جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3415- تاریخ : 1394/05/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


روشن شدن منزل‌ با نور طبيعي


لاغر شدن با جليقه هوشمند


تخت‌خواب پرتابگر براي بيدارکردن خواب‌آلودها


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 روشن شدن منزل‌ با نور طبيعي 

 
مخترعان ايتاليايي موفق به ساخت گجت هوشمندي شده اند که مي تواند برترين نور يعني نور خورشيد را به درون منزل منعکس کند.به گزارش مهر، نور خورشيد، يکي از مهم‏ترين عوامل حفظ سلامت انسان است. علاوه بر سلامت جسماني، علت بروز برخي اختلالات رواني مانند افسردگي نيز مي‏ تواند کمبود نور خورشيد باشد.استفاده از روشنايي طبيعي يا همان نور روز، ارتباط زيادي با معماري ساختمان دارد و پس از ساخت آن ممکن است گفته شود که کاري از دست ساکنان منزل برنمي آيد.

گجت جديدي با نام Lucy توليد شده که روشن ترين نور در بين تمامي نورها يعني نور خورشيد که نوري طبيعي است را به منزل کاربرانش مي آورد.اين گجت همانند يک آئينه روباتيک خورشيدي بوده که نور را به درون خانه منعکس مي کند. کار کردن با اين گجت بسيار ساده بوده و کاربران مي توانند Lucy را در مسير مستقيمي بين نور خورشيد و مکاني که نور کافي نداشته، قرار دهند تا نقطه مورد نظرشان روشن شود.سپس Lucy به صورت خودکار حرکت نور خورشيد را رديابي کرده و در تمام طول روز مکاني که تاريک است را روشن مي کند. محققان ايتاليايي کمپاني Solenica معتقدند، گجت هوشمند Lucy نه تنها مي تواند نور طبيعي را به منزل کاربرانش منتقل کند بلکه از قابليت کاهش تاثيرات کربني و ميزان گازهاي گلخانه اي را نيز برخوردار است.

اين گجت گوي مانند انرژي مورد نياز خود را از طريق نور خورشيد و به صورت مستقيم دريافت کرده و به برق يا باتري براي تامين انرژي نيازي ندارد. Lucy از طراحي کروي و ساده اي برخوردار است که باعث حفاظت بيشتر از آن مي شود.


 لاغر شدن با جليقه هوشمند 

 
در آينده نزديک افراد توسط يک فناوري فوق پيشرفته مي‌توانند بدون گرفتن رژيم لاغري و يا ورزش شديد لاغر شوند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ يک مخترع يک وسيله منحصر بفرد براي لاغري ابداع کرده است که در نوع خود بي‌نظير است.گفتني است، اين دستگاه نوعي جليقه است که فرد آن را مي‌پوشد و مي‌تواند در روز بين 500 الي 1000 کالري بسوزاند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند در ساختار اين جليقه نوعي تراشه‌هاي پيشرفته کار گذاشته شده است که دماي آن را پايين نگه مي‌دارند و در نتيجه سبب سرماي بدن به طور نامحسوس مي‌شوند که در نتيجه آن بدن وادار به سوزاندن کالري براي تثبيت‌ دماي بدن مي‌شوند و فرد کالري‌هاي اضافي را مي‌سوزاند بدون اينکه رژيم لاغري بگيرد.اين وسيله توسط يک مربي ورزش اهل تورنتوي کشور کانادا ساخته شده است .

در هنگام پوشيدن اين لباس فرد احساس مي‌کند که به داخل يک استخر آب سرد شيرجه زده اما بتدريج به دماي خنک جليقه عادت کرده و سرماي آن را متوجه نخواهد شد.دما و حرارت توليد شده توسط بدن از طريق منافذي خاص از جليقه خارج شده و حتي فرد مي‌تواند آن را به هنگام خواب نيز بر تن داشته باشد.تراشه‌هاي سرما‌زا بر روي جليقه توسط باتري‌هاي قابل شارژ سرماي مورد نياز را تأمين مي‌کنند و حتي فرد مي‌تواند از طريق گوشي تلفن همراه هوشمند خود نسبت به تنظيم درجه سردي جليقه و مقدار کالري سوزانده شده در طي روز کنترل داشته باشد.

اين جليقه به ويژه مي‌تواند براي لاغر شدن شکم، شانه‌ها و دور کمر مورد استفاده قرار گيرد و در مراحل بعدي قرار است اين وسيله براي کم کردن وزن پاها نيز مورد استفاه قرار بگيرد.

کارشناسان اعتقاد دارند تغييرات دماي بدن اثر بسيار قوي بر تغييرات وزن دارد و مي‌تواند سبب چاقي يا لاغري افراد شود.


 تخت‌خواب پرتابگر براي بيدارکردن خواب‌آلودها 

 
يک مبتکر انگليسي به نام «کولين فورز» تختخوابي ساخته که در ساعت مقرر بيدارشدن در صبح کاربر را از روي خود پرتاب مي‌کند. به گزارش ايسنا، اين تختخواب در واقع نوعي پرتابگر با ولتاژ بالاست و با بلندشدن زنگ ساعت، شخص را از خود دور مي‌کند. فورز براي ساخت اين تختخواب چهارچوب آن را مجهز به يک لولا براي پرتاب‌کردن فرد خواب‌آلود از تشک کرده است؛ اين تختخواب همچنين مجهز به پيستون‌هايي براي نيرودهي آن است.

تختخواب ابداعي در اصل توسط کمپرسور بزرگ هوا نيرودهي مي‌شود.

کاربران مي‌توانند نيروي پرتاب تختخواب را بسته به ميزان نيروي لازم براي بيدارشدنشان از خواب از کم به زياد تنظيم کنند.


 گنده تر از دروغ 

سونامي

مهدي بيرنگ

گفته مي شود که هيات مديره تيم استقلال تهران به اين دليل که استقلال و مظلومي نتوانستند در تهران تيم ذوب آهن را شکست دهند و حتي از اين تيم با دو تا گل شکست هم خورند به اين نتيجه رسيدند که هر چه زودتر و سريعتر همه اين تيم از جمله بازيکنان و مربيان اين تيم را از تيم بيرون بيندازند و دوباره از نو هم مربي و هم بازيکن و همه خيلي افراد ديگري که پشت صحنه باخت استقلال به ذوب آهن بودند را به تيم بياورند!

گفته مي شود که هيات مديره استقلال حتي در نظر دارند که يحيي گل محمدي را نيز عوض کنند و يک مربي ضعيف تر را براي ذوب آهن پيدا کنند!


 اما خبر 

طعم معرکه کاهوي فضايي در گرانش صفر

فضانوردان ايستگاه فضايي بين‌المللي طعم نخستين کاهوي فضايي را معرکه توصيف کردند.به گزارش ايسنا، ناسا از ماه مه سال 2014 در حال پرورش‌دادن کاهو در ايستگاه فضايي بوده و فضانوردان به تازگي طعم آن را چشيدند.نخستين سبزيجات ايستگاه بين‌المللي در يک جعبه به اندازه مايکروويو و تحت نورهاي ال‌اي‌دي رشد کردند و «اسکات کيلي» و همکارانش طعم کاهوي جديد را عالي توصيف کردند.اين کاهو تازه بود، در حالي که مابقي مواد غذايي فضانوردان به صورت خشک، منجمد و بسته‌بندي شده است.درست‌کردن نخستين سالاد فضايي مدت طولاني زمان برد زيرا ابزار فضانوردان شناور بودند و برداشت‌کردن کاهو از جعبه آن بايد به طور علمي انجام مي‌شد. در واقع فضانوردان بايد بخشي از کاهو را مي‌بريدند تا دانشمندان روي زمين بتوانند مابقي آن را مطالعه کنند.

هدف نهايي اين محققان پاسخ به اين پرسش است که چگونه مي‌توان در ماموريت‌هاي دور از زمين غذاهاي موردنياز را پرورش داد.

در سفرهايي مانند رفتن به مريخ، مسافران بايد از لحاظ غذايي خودکفا باشند و توليد کاهو گام بزرگي در اين راستا به شمار مي‌آيد.

ناسا اعلام کرده کاهوي پرورش‌يافته به اندازه کاهوي زميني مغذي است و شکل و اندازه آن‌ با نمونه‌هاي زميني تفاوتي ندارد.

فضانوردان در گام بعدي به دنبال پرورش‌دادن گوجه‌فرنگي و کلم در ايستگاه فضايي هستند.


 سرمقاله 

نوجواني و مسير سخت پيش رو

مهدي طوسي

خيلي از ما والدين مشکلاتي که با فرزندان مان داريم مشکلاتي ساده و سطحي است که به دليل بي تفاوتي از سوي خودمان تبديل به يک معضل عميق و ريشه دار شده که به نظرمان غير قابل حل مي رسد.

اين جمله که نگران آينده نوجوان مان هستم و نمي دانم در اين دنياي وحشتناک و خطرناک چه خواهد شد و چه فرجامي در انتظارش خواهد بود را اغلب والدين با خودشان تکرار مي کنند و نمي دانند که نوجوان پانزده ساله شان تمام سن پشت سرش را تمام و کمال و چشم بسته در اختيار آنها بوده و به اقتضاي سن و سالش به ساده ترين خواسته آنها بله و چشم مي گفته و به تعبيري در تمکين آنها بوده، چرا آنها که مي توانستند با يک برنامه ريزي اصولي فرزندشان را به مسيري صحيح و درست رهنمون کنند تا براي سنين نوجواني اش دغدغه اي نداشته باشند بي تفاوت از کنار اين سال ها عبور کردند؟

اگر شما فرصتي را به گفتگوي با نوجوانتان سپري کنيد متوجه مي شويد که اغلب آنها معتقدند که والدينشان آنها را درک نمي کنند و فراموش کرده اند که خودشان نيز زماني در دوران کم سن‌وسالي بودند و دل شان مي خواسته پوششي متناسب با سن و سال خودشان داشته باشند. مي بينيد؟ بروزيک مشکل ساده. نوجوان شما تصور مي کند که شما او را درک نمي کنيد چرا که او دوست دارد لباسي به تن کند که اقتضاي سن و سالش است و شما در نظر داريد که او را همانند نوجواني خودتان بپوشانيد و اين در حالي است که از نظر او که تصور درستي نيز هست زمانه تغيير کرده و نوع پوشش اين روزها بسيار متفاوت به زماني که شما در آن نوجوانيتان را سپري کرده ايد.

مشکلاتي که بين شما و نوجوانتان است با گفتگو قابل حل است. درک متقابل و خوش رويي و متانت و رفتار آقا منشانه مي تواند رابطه شما با نوجوان تان را بهبود بخشد. شما بايد در نظر داشته باشيد که با فرزندتان مودب و از موضع خودش گفتگو کنيد نه از موضع بالا و از منظر پدر و مادري که مدام او و خواسته هايش را سرکوب مي کنند.

اگر با اين توجيه که ما هر چه او خواسته را در اختيارش گذاشتيم بنابراين بايد او مطيع ما باشد بخواهيد او را هدايت و تربيت کنيد يقين بدانيد که با بن بست سفت و سختي مواجه مي شويد. چرا که بنا به باور خيلي از کارشناسان امور تربيتي تهيه کردن همه خواسته هاي فرزندتان در اسرع وقت هم يکي از رفتارهاي قابل نقد در شما بوده و نمي بايستي که همه چيز را براي او فراهم کنيد.فرزند شما بايد بداند که خواسته هايي از جمله دوچرخه و اسباب بازي به سختي و رنج چند روز تلاش پدرانه تهيه مي شود و او بايد قدر چنين موقعيتي را بداند.

با فرزندتان گفتگو کنيد.

براي او و خواسته هايش احترام قائل شويد و يقين بدانيد که با در نظر گرفتن يک چنين رويکردي فرزند شما نيز شما و دغدغه هايتان را درک خواهد کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون