جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3415- تاریخ : 1394/05/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


عكاسخانه
خانه ويکتور هوگو، چهره مطرح ادبي و سياستمدار فرانسوي در پاريس

گنبدي از جنس نمک در جوار خليج فارس


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


دنياي عكس
سالن تئاتر رومي متعلق به قرن يک ميلادي -اورانژ فرانسه

 عكاسخانه 
 خانه ويکتور هوگو، چهره مطرح ادبي و سياستمدار فرانسوي در پاريس


 گنبدي از جنس نمک در جوار خليج فارس 

 گنبد نمکي يکي از جاذبه‌هاي استان بوشهر است که مي‌تواند به محلي براي جذب گردشگران تبديل شود.به گزارش باشگاه خبرنگاران در سال‌هاي اخير شاهد گسترش فرهنگ گردشگري در کشور بوده‌ايم و در اين ميان علاقه‌مندي به سفر‌هاي خارج از کشور نيز بيش از پيش افزايش يافته است. اين موضوع اگر‌چه از ديدگاه جهان‌گردي و کسب تجربه و اطلاعات امري پسنديده است اما اين در حالي است که هنوز بسياري از مردم کشورمان شناخت کافي نسبت به مکان‌هاي ديدني و جاذبه‌هاي گردشگري تعداد زيادي از شهرهاي ايران ندارند.

در حالي که اگر هزينه‌هاي سفرهاي خارجي در داخل ايران که تاريخ و تمدني کهن و طبيعي کم‌نظير دارد، ‌صرف شود اثرات مثبت چشمگيري در زمينه‌هاي مختلف از جمله هتلداري، صنايع دستي،‌ حمل و نقل و غيره خواهد داشت که در مجموع موجب رونق اقتصادي کشور و اشتغال‌زايي مي‌شود.

در ايران‌زمين، قصد داريم تا هر هفته با معرفي يکي از جاذبه‌هاي سرزمين‌مان اطلاعاتي در‌جهت آشنايي بيشتر با مناطق گردشگري ارائه کنيم. اين‌بار به سراغ منطقه‌اي گردشگري در استان بوشهر مي‌رويم.

استان بوشهر در حاشيه‌ آب‌هاي نيلگون خليج فارس هفدهمين استان کشور از نظر مساحت است.

اين استان «پايتخت انرژي ايران» نام گرفته چرا که علاوه بر ذخاير نفت و گاز (پارس جنوبي، شمالي) نيروگاه هسته‌اي کشورمان نيز در در آن واقع شده است. اما منابع انرژي تنها دليل اهميت اين استان نيستند.

اماکن تاريخي و طبيعي استان بوشهر نيز از اهميت به سزايي برخوردارند اما به دليل محروميت اين استان و عدم توجه کافي به صنعت گردشگري در آن اغلب مردم کشورمان شناختي از آنها ندارند.

گنبد نمکي جاشک (يا دشتي) يکي از جاذبه‌هاي استان بوشهر است که به دليل دارا بودن چشم‌اندازهاي زيباي طبيعي مي‌تواند به محلي براي جذب گردشگران داخلي و خارجي مبدل شود. اين گنبد در فاصله 144 کيلومتري جنوب شرق بندر بوشهر، 55 کيلومتري شهر خور موج و 15 کيلومتري شهر کاکي و در حد فاصل شهرستان‌هاي دير و دشتي قرار دارد.

وسعت اين گنبد 3666 هکتار است که در منطقه کوهستاني بوده و به علت شرايط خاص اقليمي هيچ چشمه آب شيرين، آبشخور و چاهي وجود ندارد و تنها غارها و چشمه‌هاي نمکي به چشم مي‌خورد.

موقعيت خاص گنبد نمکي جاشک باعث شده به دليل شوري آب رودخانه‌ در اين ناحيه آب قابل شرب و يا استفاده کشاورزي نباشد.

در بخشي هايي از اين گنبد که داراي نمک است پوشش گياهي وجود ندارد اما در دامنه‌هاي آن گياهان مقاوم به شوري مشاهده مي‌شود.

وجود آبشارها، غارهاي طبيعي نمکي زيباي اين کوه آن را متمايز و قابل توجه کرده است.

گنبد نمکي علاوه بر جذابيت‌هاي گردشگري محلي مناسب براي مطالعات زمين‌شناسي است.

از ديگر پديده‌هاي گنبد نمکي يخچال‌هاي نمکي است که در قسمت شمال غربي آن ديده مي‌شود اين يخچال‌ها به علت حرکت توده‌هاي نمک در جهت شيب‌ زمين تشکيل شده‌اند و به خاطر تشابه به يخچال‌هاي يخي به اين نام مشهور شده‌اند.

در زمان کم آبي و به دليل تبخير آب بلورهاي شگفت‌انگيز نمکي ضخيمي در جهت جريان آب ايجاد شده‌اند که آبشارهاي نمکي بسيار زيبايي را خلق کرده‌اند که بيشتر در اواسط بهار تا تابستان ديده مي‌شود.

غارهاي نمکي نيز که بر اثر انحلال رسوبات نمکي در جاي جاي گنبد ديده مي‌شوند از ديگر شگفتي‌هاي گنبد نمکي هستند.

نمک‌هاي صنعتي اين گنبد رنگ‌هاي متنوعي از جمله قرمز، قهوه‌اي، سفيد، زرد، سياه و نارنجي را شامل مي‌شوند.

از نظر حيات وحش اين منطقه در گذشته زيستگاه‌ حيوانات همچون بز، قوچ، ميش و آهو بوده ولي در حال حاضر تنها بز، روباه، شغال و کفتار و پرندگاني همچون کبک، تيهو، پرستو، و بادخورک در آن يافت مي‌شوند البته تنوع خزندگان در اين کوه بالا است.

البته به دليل عدم آگاهي کافي از موقعيت اين منطقه برخي از بازديدکنندگان در مواردي قسمت‌هايي از بلورهاي نمکي را کنده و با خود مي‌برند.

گنبد نمکي هشتادو هشتمين اثر طبيعي است که توسط سازمان فرهنگي در 20 بهمن 1389 در فهرست ميراث طبيعي ايران قرار گرفت.


 اخبـــــــــار 

کرج، محل نخستين استقرارها در شمال فلات مرکزي

گمانه زني هاي صورت گرفته براي تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه حسين آباد مشخص کرد که کرج محل نخستين استقرارها در شمال فلات مرکزي بوده است.

به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري محسن زيني وند سرپرست گروه باستان شناسي با اعلام اين مطلب از پايان يافتن عمليات گمانه به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه حسين آباد ماهدشت شهرستان کرج خبر داد.

به گفته وي برنامه گمانه زني از طرف اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان البرز باهدف جلوگيري از تخريب‌هاي احتمالي مالکين زمين هاي اطراف و همچنين حفظ حرمت و صيانت اين محوطه پيش از تاريخي در دستور کار قرار گرفت.

اين باستان شناس خاطرنشان ساخت که متاسفانه بخشي از عرصه اين محوطه مهم، پيش از انقلاب تخريب شده و ساخت و سازهايي در کنار آن صورت گرفته است.

زيني وند به خبرنگار سايت پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري(richt.ir ) گفت: بر اساس يافته هاي فرهنگي، استقرار گرو ه هاي انساني در اين محل از جمله نخستين استقرارهايي است که در شمال فلات مرکزي به صورت يک جانشين در دشت ها صورت گرفته است.

به گفته وي اين محوطه داراي بقاياي فرهنگي است که از استقرار روستايي بزرگ در طول هزاره ششم و پنجم پيش از ميلاد حکايت مي کند.


انتشار سلسله کتاب هاي افسانه شناسي و دايره المعارف اقوام ايراني

پژوهشکده مردم شناسي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري انتشار سلسله کتاب هاي افسانه شناسي و همچنين دايره المعارف اقوام ايراني ( سيستان و بلوچستان) را در دستور کاردارد.

به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري عليرضا حسن زاده رييس پژوهشکده مردم شناسي با اعلام اين خبر تصريح کرد که دائره المعارف اقوام ايراني (استان سيستان و بلوچستان) که حاصل تحقيق و نگارش دکتر موسي محمود زهي است در ابتداي سال 1394 به پايان رسيد.

وي افزود: دائره المعارف ياد شده سعي دارد تا جلوه هاي مهم و کليدي فرهنگ مردم سيستان و بلوچستان را معرفي و تبيين کند.

به گفته حسن زاده در اين دائره المعارف موضوعاتي همچون، غذا، پوشاک، روايت هاي محلي زيرساخت گردشگري، زبان و ... در استان سيستان و بلوچستان مورد بررسي و اشاره قرارگرفته است.

وي خاطرنشان کرد: پژوهشکده مردم شناسي در تلاش است تا اين دايره المعارف را به زودي منتشر کند.

به گزارش پژوهشگاه ميراث فرهنگي وگردشگري(richt.ir ) رييس پژوهشکده مردم شناسي همچنين از انتشار سلسله کتاب هاي افسانه شناسي توسط اين پژوهشکده خبر داد.

حسن زاده گفت: کتاب " تحليل افسانه سنگ صبور " اثر کارن ميلر به دو زبان فارسي و انگليسي و کتاب " افسانه هاي جهان زيرين " اثر تعدادي از پژوهشگران افسانه و اسطوره به دو زبان فارسي و انگليسي منتشر مي شود.


سلاخي حيوانات با قدمت 3.4 ميليون سال

يافته‌هاي جديد باستان‌شناسان نشان مي‌دهد قصابي حيوانات قدمتي سه ميليون و 400 هزار ساله دارد.

به گزارش (ايسنا)، پيدا شدن دو استخوان حيوان با قدمت سه ميليون و 400 هزار ساله دانشمندان را به اين نتيجه رسانده که انسان‌هاي آن دوره به قصابي حيوانات مي‌پرداختند.

اين استخوان‌ها در «ديکا»ي اتيوپي کشف شده‌اند و به نظر مي‌رسد گوشت حيوانات به وسيله ابزار سنگي از آن‌ها جدا شده است. مطالعه اين يافته‌ها بخشي از يک پروژه بزرگ است که از سال 2011 در اين منطقه آغاز شده است.

طي اين پروژه بيش از 4000 استخوان توسط دانشمندان مورد بررسي قرار گرفت. بسياري از پژوهشگران معتقدند له شدن اين استخوان‌ها به طور اتفاقي صورت گرفته و اين دليلي بر سلاخي حيوانات به وسيله انسان‌هاي آن زمان نمي‌شود.

به گزارش آرکئولوژي، با اين حال، عد‌ه‌اي از دانشمندان بر اين باورند که داستان اين دو استخوان متفاوت است و آثار باقي‌مانده روي آن‌ها با ديگر يافته‌ها فرق مي‌کند.


"غار آويشوي" بزرگترين غار استان گلستان

اين غار در منطقه اي آويشوي در جنـوب 40 کيلومتري غربي شهرستان شـاندرمن ماسـاله قرار دارد.

غار آهكي آويشوي با ستون هاي آهکي بسيار ديدني و بزرگ ترين غاردر استان گيلان است که تا کنون بيش از دو هزار متـر از ژرفـاي آن، توسط غار نوردان و کوه نـور دان محلـي مورد پيمايش و اکتشاف قرار گرفته است . غار آويشوي بيش از 75 ميليون سال قدمت دارد. جالبه بدانيد كه براي رسيدن به اين غار، از جنگل ها و چشمه هاي جوشان عبور مي کنيم. در ضمن وجود قنديل ها و آبشارهاي بي نظير داخل غار باعث جذابيت دوچندان آن شده است.

منبع : همگردي


 قصار اما... 

 ظرف که خالي باشد صداي بيشتري دارد.

ويليام شکسپير


 خبر 

کرمانشاه ميزبان سومين دوره داوري نشان ملي صنايع دستي

سومين دوره داوري نشان ملي مرغوبيت کالاهاي صنايع دستي 22 تا 24 شهريور ماه سال جاري به ميزباني کرمانشاه برگزار مي شود.به گزارش شاپرك و به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کرمانشاه؛علي فعله گري مدير کل ميراث فرهنگي اين اداره کل با اعلام اين خبر اظهار داشت: اين مراسم به صورت منطقه اي و به ميزباني شهر کرمانشاه برگزار مي شود.

وي افزود: توليدات صنعت گران استان هاي اردبيل، ايلام، آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، کردستان، کرمانشاه و همدان در اين نشست سه روزه جهت دريافت نشان ملي مرغوبيت کالا در معرض داوري قرار مي گيرند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کرمانشاه، ميزباني استان کرمانشاه را نشانه ظرفيت ها و توانمندي هاي استان در عرصه تنوع و توليد گسترده صنايع دستي دانست و گفت: صنعت گران استان با ارائه توليدات خود به اين همايش با برخورداري از نشان مرغوبيت ملي مي توانند در آينده جايگاه خود را در بازارهاي صنايع دستي تثبيت کنند.

گفتني است، شاخص ترين توليدات صنايع دستي كرمانشاه عبارت است از گليم ، قالي، و گيوه و سازهاي سنتي كه در كنار آنها به ترتيب صنايع دستي ديگري نيز وجود دارد.

يادآور مي شود، جاجيم بافي، چاقو سازي و ابزار آلات فلزي قلمزني منبت، معرق، پارچه دستباف، نازك كاري چوب و ريزه كاري چوب، نمد مالي مصنوعات چرمي، و ساخت زيور آلات محلي , چيغ بافي , فلز كاري ، دوختهاي سنتي ( رودوزي )، گليم گل بر جسته، سفالگري طراحي سنتي، سبد بافي، نساجي ( موج بافي و اهرامي بافي ) تراش شيشه، رنگرزي سنتي، طراحي فرش، تذهيب، نگار گري، خراطي، مجسمه سازي و ... از جمله توليدات حال حاضر كرمانشاه است كه امكانات آموزش آنها نيز در سطح استان فراهم است.


افتتاح نمايشگاه خوشنويسي و قلمکاري محسن سليماني

" از فرش تا عرش" در نياوران

نمايشگاه خوشنويسي و قلمکاري محسن سليماني با عنوان "از فرش تا عرش" 25 مرداد ماه در گالري شماره يک فرهنگسراي نياوران گشايش يافت.به گزارش شاپرك و به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي نياوران مجتمع آفرينش هاي هنري "سلام" در راستاي ترويج هنر غني ايراني - اسلامي در وراي مرزهاي ايران و پس

از فعاليت تخصصي هدفمند و برگزاري نمايشگاه هاي هنري فاخر در بيش از 12 کشور مختلف جهان ،نمايشگاه از فرش تا عرش (شکوه قلم نستعليق و ثلث در قلمکار) را در مرکز هنري جمال رشيدري شهر استانبول بر پا نمود. اين نمايشگاه همراه با به نمايش گذاشتن ارزش هاي نوين خوشنويسي ايراني در يکي از مهمترين مراکز خوشنويسي جهان اسلام ، ثبت رکورد جديدي را در فروش آثار هنر ايراني در عرصه بين المللي رقم زد.

اين مجتمع هنري برآن است تا تجارب هنري خود را که با شيوه کارگاهي و خرد جمعي هنرمندان زبده انجام گرفته ،براي نخستين بار در داخل کشور به هنرمندان و هنردوستان هموطن در قالب نمايشگاه تلفيق خوشنويسي و قلمکاري ،اين هنر شناخته شده ،مردمي و آشنا با ذائقه ايرانيان را معرفي نمايد.. علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه که تا سوم شهريورماه داير مي باشد، مي‌توانند همه روزه از ساعت 10 تا 19و جمعه ها 14 تا 19 به نشاني خيابان پاسداران روبروي پارک نياوران فرهنگسراي نياوران مراجعه فرمايند.


 دنياي عكس 
 سالن تئاتر رومي متعلق به قرن يک ميلادي -اورانژ فرانسه


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون