جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3434- تاریخ : 1394/06/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


عكس سلفي مريخ نورد در سياره سرخ


پاکسازي زمين هاي جنگي با گياه مقاوم به تي ان تي


شارژ اسمارت فون‌ها با درخت خورشيدي


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 عكس سلفي مريخ نورد در سياره سرخ 

 
در يک آزمايش جالب پژوهشگران عکسي 360 درجه‌اي از مريخ نورد در سياره سرخ بدست آوردند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، کارشناسان با به هم چسباندن عکس‌هاي دريافتي از سياره مريخ و به هم متصل کردن آن‌ها يک تصوير 360 درجه‌اي از مريخ نورد کنجکاوي بدست آورده‌اند.

گفتني است، تصاوير به دست آمده از مريخ نورد کنجکاوي در پنج و نيم کيلومتري از سطح سياره مريخ و بر فراز کوه شارپ اين سياه به دست آمده است. در اين عکس بازوي روبوتيک مريخ نورد در حال حفاري يک قطعه سنگ در کوه شارپ نشان داده شده است.

دوربين استفاده شده براي به دست آوردن اين تصوير، دوربين نصب شده بر روي بازوي روبوتيک مريخ نورد است و سعي شده تا آسيب به بازوي روبوتيک وارد نشود. اين دوربين علاوه بر ارسال اطلاعات به کره زمين وظيفه دريافت اطلاعات قطعات سنگ، مسير حرکت، دره‌ها و گودال‌هاي سياره مريخ را نيز در اختيار دارد و پژوهشگران از طريق آن فرامين کنترلي لازم را به مريخ نورد ارسال مي‌کنند.در حال حاضر ماموريت مريخ نورد کنجکاوي يافتن نشانه‌هايي از حيات، بررسي وضعيت زمين شناسي سياره مريخ و نيز يافت شواهدي از وجود يک تمدن قديمي و باستاني بر سطح اين سياره است.

چندي قبل در اثر يک اتصال کوتاه جريان برق در مريخ نورد ماموريت اين کاوشگر با خطر مواجه شده بود که خوشبختانه مجدداً مريخ نورد به کار افتاده و پژوهشگران موفق شده وضعيت آن را به حال عادي باز گردانند. کارشناسان اميدوار هستند اين مريخ نورد بتواند تا پايان رسمي ماموريت خود به فعاليت ادامه داده و اطلاعات مورد نياز را در اختيار پژوهشگران قرار دهد.


  پاکسازي زمين هاي جنگي با گياه مقاوم به تي ان تي 

 
محققان دانشگاه يورک در کانادا در جريان يک مطالعه موفق به ايجاد جهش هايي در گياهان شدند که آنها را نسبت به تي ان تي مقاوم مي سازد. به گزارش ايرنا از پايگاه ساينس ديلي ، به گفته محققان از اين گياهان مي توان براي پاکسازي جبهه هاي جنگ و زمين هاي آموزش نظامي که به مواد منفجره آلوده هستند،استفاده کرد.

تري نيتروتولويين و يا تي.ان.تي يافت شده در مواد منفجره براي گياهان سمي است و به طور قابل توجهي بر کيفيت خاک و ايجاد پوشش گياهي تاثير مي گذارد.رسوبات تي ان تي ريشه گياهان را مسدود مي کند و مانع رشد و تکامل گياه مي شود.در حاليکه استفاده از ساير سموم و مواد شيميايي آلاينده را مي توان ممنوع کرد اما تي ان تي نقش مهمي در دفاع از يک ملت دارد.اکنون زيست شناسان دانشگاه يورک کانادا ، گام مهمي در پاکسازي ميليون ها هکتار زمين آلوده به مواد منفجره برداشته اند.

محققان متوجه شدند که يک آنزيم مهم گياهي به نام MDHAR6 با تي ان تي واکنش نشان مي دهد و سوپر اکسايد توليد مي کند که براي سلول هاي گياهي بسيار مخرب است. اما گياهان جهش يافته که فاقد اين آنزيم هستند، يک تحمل افزايش يافته نسبت به تي ان تي پيدا مي کنند.

به گفته محققان، با هدف قرار دادن اين آنزيم در گونه هاي گياهي مي توان گياهاني توليد کرد که نسبت به تي ان تي مقاوم هستند و به اين ترتيب باعث پاکسازي مواد منفجره از پايگاه هاي آلوده مانند زمين هاي نظامي و يا پايگاه هاي توليد زباله شد.اين سيستم هاي پايه گياهي تنها با ريشه کني سم تي ان تي باعث پاکسازي زمين هاي آلوده مي شوند.


 شارژ اسمارت فون‌ها با درخت خورشيدي 

 
اين شارژر با ذخيره انرژي خورشيدي در پنل هاي خود مي تواند به شارژ مستقيم و روزانه انواع گجت ها بپردازد.

به گزارش مهر، ويوين مولر (Vivien Muller)، مخترع فرانسوي است که شارژرهاي خورشيدي جالبي شبيه به درختان بن‌ساي را اختراع کرده است. درختان با استفاده از پنل هاي خورشيدي به ذخيره انرژي در باتري هاي خود مي پردازند. کاربران با استفاده از انرژي ذخيره شده در پنل ها قادر به شارژ انواع گجت ها هستند.

اين شارژر خورشيدي از يک پورت USB و همينطور سطح مسطحي بهره مند شده تا گجت ها هنگام شارژ روي آن قرار بگيرند. اين درخت خورشيدي علاوه بر شارژ اسمارت فون ها همانند يک چراغ زيبا نيز به نورافشاني مي پردازد.


 گنده تر از دروغ 

بازگشت كشتي گيران

مهدي بيرنگ

اين جوري گفته مي شود که کاروان کشتي فرنگي ما که قرار است در آمريکا هم مدال طلا بگيرد و هم قهرمان جهان بشود و هم در انتخابي المپيک کاري کارساز انجام بدهد به اين دليل که گفته مي شود آمادگي لازم را براي اين کار نداشتند يک راست به ايران برگشتند!در اين زمينه خادم رئيس فدراسيون کشتي گفت: من از همان ابتدا هم با اعزام فرنگي کارانمان مشکل داشتم و اصلا دلم نمي خواست که به آمريکا اعزام شوند اما خودشان پافشاري کردند.

آنها وقتي رفتند و در وزن کشي با کشتي گيران قدري رو به رو شدند تصميم گرفتند که ديگر در اين مسابقات نباشند و يک راست و با اولين پرواز به ايران برگردند!گفته مي شود که خادم خيلي ناراحت است اما اصلا به روي خودش نمي آورد!


 اما خبر 

سامانه‌اي براي داشتن خواب عميق

مهندسان يک شرکت امريکايي در شيکاگو ابزار جديدي ارائه داده‌اند که نوعي "تهويه" صوت قابل‌حمل است و مي‌توان براي داشتن خوابي عميق آن را در کنار تختخواب گذاشت.

به گزارش ايسنا، اين ابزار حاوي يک فن قابل‌کنترل است که صداي پس‌زمينه را مسدود مي‌کند.

ابزار جديد به نام Snooz که توسط شرکتي به همين نام ساخته شده، صداي واقعي توليد مي‌کند و اين بدين معناست که داراي هيچ نوع شبيه‌سازي‌هاي جريان هواي صدادار غيرطبيعي نيست.

سيستم ابداعي کاملا قابل‌تنظيم است و مي‌توان با ضربه‌زدن آهسته بر روي اين سامانه آن را خاموش يا روشن کرد. همچنين سرعت و صداي فن با چرخاندن ابزار قابل تنظيم است و مي‌توان صداي آن را طوري درجه‌بندي کرد تا سطح صدا براي کودکان ايمن باشد. افزون بر اين، مي‌توان Snooz را با استفاده از يک برنامه همراه آن براي اندرويد و iOS تنظيم کرد. اين برنامه به کاربران امکان تغييردادن صداي فن، درجه‌بندي‌کردن بلندي صدا براي کودکان و همچنين تنظيم‌کردن آن براي خاموش‌شدن خودکار را مي‌دهد. ابزار Snooz هيچ نوع هواي خنک ناخواسته ايجاد نمي‌کند، قابل حمل است و براي استفاده در اتاق‌هاي هتل‌ها طراحي شده است.


 سرمقاله 

فوتبال، موتور محرك نوجوانان

مهدي طوسي

علاقمندي به فوتبال چيزي است که هيچ کس نمي تواند آن را کتمان کند.

اين را مي توان از پيامک هايي که به برنامه فوتبالي نود مي رسد متوجه شد.

حتي کساني که سن و سالشان به حدي رسيده که ديگر به درد پياده روي هم نمي خورند نوستالژي جواني را به اين دليل که مي رفتند و در فوتبال به شکلي حرفه اي دنبال مي کردند را با خودشان به همراه دارند.

نمي دانيم دليلش شهرت است و يا پول فراواني که به همراه دارد و يا اينکه هر دوي اينها با هم باعث شهرت اين رشته ورزشي شده.

اگر مقوله شانس را از علاقمندان و بازيکنان خوش ذوق اين رشته ورزشي کنار بگذاريم تمرين و ممارست يکي از مهمترين راه هايي است که مي تواند يک علاقمند به فوتبال را به دنياي حرفه اي اين رشته پرتاب کند.

شانس هم که گفتيم برايش دليل داريم. به طور مثال اغلب دروازه بان هايي که هم دوره احمد رضا عابدزاده بودند به اين دليل که او يک دروازه بان شش دانگ و کار بلد بود، پشت خط ماندند و يا اغلب مهاجماني که هم دوره علي دايي بودند در عين حالي که هوشمندي هاي فراواني در زمينه گلزني داشتند اما پشت در باقي ماندند و نتوانستند خودشان را به دنياي ملي فوتبال تحميل کنند.

اما به شما که در سنين نوجواني هستيد توصيه مي کنيم که در کنار تمرين هايي که توي محلتان و در زمين هايي خاکي احتمالي! مي کنيد حتما و قطعا در يکي از اين مدارس فوتبال که اين روزها کم هم نيستند ثبت نام کنيد و زير نظر کادر مجرب به فراگيري اصولي اين رشته بپردازيد تا اگر مانعي سر راهتان از جمله دلالي و شانس قرار نگرفت سر از باشگاه هاي معروف ايران و در ادامه اروپا درآوريد.

اين را بدانيد که ورزشکاري در زمينه فوتبال مي تواند موفق باشد که در کنار فوتبالش درس را نيز فراموش نکنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون