جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3432- تاریخ : 1394/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


عكاسخانه
استو- ورمونت (يكي از ايالات آمريكا)

«نيايشگاه مهري» مراغه


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس
دره مرگ، آمريکا

 عكاسخانه 
 استو- ورمونت (يكي از ايالات آمريكا)


 «نيايشگاه مهري» مراغه 

 در حدود 6 کيلومتري جنوب شرقي مراغه روستاي بزرگي به نام ورجوي واقع شده است. در قسمتي از روستا يک گورستان بزرگ و تاريخي وجود دارد و در آن قبرهايي ديده مي‌شود که بر روي آن‌ها صندوق‌هاي سنگي منقوش و يا قوچ سنگي نهاده شده است.

همچنين بر روي تعدادي از سنگ‌ها تصاوير تير و کمان و نيزه و شمشير و سپر حک گرديده است. قدمت اين سنگ‌ها به قرن هشتم تا يازدهم هجري قمري بازمي‌گردد.

از نمونه‌هاي جالب اين سنگ‌ها مي‌توان به صندوق سنگي منقوشي اشاره نمود که متعلق به زمان بيگ فرزند کدخدا ميرزا بيگ مي‌باشد که در سال 1085 هجري قمري از دنيا رفته است. از ديگر جاذبه‌هاي اين روستا وجود درخت تنومند و کهنسال ناروني است که در کنار قبرستان و بر لب يک نهر پرآب روئيده است و توجه عموم را به خود جلب مي‌کند.در جنوب اين درخت نيز مجموعه جالب توجه امامزاده معصوم قرار دارد. در چند متري درخت نارون و در مقابل آن، راهروي عريضي با شيب متوسط در سنگ کنده شده است. دو طرف راهرو را ديواره سنگي طبيعي فراگرفته که قسمتي از آن نيز داراي پوشش سنگي است. عرض اين راهرو در قسمت ابتدايي 7/20 متر و در انتها 6/20 متر است. در انتهاي راهرو ورودي مستطيل شکلي به عرض 1/80 متر در سنگ کنده شده است که با عبور از آن محوطه وسيع و جالبي قرار دارد. در سمت چپ راهرو و نزديک به ورودي تالار بزرگ، اطاق چهارگوش کوچکي وجود دارد که تمامي آن را در سنک کنده‌اند و سقف آن به صورت يک گنبد در صخره ايجاد شده است.شيوه کار چنين است که ديوار چهار طرف اطاق از يک محل معين به طور مورب به طرف مرکز سقف ادامه يافته است. در وسط سقف مزبور نورگيري به منظور روشن ساختن فضاي داخل اطاق تعبيه شده است. در وسط دو ضلع غربي و شرقي تالار، دو فرورفتگي در مقابل هم قرار دارند که فرورفتگي غربي به شکل ذوزنقه و فرورفتگي شرقي شبيه نيم دايره است. از انتهاي فرورفتگي غربي به وسيله راهرويي، اطاق مدوري قرار دارد که تمامي آن از سنگ کنده شده است. مقابل فرورفتگي نيم‌دايره شکل شرقي به کمک سنگ‌هاي لاشه تيغه کرده‌اند.

در سمت جنوب فرورفتگي شرقي، حفره‌اي وجود دارد که از آن به راهرويي داخل شده که با يک قوس نيم‌دايره به محوطه اصلي امامزاده راه مي‌يابد. محوطه اصلي امامزاده عبارت است از يک اطاق دايره شکل به قطر 5/90 متر که در قسمت جنوبي آن با ارتفاع يک پله از کف، محرابي مستطيل شکل به طول 2 و عرض 2/60 متر با سقف هلالي شکل وجود دارد.

در قسمتي از ديوار غربي تالار بزرگ، کتيبه زيبايي به خط ثلث حفاري شده که بيشتر آن فروريخته است و باقي مانده آن کلماتي از آيه 129 سوره آل عمران را دربر دارد.

وضع کلي بنا به خوبي نشان مي‌دهد که اين امامزاده در اصل به نيايشگاهي بسيار قديمي تعلق داشته است. اين مجموعه با توجه به واحدهاي مختلف آن و حالت غار مانندش، بيش از هر چيز به بناي يک معبد مهري شباهت دارد که از نظر حجم کار و دقت هنرمنداني که در امر حجاري آن دخيل بوده‌اند، مي‌توان جزو نمونه‌هاي ارزنده ستايشگاه‌هاي کهن دانست. وجود قسمت‌هايي همچون محل لباس کَن روحانيون، محل تعليم گروندگان به آيين مهر و محل فعاليت‌هاي نجومي علماي زرتشتي و محل برگزاري مراسم باشکوه خاص مهرپرستان، نشانگر عظمت و ارزش اين معبد در مقايسه با ساير معابد مي‌باشد.

اين معبد در دوره اسلامي و زمان حکومت ايلخانيان دستخوش تغييراتي شد تا نشانه‌هايي از اسلام بر تن اين معبد به يادگار بماند که به دليل عدم مراقبت فقط بخش کوچکي از آن باقي مانده است.طبق تحقيقات و بررسي‌هايي که در اين محل صورت گرفته است مشخص شده که در گذشته‌ يکي از علماي مشهور و باتقواي مراغه به نام آخوند ملامعصوم مراغه‌اي، در اين معبد دفن شده است. قبر وي در زير يک صندوق چوبي که بر روي آن پارچه سياهي انداخته‌‌اند و اهالي محل به آن قبر امامزاده معصوم مي‌گويند، مي‌باشد. هم‌اکنون زناني براي عبادت با نذور فراوان به اين معبد روي مي‌آورند.

منبع :برترين ها


 اخبـــــــــار 

روستاي قلات از جاذبه هاي گردشگري فارس

اين روستا در 36 کيلومتري شمال غرب شيراز و در منطقه اي با صفا وکوهپايه اي در کنار چشمه اي زيبا و در انبوهي از درختان و باغهاي سر سبز قرار داد. مردم اين روستا با زندگي نيم سنتي به کشاورزي و دامداري و باغداري و بعضي ها به کسب و کار و حرفه‌گيوه بافي مشغول هستند؛ گويش مردم اين روستا بازمانده‌ فارسي ميانه جنوب غربي است.

در اين روستا بناهايي وجود داره که قابل ضبط و حفظ مي باشد از جمله کليساي روستا است که اين کليسا توسط مسيونرهاي مذهبي بين دو جنگ جهاني اول و دوم ايجادشده که ديوار خارجي آن در شرف تخريب است. از آثار به جا مانده ديگر حمامي است که پيرمردان قديمي معتقدند سعدي در آن استحمام کرده که آن هم در آستانه خراب شدن است.

منبع :همگردي


ضرور ت ثبت قنات 2500 ساله قصبه در فهرست ميراث جهاني يونسکو

مدير امورشهرستانهاي اداره کل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: آب به عنوان بنياني ترين عنصر حيات؛ همواره در ساخت سکونتگاهها و در نتيجه پيدايش تمدنهاي بشري نقشي اساسي داشته است و بي شک يکي از شاهکارهاي عظيم و ارزشمند تاريخي تمدن بشري ايران و حتي جهان، قنات قصبه گناباد است که بر اساس تحقيقات صورت گرفته بيش از 2500 سال قدمت دارد.

به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي، حسين متشکري افزود: در اهميت جايگاه قنات در فرهنگ مردم گناباد گفت: قنات قصبه پديده شگفت انگيزي است که چنديد قرن قبل از سوي انسان هاي ارزشمند و مسئوليت پذير خلق شده، آنها با تلاش و فداکاري هايشان براي غلبه بر کم آبي شاهکاري را خلق کردند که پس از قرنها نه تنها آب آن قطع نشده است بلکه در حال حاضر روزانه چندين ميليون ليتر آب به سوي باغات و مزارع روانه مي کند.

وي با تاکيد بر ضرورت ثبت اين شاهکار مهندسي در فهرست ميراث جهاني يونسکو گفت: بدون ترديد اين شاهکار انسان هاي گذشته فرصتي براي معرفي تمدن کشورمان به جهانيان است که با ثبت در فهرست جهاني يونسکو مي تواند باعث رونق گردشگري و اشتغال پايدار در منطقه شود.

متشکري با پيچيده خواندن و زمان بر بودن فرايند ثبت يک اثر در فهرست ميراث جهاني؛ به نتيجه رسيدن اين اقدامات را مستلزم همکاري تمام نهادها و حمايت آنان دانست و ابراز اميدواري کرد با توجه به افتتاح دفتر محلي پايگاه ثبت جهاني قنات قصبه و راههاي دسترسي به آن و همچنين حمايت هاي مردم اين امر در سال 2017 محقق مي شود.


هزار هنرمند صنايع‌دستي در نوبتِ بيمه شدن

مديرکل حمايت از توليد معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي از بيمه بيش از 70 هزار هنرمند صنايع‌دستي در کشور خبر داد.به گزارش ايسنا، فريدون ميرزالو در برنامه بازديد تعدادي از مديران سازمان‌هاي مختلف کشور از منطقه نمونه گردشگري کاروانسراي ديرگچين قم اظهار داشت: اين تعداد افراد از خدمات بيمه استفاده مي‌کنند، ضمن اينکه 35 هزار نفر هنرمند صنايع دستي در نوبت براي بيمه هستند.

وي افزود: وضعيت هنرمندان صنايع دستي در حال بررسي است تا افرادي که شامل قوانين استفاده از بيمه نمي‌شوند از اين چرخه خارج شده و هنرمندان بيمه شوند.

ميرزالو با اشاره به اينکه صنايع‌دستي استان قم بايد تقويت شود گفت: اين استان در توليد صنايع دستي ضعيف است و داراي چند صنايع دستي شاخص از جمله خر مُهره، انگشتر سازي، سفال و ساير هنرها است که بايد براي معرفي اين صنايع و تقويت آنها به صورت جدي وارد شود.

وي افزود: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور با ارايه تسهيلات از هنرمندان حمايت مي کند.

وي ادامه داد: برگزاري نمايشگاه‌ها براي حضور هنرمندان صنايع‌دستي از جمله اقدامات اين سازمان است که بايد هنرمندان با تقويت آثار خود در جهت معرفي صنايع دستي در اين نمايشگاه‌ها حضور پيدا کنند.


 قصار اما... 

 محبت را فراموش نكنيد و آن را ناچيز مشماريد.

افلاطون


 نگاه 

برم دلك، تفرجگاهي از دودمان ساساني

نرگس عبدي فر

واژه برم barm که صورت نويني از واژه warm در زبان پهلوي است، به معني استخر، چشمه يا تالاب است. البته معاني ديگري هم دارد. در استان فارس بيشتر به گودالي پر از آب مي‌گويند که حاصل جوشيدن چشمه‌اي باشد. برم دلک تفرجگاهي است در يازده کيلومتري خاور شيراز در دامنه کوه بمو قرار دارد در روي صخره‌هاي مشرف به اين چشمه سه اثر تاريخي از دوران ساسانيان قرار دارد.

ارتفاع تقريبي اين نقش‌ها از سطح زمين حدود 6 متر است. هنگامي که رو به کوه و رو به روي نقش‌ها بايستيم سه قاب يا طاقچه مي‌بينيم که از راست به چپ در قاب اولي است تصوير مرد جواني با موهاي زياد و کلاه نمدي را نشان مي‌دهد نقش وسط نقش برجسته اي است که احتمال مي دهند صورت بهرام پنجم(بهرام گور) را به تصوير كشيده باشند. قاب سوم تصوير يک مرد و يک زن تراشيده شده است. در اين قاب مرد گلي را در دست راستش گرفته و به زن مي‌دهد. زن يک دستش را دراز کرده تا گل را بگيرد و دست ديگرش را که در آستين پنهان است پيش دهانش گرفته است(به احتمال زياد اين تصوير شاپور و شاه‌بانوي او باشد). يک متن به خط و زبان پهلوي زير بازوي زن کنده شده ولي آنچنان تخريب شده که ديگر خوانا نيست. شناخت افراد نشان داده شده در اين نقش برجسته هميشه مورد بحث پژوهشگران بوده است. اين چهار تن همگي سرهاشان با چهار تاج يا کلاه متفاوت پوشيده است. مرد شماره يک کلاهي پارچه‌اي يا نمدي به سر دارد که بالاي آن تيغه‌اي است. مرد شماره دو تاجي بزرگ و کروي بر سر دارد. مرد شماره سه کلاه يا تاجي نسبتا بزرگ که بخش پيشين آن مقداري پيش آمده بر سر دارد. و زن که شخص شماره چهار است موهاي بافته شده خود با نيم تاجي در بالا و نوارهاي و رشته‌هاي پارچه‌اي که در پشت سر گره خورده و دنباله آن افشان است در پايين پوشانده است.

نقش‌ها در قاب‌هاي تقريبا قائم قرار دارند و مقياس نقش‌هاي کنده‌کاري شده تقريبا يک به يک است. يعني قد و قامت نقش‌ها به اندازه بلندي انسان معمولي است.

ابعاد تقريبي قاب‌ها به شرح زير است:

1- قاب اول از دست راست به پهناي 90 و بلندي 200 سانتي متر،

2- قاب دوم به فاصله 130 سانتي متر از قاب اول و به پهناي 120 و بلندي 250 سانتي متر،

3- قاب سوم به فاصله 220 سانتي متر از قاب مياني و به پهناي 270 و بلندي 200 در يک پهلو و 220 سانتي متر در پهلوي ديگر.

با خشک شدن تالاب برم دلک دسترسي به اين آثار آسان شده و تخريب آن‌ها سرعت گرفته است. به ويژه اين که هيچ نگهباني يا حصاري از آن‌ها محافظت نمي‌کند.

اين آثار که در سال 1310 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است بدليل بي توجهي در حال نابودي است.


 خبر 

ثبت جهاني اصفهان و تبريز به عنوان شهرهاي جهاني صنايع دستي و فرش

طبق اعلام رسمي شوراي جهاني صنايع دستي(wcc) پس از بررسي هاي تخصصي صورت گرفته و حضور کارشناسان بين المللي در ايران، شهرهاي اصفهان و تبريز به عنوان شهرهاي جهاني صنايع دستي و فرش به ثبت جهاني رسيدند.

به گزارششاپرك و به نقل از مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري؛ طي پيگيري هاي حقوقي صورت گرفته از سوي معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري با اعضاي شوراي جهاني صنايع دستي و رايزني هاي انجام شده از سوي معاون صنايع دستي کشور در اجلاس آسيا اقيانوسيه در کشور هند(2015) در خصوص ثبت جهاني دو شهر اصفهان و تبريز اين درخواست به تاييد اين شورا رسيد.گفتني است، در آخرين نشست مشترک شوراي جهاني صنايع دستي و با راي اکثريت قاطع روساي مناطق آمريکاي شمالي، آمريکاي جنوبي، اروپا، آفريقا و آسيا-اقيانوسيه اين دو شهر کشورمان به ثبت جهاني رسيدند. همچنين، وانگ شان رئيس شوراي جهاني صنايع دستي و غدا هيجاوي رئيس منطقه آسيا اقيانوسيه اين شورا، طي پيام هايي اختصاصي اين موفقيت را به مسعود سلطاني فر معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تبريک گفتند.

يادآور مي شود، در سال 2015 ميلادي در سطح دنيا تنها 6 شهر کانديداي ثبت جهاني بودند که اصفهان و تبريز به واسطه داشتن ويژگي ها و شرايط خاصي که در زمينه صنايع دستي و بافت فرش داشتند، براي نخستين بار به طور همزمان به ثبت جهاني رسيدند.


 دنياي عكس 
 دره مرگ، آمريکا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون