جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3402- تاریخ : 1394/05/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


عكاسخانه


شگفتي، قنات‌هاي اصفهان را جهاني مي‌کند


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس


 عكاسخانه 

قلعه دختر بشرويه در فاصله 12 کيلومتري غرب بشرويه در جنوب خراسان يکي از قلاع مستحکم و صعب‌العبور اسماعيليه


 شگفتي، قنات‌هاي اصفهان را جهاني مي‌کند  

 قنات‌هاي ايران به عنوان يک سازه تاريخي که در گذشته نقش مهمي در تامين آب و مقابله با خشکسالي داشتند، اين روزها در مسير جهاني شدن قرار گرفته‌اند. چندي است مسئولان ميراث کشور با ارسال پرونده 11 قنات تاريخي به يونسکو، اميدهاي جديدي را براي احياي سازه هاي تاريخي آبي کشور ايجاد کرده اند.

قرار است طي دو ماه آينده کارشناسان يونسکو با سفر به ايران، وضع اين قنات ها را بررسي کنند. در ميان اين 11 قنات، سه قنات در استان اصفهان قرار دارد که به دليل ويژگي هاي خاص آنها، کارشناسان ميراث پيش بيني مي کنند در فهرست جهاني قرار گيرند.اصفهان به عنوان مرکزي ترين منطقه و فلات کشور، يکي از استان هايي به شمار مي رود که بيشترين تعداد قنات ها را در خود جاي داده است.

اين استان پس از استان هاي خراسان رضوي و جنوبي، با 4672 رشته قنات و 79 هزار و 602 هکتار زمين تحت پوشش اين قنات ها، سومين منبع ذخيره آبي اين ميراث کهن در کشور به شمار مي رود.

آن گونه که محسن فخريان، پژوهشگر قنات هاي منطقه ميمه به جام جم مي گويد: در سال هاي گذشته بالغ بر 36 رشته قنات در اين منطقه وجود داشته که بسياري از آنها به دليل پايين رفتن سطح آب هاي زيرزميني و برداشت هاي بي رويه توسط چاه هاي عميق و البته غيرمجاز، خشک شده و از بين رفته اند. از اين که قنات هاي از بين رفته توانايي ذخيره آب در زير زمين را داشته اند يا نه، اطلاعات دقيقي در دسترس نيست، اما از آنجا که تمام اين قنات ها در يک منطقه ساخته شده اند، به نظر مي رسد بسياري از اين 36 رشته قنات، اين قابليت منحصربه فرد را داشته باشند.

قنات هاي مزد آباد و وزوان

در ميان تمام قنات هايي که جاري هستند و آب آنها به صورت عمده به کشاورزي اختصاص مي يابد، دو قنات مزدآباد ميمه و قنات وزوان، بيش از همه مورد توجه قرار گرفته است. دليل اصلي اين اهميت، وجود سد زيرزميني است که توجه مرکز بين المللي قنات و سازه هاي تاريخي آب ايران را به خود جلب کرده است.

پژوهشگر قنات هاي منطقه ميمه در اين باره مي گويد: ارديبهشت 89 و با همکاري سمسار يزدي مديرعامل وقت مرکز بين المللي قنات و معاون سازمان ميراث فرهنگي کشور، طرح جامع مطالعاتي دو قنات مزدآباد و وزوان در مرکز بين المللي قنات کليد خورد و بيش از يکهزار صفحه طرح مطالعاتي براي اين قنات ها تهيه شد.

به گفته فخريان، اين طرح جامع به مرکز بين المللي قنات ارائه شد و به دفتر ثبت آثار جهاني رفت. پس از آن نيز، پيش نويس ثبت جهاني اين دو قنات آماده شد و در مرحله اول، قنات مزدآباد ميمه و قنات وزوان در فهرست 20 قنات برتر کشور قرار گرفتند. اکنون نيز پرونده اين قنات ها براي ثبت به يونسکو ارسال شده و کارشناسان اين سازمان بين المللي طي دو ماه آينده براي ارزيابي به ايران سفر خواهند کرد و اين دو قنات در سال 2016 به ثبت جهاني خواهند رسيد.

به گفته فخريان، بهترين راهکاري که سازمان ميراث فرهنگي مي تواند براي حفظ اين قنوات اجرا کند، استفاده از پتانسيل گردشگراني است که در آينده مي توانند از اين ميراث تاريخي، بازديد کنند. آن گونه که او مي گويد، وضعيت موجود مظهر اين قنوات به گونه اي نيست که بتوان از آن استقبال کرد. بنابراين ميراث فرهنگي بايد همزمان با به ثبت رسيدن اين قنوات، بودجه جداگانه اي اختصاص دهد تا مظهر قنات ها بدنه سازي شود و قابليت جذب گردشگر داشته

تاريخچه قنات

پژوهشگران معتقدند بهره برداري از قنات ابتدا در ايران صورت گرفت و در دوره هخامنشي توسط ايرانيان به عمان، يمن و شاخ آفريقا نيز راه يافت. سپس مسلمانان آن را به اسپانيا بردند. مهم ترين و قديمي ترين کاريزها در ايران، افغانستان و تاجيکستان وجود دارد.

شگفت انگيزترين قنات هاي ايران نيز در استان اصفهان قابل مشاهده اند. از قنات مون اردستان گرفته که به عنوان تنها قنات دوطبقه ايران معروف است تا قنات هاي مزدآباد ميمه و وزوان که تنها قنات هايي هستند که آب را در سدهاي زيرزميني ذخيره مي کرده اند، همه و همه، با ابتکار و مديريت نياکان اصفهاني، سازه هاي مدرني را به ذهن متبادر مي کنند که صدها سال پيش ساخته شده اند. همين عامل سبب شده تا سه قنات از استان اصفهان در فهرست نهايي ايران براي ثبت قنات ها به عنوان جديدترين آثار تاريخي جهاني قرار گيرند.

قنات مون که در منطقه اردستان واقع شده، تنها قنات دوطبقه اي است که در ايران وجود دارد. اين قنات 800 سال پيش ساخته شده است. علاوه بر اين قنات، دو قنات ديگر هم در استان اصفهان وجود دارند که به لحاظ سازه اي، جايگاه بسيار مهمي در قنات هاي کشور دارند. قنات مزدآباد ميمه و قنات وزوان، قابليت ويژه اي دارند که سبب شده در کنار قنات مون، نامزدهاي ثبت در فهرست آثار تاريخي جهان باشند. ويژگي اصلي اين دو قنات، برخورداري از سدهايي است که زير زمين تعبيه شده و آب را در زمستان براي کشت بهاره و استفاده تابستانه مناطق تحت پوشش ذخيره مي کند.


 اخبـــــــــار 

هيچگونه محدوديتي در زمينه انتشارات ميراث فرهنگي نداريم

سيد محمد بهشتي رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، همزمان با افتتاح فروشگاه محصولات فرهنگي اين پژوهشگاه تصريح کرد که با وجود برخي مشکلات مالي هيچگونه محدوديتي در انتشار کتابهاي مربوط به ميراث فرهنگي نداريم.

به گزارش شاپرك و به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، سيد محمد بهشتي گفت :يکي از مهمترين محصولات پژوهشگاه ،انتشارات حاصل از پژوهش ها و فعاليت هاي همکاران در پژوهشکده هاي مختلف است .

او با اشاره به مشکلات گذشته براي دسترسي به انتشارات سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري و پژوهشگاه افزود:اين دسترسي با راه اندازي اين فروشگاه و فروشگاه مجازي محصولات پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، سهل و آسان مي شود .

بهشتي خاطر نشان ساخت پيش تر از اين به پژوهشکده ها و همکاراني که براي رونق بخشيدن به انتشارات سازمان تلاش مي کنند اعلام کرده ام که ممکن است در همه زمينه ها مشکلات و محدوديت هاي مالي داشته باشيم اما در زمينه انتشارات هيچ محدوديتي نداريم.او تصريح کرد که بنابراين هيچ بهانه اي براي منتشر نساختن حاصل پژوهش هاي صورت گرفته در پژوهشکده هاي مختلف نداريم.رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري افزود: انتشارات پژوهشگاه در کنار کتاب ،نشريات مختلفي را هم به چاپ مي رساند که برخي تازه مجوز گرفته اند و تعدادي نيز که چاپشان در گذشته متوقف شده بود از سر گرفته شده است.بهشتي چاپ 16عنوان کتاب در سال توسط انتشارات پژوهشگاه را ناچيز دانست و از رييسان پژوهشکده ها خواست که با تلاش خود اين تعداد را افزايش دهند.او تأکيد کرد :از اين طريق مي توانيم فعاليت خودمان را در منظر عموم گذاشته و آن را در دسترس پژوهشگراني که در حوزه هاي مرتبط با ميراث فرهنگي در خارج از پژوهشگاه فعاليت مي کنند قرار دهيم .بهشتي انتشار پژوهش هاي صورت گرفته در بخش هاي مختلف پژوهشگاه را کمک به رونق فعاليت هاي علمي در رشته هاي مرتبط با ميراث فرهنگي دانست. مليحه مهدي آبادي مدير مرکز کتابخانه و اسناد پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري نيز در سخناني گفت : دراين فروشگاه 150عنوان کتاب در حوزه هاي باستان شناسي، گردشگري، حفاظت و مرمت ، مردم شناسي ، معماري و ... به نمايش در آمده و در معرض فروش گذاشته شده است .

به گفته وي ، انتشارات پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشکري امسال 16عنوان کتاب را به چاپ رسانده ، 5جلد ديگر زير چاپ دارد و 19عنوان کتاب ديگر نيز در اولويت آن قرار دارد .


روستاي لافت

سبک معماري خانه‌هاي اين روستا خيلي ديدني است و بارزترين ويژگي معماريش بادگيرهاي فراواني که در اندازه‌هاي مختلفي ساخته شده اند. بناهاي روستا خيلي نزديک به هم ساخته شده اند و کوچه‌ها هم تنگ و باريک هستند . بادگيرهاي کوچک و بزرگ خانه‌هاي روستايي بين باغ‌ها و نخلستان‌ها شکوه و زيبايي خاصي به اين روستا بخشيده است .

در لافت تمام خانه‌ها حياط مرکزي و بادگير دارند. و هرچند سال يکبار به روش هاي سنتي مرمت مي شوند و به همين خاطر به شکل اوليه خودباقي مي مانند. و اين باعث شده حدس زدن قدمت آنها مشکل باشد. ترکيب اتاق ها و راهروها و ارتباطشان با حياط تحت تاثير معماري نواحي مرکزي و حاشيه کويري ايران هست.

منبع :همگردي


کشف دندان 560 هزار ساله در فرانسه

دانشجوي باستان‌شناسي دندان يک انسان به قدمت 560 هزار سال را در جنوب‌غرب فرانسه پيدا کرد. به گزارش (ايسنا)، دنداني 560 هزار ساله در غاري ماقبل تاريخي که به تازگي در جنوب‌غربي فرانسه کشف شده، از سوي باستان‌شناسان به عنوان قديمي‌ترين عضو يافت‌شده از بدن انسان شناخته شد.

اين دندان به همراه استخوان‌هايي از حيوانات هفته گذشته در «توتاول» يکي از مهم‌ترين مناطق ماقبل تاريخ اروپا پيدا شده است. در اين پروژه بيش از 40 داوطلب زير نظر دانشمندان به حفاري و کاوش مي‌پردازند. به گفته يکي از کارشناسان، اين دندان مي‌تواند فضاي خالي بين کشف فسيل‌هاي قبلي از انسان‌ها در اسپانيا و آلمان را پر کند و اطلاعات ارزشمندي را در اختيار تاريخ‌دانان قرار دهد. استخوان‌ها و ابزاري درست‌شده از حيواناتي چون اسب، گوزن و بوفالو هم در اين غار يافت شده است.

به گزارش آسوشيتدپرس، در اين غار که 50 سال است مورد کاوش باستان‌شناسان قرار مي‌گيرد، اکتشافات بزرگي صورت گرفته که يکي از آن‌ها پيدا شدن اسکلت‌ انساني 450 هزار ساله در دهه 1970 ميلادي است. به گفته يکي از پژوهشگراني که در اين پروژه همکاري مي‌کند، آزمايش و بررسي اين دندان مي‌تواند به نوع رژيم غذايي و عادات زندگي روزمره انسان‌هاي 560 هزار سال پيش بيانجامد.


 قصار اما... 

 علاقه اي در دنيا شديد تر از عشق به وطن نيست.

افلاطون


 نگاه 

قلعه كرشاهي

نرگس عبدي فر

قلعه کرشاهي كه آن را قلعه گهر شاهي ، فلعه دوزدان يا قلعه كر نيز مي نامند. اين قلعه در قسمت شمال شرقي شهرستان آران وبيدگل واقع در جنوب کوير بندريگ ، و در نزديکي ارتفاعات كوه يخ آب در استان اصفهان قرار دارد. مساحت قلعه بيش از 4000 مترمربع مي باشد . و گفته مي‌شود که شالوده آن در زمان قبل از اسلام ساخته شده است. و در دوره‌هاي مختلف از جمله در زمان حمله مغول بازسازي شده،و از آن زمان به بعد بارها مورد استفاده حاکمان و راهزنان وشورشيان قرار گرفته ، وآخرين بار توسط حسين کاشي ، از شورشيان اواخر دوره قاجار بازسازي شد.

دور تا دور قلعه دو ديوار محكم كشيده شده و برجهاي ديده‌ باني كه تيراندازان در آن مستقر مي شدند كمي متمايل به بيرون ساخته شده بود تا به تمام محوطه پيرامون ديد داشته باشند. ضمن اينكه ميان ديوار دوم و ديوار اصلي قلعه، خندق و كانالي به دهانه 5 متر كنده شده كه اگر دشمن از ديوار اول و دوم مي گذشت، درخندق زمين‌ گير مي شد و فرصتي براي تيراندازان قلعه به وجود مي آمد تا آنان را از پاي درآورند. همچنين قلعه، 3 ديوار داشته كه ديوار اصلي بلندتر از بقيه بوده كه باقيمانده ديوار اول در ضلع خاوري هنوز پابرجاست.

(معماران) و سازندگان در اين قلعه شاهكار نظامي، حتي براي زمان محاصره هم پيش‌ بيني كرده اند و در كوير خشک و بي‌ آب و در چنين دشت وسيعي، دژ را در جا يي ساخته‌ اند كه سطح زمين با سفره‌هاي آب زيرزميني، كمترين فاصله را دارد. به گونه‌ اي كه ساكنان دژ با كندن كمتر از 5 متر زمين به آب مي رسند. حوضي كه اكنون نيز وسط حياط دژ به چشم مي خورد، و تا چند سال پيش، هميشه پر از آب بوده است. بركه و آبگيري كه در محوطه باختري وجود دارد، هنوز هم كاملاً پرآب است و تشنگي مسافران كوير را برطرف مي كند. هنگام محاصره قلعه سربازان از تونل‌ هاي مخفي كه از داخل به خارج كنده شده بود، شبانه به دشمن شبيخون مي زدند و شماري از آنان را از پاي درمي آوردند.


 خبر 

هزينه 450ميليون تومان براي عمليات باستان شناسي درمسير خط يک مترو اصفهان

مشاور ميراث فرهنگي سازمان قطار شهري اصفهان و حومه گفت که تاکنون براي اجراي عمليات باستان شناسي مسير خط يک مترو 450 ميليون تومان هزينه شده است.

به گزارش ايرنا، حميد طراوت در جمع خبرنگاران افزود: اين اعتبار که بيشترين رقم باستان شناسي شهري در کشور محسوب
مي شود بطور کامل توسط اين سازمان تامين شده است.

وي با اشاره به کشف پايه هاي کاخ تاريخي جهان نما و آبراهه هاي صفوي در محل حفاري ايستگاه دروازه دولت گفت: براي اين منظور کميته اي پنج نفره از کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، استانداري، شهرداري و ميراث فرهنگي اصفهان مسووليت برررسي مسائل ميراثي دو ايستگاه امام حسين (ع) و انقلاب را عهده دار شدند.

وي اظهار کرد: با بررسي هاي صورت گرفته مشخص شد که پايه هاي کاخ جهان نما خارج از محدوده ايستگاه امام حسين (ع) و در امتداد چهارباغ و خارج از محدوده ايستگاه متروي امام حسين (ع) واقع شده است.

وي اظهار کرد:حفظ و احياي اين مجموعه ي تاريخي توسط ميراث فرهنگي هيچ خللي در روند احداث ايستگاه متروي محدوده ي فوق ندارد. مشاور ميراث فرهنگي قطار شهري اصفهان افزود: حدود شش ماه است که در انتظار نتيجه تحقيق و بررسي ميراث فرهنگي براي چاره جويي آبراهه هاي صفوي در محل حفاري ايستگاه ميدان امام حسين (ع) هستيم.

وي همچنين با اشاره به اينکه از کف فرش تاريخي در ايستگاه انقلاب بدليل عبور لوله هاي آب و گاز، تنها دو متر باقي مانده است گفت: اين محدوده کاملا حفظ مي شود و عمليات ايستگاه انقلاب هيچ تاثيري بر روي لايه هاي اين محدوده نخواهد داشت.

وي در بخش ديگري به مشکلات ميراثي خط دو مترو اشاره کرد و گفت: براي عبور مترو از اين مسير که شامل عبور از ميدان امام و خيابان حافظ تا زينبيه مي شود نيز بنا به درخواست سازمان يونسکو سيستم مانيتورينگ طراحي شده و اين سيستم به حدي قوي است که حتي ارتعاشات پاي عابران را نيز ثبت مي کند.

طراوت افزود: مهمترين مشکل در اين مسير سردرهاي ورودي و خروجي ميدان و تالار تيموري است.


 دنياي عكس 

آبشار زيارت در ميان جنگل ناهارخوران و در حاشيه روستاي زيارت در جنوب شهر گرگان واقع است


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون