جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3423- تاریخ : 1394/06/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


عكاسخانه
آمفي تئاتر سنگ هاي قرمز که در موريسون، کلرادو
ثبت طولاني‌ترين ديوار گلي2500ساله در گينس
«دارابگرد»جهاني مي‌شود


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 آمفي تئاتر سنگ هاي قرمز که در موريسون، کلرادو


 ثبت طولاني‌ترين ديوار گلي2500ساله در گينس
 «دارابگرد»جهاني مي‌شود 

 تلاشها براي ثبت طولاني ترين ديوارگلي2500 ساله دنيا در کتاب رکوردهاي گينس آغاز شده و در عين حال مسئولان تاکيد دارند که بايد پرونده اين مجموعه براي ثبت جهاني نيز آماده شود.

«دارابگرد» نام يكي از پنج شهرستان ايالت پارس در ايران قديم بوده كه به نام «دارابجرد» نيز معروف است. اين شهر در فاصله شش كيلومتري شهر داراب فعلي قرار گرفته و يكي از نخستين پايتخت سلسله ساسانيان و يكي از قديمي ترين شهرهاي باستاني ايران و جزو پنج شهر تاريخي استان فارس است.

قدمت اين شهر به دوره هخامنشيان مي رسد و نخستين شهر مدور فلات ايران محسوب مي شود. پيرامون اين شهر، ديوار مخروطي عظيمي از گل رس و سنگ و ملاط آهك ساخته شده كه ارتفاع آن به بيش از 10 متر مي رسد. هرچند كه قسمت هايي از اين ديوار دچار فرسايش شده و ارتفاع كنوني آن به 7 متر كاهش يافته اما وجود ماده چسبنده اي در ميان ملات و گل به كار رفته در ديوار سبب شده با گذشت بيش از 2 هزار و 500 سال اين ديوار با تخريب كم، پابرجا و استوار باقي بماند.

طبق اسناد تاريخي موجود، پشت اين ديوار خندقي بزرگ براي حفاظت بيشتر از شهر ايجاد شده بود كه دسترسي به شهر را در مواقع خطر بسيار مشكل مي كرده است.

ديوار گلي شهر دارابگرد به عنوان طولاني ترين و عريض ترين ديوار 2500 ساله دنيا هنوز در فهرست آثار جهاني قرار ندارد و آن طور كه کارشناسان مي گويند اين شهر نه تنها قابليت ثبت در فهرست يونسكو را دارد بلكه براي ثبت اين ديوار در كتاب ركوردهاي گينس نيز پيگيري‌هايي در دست انجام است.

رئيس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي داراب در اين رابطه به خبرنگار مهر گفت: با اينكه شهر دارابگرد عناويني چون نخستين شهر مدور فلات ايران و طولاني ترين ديوار گلي دو هزار و 500 ساله دنيا را يدك مي كشد اما هنوز در ابعاد بين المللي و حتي ملي معرفي نشده است.

محمدباقر مهاجر با بيان اينکه شهر دارابگرد به دستور داريوش اول هخامنشي ساخته شده و تا قرن پنجم هجري نيز زندگي در آن جريان داشته، ادامه داد: راه دسترسي به اين شهر باستاني فارس به نسبت ديگر شهرهاي تاريخي كشور بسيار آسان است و مي توان مسير گردشگري هم براي آن تعريف كرد، اما هنوز اين اثر تاريخي در بسته هاي سفر گردشگران داخلي و خارجي جاي ندارد. رئيس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي داراب با اشاره به اينکه آثار متعددي از تاسيسات تاريخي در محوطه و اطراف اين شهر ديده مي شود، گفت: در اين خصوص مي توان به وجود ديوارهاي قلعه و راه هاي دسترسي و پلكان سنگي و سازه هاي نگهباني و انبار آذوقه و پناهگاه در كوه هاي اطراف اين شهر اشاره كرد.

مهاجر با اشاره به اينكه نه تنها شهر دارابگرد بلكه ديوار گلي آن قابليت ثبت در فهرست جهاني را دارد، اظهار داشت: طبق برنامه ريزي‌هاي به عمل آمده، در تلاشيم تا ديوار اطراف اين شهر هخامنشي كه طولش به شش كيلومتر مي رسد را در كتاب ركوردهاي گينس به ثبت برسانيم.

وي با اعلام اينکه پرونده ثبت جهاني محور ساساني در حال تكميل و تهيه است، گفت: در اين راستا ضروري است پايگاه پژوهشي دارابگرد در اين شهرستان هرچه سريعتر راه اندازي شود.

مسئول ميراث فرهنگي شهرستان داراب نيز در اين رابطه به خبرنگار مهر گفت: شهرستان داراب به دليل تعدد جاذبه هاي گردشگري و ميراثي که مربوط به سه دوره هخامنشي، ساساني و اسلامي است، جايگاه مناسبي دارد.

با توجه به شاخص هاي تاريخي دارابگرد، ضروري است که موضوع جهاني شدن آن به صورت جد پيگيري شود عليرضا پرويزي با بيان اينکه شهر دارابگرد نخستين شهر مدور فلات ايران است، بيان کرد: طي چند سال گذشته کارهاي زيادي براي حفاظت و مرمت اين شهر انجام شده که در اين خصوص مي توان به تقويت انجمنها و بهره گيري از توان افراد مجرب استفاده کرد.

وي ادامه داد: در اين راستا به منظور نگهداري و حفاظت از اين مجموعه، گشتهاي شبانه روزي در اطراف آن فعال هستند و فضا براي حفاران غيرمجاز ناامن شده است.مسئول ميراث فرهنگي شهرستان داراب در خصوص مشکلات اين شهر تاريخي بيان کرد: يکي از مسائلي که به صورت ويژه در دستور کار است پيگيري تخصيص اعتبار براي فنس کشي اطراف شهر است که تاکنون اعتبار ويژه اي اختصاص نيافته است.

وي با بيان اينکه با فنس کشي اطراف شهر حريم عرصه مشخص مي شود، اظهار داشت: در اين خصوص پيگيري تخصيص اعتبار در دستور کار است البته در حال حاضر به خاطر جلوگيري از تجاوز و تخريب آن اقدامات خوبي انجام شده است.

پرويزي بر لزوم پيگيري جهاني شدن اين شهر تاکيد کرد و گفت: با توجه به شاخص هاي تاريخي دارابگرد ضروري است که موضوع جهاني شدن آن به صورت جد پيگيري شود زيرا بزرگترين ديوار خشتي جهان است که حتي قابليت ثبت در کتاب گينس هم دارد.

به گزارش مهر، اين مجموعه تاريخي باتوجه به مشخصه هاي بي نظيري که دارد مي توان عنصر خوبي براي معرفي در سطوح ملي و فراملي باشد تا گردشگران زيادي را به شهرستان داراب جذب کند.


 اخبـــــــــار 

بناي وکيل الرعايا در آستانه نابودي

منزل وکيل الرعايا مربوط به دوره قاجار است و در اردبيل، محله طوي (طاوار) واقع شده است .

عمارت وکيل الرعايا داراي ارزش تاريخي و هنري است که متأسفانه پس از فوت آخرين فردخاندان وکيل الرعايا، چندان توجهي به حفظ اين بناي قديمي نشد و ساختمان، با خطر تخريب و انهدام روبرو شده است .

ارزش اين خانه، علاوه بر سبک معماري جالب آن، با نقش صاحبان خانه در رخدادهاي تاريخي سده بيستم ايران و اردبيل نيز ارتباط دارد، اين خانه محل تجمع سران مستبد در جر يان انقلاب مشروطيت بوده است.

منبع :همگردي


مسجد الاقصي را چه کسي بنا کرد

بيت‌المقدس در تمام روي زمين تنها نقطه‌اي است که در نظر پيروان سه دين بزرگ الهي و آسماني «مسلمانان، يهود و نصاري» در نهايت درجه قداست و ارزش معنوي است و به همين جهت هميشه مورد توجه آن‌ها بوده است

حضرت داوود(ع) به فرمان خداوند به ساختن بناي (قدس) يعني خانه خدا اقدام کرد، چون اين قضيه در سنين پيري و سال‌هاي آخر عمر وي اتفاق افتاد، فرصت اجراي کامل بناي خانه خدا برايش باقي نماند، به همين سبب به وي ندا رسيد که تکميل بناي خانه را به فرزندت سليمان وا گذاشتم، اينجا بود که حضرت سليمان(ع) را به جانشيني خويش و به پادشاهي بني‌اسرائيل منصوب و به آنان اعلام کرد، خداوند به من فرمان داده بود تا برايش خانه مقدس بسازم، اما مشيت الهي چنين تعلق گرفته که خانه را فرزندم سليمان که وارث و جانشين من است به اتمام رساند.

به اين ترتيب حضرت داود(ع) بناي معبد بيت المقدس را آغاز و در زمان حضرت سليمان(ع) به نام معبد يا هيکل سليمان به پايان رسيد، بر اساس گزارش تورات، تکميل بناي اين معبد مقدس در مدت هفت سال بين سال هاي 961 تا 967 قبل از ميلاد يعني 970 سال پيش از ميلاد مسيح، صورت گرفته است. بنابراين مسجد الاقصي حرم دوم موحّدان مؤمن است.(1

مرکز مطالعات و پاسخگويي به شبهات حوزه علميه قم درباره جايگاه مسجد الاقصي نزد اديان الهي اين چنين مي‌نويسد:

اين مکان مقدس، در هجوم نبوکد نصر (بخت النصر) ويران شد و در اواخر قرن ششم و در عصر کوروش هخامنشي مجددا با نام بيت هميقداش دوم بنا شد تا اينکه هفتاد سال پس از ميلاد مسيح توسط (تيتوس) سردار رومي به کلي ويران شد و براي بار سوم در زمان کنستانتين، امپراطور روم تجديد بنا شد و به تدريج تغييرات و اضافاتي بر آن داده شد.(2) ديوار غربي حرم شريف در بيت‌المقدس به نام ديوار ندبه خوانده مي‌شود، «قبة الصخره» در داخل حرم است، طبق آثار اسلامي، پيغمبر اکرم(ص) در شب معراج از آنجا به آسمان عروج کرده است. در داخل ديوار ندبه از طرف صحن حرم ديوار «براق» ناميده مي‌شود و اين ديوار قسمتي از ديوار غربي هيکل سليمان را نيز تشکيل مي‌دهد.

روي اين اصل ديوار ندبه يا ديوار براق که در فرهنگ يهود به نام حصار غربي معروف است و مي‌گويند اين ديوار آخرين بازمانده حصارهاي دومين بيت «هميقداش» بيت‌المقدس است که از سال 70 ميلادي که خانه خدا به دست «تيتوس» سردار رومي ويران شد، اين حصار به مقدس‌ترين مکان براي قوم يهود مبدل شد، زيرا که قوم يهود در دوران پراکندگي خود پيوسته به سوي بيت‌المقدس نماز مي گذارده و در داخل آن به نماز و عبادت مي‌پرداخته‌اند.(3)

در آغاز جنگ‌هاي صليبي، در مجمع (کلرمون) که به دعوت پاپ (اورياتوس) دوم در سال 1095 ميلادي در اين شهر ترتيب يافت، پاپ در اين مجمع براي تحريک مسيحيان در خطابه خود در مورد بيت‌المقدس چنين گفت: اي ياران مسيح! آن سرزمين مقدس که از برکت وجود مخلص عيسي مسيح تبرک يافته... آن کليساهاي مقدس و آن اماکن فروزاني که جهان را تابناک کرده بودند، اکنون در مغاک تاريکي فرو رفته و از نظرها ناپديد شده‌اند، همان بيت‌المقدس که مايه افتخار و سرچشمه فياض ما بود، اينک به دست مسلمانان افتاده و به غير از مآثر دينيّه خود اثر ديگري در آن باقي نگذارده‌اند.

منبع : جواني و تاريخ


يک اثر تاريخي ديگر در معرض تهديد قرار گرفت

محمود ميراسکندري گفت: قرار گيري تپه باستاني چپاسي در نزديکي شهر کوهدشت و توسعه روز افزون بافت شهري تهديد جدي براي اين تپه محسوب مي شود از سوي ديگر فعاليت هاي زراعي در سطح تپه آسيب هاي فراواني به لايه هاي باستاني آن وارد آورده است. به گفته اين باستان شناس، تهديدات باعث شد تا اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان لرستان با هدف پيشگيري از تهديدهاي احتمالي و جلوگيري از دخل و تصرفات ناشي از فعاليت کشاورزان در محدوده تپه چياسي، طرح گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم آن را به اجرا در آورد.

به گزارش ايرنا ، وي اضافه کرد: مطالعات اصولي و دقيق به منظور معرفي و پي بردن به ارزش هاي والا و جايگاه اين تپه در مطالعات باستان شناختي منطقه (با توجه به توالي گاه نگاري وادوار فرهنگي) و لزوم برنامه ريزي براي مطالعات بعدي و حفاظت از تپه از جمله ديگر اهدافي بود که طي اجراي طرح گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه باستاني به آنها پرداخته شد.

سرپرست هيات گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه چياسي کوهدشت اظهار کرد: نتايج اوليه گمانه زني نشان داد وسعت تپه در حدود 4 هکتار است و با توجه به مطالعه صورت گرفته بر روي مواد فرهنگي به دست آمده از آن مي توان گفت که قدمت آن به دوران نوسنگي تا قرون آغازين دوره اسلامي مي رسد.

وي خاطرنشان کرد: در فاصله نه چندان دور از تپه چياسي محوطه هاي مهمي همچون سرخدم لکي، سرخدم لري و چيازرگري، ميرملاس و هوميان، و...قرار دارد.


 قصار اما... 

 به زبانت اجازه نده که قبل از انديشه ات به کار افتد.

شيلون


 نگاه 

خطي شبيه ميخ !

نرگس عبدي فر

خط ميخي ،خطي است که توسط اقوام باستاني آسياي غربي مثل سومري ها،آشوري ها،بابلي ها،ايلاميها، و ايرانيها از هزاره سوم پيش از ميلاد تا نيمه سده اول ميلادي براي نوشتن استفاده مي‌شده است.در اين خط واژه ها يا هجاها يا حروف آن از نشانه هاي ميخ مانندي که در کنار هم قرار گرفته اند ،درست شده است. خط ميخي سومري را غالب پژوهشگران نخستين گونه‌ خط در غرب آسيا مي‌شمارند. سومريان (حدود 3000 تا 2500 سال قبل از ميلاد) با ابداع خط ميخي دوره‌اي را آغاز کردند که به عنوان آغاز خط نويسي شهرت دارد و همچنين اولين مدارک نگارشي بشر که به صورت لوحهاي گلين برجاي مانده متعلق به تمدن‌هاي ميانرودان است. به گفته پژهشگران اکدي ها نيز با کوچ کردن به بابل از سال 2400 پيش از ميلاد،خط ميخي گرفته شده از خط تصويري را از سومري ها آموختند.ولي خط ميخي اکدي- سومري ،شکل بسيار پيچيده اي داشت.اين خط بيش از 2000 نشانه و 20000 هزوارش داشت.بعدها بابلي ها با کاستن از تعداد نشانه هاي خط ميخي،آنرا به 350 تا 400 نشانه رساندند.اکدي ها با صرف نظر از تاثير معني واژه در شکل واژه فصل تازه اي را در تاريخ خط گشودند و از واژه نگاري به هجا نگاري توجه نمودند.در زمان فرمانروايي اکدي ها در بابل ،خط ميخي به آشور و ايلام نيز راه يافت و اندکي بعد ،کاريها در آسياي صغير نيز به خط ميخي روي آوردند.خط ميخي کمي پس از 2000 سال پيش از ميلاد به سوريه راه يافت و از اين راه هيتي ها هم با خط ميخي آشنا شدند.اين خط حدود 1400 سال پيش از ميلاد ،خط بين المللي بخش بزرگي از غرب آسيا را تشکيل ميداد.در هزاره اول پيش از ميلاد،اورارتو ها هم خط ميخي آشوري را فرا گرفتند.

خطِ ميخي هخامنشي که داراي 50 نشانه‌است، آخِرين گونه خطِ ميخي است که در سده ششم پيش از ميلاد شده‌است. اين خط براي نوشتن نوشته (کتيبه)هاي هخامنشي به کار رفته‌است. خطِ ميخيِ هَخامنشي، نيمه هجايي است افزون بر 8 نشانه (ايدئوگرام) که براي واژگان پر کاربرد مانند شاه، کشور و اهورامزدا به کار مي‌روند.

به تازگي برخي پژهشگران همچون دکتر عبدالمجيد ارفعي بزرگترين زبان شناس ايراني بر اينکه سومريان مخترع خط در اين منطقه بوده‌اند را زير سوال برده‌. اين پژوهشگر براي اين نظريه دو دليل مي‌آورد، يکي اين که برخي نام‌هاي شهرهاي سومري به گونه‌ هزوارش هستند که نشان مي‌دهد که از زبان و خط ديگري گرفته شده و دليل ديگر پيدا شدن اسنادي در تمدن جيرفت و شهر سوخته توسط پرفسور يوسف مجيد زاده در شرق ايران كه به خطي قديمتر از خط سومري است . اين نظريه هنوز در حال بررسي مي باشد و اگر ثابت شود به احتمال زياد ابداع كننده خط به ايران باستان برمي‌گردد.


 خبر 

جاده شاهي هخامنشي، يک شبکه خبررساني شگفت انگيز

جاده شاهي هخامنشي يک شبکه خبررساني شگفت انگيز و يکي از جنبه هاي بارز تشکيلات اداري حکومت هخامنشي بوده که از طريق آن اداره امور اين شاهنشاهي گسترده از هند تا مديترانه انجام گرفته است.به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري احسان يغمايي سرپرست هيات پژوهش هاي باستان شناسي راه شاهي هخامنشي با اعلام اين مطلب از کشف قطعاتي از جاده هاي سنگ فرش باستاني اين راه خبر داد.

يغمايي گفت: يکي از آثار مهم تاريخي و فرهنگي ايران راهي کهن است که درمتون کلاسيک يوناني از آن به عنوان " راه شاهي " هخامنشي ياد کرده اند.وي افزود: با وجود اهميت بي چون و چرايي که اين راه کهن داشته متاسفانه تاکنون بندرت پژوهش هاي باستان شناسي درباره آن صورت گرفته است.اين باستان شناس پيشکسوت با اشاره به گردآوري برخي از مدارک اين راه در دو دهه گذشته و درکنار پژوهش هاي ديگري که انجام داده است افزود: در نبشته هايي برخي از منزلگاههاي راه شاهي را شناساندم و با آمدن مديريت جديد در دولت جديد به پژوهشگاه ميراث فرهنگي وگردشگري فرصتي پيش آمد تا پژوهش در اين زمينه را با عنوان " راه شاهي شوش – تخت جمشيد " ارايه کنم.يغمايي با تاکيد بر اهميت پژوهش درباره اين راه از جنبه هاي گوناگون اداري، سياسي، نظامي و بازرگاني افزود:از همه مهم تر، يافتن بقاياي کالبدي اين راه بود که در فصل نخست بررسي کوشش کرديم در محدوده ميان شوش تا بهبهان انجام دهيم.

يغمايي کارهاي انجام شده در منطقه شوشتر را نيز مفيد دانست و افزود: اين در حالي است که اطلاعات مربوط به برخي مناطق از جمله دشت شوشان که به دفعات توسط هيات هاي آمريکايي، فرانسوي و ايراني در سال هاي قبل از انقلاب بررسي شده بود کمک چنداني به پيشبرد اهداف ما نمي کرد زيرا در آن زمان امکان ثبت دقيق جاي محوطه ها با جي پي اس وجود نداشت و موقعيت کلي آثار روي نقشه ترسيم شده است.


 دنياي عكس 

اين درختان بلوط که جاده را چون سقفي پوشانده اند، در ساوانا يکي از شهرهاي ايالت جورجيا آمريکا قرار دارند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون