جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3427- تاریخ : 1394/06/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

فاني خبر داد:
ايجاد کتابخانه‌‌هاي کلاسي در مدارس ابتدايي


ايجاد مدرسه بين‌الملل با برند ايراني


از گوشه و كنار


رشته هاي دانشگاهي


كاغذ اخبـار


زنگ تفريح
عكس: همايون بديع فر (لنگرودي)

 فاني خبر داد:
 ايجاد کتابخانه‌‌هاي کلاسي در مدارس ابتدايي 

 
علي اصغر فاني وزير آموزش و پرورش اولين مرکز درماني ويژه بيماري هاي صعب العلاج در شهر تهران را افتتاح کرد .در اين مرکز درماني علاوه بر خدمات رسانه به بيماران خاص ، خدمات پذيرش و اسکان همراهان بيماران صعب العلاج نيز انجام مي شود.

به گزارش شاپرك، علي اصغر فاني وزير آموزش و پرورش امروز در حاشيه آيين افتتاح اين مرکز اظهار داشت:‌ بر اساس آخرين آمار، اين مرکز آموزشي زير 200 دانش‌آموز داشته است که با توجه به اينکه مراکز اطراف قدرت پذيرش دانش‌آموزان اين مدرسه را داشته‌اند، به اين جمع بندي رسيديم که اين مرکز را تبديل کاربري داده و به محل اسکان فرهنگيان و همراهان آنان که براي معالجه به تهران مي‌آيند تبديل کنيم؛ ضمن اينکه هيچ مشکلي براي دانش‌آموزاني که قبلاً در آن مدرسه تحصيل مي‌کردند، به‌وجود نيامده است.

وي در خصوص خدمات دندانپزشکي و عينک در بيمه طلايي فرهنگيان، افزود:مشکل عينک حل شد و مشکل دندانپزشکي هم با توجه به توسعه مراکز دندانپزشکي درمانگاه‌هاي فرهنگيان و عقد قراردادهايي که با دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در جريان است، به دنبال آن هستيم که اميدواريم آن نيز حل شود.

وي در خصوص جذب نيروي حق‌التدريس در آموزش و پرورش، گفت: ما بر حسب نيازمان عمل مي‌کنيم يعني نياز بر حسب رشته، جنسيت و موقعيت جغرافيايي است و از قبل نيز اين کار را انجام مي‌داديم و امسال نيز اگر نياز داشته باشيم، عمل مي‌کنيم.

فاني اضافه کرد: همانطور که در قانون مصوبه مجلس آمده، بر حسب نياز آموزش و پرورش بايد حق‌التدريس داده شود و ما بر حسب نيازمان اقدام مي‌کنيم که در مناطق مختلف متفاوت است و آمار دقيقي ندارد.

وزير آموزش و پرورش درخصوص توزيع شير مدارس، افزود: از اول مهرماه در دوره ابتدايي و متوسطه، توزيع شير را خواهيم داشت که با بيش از 500 ميليارد تومان انجام مي‌شود و با اولويت 70 نوبت حرکت مي‌کنيم و اگر اعتبارات بيشتري تخصيص دادند، آن را بيش‌تر مي‌کنيم.

وي با اشاره به هدف از ايجاد مرکز رفاهي ـ آموزشي توحيد، افزود: برخي فرهنگيان که به بيماري‌هاي صعب‌العلاح دچار شده‌اند و در شهري محل خدمت آنها، امکانات درماني مناسبي وجود ندارد، راهي شهرهاي بزرگ از جمله تهران،‌ تبريز، کرمان، مشهد و شيراز مي‌شوند و ما با رفاه ابن فرهنگيان، اين مراکز را ايجاد کرده‌ايم.

فاني ادامه داد: امروز چهارمين مرکز افتتاح شد تا براي اسکان فرهنگيان و همراهان‌شان استفاده شود و آنها از مراکز درماني تهران استفاده کنند.

وزير آموزش و پرورش در خصوص سرانه مدارس تصريح کرد: پيگير هستيم چراکه از محل قرار است سرانه مدارس از محل درآمد گاز تأمين شود و امسال 200 ميليارد تومان به موجب مصوبه مجلس براي سرانه مدارس از محل فروش گاز خانواده‌ها و مصارف داخلي تأمين مي‌شود که به دنبال آن هستيم تا از طريق وزارت نفت و شرکت گاز، اين مبلغ را بگيريم.

وي درخصوص اينکه مصوبه مجلس به‌کارگيري نيروهاي بازنشسته را ممنوع کرده است آيا اين کار براي آموزش و پرورش مشکلي ايجاد نمي‌کند، گفت: نه ما مديريت کرده‌ايم و برنامه ريزي خودمان را سامان داده‌ايم.

وزير آموزش و پرورش درخصوص 3 زنگ انشاء، کتابخواني و گفت‌وگو در مدارس خاطرنشان کرد: در مهر 92 رئيس‌جمهور در آيين بازگشايي مدارس توصيه بر توسعه کتابخواني، زنگ انشاء و گفت‌وگو داشت و به موجب دستور وي و نيازهاي واقعي که آموزش و پرورش در اين مقوله دارد، اقداماتي صورت گرفته که از جمله سال گذشته کتابخانه مدارس را تجهيز کرديم و در مدارس ابتدايي نيز کتابخانه‌‌هاي کلاسي ايجاد کرديم که اين سياست امسال نيز ادامه پيدا مي‌کند.


 ايجاد مدرسه بين‌الملل با برند ايراني 

 
قائم‌مقام وزير و رئيس مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج با اشاره به اينکه ايجاد و تأسيس مدارس بين الدولي در کشور‌ها اولين اولويت مرکز است، يادآور شد: ايجاد مدرسه بين‌الملل با برند ايراني از اولويت‌هاي اين مرکز است که اقداماتي در اين خصوص انجام شده است که اميدواريم با پيگيري‌هاي مداوم به سرانجام برسد.

به گزارش شاپرك، خليل الله بابالو قائم مقام وزير و رئيس مرکزامور بين الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در اجلاس سالانه سرپرستان مدارس ايراني در خارج از کشور، اظهار داشت: سرپرستي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور در راستاي جهاد ملي و اقتصاد مقاومتي تلاش‌هاي فراواني را انجام داده‌اند و به همت آن‌ها، سال تحصيلي 94-93 با کوله باري از تجارب موفق به پايان رسيد که مي‌توان به پرداخت به موقع حقوق و مزاياي نيروهاي اعزامي اشاره کرد.

رئيس مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشور در خصوص ساماندهي نيروهاي انساني تصريح کرد: امسال ساماندهي نيروهاي انساني 4 ماه زود‌تر از زمان مقرر، به پايان رسيد. از مزاياي اين اقدام اين است که نيرو‌ها زود‌تر از محل اعزام مطلع شدند و با آمادگي بيشتري مي‌توانند در محل‌هاي خدمت حضور به هم رسانند.

وي با تأکيد بر اينکه امسال با شفاف سازي کامل ساماندهي نيرو‌ها را انجام داديم، خاطرنشان کرد: نيروهاي اعزامي به مدارس طبق نيازسنجي‌هاي دريافتي انتخاب شده تا از ورود نيروهاي مازاد به مدارس جلوگيري شود.

بابالو افزود: سياست مرکز تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان ايراني است که مقيم کشورهاي خارجي هستند و نياز به تعليم و تربيت در مدارس ايراني و آموزش زبان مادري را دارند. براي آموزش آن‌ها بايد مدارسي در شأن جمهوري اسلامي ايران و متناسب با روحيه و فضاي زندگي اين دانش‌آموزان در اين کشور‌ها راه اندازي کنيم.

رئيس مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشور از ساخت خانه‌هاي سازماني در سرپرستي‌هاي شبه قاره و ترکيه پس از طي مراحل قانوني خبر داد.

قائم مقام وزير در امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشور در خصوص برنامه‌هاي پسا‌تحريم تأکيد کرد و گفت: گسترش روابط ديپلماسي خصوصاً در حوزه آموزش فصل تازه‌اي را ايجاد کرده است و گستره کار بسيار بالا است و پيش بيني‌هايي نيز انجام شده است.


 از گوشه و كنار 

برگزاري اولين جشنواره تفکر و سبک زندگي با حضور "فاني"

مدير کل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از برگزاري اولين جشنواره تفکر و سبک زندگي و چهارمين جشنواره تجارب برتر تربيتي با حضور وزير آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش شاپرك، ابوالقاسم عيسي مراد اظهار کرد:اولين جشنواره تفکر و سبک زندگي و چهارمين جشنواره تجارب برتر تربيتي امروز دوشنبه 9 شهريور ماه از ساعت 9 صبح در محل سالن همايش وزارت آموزش و پرورش برگزار مي شود.

وي تصريح کرد:اين جشنواره با حضور 99 تن از برگزيدگان استان هاي سراسر کشور از روز گذشته 8 شهريورماه آغاز شده و تا امروز دوشنبه ادامه خواهد داشت.


موافقت با انتقال 170 نفر از فرهنگيان به تهران

مديرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران با اشاره به اينکه با درخواست انتقال 170 نفر از فرهنگيان استان‌ها به تهران موافقت شده است،‌گفت:‌ نتايج نهايي نقل و انتقال فرهنگيان بين مناطق شهر تهران تا 25 شهريور اعلام مي‌شود.

اسفنديار چهاربند در گفت‌وگو با تسنيم، درخصوص نقل و انتقال فرهنگيان به شهر تهران اظهار داشت:‌ مرحله نخست نقل و انتقال فرهنگيان که بين استان‌‌ها بود، انجام شد و بر اساس نتايج با انتقال 170 نفر از فرهنگيان به تهران موافقت شده است.

وي افزود:تعدادي از فرهنگياني که با درخواست انتقال آنها به تهران موافقت شده بود به دليل نداشتن شرايط مادي لازم يا نبود مسکن منصرف شدند.

مدير کل آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد:‌مرحله دوم نقل و انتقال فرهنگيان بين مناطق مختلف شهر تهران در حال برگزاري است و نتايج نهايي تا 25 شهريور ماه اعلام مي‌شود.

چهاربند گفت:‌هم‌اکنون ديگر امکان ثبت‌نام جديد وجود ندارد و سامانه بسته شده است.منتظريم تا ساماندهي کلاس‌ها در مناطق نهايي و نياز مناطق کاملا مشخص شود.پس از آنکه نياز مناطق تامين شد اگر امکان جابه‌جايي وجود داشته باشد بر اساس درخواستي که همکاران در سامانه ثبت‌ کرده‌اند با انتقال آنها موافقت مي‌شود.

مدير کل آموزش و پرورش شهر تهران بيان کرد: فرهنگيان متقاضي که در اين دوره موفق به ثبت‌نام يا انتقال به تهران نشده‌اند مجدد ارديبهشت سال آينده مي‌توانند درخواست خود را ارائه دهند.


ابلاغ شيوه نامه اجرايي کلاس‌هاي چندپايه تا قبل از آغاز سال تحصيلي

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ شيوه نامه اجرايي کلاس‌هاي چندپايه تا قبل از آغاز سال تحصيلي به استان‌ها خبر داد و جزئيات کيفيت بخشي به کلاس‌هاي چندپايه را تشريح کرد. به گزارش شاپرك، محمد ديمه‌ور با بيان اينکه آيين نامه کلاس‌هاي چندپايه چندماه گذشته در شوراي عالي آموزش و پرورش تصويب شد اظهار کرد:شيوه نامه اجرايي مربوط نيز آماده شده و تا قبل از آغاز سال تحصيلي به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

وي افزود:در اين شيوه نامه آمده است که تمام معلمان کلاس‌هاي چندپايه بايد به منظور آشنايي با فرآيند اداره اين کلاس‌ها، 40 ساعت آموزش تخصصي را بگذرانند.معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه يکي ديگر از اقدامات مدنظر در راستاي کيفيت بخشي به کلاس‌هاي چندپايه افزايش ساعات آموزش است، اظهار کرد:بر اين اساس در صورتي که تعداد دانش‌آموزان و يا تعداد پايه‌هايشان از عدد 3 فراتر رفت، ساعات آموزش بر اساس جدولي که در اختيار استان‌ها قرار گرفته اضافه مي‌شود.

ديمه ور افزود:همچنين با انجام کار اضافه و تدريس ساعات بيشتر، معلمان حق التدريس بالاتري دريافت خواهند کرد.بخشنامه اين قانون از بهمن ماه سال گذشته به استانها ارسال شده و امسال هم ادامه پيدا خواهد کرد، اگر يک کلاس شش6 پايه داشته باشد معلم نمي‌تواند مدت زمان زيادي را براي هر دانش آموز صرف کند؛ اين مصوبه کمک مي کند تا معلم برنامه‌هاي آموزشي تکميلي در نظر بگيرد تا آموزش‌ها کيفيت يابند.


کمبود معلم، بحران جديد مدارس انگليس

دولت انگليس اعلام کرد: کمبود معلم در مدارس اين کشور، بحران جديدي را متوجه دانش‌آموزان و نظام آموزشي آن خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، مقامات انگليسي مي‌گويند که با کاهش 10 درصدي تعداد معلمان کارآموز، دانش‌آموزان در کلاس‌هاي بزرگ و توسط نيروهايي با سطح مهارت و تجربه پايين، موضوعات کمتري را آموزش مي‌بينند.

با وجود موضوعات کليدي مختلف براي آموزش، تعداد معلمان کارآموز که براي سال تحصيلي 2015 ثبت نام کرده‌اند به طور قابل توجهي پايين‌تر از رقم اي موردنظر است.آمارها نشان مي‌دهد تا شروع ماه بعد تعداد کارآموزان با کاهش 10 درصدي روبرو خواهد شد.مسئولان حوزه آموزشي انگليس هشدار دادند در صورتي که اقدام به موقع و مناسبي انجام نگيرد، مديران مدارس مجبور به استخدام نيروهايي مي‌شوند که تخصص لازم را براي تدريس مطالب و دروس موردنظر ندارند يا وادار مي‌شوند برخي مطالب را از برنامه درسي حذف کنند.

همچنين برخي والدين مجبور مي‌شوند براي تضمين آموزش صحيح فرزندانشان به معلم‌هاي خصوصي روي آورند. اگرچه دولت انگليس اين وضعيت را بحراني تلقي نمي‌کند در صورتي که شدت اين مشکل مورد توجه قرار نگيرد و براي مقابله با آن اقدامي اتخاذ نشود، وضعيت حادي پيش‌رو خواهد بود.به گزارش روزنامه گاردين، فاکتورهاي متعددي همچون بي‌توجهي به حرفه معلمي، افزايش تعداد دانش‌آموزان و تصميم به توقف پرداخت تمام بدهي‌هاي معلمان، موجب بروز پديده کاهش تعداد معلمان شده است.


 رشته هاي دانشگاهي 

معرفي رشته مديريت مالي

با توجه به روندجهاني شدن اقتصاد کشورها، متخصصان مالي کشور، بايستي با نظام‌هاي مالي جهاني و شيوه‌هاي سرمايه‌گذاري و ابزارهاي مالي پيشرفته آشنايي داشته باشند تا کشور بتواند موقعيت مالي خود را در دنياي متلاطم امروز تثبيت کند. رشته مديريت مالي در همين راستا ايجاد شده است.

در اين رشته دانشجويان با تئوري‌هاي نوين مديريت مالي و کاربرد آنها آشنا مي‌شوند و در نهايت مي‌توانند با ارائه راهکار‌هايي براي بسط و توسعه سرمايه‌گذاري، گام‌هاي مؤثري در حل مشکلات اقتصادي کشور بردارند. دانش‌آموختگان مديريت مالي علاوه بر توانايي تجزيه و تحليل و حضور فعال در بازارهاي مالي مي‌توانند وضعيت مالي شرکت‌ها و مؤسسات را مورد ارزيابي قرار دهند و در اخذ تصميمات مالي مؤثر در سازمان‌ها، نقش اساسي ايفا کنند.

‌درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل

مديريت مالي، پول و ارز بانکداري، بازاريابي و مديريت بازار، مديريت استراتژيک، اقتصاد سنجي‌ مالي، رياضيات و کاربرد آن در مديريت مالي، آمار و کاربرد آن در مديريت مالي، توسعه اقتصادي و برنامه‌ريزي، حقوق بازرگاني، حسابداري صنعتي، اصول مديريت مالي، مباني مديريت سرمايه‌گذاري، مديريت مالي در ايران، نهادهاي پولي و مالي، نهادهاي پولي و مالي بين‌الملل، مباني مهندسي مالي، بازار پول و سرمايه، مباني ريسک و مديريت بيمه، برنامه‌ريزي مالياتي، قراردادهاي بيمه، متون مالي، مباني بانکداري و مديريت بانک.


 كاغذ اخبـار 

پرداخت کمک هزينه دارو و درمان به فرهنگيان و دانش آموزان مبتلا به بيماري هاي خاص

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش از پرداخت کمک هزينه دارو و درمان به فرهنگيان و دانش آموزان بالاي 14 سال داراي مبتلا به سرطان و ms خبر داد.

به گزارش شاپرك، بطحايي اظهار داشت :بنياد امور بيماري هاي خاص ، با توجه به عقد تفاهم نامه وزارت آموزش و پرورش با بيمه آتيه سازان حافظ ، کمک هزينه هاي دارويي به دانش آموزان مبتلا به بيماري سرطان و ms پرداخت مي کند..

بطحايي افزود:بنياد بيماري هاي خاص طبق ضوابط اين بنياد ،کمک هزينه دارويي و درماني به بيماران فرهنگي مبتلا به بيماري هاي خاص پرداخت مي نمايد.

لازم به ذکر است در متن تفاهم نامه اي که به امضاي سيد محمد بطحايي معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش و سعيد نمکي معاون آموزش و پژوهش بنياد امور بيماري هاي خاص رسيده است، آمده: اين تفاهم نامه به منظور استفاده از تجربيات ، توانايي هاي علمي ، حمايتي و درماني امور بيماري هاي خاص در جهت آموزش و درمان جامعه ي دانش آموزي و فرهنگيان کشور بر اساس همکاري مستمر طرفين و به منظور آموزش ، پيشگيري و درمان بيماران خاص مي باشد.

ثبت نام بيش از 11 ميليون دانش آموز در سامانه سناد

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:تا سوم شهريور 11 ميليون و 974 هزار و 217 دانش آموز در مدارس کشور ثبت نام کرده اند.به گزارش شاپرك،علي زرافشان ، درباره آخرين روند ثبت نام مدارس، گفت: تا روز سوم شهريورماه 91 درصد دانش آموزان واجد شرايط ثبت نام شده اند که استان زنجان با 96 درصد و استان اصفهان با 87 درصد بيشترين و کمترين تعداد دانش آموزان ثبت نام شده را دارا هستند.

وي افزود:در راستاي اهميت مقوله آموزش در نظام تعليم و تربيت، آموزش نيروي انساني بسيار مهم است و انتخاب مدير و مربي بايد سرلوحه کار آموزش و پرورش باشد تا بتوان کيفيت آموزش را بالا ببرد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد: مدارس کشور به طور ميانگين روزانه 12 تا 15 ميليارد هزينه دارند و در صورت تصويب بودجه، مقرر شده 70 ميليارد تومان براي تجهيز مدارس ابتدايي، متوسطه و شبانه روزي صرف شود.


 زنگ تفريح 
 عكس: همايون بديع فر (لنگرودي)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون