جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3432- تاریخ : 1394/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

مديرعامل در اروميه تشريح کرد:
برنامه‌هاي کانون براي گسترش ارتباط با همه بچه‌هاي ايران


«مومو» به روماني مي‌رود


جلسه بچه‌هاي کانون بندرعباس در جاکفشي


اردوي اعضاي کانون در قورچي‌باشي


رمان مربي کانون زنجان رونمايي شد


 مديرعامل در اروميه تشريح کرد:
 برنامه‌هاي کانون براي گسترش ارتباط با همه بچه‌هاي ايران 

 
کانون پرورش فکري در پنجاهمين سال تاسيس خود به دنبال طراحي الگوي جديدي است تا بتواند همه کودکان و نوجوانان ايراني را به نحوي در معرض فعاليت‌ها و توليدات‌اش قرار دهد.به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين سخنان را مديرعامل کانون در جمع مربيان کانون استان آذربايجان غربي در حالي بيان کرد که چند روز پيش تفاهم‌نامه‌اي را با معاون پرورشي وزارت آموزش و پرورش براي گسترش فعاليت‌هاي کانون در مدارس کشور به امضا رساند.

عليرضا حاجيان‌‌زاده در اين سخنراني تاکيد کرد که تبيين راهبردهاي 14 گانه از سوي وي در ابتداي سال يک کار تشريفاتي و نمايشي نيست و کانون با اين کار به دنبال ايجاد جهشي جديد در آغاز نيم قرن دوم فعاليت‌هايش است و درصدديم حرکت جامع‌تري را سامان دهيم.

او در بين مربيان و کارکنان استان آذربايجان غربي گسترش دامنه پوشش مخاطبان را با توجه به تاکيدها و منويات مقام‌معظم رهبري يکي از مهم‌ترين اين راهبردها برشمرد و يادآورشد: درپي امضاي تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش و در عين حال آغاز سال تحصيلي جديد، اجراي اين راهبرد شکل عملي پيدا خواهد کرد.

مديرعامل کانون با بيان اين‌که دو محور و پايه اصلي کانون توليدات و ارتباط مستقيم با اعضا است چندين بار بر اهميت توجه به آن‌ها و پايدارسازي اعضا تاکيد کرد و گفت به اعضا و مربيان خود مي‌باليم و محور اصلي کار کانون - که خيلي هم با ارزش است - همين اعضا هستند.

حاجيان‌زاده در عين حال يادآور شد: کانون نبايد به همين تعداد از اعضا محصور شود اگرچه نگاه ما کميت‌گرا نيست و تلاش مي‌کنيم به شدت از کيفيت مراقبت کنيم، اما بايد با باز کردن دايره فعاليت‌هاي خود، لايه جديدي از مخاطبان را - که همان 13 ميليون دانش‌آموز اند – تحت پوشش قرار دهيم.

وي تحقق اين خواسته را از مسير جريان ارتباط با مدارس قابل تحقق دانست و تاکيد کرد با اين کار دو هدف را دنبال مي‌کنيم نخست توانمندي‌هاي کانون را به همه مخاطبان عرضه خواهيم کرد تا هيچ کودک و «نوجوان»ي از اين امکان محروم نشود. اگرچه توان پوشش دادن اين جمعيت را نداريم اما سفره‌اي را پهن مي‌کنيم تا هرکسي بر اساس علاقه خود حتي در حد خواندن يک کتاب از اين سفره بهره‌مند شود.

مديرعامل کانون ايجاد شرايط جذب کودکان ونوجوانان مستعد و علاقه‌مند را از اين راه در مراکز کانون، هدف دوم اين اقدام عنوان کرد و گفت: وقتي دانش‌آموزي مزه فعاليت‌هاي کانون را بچشد به عضويت در مراکز ما راغب خواهد شد.

حاجيان‌زاده شيوه ارتباط با مدارس در الگوي جديد ارتباط با آموزش و پرورش را با طرح «کانون مدرسه» - که چند سال پيش در يک همکاري مشترک اجرا شد - متفاوت دانست و گفت: کانون، کانون است و ما با آموزش و پرورش تفاوت‌هايي داريم و هريک از ما بايد کار خودش را با سازوکارهاي مخصوص خودش انجام دهد اما براي ارتباط، راه‌کارهاي مختلفي وجود دارد.

وي با تاکيد بر اين که کانون توليدات خوبي ارايه مي‌کند و نبايد اين محصولات را تنها در مراکز خودش توزيع کند، خاطر نشان کرد: يکي از راه‌کارها اين است که با بودجه‌اي که وزارت آموزش و پرورش پيش‌بيني مي‌کند کتاب‌خانه‌هاي مدارس را تجهيز، در نمايشگاه‌هاي کتاب مدارس حضور داشته باشيم و سيستم اشتراک پستي کانون را تقويت کنيم.

راه‌کار ديگري که مديرعامل کانون براي گسترش دامنه ارتباط کانون با دانش‌آموزان کشور پيشنهاد کرد توسعه کتاب‌خانه‌هاي سيار و فعاليت‌هاي تريلي سيار نمايشي بود و او در اين زمينه از تلاش کانون براي رساندن تعداد 105 مرکز فعلي سيار به 250 کتاب‌خانه خبر داد و افزود: تعداد مراکز سيار را بايد با استفاده از همراهي مسوولان استاني افزايش دهيم و به اين بخش توجه بيشتري نشان خواهيم داد. فيلمي نيز از فعاليت‌هاي يکي از اين مراکز تهيه شده که به زودي از تلويزيون پخش مي‌شود، تريلي سيار نمايشي کانون هم در سال جاري به همه استان‌هاي کشور سفر مي‌کند و اين روند ادامه خواهد داشت.

حاجيان‌زاده حضور «گروه»يِ مدارس در مراکز کانون و اجراي برنامه از سوي مربيان مراکز، همچنين نمايش فيلم و اجراي تئاتر و سرود و برگزاري جشنواره‌ها و سوگواره‌هاي محلي را راه‌کار ديگري برشمرد که فرصت مناسبي را براي معرفي کانون به مخاطبان فراهم مي‌کند. وي در عين حال تصريح کرد: بايد توانمندي‌هاي مربيان کانون را که زبانزد است تحسين کنيم و من به آن‌ها مي‌بالم.

مديرعامل کانون در تشريح راه‌کار ديگر ارتباط با مخاطبان، حضور مربيان يا گروه‌هاي سرود و نمايش کانون در مدارس را اقدام ديگري دانست که به تحقق اين هدف کمک خواهد کرد.

به گفته وي 15 عنوان تئاتر حرفه‌اي نيز در کانون از روي مطالب کتاب‌هاي درسي آماده شده و از اول مهر در مدارس تهران اجرا مي‌شود. در مرحله بعد قصد داريم اين گروه‌هاي نمايشي را به استان‌ها نيز اعزام کنيم.

حاجيان‌زاده در پايان اين بخش از سخنانش بارديگر تاکيد کرد که کانون مورد اعتماد خانواده‌هاست اما بايد براي جلب بيشتر اعتماد مردم تلاش و در اين راه سخاوت‌مندانه فرصت بهره‌مندي همه کودکان و نوجوانان ايراني را از امکانات و توانمندي‌هاي کانون فراهم کنيم.

بخش ديگر سخنان مديرعامل کانون پاسخ‌گويي به سوال‌هاي همکاران کانون استان آذربايجان غربي بود که در محل اردوگاه معلم شهر اروميه گردهم آماده بودند.

وي در پاسخ به سوالي درباره کمبود کتاب‌هاي کودک در مراکز کانون، اين مساله را تاييد کرد و گفت: در سال‌هاي گذشته بيشتر تمرکز بر انتشار کتاب‌هاي نوجوان بود اما اکنون کارگروه‌هاي جداگانه‌اي تشکيل داديم که براي خردسالان، کودکان و نوجوانان کتاب‌هاي مناسب توليد کند. راه‌کار ديگر خريد کتاب از ناشران غيرکانوني است که براي اين امر نيز تلاش‌هايي انجام شده اما مشکل ما کمبود بودجه است شايد بخشي از اين کمبود را با تهاتر(مبادله) کتاب جبران کنيم.

يکي از مربيان کانون از توجه نسل جديد به ابزارهاي نوين ارتباطي و اينترنت سخن گفت و از مديرعامل پرسيد که کانون چه برنامه‌هايي براي تامين اين خواسته‌هاي اعضاي خود در نظر گرفته است؟

حاجيان‌زاده در پاسخ به اين پرسش ابتدا به يک مساله ساختاري کانون اشاره کرد و گفت: موضوع فعاليت‌هاي رايانه‌اي و فضاي مجازي در کانون به صورتي پراکنده در بخش‌هاي مختلف پيگيري مي‌شد اما با راه‌اندازي اداره‌کل فن‌آوري اطلاعات براي تجميع و سامان‌دهي اين فعاليت‌ها اقدام کرديم. يکي از نتيجه‌هاي ‌اين تلاش اين خواهد بود که به زودي شاهد راه‌اندازي پرتال جامع کودک و نوجوان از سوي کانون خواهيم بود.

مديرعامل کانون اين پرتال را به نوعي «کانونِ مجازي» توصيف کرد و افزود: در کانون نبايد مانع استفاده بچه‌ها از فضاي مجازي بشويم بلکه با راه‌اندازي پرتال به دنبال اين هستيم که فضايي مناسب، سالم و پرتحرک براي تمامي بچه‌هاي ايران فراهم کنيم.

در اين نشست که روز دهم شهريور برگزار شد مجتبي دانشور سرپرست اداره کل روابط‌عمومي و امور بين‌الملل کانون، حسين عليجاني مدير آفرينش‌هاي ادبي، هنري و جواد زاهدي مديرکل کانون استان آذربايجان غربي نيز حضور داشتند.


 «مومو» به روماني مي‌رود 

 
پويانمايي «مومو» جديدترين توليد امور سينمايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به دهمين جشنواره بين‌المللي فيلم انيميشن «انيمست» سال 2015 روماني مي‌رود.به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين فيلم پنج دقيقه‌اي که اثري از رسول زرين و هادي طبسي است، در مهر 1394 در بخش انيميشن کوتاه کودکان اين جشنواره بين‌المللي به نمايش در مي‌آيد.

اين فيلم داستان مرد غارنشيني را روايت مي‌کند که موهاي انبوهي دارد. وي هر روز براي ورود و خروج به غار محل زندگي‌اش با مشکل مواجه مي‌شود و تصميم مي‌گيرد که موهايش را ببرد، اما ناگهان حوادثي برايش رخ مي‌دهد که موهايش باعث رهانيدن او از خطرها مي‌شود. وي در پايان تصميم مي‌گيرد که با بزرگ کردن دهانه غار مشکل هر روزه‌اش را بر طرف کند.

«مومو» از جمله تازه‌ترين توليداتي است از سوي جشنواره‌هاي بين المللي نيز مورد استقبال قرار گرفته است. پيش‌تر اين فيلم در بخش ايندي جينور دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم ايندي ليزبوآ پرتغال و بخش رسمي مسابقه فيلم‌هاي کوتاه جشنواره بين‌المللي فيلم انيميشن سيکاف کره جنوبي در سال 2015 به نمايش درآمد.

دهمين جشنواره بين‌المللي فيلم انيميشن «انيمست» روماني در روزهاي 10 تا 19 مهر برگزار خواهد شد.


 جلسه بچه‌هاي کانون بندرعباس در جاکفشي 

 
نمايش عروسکي "جلسه در جاکفشي" توسط اعضاي نوجوان مرکز شماره 2 بندرعباس با حضور والدين اجرا شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان هرمزگان، همزمان با پايان يافتن کلاس‌هاي تابستاني نمايش و هنر خلاق، اعضاي اين کارگاه‌ها نمايش عروسکي "جلسه در جاکفشي" را روي صحنه بردند.

راحله خادمي مربي مسوول مرکز شماره 2 بندرعباس و کارگردان اين نمايش گفت: اين نمايش با اقتباس از کتاب جلسه در جاکفشي نوشته فاطمه يوسف‌زاده و به شيوه بون‌راکو توسط اعضاي فعال مرکز اجرا شد.

وي افزود: با شروع کلاس‌هاي هنر خلاق از اواسط تيرماه، اعضاي دختر گروه سني «ج و د» در شيفت بعد ازظهر به شيوه فرآيندمحور و در قالب کارگاه نمايش خلاق و عروسکي به انتخاب متن، ساخت عروسک و دکور و تمرين پرداختند.

خادمي هدف از برگزاري اين نمايش را افزايش اعتماد به نفس اعضا، تقويت کارگروهي و احياي دوباره فعاليت جذاب نمايش عروسکي در مرکز دانست و اظهار اميدواري کرد که اين نمايش در هفته ملي کودک براي مدارس به اجرا گذاشته شود.


 اردوي اعضاي کانون در قورچي‌باشي 

اردوي اعضاي دختر مرکز فرهنگي‌هنري قورچي‌باشي با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي شاد در سرچشمه محلات برگزارشد.بر اساس گزارش روابط کانون در اداره‌کل استان مرکزي، بازديد از مرکز فرهنگي‌هنري شهابيه و حضور در سرچشمه محلات و انجام بازي و مسابقه از بخش‌هاي اين اردوي يک‌روزه بود.بازديد از بيت تاريخي حضرت امام خميني (ره) و ديگر اماکن تاريخي و تفريحي منطقه، اجراي دو برنامه معرفي شخصيت و معرفي سرزمين نيز از ديگر بخش‌هاي اين برنامه بود.اردوي تفريحي اعضاي پسر کانون اين بخش نيز روز بعد برگزار شد که در آن نيز مسابقات ورزشي و بازديدهاي منطقه‌اي از بخش‌هاي مهم گزارش شده است.


 رمان مربي کانون زنجان رونمايي شد 

 
'وقتي همه بيدار بودند' نام رماني است به نويسندگي فاطمه قشمي، مربي ادبي کانون پرورش فکري زنجان که با حضور نويسندگان در استان رونمايي شد.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان، "وقتي همه بيدار بودند" عنوان کتابي از مجموعه در دست انتشار «روز‌هاي انقلاب» در حوزه هنري است. فاطمه قشمي مربي مرکز آفرينش‌هاي ادبي کانون در اين اثر، روز تاريخي 22 بهمن ماه سال 1357 را در قالب داستان روايت مي‌کند.

اين اثر داستاني در هفته جاري به همت حوزه هنري در مراسمي با حضور مرتضي سرهنگي و نويسندگاني از استان‌هاي شمال غرب کشور رونمايي شد. «وقتي همه بيدار بودند» در چاپ اول با شمارگان 2‌هزار و 500 نسخه توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار نشر شده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون