرئي واقع در بلژيک

 عكاسخانه 
 باغ غدير –اصفهان


 زيباترين قصرها و قلعه هاي جهان 

 در زمان هاي قديم قصرها براي اهداف امنيتي يا محل زندگي پادشاهان ساخته مي شدند، اما امروزه اين قصرها بيشتر شبيه نمادي براي داستان هاي خيالي هستند.

هر چند در کشور خودمان هم قصر يا قلعه هاي زيبا و تاريخي زيادي داريم اما به علت محافظت نکردن از آنها همگي رو به نابودي هستند. در همين حال در کشورهاي اروپايي قصرها بين گردشگران داراي محبوبيت بسيار هستند و به عنوان يک منبع جذب درآمد به آنها نگاه مي شود. حال در اين مطلب چند قصر فوق العاده زيبا و ديدني دنيا را به شما معرفي مي کنيم.

قصر هاروارد، انگلستان

اگر چه از لحاظ ظاهري شبيه يک کاخ پادشاهي است اما در حقيقت مسکوني است و بيشتر از 300 سال محل زندگي خانواده ي هاروارد بوده است. اين خانه يا بهتر بگوييم قصر در يورک شاير شمالي در انگلستان قرار دارد و بزرگترين قصر در تمام بريتانيا است. ساخت اين قصر در قرن 17 ميلادي آغاز شد و به مدت 15 سال به طول انجاميد. زمين هاي اطراف اين قصر که شامل باغ هاي مختلف، چمنزارها و پارک است هم متعلق به کاخ است.

قصر هيمه جي، ژاپن

قصر هيمه جي که به علت نماي سفيد رنگ آن قصر درناي سفيد هم ناميده مي شود يکي از جذاب ترين بناها در ژاپن است و مجموعه اي شامل 83 ساختمان چوبي است. اين قصر در قرن چهاردهم ميلادي ساخته شده و در ايالت کانساي ژاپن قرار دارد.

يکي از فوق العاده ترين عناصر دفاعي و امنيتي که در اين قصر وجود دارد نحوه ي رسيدن به قصر اصلي است، راهرو ها و دروازه ها طوري طراحي شده اند که کساني که از خارج قصر وارد شده اند(معمولاً دزدان) ابتدا وارد يک راهروي پيچ در پيچ با تعداد زيادي بن بست مي شوند، با وجود اين راهرو و اين همه بن بست دزدان از تصميم خود منصرف مي شوند.

قصر هيمه جي در شهر هيمه جي در جنوب غربي جزيره هونشو قرار دارد. اين قصر اولين اثر ثبت شده در فهرست ميراث جهاني يونسکو از کشور ژاپن است. قصر هيمه‌جي به همراه قصرهاي ماتسوموتو و کوماموتو از سه قصر بسيار مشهور کشور ژاپن و يکي از مراکز اصلي جلب گردشگر محسوب مي‌شود.

قصر پلس، روماني

اين قصر در يک منطقه ي روستا مانند با طبيعت زيبا و ديدني در کوه هاي کارپاسيان روماني ساخته شده است.

اين قصر واقعاً يک اثر هنري و رويايي است، ساخت آن از سال 1873 آغاز شد و توسط تعداد زيادي معمار از کشورهاي گوناگون ساخته شد، يه همين خاطر ملکه ي اليزابت روماني در مورد ساخت اين قصر اين گونه توضيح داد: " ايتاليايي ها سنگ کار بودند، رومانيايي ها بالکن ها را ساختند، کولي ها کارگر بودند، البانيايي ها و يوناني ها روي سنگ کار مي کردند، آلماني ها و مجارستاني ها نجاري مي کردند، ترک ها آجر مي پختند، مهندس ها لهستاني بودند و سنگ تراش ها اهل چک بوديند.

فرانسوي ها نقاش بودند و انگليسي ها اندازه گير بودند... " ظاهراً در طول ساخت اين قصر کارگران و بناها به 14 زبان مختلف صحبت مي کرده اند.

قصر چمبورد، فرانسه

بر اساس اسناد رسمي تاريخي اين قصر تنها براي اقامت شکارچيان ساخته شده اما گفته مي شود شاه فرانسيس اول اين مکان را به علت نزديک بودن به قصر معشوقه اش، کلاود روهان که در حوالي همين منطقه بوده انتخاب کرده است. قصر چمبورد داراي 440 اتاق، 365 شومينه و 84 راه پله است؛ همچنين بزرگترين قصر در دره لوار فرانسه است.

قصر کورفه، انگلستان

قصر کورفه يکي از بناهاي تاريخي انگلستان است که در نزديکي روستاي دورست قرار دارد. اگر چه اين قصر تخريب شده اما بقاياي باقي مانده قصر هنوز تاثير زيادي در جذب گردشگران به روستاي دورست دارد. ساخت اين قصر به قرن نهم ميلادي باز مي گردد؛ گفته مي شود اين قصر در زمان هاي دور دژ نظامي رومانيايي ها بوده است. بقاياي باقي مانده از اين قصر بازمانده از دوباره سازي اين قصر در قرن يازدهم هستند که در آن زمان محل نگهداري خزانه و زندانيان بوده است..

قصر آلين دونن، اسکاتلند

قصر آلين دونان در جزيره‌اي به همين نام در درياچه دوييچ و در کشور اسکاتلند قرار دارد .قصر اصلي در اوايل قرن سيزدهم، جهت دفاع در برابر حملات وايکينگ‌ها بنا شد. امروزه اين قصر يکي از معروف ترين مکان ها در اسکاتلند است. به نظر مي رسد دليل نام گذاري اين قصر به اين نام" بيشاپ دونان" بوده که در قرن ششم ميلادي به اسکاتلند رفته است. اين قصر در يک جزيره بسيار زيبا قرار دارد و اطراف آن توسط کوهستان هاي اسکاتلند اخاطه شده است. قلعه ي آلين دونن حداقل چهار بار بازسازي شده که اين بازسازي ها 200 سال طول کشيده است.

قصر گوايتا، سن مارينو

قصر گوايتا که در پارک گوايتا و برفراز شهر سن مارينو قرار دارد يکي از نمادهاي اين کشور کوچک در داخل ايتالياست. اين قصر در قرن يازدهم ميلادي ساخته شده است و براي مدتي از آن به عنوان زندان استفاده مي شد. اين قصر يکي از سه برج معروف گوايتا است، دو برج ديگر دلا فرانا و مونتاله هستند، البته گوايتا قديمي ترين و معروف ترين آن هاست.


 اخبـــــــــار 

آموزش هاي حفاظتي و مرمتي به پژوهشگران افغانستاني

پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي –فرهنگي درحوزه مرمت آثار تاريخي به عنوان دفتر همکاري هاي منطقه اي آسياي ميانه و باختري (ايکروم ) آمادگي دارد کلاس هاي آموزشي حفاظي را براي پژوهشگران افغانستان برگزار کند. به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، کامران احمدي رييس پژوهشکده حفاظت و مرمت از آثار تاريخي –فرهنگي در نشست تخصصي با رييس پژوهشکده باستان شناسي افغانستان و اساتيد دانشگاه کابل اين مطلب را مطرح کرد .

او با اشاره به اشتراکات فرهنگي که ميان ايران و افغانستان وجود دارد تصريح کرد که پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي –فرهنگي مي تواند در حوزه هاي مرتبط تجربيات خود را در اختيار پژوهشگران افغانستان قرار دهد . وي افزود: اين پژوهشکده به عنوان دفتر همکاري هاي منطقه اي آسياي ميانه و باختري (ايکروم ) آمادگي دارد کلاس هاي آموزشي در خصوص حفاظت و مرمت آثار تاريخي را براي پژوهشگران افغانستاني برگزار کند . او خاطرنشان ساخت که مزيت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي –فرهنگي در داشتن دستگاه هاي مجهز و آزمايشگاهي است که پژوهشگران مي توانند بصورت عملي کار را در آنها فرا گيرند . درادامه منيژه هاديان دهکردي کارشناس حفاظت و مرمت آثارتاريخي و مسئول دفتر همکاري هاي منطقه اي آسياي ميانه و باختري( ايکروم) با معرفي بخش هاي مختلف پژوهشکده تصريح کرد: فعاليت هاي پژوهشي در اين پژوهشکده در قالب گروه هاي سياست هاي عمومي و امور نظارتي ، ساليابي و محيط و شناخت مواد و فناوري به فعاليت پژوهشي مي پردازد . وي ارتقاي دانش تخصصي و فني حفاظت و مرمت آثار، برگزاري همايش هاي بين المللي، شناسايي و استفاده از ظرفيت هاي سخت افزاري و نرم افزاري علمي و آزمايشگاهي، ارزيابي کلي حفاظت آثار کشورهاي منطقه و ... را از طرح ها و برنامه هاي اين پژوهشکده اعلام کرد .

دهکردي با بيان اينکه اين پژوهشکده در سال 74به عنوان دفتر همکاري هاي آسياي ميانه و باختري(ايکروم) انتخاب شده است تصريح کرد که اين دفتر وظيفه دارد که کلاس ها و دوره هاي آموزشي در حوزه حفاظت از آثار تاريخي و فرهنگي را در بين کشورهاي منطقه برگزار کند. او افزود: پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي –فرهنگي با برنامه ريزي و نياز سنجي مي تواند در آينده کلاس هاي آموزشي را براي پژوهشگران افغانستان برگزار کند .

او با اشاره به اينکه اين پژوهشکده در نظر دارد دوره هاي آموزشي بين الملل را در آينده برگزار کند تصريح کرد که با همکاري هاي آتي پژوهشگران افغانستاني هم مي توانند در اين دوره هاي آموزشي بين الملل شرکت کنند .


شناخت بازارهاي جهاني گامي در راه توسعه صنايع دستي است

عضو هيت علمي دانشگاه هنر اسلامي تبريز با تاکيد بر اهميت شناخت بازارهاي جهاني، گفت: اگر شناخت بازارهاي جهاني باشد، در توسعه صنايع دستي و در نتيجه توسعه اقتصاد کشور موفق مي شويم. به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي؛ شهريار شکرپور در حاشيه ششمين نمايشگاه سراسري صنايع‌دستي تبريز مشکل عمده صنايع دستي معاصر را عدم تحول و شناخت بازارهاي جهاني دانست و افزود: با وجود اينکه تنوع صنايع دستي در کشور ما بسيار زياد است اما در بعد بازار و فروش نقص داريم. وي خاطرنشان کرد: نمايشگاه هاي صنايع دستي در ابعاد ملي و بين المللي مي تواند زمينه ساز شناخت بازار و هدف گذاري براي فروش و عرضه محصولات صنايع دستي باشد.

شکرپور با اشاره به اينکه صنايع دستي تنها حوزه اي است که در اغلب رشته هاي آن تمام مواد اوليه آن براي توليد از داخل کشور تهيه مي‌شود و نيازي به واردات ندارد، افزود: از طرفي هم ارزش افزوده چشم گيري دارد و با شناخت ظرفيت هايش، صنايع دستي مي‌تواند در زمينه اقتصاد کشور نقش مهمي ايفا کند.

عضوهيت علمي دانشگاه هنر اسلامي تبريز برگزاري نمايشگاه صنايع دستي و کمک به يافتن بازار عرضه مناسب را از جمله حمايت هاي مورد نياز هنرمندان صنايع دستي خواند و گفت: حمايت از هنرمندان بايد به گونه اي باشد که فرصت ايده پردازي و نوآوري آنها از دست نرود. شکرپور همچنين با اشاره به رابطه خوب دانشگاه و اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي گفت: يکي از اهداف دانشگاه هنر اسلامي تبريز افرايش تعاملات هنري در جامعه است و در اين زمينه در چند سال اخير رابطه خوبي با اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان ارگاني تاثير گذار داشته است.


ابيانه با قدمتي هزارساله

ابيانه نقطه ‏اي خوش منظره و خوش آب و هواست که موقعيت طبيعي مساعدي دارد ، در گذشته به بيدستان معروف بوده و کارشناسان قدمت هزار و اندي ساله را براي آن تخمين مي زنند .

آثار و بناهاي تاريخي که در ابيانه وجود دارد مربوط به دوره هاي ساساني، سلجوقي، صفوي و قاجار مي باشد . قديم‏ترين اثر تاريخي ابيانه آتشکده‏اي است که مانند ديگر بناهاي ده در سراشيبي قرار گرفته. مهم‏ترين بنا و اثر تاريخي اين روستا يک باب مسجد جامع و قديم‏ترين اثر تاريخي اين مسجد منبر چوبي منبت‏کاري آن است که در سال 466 هجري قمري ساخته شده است .

منبع : همگردي


 قصار اما... 

 انسان عبارت است از :

حيواني که عصيان ميکند و فرشته اي که گناه مي‌کند

دکتر علي شريعتي

کتاب ميعاد با ابراهيم


 نگاه 

آتشكده زردشتيان منطقه خسرو باغ بمبئي

نرگس عبدي فر

داستان اين مهاجرت را موبد زردشتي كه نامش بهمن پور قباد پور هرمز بود نوشته است او اهل سنجاب بود و در سال 969يزگردي برابر با 1008خورشيدي و برابر با1600ميلادي ،تحت عنوان (قصه سنجاب )به گونه شعر مانند نوشته است . داستان از اين قرار است كه در قرن هشتم ميلادي گروهي از زردشتيان مركب از مرد و زن و كودك با سه كشتي از خليج فارس به سوي هند روانه شدند ،پس از چندي دريانوردي ،به ساحل گجرات رسيدند ،راجا يا حكمران محل به نام (جادي رانا )چون لباس و الات و ادوات جنگي انها را بديد ،از براي تاج خود بيانديشيد . از دين و ايين انها پرسيد ،پس از آنكه اطمينان حاصل كرد كه از طرف آنان گزندي نخواهد ديد به ايشان با شرايطي اجازه اقامت داد. قطعه زميني به آنان واگذار شد كه سراسر جنگل و بيابان و ويران بود . ايرانيان تازه وارد ،آنجا را اباد نمود و سنجان نام نهاد ند. اين نام ياداور يك ايراني است .پس اگر پارسيان اولين جايگاه سكونت خود را سنجان نام نهادند ،به واسطه شدت علاقه اي بود كه به منطقه ابا و اجدادي خود داشتند . نخستين پرستشگاهي كه ساختند پس از كسب اجازه به ياد كشور ايران و پادشاه آن (ايرانشاه )نام نهادند . پرفسور جكسن امريكايي مي نويسد كه "زرتشتيان در سال 716ميلادي يعني شصت پنج سال بد از كشته شدن يزگرد سوم ،آخرين پادشاه ساساني وارد سنجان شدند . و گروهي در سال 775ميلادي به آنها پيوستند " در همان اوقاتي كه گروهي از ايرانيان به هندوستان رفتند گروهي نيز به جانب چين رفتند . شايد اينان همان كساني هستند كه به همراهي پسر يزگرد سوم به جانب چين رفتند .يكي ديگر از شهرهاي ساحلي هند كه در آن ساكن بودند به نام ناگ مندال خوانده مي شود ،به نام نو ساري يعني ساري نو يا جديد تبديل كردند اين شهر در استان برودا واقع است و بسياري از دانشمندان پارسي از اين شهر برخاسته اند .


 خبر 

تنبوشه‌هاي سفالين بروجرد تهديد مي‌شود

مدير اداره ميراث فرهنگي بروجرد گفت: ساختمان ضلع جنوبي تهديدي براي سفا‌ل‌هاي تازه کشف شده سيستم آبرساني تاريخي است که آن هم در فاصله 15 سانتي با سفال‌ها قرار دارد.

مدير اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري بروجرد با تکذيب بتن‌ريزي در محل کشف سفالينه‌هاي متعلق به يک سيستم آبرساني تاريخي در گفتگو بامهر بيان کرد: اين سازه کشف شده بخشي از سيستم آبرساني قديمي است که در کنار ديوار ارگ قديم بروجرد بوده است و احتمالا آبي که مي‌خواسته وارد مخزن آب شود در داخل اين تنبوشه‌ها ريخته مي‌شده است. حجت يارمحمدي ادامه داد: ساختماني که در کنار اين تنبوشه‌هاي سفالي تازه کشف شده در حال ساخت است، قرار است به مجتمع تجاري و مسکوني تبديل شود که بخش خصوصي آن را مي سازد. نزديک‌ترين ديوار به اين تنبوشه‌هاي سفالين، حدود 15 سانت با آن فاصله دارد و مالک تحت نظارت يگان حفاظت ميراث فرهنگي فعاليت مي‌کند. تمام تلاش يگان حفاظت از ميراث فرهنگي اين است که وضع موجود را حفظ کنند. چرا که براي ما اولويت حفظ اين سازه است. تا اينکه بتوان شرايط را براي کاوش و تحقيقات بيشتر مهيا کرد. يارمحمدي ادامه داد: به نظر مي‌رسد اين سيستم آب‌رساني در محوطه باغ تعبيه‌شده است. چرا که ديوار پشتي اين تنبوشه‌ها يک باغ متعلق به پادگان ارتش است و ما اگر بخواهيم کاوشي انجام دهيم مي‌بايست مجوز گرفته و در اين محدوده فعاليت کنيم. به هر حال اين پروسه زمان بر است. در هر حال اين سازه زير بتون نمي‌رود. ما قصد داريم اين فاصله را با يونوليت يا مصالح ديگر پر کنيم تا اين سفالها سالم باقي بمانند. مدير اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري بروجرد با تاکيد بر اينکه مستندسازي کلي از آثار کشف‌شده و وضع موجود انجام شده گفت: بايد بررسي شود که آيا واقعا سيسنم آبرساني ارگ به اين شکل بوده است يا خير و يا اينکه آب انباري نيز وجود دارد و يا آن هم تخريب شده است. لازم است اگر محوزي صادر شد، گمانه‌زني شود. در هر حال وضعيت اعتبارات ما قوي نيست که هر زمان خواستيم کار را شروع کنيم. محدوديت‌هايي درباره مجوز و اعتبارات وجود دارد. اما اکنون يگان حفاظت مرتب از اين محدوده بازرسي مي‌کند چون اکنون اين تنبوشه‌ها تنها از ضلع جنوبي در خطر هستند با اين حال از مالک تعهد گرفته‌ايم که آسيبي به آنها نزند.

وي ادامه داد: مدتي پيش قطعه‌اي از ديوار فرو ريخته بود که ما از مالک خواستيم تا شمع هاي را به ديوار بزند تا هم از آسيب کارگرانش جلوگيري کرده باشد و هم ديوار ريزش نکند. اين کار اکنون انجام شده و سه شمع آهني براي آن زده است.

يارمحمدي درباره متوقف ماندن عمليات ساختمان سازي گفت: ما از مالک خواستيم که فعلا ساخت و ساز را متوقف کند اما قبول نکرد. همچنين پيشنهاد خريد سه متر از زمين را داديم تا عقب تر برود چون در آن صورت دست ما براي کار بازتر بود اما گفت که ملکش ناقص مي شود. از سوي ديگر قيمت زمين در اين محدوده گران است.


 دنياي عكس 
 کليساي نامرئي واقع در بلژيک


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون