جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3427- تاریخ : 1394/06/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


عكاسخانه
مسجد فهرج يزد قديمي ترين مسجد ايران

غار «کتله‌خور» اولين غار آهكي جهان


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


دنياي عكس
پل تريف، سوئيس

 عكاسخانه 
 مسجد فهرج يزد قديمي ترين مسجد ايران


 غار «کتله‌خور» اولين غار آهكي جهان 

 غار کتله‌خور غاري است خشکي -آبي که در استان زنجان، شهرستان خدابنده و در 80 کيلومتري جنوب قيدار و 173 کيلومتري شمال همدان و 410 کيلومتري تهران و 5 کيلومتري شهر گرماب واقع است. در بعضي مناطق غربي ايران به کوه کم ارتفاع "کَتَله" مي‌گويند و احتمالاً وجه تسميه اين غار نيز همين است که در يکي از اين کوه‌ها قرار گرفته‌است و خورشيد از پشت آن طلوع مي‌کند و به جاي کتله خورشيد به آن کتله خور مي‌گويند.

نخستين بار در بهار سال 1331 خورشيدي گروهي از سرشناس ترين کوهنوردان ايران از اعضاي باشگاه "نيرو راستي" اقدام به کشف و بازديد غار کتله خور کردند. يکي از اعضاي زنجاني گروه نامبرده به نام سيد اسدالله جمالي اقدام به ثبت رسمي غار کرد. از آن پس غار کتله خور به عنوان پديده شگرف طبيعي مورد توجه علاقه‌مندان غارنوردي قرار گرفته است.

ساختمان در زير کوه کتله خور قرار گرفته و از پايين دست دهانه آن رود شور که از شعبات فرعي قزل‌اوزن است جاري است. غار در منطقه مستطيل شکلي به ابعاد 2000×1500 متر به‌وجود آمده‌است. در محل يادشده عملکرد هوازدگي مکانيکي و نيروهاي دروني به کمک يکديگر تعدادي ترک يا گسل متقاطع را در محدوده داخلي اين فضا به وجود آورده و به دليل فراهم شدن ساير شرايط، فرايند غارزايي شروع شده‌است. دهانه غار در ارتفاع 1700 متري از سطح دريا قرار دارد و اختلاف ارتفاع آن با ارتفاع چشمه‌اي که آبهاي فرورو حاصل از ريزش جوي غار را خارج مي‌کند و به رود شور مي‌ريزد، 50 متر است.

ورودي غار يک دهليز 4000 متري بوده با سقفي کوتاه و فاقد غار سنگ و چند دهليز فرعي، پس از دهليز فرعي يک دالان وسيع 950 متري با سربالايي‌هايي به ارتفاع 2 متر و گودال‌هاي خشک قرار دارد که با دو شاخه 50 متري ادامه پيدا مي‌کند و پس از عبور از يک سربالايي به تالار وسيعي پوشيده از چکنده و چکيده و ستون مي‌رسد. در داخل تالار کوچک بلورين، که به تالار ستون‌ها چسبيده چاهي به عمق 8 متر قرار دارد که احتمالاً محل خروج آب‌هاي فرورو سازنده غار است.

در حال حاضر اين غار به سه بخش فرهنگي، تفريحي و ورزشي تقسيم شده‌است. بخش ورزشي آن که تنها مورد استفاده غارنوردان و صخره‌نوردان قرار مي‌گيرد، حدود 4 کيلومتر است که البته هنوز انتهاي آن کشف نشده‌است. بخش تفريحي غار نيز که جهت بازديد عموم مورد استفاده قرار مي‌گيرد حدود 2 کيلومتر مسير مستقيم است که گفته مي‌شود اين مسير تنها 3/1 کل غار است. بخش فرهنگي غار نيز در بخش جنوبي آن قرار دارد. قسمت اصلي آن دالاني است طبيعي که جهت برگزاري مراسم‌هاي مختلف مورداستفاده قرار مي‌گيرد. البته اين دالان هيچگونه راه خروجي به بيرون نداشته و راه خروجي آن به صورت مصنوعي کنده شده اما خود دالان تماماً طبيعي بوده‌است.

غار کتله‌خور ازلحاظ کيفيت بلورها و قنديل‌ها، زيبايي و تعدد طبقات اولين غار آهکي جهان شناخته شده‌است که توسط سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و هزينه شخصي به نام مهندس عالي که مهندس عمران فرمانداري زنجان بود در طول پنج سال آماده بهره‌برداري گشت. از بهره‌برداري اوليه اين غار چيزي حدود 15 سال مي‌گذرد که البته هنوز هم کاوش و فعاليت براي آماده‌سازي ساير قسمت‌هاي غار براي بازديد ادامه دارد.

غار کتله‌خور غاري است آهکي که در برخي نقاط آن گِل رُس و خاک‌هاي حاوي اکسيدآهن قابل مشاهده است. اين غار ازنظر سني تقريباً هم‌سن غار عليصدر همدان است؛ البته اين دو غار از دو جهت با هم تفاوت دارند؛ يکي اينکه غار عليصدر همدان غاري است کاملاً آبي، حال آنکه غار کتله‌خور زنجان غاري است تقريباً خشکي. دوم اينکه آهک‌هاي غار کتله‌خور نسبت به آهک‌هاي غار عليصدر بسيار خالص‌تر هستند که اين خود عاملي است جهت زيباتر شدن غار، چراکه خالص بودن آهک‌ها موجب شفافيت آنها و درنتيجه عبور نور از قنديل‌ها مي‌شود.

يک نکته جالب توجه در رابطه با غار کتله‌خور اين است که شواهد و بررسي‌هاي انجام شده مؤيد اين موضوع است که اين غار در نهايت به غار عليصدر در همدان متصل مي‌شود. همچنين يکي ديگر از عجايب و زيبايي‌هاي اين غار تعدد طبقات آن است که اينگونه غارها در جهان بسيار کم‌نظير هستند. گمان مي‌رود که اين غار داراي 7 طبقه باشد که البته تاکنون تنها 3 طبقه آن کشف شده است.

اين غار درطول 120 ميليون سالي که از عمرش مي‌گذرد دستخوش تغيير و تحولات بسياري شده‌است که برخي طبيعي و برخي هم مصنوعي بوده‌است. از تغييرات طبيعي اين غار مي‌توان شکستگي‌هاي حاصل از زمين‌لرزه‌ها، گسل‌خوردگي‌ها، لغزش‌ها و ريزش‌ها را نام برد.

منبع :ويكي پديا


 اخبـــــــــار 

برگزاري مراسم بزرگداشت "روز ملي مردم شناسي"

همزمان با روز ملي مردم شناسي نشست "روز مردم شناسي" با حضور مردم شناسان و محققان 11شهريور ماه برگزار مي شود.به گزارش شاپرك و به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، عليرضا حسن زاده رييس پژوهشکده مردم شناسي با اعلام اين خبر گفت :همزمان با اين روز که با تولد دانشمند و مردم شناسي شهير ايراني ابوريحان بيروني مصادف است از مردم شناسان برجسته کشور با حضور رياست پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري تجليل خواهد شد.

وي با بيان اينکه تني چند از محققان و مردم شناسان کشور در اين نشست سخنراني خواهند کرد خاطر نشان کرد :حضور علاقمندان در اين نشست آزاد است .

حسن زاده افزود:نشست "روز مردم شناسي "در سالن همايش‌هاي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري واقع در ابتداي خيابان
سي تير برگزار مي شود.


عمارت بخردي كاروانسرايي از دوره صفويان

کاروانسرايي 400 ساله از عهد صفويان در اصفهان وجود داردکه با اتاق هاي متعددش ميزبان مسافران دوره قاجارنيز بوده است . عمارت "بخردي" اکنون عنوان قديمي ترين اقامتگاه در دست بازسازي در ايران و يدک مي کشد. پنجره ها با شيشه هاي رنگارنگ که از دوره صفوي و قاجار به جا مانده با مبلماني از جنس چوب چنار جلوه اي دوچندان به اين خانه بخشيده است . مهمانسرا در ميان باغ هايي پر از ميوه و گل هاي وحشي واقع شده است و از 5 سال پيش توسط "مرتضي بخردي" طراح داخلي و کارشناس بازسازي در دست نوسازي است. اين مهمانسرا حتي ميان اصفهاني ها نيز شناخته شده نيست و شهرت آن دهان به دهان چرخيده است.

منبع : همگردي


افتتاح بازارچه و نمايشگاه صنايع دستي

در استان چهارمحال و بختياري بازارچه و نمايشگاه صنايع دستي به مناسبت هفته دولت با حضور معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري افتتاح شد.

به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري، مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان از افتتاح بازارچه و نمايشگاه صنايع دستي در کانون گردشگري پارک ملت شهرکرد با حضور معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جناب آقاي مرتضي رحماني موحد و معاون سياسي امنيتي استاندار خدابخش مرادي به مناسبت هفته دولت خبر داد و اظهار داشت: بازارچه و نمايشگاه صنايع دستي با تعداد 20 غرفه در رشته هاي نمد، گليم، قفل، صنايع دستي عشاير، سفال و سراميک، احجام فلزي، زيور آلات سنتي، لباس محلي، قلم زني و ... برگزار شد.

بهمن عسگري سوادجاني با بيان اينکه به منظور جذابيت بيشتر نمايشگاه، برپايي سياه چادر عشايري همراه با پخت و پز محلي، سوغات محلي و اجراي موسيقي محلي براي گردشگران و مسافران همراه است افزود: نمايشگاه مذکور تا 25 شهريورداير است.


ثبت ملي دانش بومي پرورش اسب کَرد

پرونده ثبت ملي دانش بومي پرورش اسب کُرد توسط اداره کل ميراث فرهنگي استان کرمانشاه به کميته ثبت آثار کشور تحويل شده است.به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمانشاه؛ مسئول ثبت آثار ميراث فرهنگي کرمانشاه با اعلام اين خبر اظهار داشت: کرمانشاه از ديرباز مهد سوارکاري در کشور بوده است و همواره در بخش توليد و پرورش اسب پيشتاز بوده است

فعله گري با تاکيد بر اينکه اسب کُرد شايسته ثبت ملي است، گفت: لزوم توجه بيشتر به پرورش و معرفي آن به عنوان يک ميراث طبيعي از خطه زيباي کرمانشاه بايد در اولويت کار قرار بگيرد.طهماسبي افزود: نژاد اسب کرد کرمانشاه جزء مشهورترين نژادهاي اسب ايران است که از زيبايي خاصي برخوردار است به منظور شناسايي و معرفي قابليت‌هاي اين حيوان کارشناسان و متخصصان امر پژوهش‌ها و تحقيقات لازم را انجام دادند و مسئولين ثبت آثار اداره کل ميراث‌فرهنگي استان براي ثبت دانش بومي پرورش اين نژاد اقدام کرده اند.

گفتني است، اسب کُرد جزو اصيل ترين و زيباترين نژاد هاي اسب ايران محسوب مي شو که خواستگاه پرورش ان استان کرمانشاه است. هم اکنون بيش از شش هزار نفر در استان کرمانشاه در رشته سوارکاري فعاليت دارند.


 قصار اما... 

 تمام محبتت را به يك باره براي دوستت ظاهر مكن چون با ديدن اندك تغييري تو را دوشمن خود مي پندارد .

سقراط


 خبر 

هشت جشن فراموش‌شده ايرانيان در شهريورماه

ايرانيان از ديرباز جشن‌هاي بسياري برگزار مي‌کردند و به اين بهانه با پايکوبي، شکر نعمت‌هاي خداوندي را به جا مي‌آوردند. در آخرين فصل تابستان هشت جشن بين ايرانيان مرسوم بوده که بسياري از اين جشن‌ها فراموش شده‌اند، اما در برخي نقاط ايران بعضي از اين جشن‌ها کم و بيش برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، بهروز بيگوند در تحقيق خود با نام «جشن‌هاي فراموش‌شده ايران باستان» جشن‌هايي را که در آخرين فصل تابستان برگزار مي‌شده اين‌چنين تقسيم‌بندي کرده است.

شهريور-جشن فغديه/ فغريه، جشن خنکي هوا

جشن خنک شدن هوا در خوارزم باستان در روز نخست شهريورماه برگزار مي شده که امروزه صورت اصلي و شکل تلفظ نام اين جشن و نيز جزئيات و نحوه برگزاري آن مشخص نيست.

3شهريور- جشن کشمين

جشني ناشناخته در سُغد باستان ( نام شهري نزديک سمرقند) در روز سوم شهريورماه که با بازاري همگاني همراه بوده است. امروزه صورت اصلي و تلفظ نام اين جشن مشخص نيست.

4 شهريور- جشن شهريورگان، عروج ماني

جشني در روز چهارم شهريورماه در ستايش و گراميداشت اين ماه. شهريورگان يا آذر جشن از جمله جشن‌هاي دوازده‌گانه سال ايران باستان بوده و از شمار جشن‌هاي آتش است. چهارمين روز شهريورماه اين جشن برگزار مي شود. به موجب يزدان‌شناسي اوستايي، شهريور ميان امشاسپندان يا ملائک و ايزدان شش گانه از لحاظ مرتبت و مقام دومين است. نخست بهمن و دوم شهريور. اين نام در اوستا «خشتر وئيريه» آمده که جزء اول کشور و پادشاهي و جزء دوم آرزو معني مي دهد. پس روي هم رفته به معني پادشاهي يا کشور آرزوشده و به مفهوم عام از آن بهشت نيز اراده شده است.

چنان که همه امشاسپندان داراي دو وجه مينوي و زميني هستند، اين امشاسپند در جهان مينوي نماينده قدرت و شهرياري مطلقه اهورا مزدا و در زمين نگاهباني و سرپرست فلزات و جنگ ابزارها و سلاح‌ها به او محول است. ما نمي‌دانيم چرا شهريورگان از شمار جشن‌هاي آتش به شمار رفته است.

اين جشنِ آتش‌هاي خانگي محسوب مي‌شد. مردم در خانه‌ها آتش مي‌افروختند و ستايش خداوند و شکر نعمت‌هاي او را به جا مي آورند. در خانه‌ها اغلب ميهماني بر پا کرده و خوراک‌هاي متنوع و ويژه تدارک مي‌بينند و به مناسبت تغيير هوا شب هنگام در بام‌ها نيز آتش مي‌افروزند؛ اما متأسفانه بقاياي اين جشن نيز ميان زرتشتيان فراموش شده و فقط برخي از خانواده‌هاي قديم در کرمان به گونه محدودي اين جشن را برگزار مي‌کنند.

در صفحه 251 آثار الباقيه چنين آمده است: «...شهريورماه که روز جهاني آن شهريور روز است و آن به مناسبت توافق دو اسم جشن است، آن را شهريورگان گويند. معني شهريور دوستي و آرزوست. شهريور فرشته‌اي است که به جواهر هفت‌گانه از قبيل طلا، نقره، مس، آهن و ديگر فلزات که برقراري صنعت و دوام دنيا و مردم به آن‌ها بستگي دارد، موکل است.»

از دو ديد ديگر مي‌توان اهميت جشن شهريورگان را دريافت، نخست اين که ماه شهريور ماه گردآوري محصولات کشاورزي است و به خصوص براي کشاورزان اين نتيجه گرفتن از کار، زحمت، کشت و کار و به دست آوردن محصول هميشه همراه با شادماني بوده و براي همين بايد اين کار با جشني همراه مي‌شده است. ديگر اين که در اين ماه «پاييزه کاري» آغاز مي‌شود چون آغاز هر کار نيکي را بايد با شادي درآميخت. از اين رو نيز جشن شهريورگاه را مي‌توان آغاز فصل نو ديگري از هنگام کشت دانست. جشن شهريورگان يا چهارم شهريورماه، مصادف است با زادروز داراب (کوروش) و مرگ ماني.

8 شهريور-جشن خزان

جشني در روز هشتم شهريورماه که با سوارکاري، چراغاني، آذين خانه‌ها و آتش افروزي بر بام‌ها همراه مي‌شده است. برخي زمان اين جشن را در روز هجدهم شهريورماه و گاه پانزدهم شهريور دانسته‌اند. جيمز موريه در سفرنامه‌اش به برگزاري اين جشن در شهر دماوند اشاره کرده است. از جمله مراسم اين جشن مي‌توان به سوارکاري نيز اشاره کرد. «جيمز موريه» از آخرين کساني است که در سفرنامه‌اش از برگزاري اين جشن در شهر دماوند در روز هشتم شهريورماه ياد کرده است.

31شهريور- جشن پايان تابستان

اين جشن يکي از جشن‌هاي گاهنباري که در آخرين روز فصل تابستان برگزار مي‌شده است.

31 شهريور-جشن انار

جشني در بخش طارُم/تارُم استان قزوين که در اواخر تابستان يا اوايل پاييز برگزار مي شود. در اين جشن که با نواختن ساز و دهل و دايره همراه است، براي آغاز چيدن انار به انارستان‌ها مي‌روند. مردم چيدن انار پيش از اين جشن را ناشايست مي‌دانند.

برابر با 29 شهريورماه در گاه‌شماري ايراني برگزاري «جشن انارچيني» در پايان شهريورماه تا آغاز مهرماه در بخش تارم و روستاهاي «انبوده» و «رودبار الموت» قزوين همراه با شادي کردن و نواختن دايره و سورنا و دهل انجام مي‌شود و پيش از آن کسي حق چيدن انار ندارد. انار «سنگان» و انار «انبوده» مهم‌ترين محصولات باغي اين منطقه است که شهرت جهاني دارد و به کشورهاي خارجي نيز صادر مي‌شود.

31 شهريور-جشن انگور، جشن شاندر

جشني در آذربايجان غربي و در اواخر تابستان. در اين جشن با شادي و بازي‌هاي گروهي، هر کس بهترين انگورهاي تاکستان خود را براي انتخاب بهترين‌ها به مسابقه مي‌گذارد.

(جمعه پايان تابستان) جشن خرمن، علم واچيني

جشني است در گيلان و در يکي از جمعه‌هاي پايان تابستان، اين جشن به مناسبت پايان درو محصول و سال زراعي برگزار مي‌شود.


 دنياي عكس 
 پل تريف، سوئيس


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون