جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3402- تاریخ : 1394/05/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


عيادت و تشكر وزير آموزش و پرورش از «عزت الله انتظامي»


افتتاح مدرسه انرژي هسته‌اي با حضور وزير امور خارجه

ابوترابي فرد:
براي رفع مشکل فرهنگيان قولي نداده‌ام


از گوشه و كنار


كاغذ اخبـار


رشته هاي دانشگاهي


زنگ تفريح
عكس: همايون لنگرودي (بديع فر)

 عيادت و تشكر وزير آموزش و پرورش از «عزت الله انتظامي» 

 
علي اصغر فاني از هنرپيشه سرشناس سينماي ايران به پاس مشارکت در امر مدرسه سازي تقدير و تشکر کرد.به گزارش شاپرك ، علي اصغر فاني با حضور در منزل استاد عزت الله انتظامي از وي عيادت کرد. وزير آموزش و پرورش در اين ديدار با اشاره به اقدام خداپسندانه استاد عزت الله انتظامي در احداث يک باب مدرسه در استان ايلام گفت : احداث مدرسه از طرف يک هنرمند را بايد در زمره آثار هنري او و شايد هم يکي از اثرگذارترين و ماندگارترين هنرهاي يک هنرمند محسوب کرد.

دکتر فاني با بيان اين که هنرمندان و چهره هاي هنري نقش مهمي در فرهنگ سازي و الگوسازي براي جوانان و نوجوانان دارند ، افزود : ورود چهره هاي محبوب و نام آوران هنر و ادب و موسيقي در امر مدرسه سازي، فرهنگ مشارکت سايرين در اين کار نيک را غنا مي بخشد و آن را تقويت مي کند.

گفتني است در اين ديدار که چيني فروشان مشاور فرهنگي وزير او را همراهي مي کرد ، عزت الله انتظامي از عيادت وزير آموزش و پرورش تشکر و اظهار داشت:مدرسه سازي کاري ماندگار و اثربخش است و اگر براي کارهاي خوبمان ماندگاري مي خواهيم بايد در مدرسه سازي مشارکت کنيم.


 افتتاح مدرسه انرژي هسته‌اي با حضور وزير امور خارجه 

 مديرکل آموزش و پرورش خراسان رضوي در شوراي سلامت اين استان گفت:در آينده‌اي نزديک مراسم افتتاحيه مدرسه انرژي هسته‌اي در مشهد با حضور وزير امور خارجه برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، سيدجواد حسيني در شوراي سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان رضوي اظهار کرد: اقدامات دولت تدبير و اميد در راستاي حوزه سلامت قابل تامل بوده و اين حوزه از مصوبات اجرايي‌تري برخوردار است.

وي در خصوص برنامه‌هاي عملياتي جهت شروع مهر ماه، خاطرنشان کرد: از ابتداي تابستان سال جاري فعاليت‌هاي مرتبط با فصل شروع مدارس در قالب پروژه مهر تدوين شده و لازم به ذکر است که تا کنون ثبت‌نام 882 هزار و 602 دانش‌آموز در سراسر استان که 72 درصد از جمعيت کل افراد را تشکيل مي‌‎دهند، انجام شده است.

حسيني مداخلات دانشگاه علوم پزشکي در مدارس را رضايت‌مندانه اعلام کرد و افزود: مداخلات دانشگاه علوم پزشکي در مدارس از بار سلامتي قابل توجهي برخوردار بوده و فعاليت‌هايي نظير توزيع قرص آهن و ويتامين D در مدارس منجر به ارتقاي سلامتي دانش‌آموزان شده است.مديرکل آموزش و پرورش استان اظهار کرد: سامانه مجازي آموزش اصول بهداشتي از جمله طرح‌هاي توسعه‌دهنده نظام سلامت در ميان فرهنگيان است اين سامانه مي‌تواند در سطح گسترده‌تري افراد را تحت پوشش خود قرار دهد و به سبب فراگير بودن، ميزان ساعات تدريس را از 120 هزار ساعت به 500 هزار ساعت برساند.

حسيني در زمينه مدارس مروج سلامت، اظهار کرد: 1500 مدرسه مروج سلامت در سراسر استان پراکنده شده‌اند و در تلاش هستيم تا در شهر مشهد دو آموزشگاه دخترانه و پسرانه را به عنوان مدارس تجربي طرح مروجان سلامت انتخاب کرده و طرح‌هاي عملياتي پيشنهادي را ابتدا در اين مدارس پياده‌سازي کنيم.


 ابوترابي فرد:
 براي رفع مشکل فرهنگيان قولي نداده‌ام 

 
حجت الاسلام ابوترابي فرد، ادعاي نماينده مردم ورامين مبني بر اينکه وي به عنوان رئيس کارگروه مطالبه فرهنگيان 11 قول براي حل مشکل فرهنگيان داده اما اين قول‌ها هنوز عملياتي نشده است را رد کرد.به گزارش ايسنا، سيدحسين نقوي‌حسيني در تذکري شفاهي گفت:شرايط کارگران در حال حاضر شرايط سختي است و بين دستمزدها و هزينه ها فاصله زياد است و هزينه کرايه خانه، آموزش و بهداشت و درمان سنگين است، از دولت انتظار دارم فکري براي اين مسائل کند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در پيشنهادي خواستار اصلاح قانون کار و افزود:رابطه ظالمانه بين کارگر و کارفرما بايد با اصلاح قانون کار از بين برود البته بايد فکري براي اتباع افغاني کرد. مشاغل زيادي از جمله مشاغل تخصصي و فني توسط افاغنه اشغال شده است که لازم است دولت در اين زمينه نظارت کند.

نماينده مردم ورامين خطاب به وزير راه و شهرسازي گفت:8 ماه قبل از رسانه ملي قول تامين اعتبار براي پروژه تعريض دو جاده ورامين داديد ولي ‌هنوز اين وعده شما عملي نشده است. وي گفت: وزير آموزش و پرورش در جريان استيضاح، دولت و شخص شما به عنوان رئيس کارگروه مطالبه فرهنگيان 11 قول براي حل مشکل فرهنگيان داديد که اين قول‌ها هنوز عملياتي نشده است.حجت الاسلام والمسلمين محمدحسن ابوترابي فرد با رد ادعاي نقوي حسيني، گفت: بنده قولي در اين خصوص نداده‌ام.صحبت بنده تشکيل کارگروهي براي پيگيري مشکل فرهنگيان توسط مجلس و دولت بود که در اين خصوص جلسات منظمي تشکيل داده‌ايم.


 از گوشه و كنار 

ثبت‌نام کتب درسي دانش‌آموزان افغانستاني توسط مديران مدارس

مدير کل دفتر نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش گفت:مديران مدارس مي‌توانند ثبت‌نام اينترنتي کتب دانش‌آموزان افغانستاني را به صورت گروهي انجام دهند.

ليدا نيک‌روش مدير کل دفتر نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس و در پاسخ به اين پرسش که «آخرين وضعيت تهيه کتب درسي دانش‌آموزان افغانستاني چطور خواهد بود؟»، اظهار داشت:با توجه به اينکه اين دانش‌آموزان فاقد کد ملي هستند، آموزش و پرورش يک کد 10 رقمي در اختيار مديران مدارس قرار داده است.

وي افزود:هيچ‌گونه مشکلي در خصوص ثبت‌نام کتب درسي دانش‌آموزان در کشور وجود ندارد و حتي اگر دانش‌آموزان خودمان هم نتوانند در سيستم اينترنتي ثبت‌نام کنند، مديران مدارس مي‌توانند به صورت گروهي اين ثبت‌نام را انجام دهند.

نيک‌روش با اشاره به افرادي که به هر دليل امکان و شرايط ثبت‌نام اينترنتي کتب درسي را نخواهند داشت، خاطرنشان کرد: مديران مدارس مي‌توانند ثبت‌نام اينترنتي دانش‌آموزان و حتي دانش‌آموزان افغانستاني را به صورت گروهي انجام دهند.

مدير کل دفتر نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش گفت:مديران مدارس در ثبت‌نام‌هاي گروهي دانش‌آموزان مي‌توانند بهاي پشت جلد کتب درسي را از اولياي دانش‌آموزان و حتي دانش‌آموزان افغانستاني دريافت کنند؛ قيمت کتب درسي براي دانش‌آموزان افغانستاني هم همان قيمت پشت جلد کتب درسي است.

وي تأکيد کرد:در خصوص ثبت‌نام کتب درسي پيش از اين هشدارهايي درباره افراد سودجو داده‌ايم و اعلام مي‌کنم که اوليا براي ثبت‌نام به کافي ‌نت‌ها مراجعه نکنند.


راه اندازي باشگاه معلمان مؤلف

رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي از راه‌اندازي باشگاه معلمان مؤلف خبر داد.

به گزارش شاپرك، حجت‌الاسلام و المسلمين محي‌الدين بهرام محمديان معاون پژوهشي وزير آموزش و پرورش اظهار داشت: متون آموزشي نشانگر نصاب علمي و آموزشي کشور است و بايد در آن تراز علمي در سطح ملي حفظ و قابل رقابت با متون آموزشي در سطح منطقه‌اي و بين المللي باشد، چرا که دانش‌آموزان ما در سطح منطقه و بين‌الملل در مسابقات جهاني مانند المپيادها يا آزمون‌هاي بين المللي مانند تيمز و پرلز شرکت مي‌کنند و اهداف تعيين شده در چشم انداز بيست ساله کشور، کسب رتبه نخستين علمي را براي ايران در منطقه ترسيم کرده است.

وي ضمن تأکيد بر نيازهاي بومي و استاني با توجه به فرهنگ قوميت‌هاي ايراني، بر بسترسازي آنها در آموزش‌هاي فني و مهارتي و همچنين حوزه‌هاي فرهنگي مانند دروس استان شناسي و ادبيات اشاره کرد و گفت: در سند برنامه درسي ملي، 10 تا 20 درصد محتواي کتب، براي توليد برنامه توسط معلمان کلاس و دبيران در مدرسه پيش‌بيني شده است اما لازمه اين کار، تربيت مؤلفان آموزشي از ميان معلمان به ويژه معلمان مجرب در سطح ملي است که امسال انتشارات مدرسه با راه اندازي باشگاه معلمان مولف، اين مهم را پيگيري خواهدکرد.


تدوين درسنامه هاي تربيتي ويژه مربيان

دبيرکل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان گفت : تدوين درسنامه‌هاي تشکيلاتي تحت عنوان «تشکل حق» ويژه مسئولان انجمن اسلامي مدارس پيش‌بيني شده است. ضمن اينکه درسنامه‌هاي تربيتي نيز ويژه مربيان قرارگاه‌هاي دانش‌آموزي در دست تهيه است که اصول و روش‌هاي تربيت صحيح و آسيب‌شناسي مسايل تربيتي از جمله سرفصل اين درسنامه است.

به گزارش شاپرك، حامدعلامتي دبيرکل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان با اشاره به ديدار رهبر معظم انقلاب با خانواده‌هاي شهداي هفتم تير که قبل از ماه مبارک رمضان انجام گرفت، اظهار داشت:رهبر معظم انقلاب در اين ديدار نکاتي را در جهت جايگاه شهداي هفتم تير بيان داشت که اين نکات را در اتحاديه براي معرفي شهداي هفتم تير در نظر گرفتيم.

علامتي با اشاره به اينکه برنامه يک ساله‌اي را براي معرفي شهداي هفتم تير ويژه دانش‌آموزان اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دان‌آموزان پيش‌بيني کرديم، افزود:سه محور در برنامه‌هاي هفتم تير مدنظر است که شامل «معرفي شهداي هفتم تير»، «معرفي دشمنان انقلاب اسلامي به ويژه استکبار جهاني» و «اتحاد ملت ايران در برابر حوادث» است. علامتي افزود:معرفي و توزيع نمايه‌اي از کتاب‌هايي که در تدوين شخصيت شهيد بهشتي است براي دانش‌آموزان و مربيان نگارش شده است و توزيع نمايه‌اي از تاليفات شهيد بهشتي در مسايل تربيتي و تشکيلاتي از ديگر برنامه‌هاي اين اتحاديه براي معرفي شهداي هفتم تير است.

وي با بيان اينکه کتاب «عاشورا؛ اوج يک قيام» ويژه هيئت‌هاي انصارالمهدي(عج) تدوين مي‌شود، افزود:اين کتاب درباره سخنان شهيد بهشتي درخصوص نهضت امام حسين (ع) است.

دبير کل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان از اختصاص 72 شماره نشريه آينده‌سازان به معرفي شهداي هفتم تير، توليد نماهنگ درباره سيره تربيتي و اخلاق و سبک زندگي شهيد بهشتي خبر داد و بيان داشت:سلسله نشست‌هاي جريان‌هاي منافقين توسط قرارگاه‌هاي شهري از 9 شهريور که روز مبارزه با تروريسم است برگزار خواهد شد.

وي همچنين از برپايي نمايشگاه‌هاي مدرسه انقلاب در دهه فجر امسال خبر داد و گفت:در تمام 3 هزار نمايشگاه مدرسه انقلاب، غرفه‌اي را به معرفي شهداي هفتم تير اختصاص خواهيم داد.


 كاغذ اخبـار 

11 هزار و 600 مدرسه تحت پوشش برنامه تعالي مديريت مدرسه

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش از اجراي برنامه تعالي مديريت مدرسه در 11 هزار و 600 مدرسه کشور در سال تحصيلي 95- 94 خبر داد.به گزارش شاپرك، علي زر افشان با بيان اينکه برنامه تعالي مديريت مدرسه درسال تحصيلي 94-93براي اولين بار در 5 هزار و 900 مدرسه اجرا شده است گفت: 5 هزار و 700 مدرسه ديگر در سال تحصيلي پيش رو تحت پوشش اين طرح قرار خواهند گرفت.

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه سند تحول بنيادين آموزش و پرورش مورد تأکيد مکرر مقام معظم رهبري است بيان داشت: سند تحول بنيادين بايد به گفتمان تبديل شود تا پيام سند در راستاي اجرا به همه مردم منتقل شود.

علي زرافشان اظهار کرد: مدرسه کانون تحول در آموزش و پرورش است و اگر مدرسه متحول شود تحول در نظام تعليم و تربيت صورت مي گيرد.وي با بيان اينکه مستند سازي فعاليت ها در مدرسه ضروري است گفت: برنامه تعالي مديريت مدرسه مستند سازي را در مدارس نهادينه مي کند.وي از پوشش برنامه تعالي مديريت مدرسه در 5 هزار و 700 مدرسه ديگر کشور خبرداد و گفت: استان ها مي توانند اين طرح را در همه ي مدارسشان اجرا کنند.وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره پوشش 40 درصدي دانش آموزان متوسطه دوره دوم در هنرستان هاي فني و حرفه اي و کار دانش گفت: آموزش همراه با توليد بايد در هنرستان ها نهادينه شود.

علي زر افشان از استقرار يک ميليون و 30 هزار دانش آموز در پايه نهم متوسطه دوره دوم خبرداد.


کمبود نيروي انساني در مقطع ابتدايي و متوسطه

مشاور مديرکل آموزش و پرورش تهران از کمبود آموزگار در مقطع ابتدايي و دبير مرد در مقطع متوسطه در تهران خبر داد.مسعود ثقفي، مشاور مديرکل آموزش و پرورش تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص تامين نيروي انساني و وضعيت آن در مدارس تهران گفت: در حال حاضر با کمبود نيروي انساني در برخي مقاطع رو به رو هستيم که اين مقاطع شامل آموزگار خانم و آقا در ابتدايي و دبير مرد در مقطع متوسطه است.وي در ادامه افزود : براي رفع اين کمبود‌ها تهميداتي هم انديشيده شده است که مي توان به اين موارد اشاره کرد، در صورت امکان همکاراني که در شرف بازنشستگي هستند‌، به ادامه فعاليت مشغول باشند و هم چنين اقدام بعدي خريد خدمت از مدارس غير دولتي خواهد بود تا اين کمبود تا حدودي جبران شود.

ثقفي خاطر نشان کرد : امسال 6 هزار نيروي در شرف بازنشستگي داريم که از اين تعداد برخي در صورتي امکان و فقط در رديف شغلي آموزگار و دبير مرد ادامه فعاليت مي‌دهند.وي ادامه داد: در مقطع متوسطه نيروي مرد کمبود داريم و براي معلمان خانم اين مساله وجود ندارد اما آموزش و پرورش در هر دو جنسيت با کمبود جدي مواجه است.ثقفي خاطرنشان کرد: اين مشکل کمبو‌د نيرو در تمامي مناطق شهر تهران وجود دارد و محدود به منطقه‌ي خاصي نمي‌شود.

مشاور مدير کل آموزش و پرورش گفت‌: سهم معلمان براي فعاليت در هر نقطه کشور براساس دستورات وزير آموزش و پرورش و دستورالعمل آزمون استخدامي تعيين مي‌شود و در اين ميان سازمان آموزش و پرورش تهران دخل و تصرفي ندارد و هم چنين نسبت به جذب نيرو هم نمي‌تواند اقدامي داشته باشد مگر اينکه با مجوز سزمان مديريت و برنامه ريزي کشور باشد.


 رشته هاي دانشگاهي 

معرفي رشته اتاق عمل

گسترش مراکز بيمارستاني داراي اتاق عمل جراحي و نياز روزافزون به افراد کاردان براي اداره اتاق‌هاي عمل جراحي، بيانگر نياز جامعه به تکنسين اتاق عمل است.افرادي که مي‌توانند درمسائل فني، پزشکان جراح را ياري دهند. فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند در اتاق عمل به جراحان کمک‌هاي لازم فني را ارائه دهند.همچنين اين دسته از متخصصان مي‌توانند وسائل جراحي و استريل را جهت استفاده آماده نمايند و اداره اتاق عمل را به عهده گيرند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل

تکنيک اتاق عمل عمومي، فن پرستاري، فيزيولوژي، تشريح، شيمي آلي و بيوشيمي، بهداشت فردي و همگاني، انگل‌شناسي و ميکروب‌شناسي، داروشناسي عمومي و تخصصي، جراحي عمومي و تخصصي، اصطلاحات پزشکي و اصطلاحات رايج در اتاق عمل، کارآموزي عمومي، جراحي زنان و زايمان، بيماري‌هاي داخلي، آسيب‌شناسي، فيزيک پزشکي و کاربرد آن در اتاق عمل، خون‌شناسي و انتقال خون، بيهوشي، روش‌هاي احياء قلبي و ريوي، روانشناسي، کارآموزي در عرصه.


 زنگ تفريح 
 عكس: همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون